Twelve Monkeys (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
129 minut

Žánry

:
Drama, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller, Film Noir, Kultovní, Remake
Motto: Budoucnost je minulostí.

Obsah

:
James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už více »« méně

Režie

:
Terry Gilliam

Scénář

:
David Webb Peoples Janet Peoples

Herci

:
Joseph Melito Bruce Willis Jon Seda Michael Chance Vernon Campbell ...

Podívej se na 12 opic online!

Přehrát online O2
Premiéra: 25. 5. 1996
DVD: 12. 7. 2004
Jste na stránce filmu 12 opic. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu 12 opic myslíte! K 29. listopadu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27812 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  6. 3. 2017
  Brenan88 (44286 bodů)

  Další z mých velmi oblíbených filmů. Tentokrát se před kamerou sešli mí dva oblíbenci Bruce a Brad a opět se jedná luxusní majstrštyk. V žánru Sci-fi jen těžko budete hledat konkurenci,protože 12 opic je bravurně zahranou a zrežírovanou podívanou,která člověka nikdy neomrzí.

 • 100%
  0
  0
  6. 3. 2018
  martin-mickey-stusak (24153 bodů)

  Že je vcelku složité cestování v čase po dějové stránce scenáristicky dobře uchopit by mohli vyprávět i čeští filmaři pracující na slavné komedii ´Zítra vstanu a opařím se čajem´. Jim se to však povedlo a Hollywood měl dokonce v plánu remake, ale děj byl pro ně tak zamotaný, že nakonec od toho opustili. Svou složitostí je to podobné i s tímto počinem, který je inspirovaný krátkometrážním experimentálním francouzským snímkem z roku 1962 ´Rampa´. Jedná se o manipulaci prostoru napříč časem, takže psychologická část hraje stěžejní roli u hlavní postavy, kterou výborně zahrál Bruce Willis. Podobné je to i u role Brada Pitta, který byl za to dokonce nominován na Oskara. Dějově jde o hrozbu vypuštění smrtícího viru a snahu tomu zabránit. Že jsou k zabránění tohoto skutku vysláni vězni není nijak překvapením. Použita je i známá šablona, kdy vězeň je vyslán do určitého roku, ale dojde k omylu a tak se ocitne v roce ve zcela jiném. A o problém je postaráno. Dějové složitosti je učiněno za dost a je s podivem, jak si s tím režisér Terry Gilliam poradil. Jeho vize je úžasná. Úhly kamery, využití stínů, depresivní místa i výběr kostýmů mají dohromady svůj smysl a vytváří jedinečnost. Na scénáři pracovalo více lidí a je to znát. Vše má svůj smysl a je patřičně vysvětleno. Dvouhodinová stopáž se zdá být akorát. Události mají prostor a naopak se nic zbytečně neprotahuje. Nad tímto snímkem klobouk dolů, neboť co se týče takovéhoto žánru, tvůrcům se podařilo takřka nemožné.

  Doplněk: ´Ve filmu je použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) – ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím, že chtěli budoucnost změnit, vlastně mají podíl na jejím vzniku. Vše se nakonec stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo.´

 • 100%
  0
  0
  2. 12. 2014
  muzz (18021 bodů)

  Jeden z nejsmutnějších filmů vůbec. A zároveň nejskvělejší film Terryho Gilliama, podle mne. Bruce Willis a Brad Pitt, kteří předvedli to nejlepší co v nich je, neměli chybu. Za zmínku stojí, jak skvěle Bruce Willis zpívá a prožívá Blueberry Hill. A taky Hitchcockovo Vertigo. A vůbec celý film je skvělé klasické scifi, které patří mezi top ten.

  • Terry Gilliam
  • Bruce Willis
  • Brad Pitt
  • ta beznaděj něco změnit
 • 90%
  0
  0
  9. 9. 2017
  Pete69 (17066 bodů)

  Velmi propracovaný příběh. Bruce Willis je pro tyto filmy jako stvořený. Nemohlo to dopadnout jinak, než skvěle.

 • 100%
  0
  0
  15. 11. 2015
  Sheldon (15983 bodů)

  V blízké budoucnosti je těžký zločinec Cole (Bruce Willis) vyslán na průzkum zamořené planety Země. Po této úspěšné misi je vyslán do roku 1995, aby zjistil něco o organizaci 12 opic, která má zřejmě na svědomí zkázu lidstva. Jenže omylem je vyslán do roku 1991, kde je pochopitelně hospitalizován na psychiatrii. Zde je neustále obtěžován jedním schizofrenikem, kterému Cole řekne domněnku, že lidstvo je zkažené a mělo by přežít jen zvířectvo.
  V psychiatrii se Cole seznámí s doktorkou Reillyovou, která mu pomůže uprchnout a Cole se může konečně vrátit do budoucnosti. Poté je vyslán opět do jiné doby a nakonec se mu konečně podaří dostat do roku 1995, kde chce splnit svůj úkol. Seznámí se tak s vůdcem skupiny 12 opic, který je totožný se schizofrenikem z neúspěšné mise v roce 1991.
  Finální scéna, která už tak dost nejednoznačný a mimořádně náročný film postavila před diskutovanou pointu filmu, kterou odmítl prozradit i sám režisér, umožnila aby diváci na film nezapomněli, šli na něj i vícekrát a zvolili si ho kultovním.
  Ovšem při vyslovení jména Terryho Gilliama to není až zas tak neobvyklé, neboť filmy jako Král Rybář a Brazil prosluly svou nejednoznačností. Film byl oceněn nejen díky skvělému scénáři, ale i díky dalšímu vynikajícímu výkonu Brada Pitta, který získal za ztvárnění narušeného teroristy Zlatý Globus.

 • 90%
  1
  0
  19. 12. 2017
  lamps (14784 bodů)

  Geniální! Terry Gilliam je znám svou zcela originální a specifickou tvorbou, kterou dovedl u 12 opic k naprosté dokonalosti. Nestává se každý den, aby byl snímek od začátku do konce tak nápaditě a brilantně zrežírován a aby působil obrazově a především dějově tak pestrým a promyšleným dojmem, že nezbývá než znovu zasunout DVD do přehrávače a ponořit se do té filmové poezie s ještě větší intenzitou. Twelve Monkeys není přelomovým dílem jako Kubrickova Odyssea a svou, v dnešní době již rutinní vizuální stránkou nezvedá diváky ze sedadel, ale zásluhou doslova nadčasového příběhu, skvělých hereckých výkonů a nekonečné fantazii jednoho filmového štábu rozhodně patří mezi klenoty světové filmografie.

 • 90%
  0
  1
  23. 5. 2018
  bayern (13714 bodů)

  Velmi oblíbené futuristické sci-fi s tehdy začínajícím Pittem v roli pěknýho pošuka který chce zničit svět se ani po tolika letech neomrzí a dá se na to dívat dokola,což se o některých současných filmech podobného žánru říci nedá.Zdatně mu sekunduje Willis a film má nečekané rozuzlení.

 • 55%
  0
  0
  26. 1. 2018
  Danny F. (11134 bodů)

  Pěkné Sci-Fi. Nic senzačního jsem neshledal. Willisova role je mu typická.

 • 90%
  1
  0
  13. 1. 2018
  JosefTomas (7710 bodů)

  Tento film není pro každého a to je dobře, protože jen ti, kteří jsou pozorní a pochopí podstatu celé věci, budou maximálně spokojení. To nejlepší není Willis, ani Pitt, kteří hrají skvěle, ale příběh. Přiznám se, že něco takového už dlouho nepamatuji. Všechno do sebe tak nádherně zapadá a dává to tak jasný smysl, že to snad ani není možné. Kdo by to byl řekl, že po Monthy Pythona dokáže Gilliam natočit takhle mrazivou vizi budoucnosti, kde se dá uvěřit úplně všemu.

 • 95%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6285 bodů)

  Stejně jako Gattaca, stačí dobrá myšlenka a nepotřebujete k tomu žádné dechberoucí efekty.

 • 5%
  0
  3
  27. 2. 2018
  Pas (6208 bodů)

  Proboha to byla bludařina......105.nejlepší film?Cestování v čase naprosto nelogické, přehrávání Pitta bylo rozomilé v pakárně, pak už to bylo hodně trapné a dívat se celý film na stále krvácejícího Willise nechutné.Ta první světová, to bylo jako co?On se dostane do minulosti,ale nemůže změnit budoucnost?Takže kdyby v té minulosti zamezil krádež viru a nic se nestalo, v budoucnosti by se to stalo????Ne, tady je fakt blázinec, čím větší blbost, tím větší hodnocení.Prý nejlepší film Willise, jste se tu asi většinově pomátli...!

 • 80%
  0
  0
  27. 12. 2012
  Standa. (6162 bodů)

  Tenhle film "nesnáším", už jsem ho viděl asi desetkrát a pořád mi některé věci plně nedošly a stále mi vrtají v hlavě. Jako vždycky vynikající Bruce Willis a i Brad Pitt zahrál výjimečně něco dobře. Skvěle zamotaný film Terryho Gilliama.

 • 90%
  2
  0
  3. 1. 2018
  Chimpanzee21 (3833 bodů)

  Nádherné sci-fi, které má všechno, co má dobré sci-fi mít. Výtečnou zápletku, pěkné triky, přesvědčivé herecké výkony a hlavně hloubku, jak už je u Gilliama zvykem. Narozdíl od Brazil hodně přístupné, ale přitom nijak triviální a laciné. Gilliamův rukopis dělá z tohoto apokalyptického příběhu strhující a neskonale sugestivní podívanou. Zase jedno sci-fi, které by se mohlo nesmazatelně zapsat do filmové historie. Má na to snad Gilliam nějaký patent?

 • 90%
  0
  0
  12. 12. 2012
  bidlobox (3796 bodů)

  Pokud jste filmy s "drsňákem" Willisem a "hezounem" Pittem unaveni natolik, že nezamýšlíte shlédnout jakýkoliv další film s nimi, v tomto případě byste přeci jen mohli udělat výjimku a dát jim ještě šanci. Oba hlavní hrdinové výtečného Gilliamova thrilleru 12 opic totiž "předvádějí" úplně jiné herectví než na které jste možná byli u nich zvyklí. Režisér, bývalý montypajtňák, natočil tuto sci-fi podle výtečného, do detailů propracovaného scénáře manželů Davida W. (Blade Runner) a Janet Peoplesových, který napsali na motivy krátkého filmu Rampa (La Jetée, režie Chris Marker, 1962). Celý příběh je zasazen do nehostinného, studeného světa naplněného několika zvláštními a tajemnými postavami. Nejdokonalejší z nich vytvořil Brad Pitt, který odhodil svou dosavadní image mužného sexidolu a dokázal se převtělit do slizkého a duševně vyšinutého Jeffa Goinese, neustále rozhazujícího rukama a trpícího všemi možnými i nemožnými tiky. Za svého dokonale rozvrkočeného šílence s každým okem jiným obdržel Zlatý glóbus a nominaci na Oscara. Ani Bruce Willis tentokrát nepředvádí dalšího ze svých tradičních akčních hrdinů (i když se místy přece jen neubránil oblíbeným drsňáckým výrazům), ale hraje svého Jamese Colea naopak jako citlivého a zmateného zoufalce, jenž občas neví, která bije. Jedinou výraznější ženskou postavu doktorky Kathryn Raillyové přesvědčivě ztělesnila půvabná Madeleine Stoweová, v menší roli doktora Goinese se blýskl Chritopher Plummer. Za kamerou stál ostřílený Roger Pratt (Srazil, Mona Lisa), nevtíravě přesně působivou hudbu složil Paul Buckmaster. Prostě, kdo jste neviděl, musíte!

 • 90%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3336 bodů)

  Geniální představeni Brada Pitta v roli blázna,Bruce Willis vynikající,proto oba patří mezi mé oblíbené herce.Sci-fi Terryho Giliama je (na rozdíl od mnoha jiných Sci-fi) použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) – ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím, že chtěli budoucnost změnit vlastně mají podíl na jejím vzniku.Vše se nakonec stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo,neboť s každým dalším zhlédnutím zjistím, že tomu rozumím čím dál méně a to je na tom filmu tak neuvěřitelné.Originálně silná atmosféra,silný scénář a zasloužená nominace na zlatou sošku pro Brada Pitta.

 • 50%
  0
  0
  6. 2. 2013
  výfuk (2971 bodů)

  Tento film mi téměř nic neřekl. Když už jsem si myslel že film chápu... zase jsem upadl do neznáma. Film byl průměrný, ale výkon Brada Pitta, ten byl vskutku Oscarový.

 • 85%
  0
  0
  16. 9. 2015
  Petr Kocfelda (2881 bodů)

  Takový vynikající scifi film,který púsobí trochu ponuře.Avšak jeden z nejlepších Willisových filmů...

 • 75%
  0
  0
  11. 2. 2016
  Ombak_Penari (2758 bodů)

  12 opic je zcela netradičně pojatá sci-fi. Úplně jiná atmosféra, žádné velikášské efekty, jak jsme na ně zvyklí či hrdinové s iracionálními vlastnostmi. Příběh člověka z budoucnosti, který se snaží cestou časem nazpět najít příčinu celosvětové epidemie. Jeho vyprávění však všem připadá bláznivé a podle toho s ním také jednají - je zavřen do blázince. Sám později začíná pochybovat, co je vlastně pravda a jestli vůbec stojí o návrat zpět do svého času. Filmy Terryho Gilliama jsou netradiční vždy a mají nesaměnitelný rukopis. Ne každému jeho pojetí sedne, každopádně se však jedná o pozoruhodný snímek s myšlenou, který stojí za to vidět. Nečekejte plytkou scifárnu z Hollywoodu.

 • 80%
  0
  0
  14. 12. 2012
  farb (2062 bodů)

  Film vystavěný především na atmosféře - nevyhnutelnost událostí, schíza a depka podpořený famózními hereckými kreacemi Bruce Willise a Brada Pitta. Neodolatelná pecka, která se mi s každým dalším zhlédnutím vrývá víc a víc pod kůži.

 • 70%
  0
  0
  5. 5. 2013
  karlik4801 (1940 bodů)

  Twelve Monkeys je možná žánrovka sama pro sebe. Od tohohle samotného podžánru se odvíjí hodně snímků současnosti. Nějak to nezasáhlo do světa filmu, ale na jedno shlédnutí úplně stačí. Bohužel to není bomba, který mě uchvátila a mluvil bych o ní se známými jako o "hustym filmu". A možná jsem trochu zklamaný z Bruce, protože jeho výkon bych neoznačil za přesvědčivý, ani za dobrý. Za to Brad Pitt se svým výkonem může pyšnit.

 • 80%
  0
  0
  1. 6. 2016
  Pajmen (1196 bodů)

  V některých chvílích jsem si připadal ztracen, ale pak se zase vrátil rychle zpět na koleje. Typická atmosféra Gilliamových filmů - jedinec bojuje proti molochovi společnosti. Nikdo neví, kde je pravda, krom jediného záporáka Davida Morse, který v pozadí tahá za nitky. Děj asi není úplně originální, ale originálně končí.

 • 90%
  0
  0
  30. 12. 2014
  mr.hack (742 bodů)

  Opravdu báječný film, ve kterém kromě několika opravdu vtipných dialogů a zajímavé pointy uvidíte prasečí hlavu (Ne nemyslím tu Brucovu), kdo pomohl Francouzům v 1. světové vyhrát bitvu (nebo spíše nepomohl) a jak v šestadevadesátém celá Amerika vytahovala malého chlapce ze studny (zapojili se i zvířata). Poslední skaut Vám zde ukáže jaké povolání měl v záloze, kdyby nevyšlo herectví (ano je to zubař), jak si umí pořádně odplivnout a v neposlední řadě se pochlubí hřívou, ala Beatles v 70.letech. Jestli je Vám to málo, tak uvidíte i pravou tvář Brada Pitta (ne tohle opravdu nemohl zahrát zdravý člověk). Jestli ani to nestačí, tak jako bonus se z Vás všech (alespoň podle komentů a příspěvků v diskuzích na konkurenčních stránkách) stanou odborníci na cestování v čase. Jenže o tom film rozhodně nebyl. Za celosvětové nepochopení filmu a za herecké výkony 90%.

 • 95%
  0
  0
  29. 5. 2017
  Sheemas (736 bodů)

  Opravdu povedený film se skvělým obsazením a zajímavou zápletkou, kde James Cole jako cestovatel v čase se snaží přijít na to, kdo, proč, jak a kdy způsobil téměř úplné vyhynutí lidské rasy z povrchu Země, jedná se o skvěle zahranou postavu Brucem Willisem, ale mnohem zajímavější a výraznější je Brad Pitt, který šílenství posunul na jinou hranici. 12 opic je již kultovním snímkem, který stojí za zhlédnutí.

 • 85%
  0
  0
  27. 3. 2021
  Honza 13 (422 bodů)

  Tento film je velmi pěknou podívanou se skvělým scénářem a vynikajícími herci. Pořád jsem nevěděl jestli je James Cole fakt blázen nebo není. Jeden z nepřekonatelných sci-fi filmů, ale i tak mi tam něco chybělo nebo vadilo. Mám takový pocit.

 • 100%
  0
  0
  22. 6. 2017
  Daduna (138 bodů)

  parádní film s neotřelým námětem a ještě nečekanějším závěrem, "profláknutí" herci se zde představili v poněkud neobvylých rolích a zvládli je bravurdně...ale musíte ho vidět minimálně dvakrát, protože po prvém shlédnutí sice máte na konci jasno, ale vzhledem k tomu, že se celou dobu soustředíte na to, aby jste pochopili wocogou, detaily vám uniknou...po druhé už si ho plně vychutnáte a oceníte... .-)

 • 90%
  0
  0
  9. 4. 2014
  petra222 (13 bodů)

  Opět skvělý film ještě skvělějšího režiséra. Dobrá myšlenka, úžasné herecké výkony!

82 100 ?
jak hlasovat?
 • Mrykodaj 70%
 • aquiver 100%
 • InJo 90%
 • Lovecour69 90%
 • JosefTomas 90%
 • Crreed 70%
 • Honza 13 85%
 • misec 100%
 • petrludeco 85%
 • Deacon Frost 100%
všechna hodnocení (228)

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 10 v žebříčku uživatele Tom Hardy

„Závěrečná zpomalená scéna je přímo nádherná filmařsky a ještě do toho Gilliam dokázal vložit opravdu silný motiv beznaděje, kdy se dva lidé snaží vzdorovat něčemu...”

2. místo z 14 v žebříčku uživatele Daduna
5. místo z 8 v žebříčku uživatele Scylla
5. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
7. místo z 10 v žebříčku uživatele suprfotr
11. místo z 46 v žebříčku uživatele headhunter
19. místo z 19 v žebříčku uživatele viktoriaplzen
49. místo z 68 v žebříčku uživatele evismaior
158. místo z 208 v žebříčku uživatele kellys2