12 opic
Zajímavosti

Bruce Willis tento snímek natočil za výrazně nižší honorář, než by si mohl normálně říct, a to z toho důvodu, že chtěl pracovat s Terry Gilliamem. Willis vlastně točil zadarmo, honorář dostal až po nasazení filmu do kin.

Terry Gilliam chtěl původně znovu točit s Jeffem Bridgesem, nakonec se rozhodl po velké jméno. Před natáčením dostal Willis seznam všech jeho hereckých klišé, kterým by se měl při natáčení vyhnout.

Režisér Gilliam měl jinou představu o konci filmu, než producent Charles Roven. Ten trval na závěrečné scéně na letišti, takže si Terry Gilliam navymýšlel velmi specifický interiér letiště a nákladné kulisy. Doufal, že Roven vycouve kvůli velkým nákladům, ale bylo tomu naopak. Nakonec závěr filmu nadchnul i režiséra a byl do filmu umístěn.

Scéna, ve které si Cole omývá krev, by se normálně točila 5 minut, ale zabrala celý den. A to kvůli stínu křečka, který měl běhat v kole, ale usmyslel si, že nechce. I když by mohl být tento detail vypuštěn, perfekcionista Gilliam trval na původním provedení. Od té doby se na place říkalo jeho smyslu pro detail "křečkův efekt".

Scény v blázinci se natáčely v nepoužívaném věžení Eastern State ve Philadelphii.

Hlas v rádiu oznámí, že reportáž přináší Roger Pratt. Tak se jmenuje kameraman filmu.

I když byl film výrazně inspirován snímkem La Jetée (1962), údajně ho Terry Gilliam před natočením svého snímku neviděl.

Gilliam měl obavy, že Brad Pitt nezahraje roli blázna, jak si představuje a tak ho poslal k učiteli, který ho měl naučit rychle, ale souvisle mluvit. Nakonec stačilo Pittovi vzít cigarety a roli zahrál přesně, jak si režisér představoval.

Při testovacím promítání nebyl film přijat moc vřele a studio požadovalo několik zásadních úprav, ale Gilliam trval na filmu v podobě, jaké ho natočil a trval na uvedení. Vyplatilo se.

Brad Pitt byl obsazen jako ještě relativně neznámý herec za nízký honorář, nicméně do nasazení filmu do kina stihnul natočit tři základní filmy, které z něj udělaly hvězdu první kategorie. Mimo jiné to byl i film Sedm (1995).

Film, který na konci filmu Dvanáct opic James s Kathryn zhlédnou v kině, je Vertigo od Alfreda Hitchcocka. Je vidět scéna, ve které Scottie (James Stewart) a Madeleine (Kim Novak) stojí v parku, Madeleine se dívá na letokruhy padlého stromu a rozvzpomíná se na události z minulého života: „Tady jsem se narodila… A tady jsem zemřela.“

Terry Gilliam obsadil Bruce Willise mj. i proto, že byl uchvácen scénou ze Smrtonosné pasti, kdy Willis mluví o své ženě a přitom si vytahuje střepy z chodidel.

Ve filmu je použit krátký klip ze snímku Kmen Andromeda (1971) kde je opice mučena až k smrti. Je vidět v televizoru během zpráv o krutém mučení zvířat kvůli lékařským pokusům.

Revolver, který Cole v závěru snímku dostane je "Le Mat" model pro jezdectvo, který byl používán konfederací během americké občanské války.

Snímek začíná i končí záběrem na oči malého Colea. Jde o trademark Terryho Gilliama.

Armáda dvanácti opic je inspirována pasáží z novely Franka L. Bauma, "The Magic of Oz", ve které dvě z postav knihy přesvědčí dvanáct opic, aby se stali jejich lidskými vojáky za nekonečné zásoby jídla.

Postava Jeffrey Goines, kterou hraje Brad Pitt, je podobná postavě Tylera Durdena z filmu Klub rváčů z roku 1999.

Ve filmu je (narozdíl od mnoha jiných sci-fi) použitý model cestování v čase, podle kterého není možné změnit cestou zpět v čase budoucnost (vše už se jednou stalo a změna není možná) - ti, kdo se o to pokusí se jen složitě zapletou do okolností příběhu a nakonec zpravidla zjistí, že tím, že chtěli budoucnost změnit vlastně mají podíl na jejím vzniku - vše stane právě takovým způsobem, jakým se to stalo už jednou. Podobný model cestování v čase je použit např. ve filmu Kate a Leopold a má dobré fyzikální opodstatnění.

Obsazení hlavních mužských rolí mělo být původně obrácené, tedy Bruce Willis měl hrát postavu Brada Pitta a Brad Pitt měl hrát postavu Bruce Willise

83 100 ?
  • zdenek-halfar 75%
  • JosefTomas 100%
  • zabak95 80%
  • Chimpanzee21 90%
  • radek svadla 80%
  • jindrich-skopek 95%
  • Špímoňátko 80%
  • Pete69 90%
  • jarda-tatar 85%
  • Togl 90%
všechna hodnocení (189)
jak hlasovat?

V TV

V žebříčcích uživatelů

8. místo z 10 v žebříčku uživatele Tom Hardy

„Závěrečná zpomalená scéna je přímo nádherná filmařsky a ještě do toho Gilliam dokázal vložit opravdu silný motiv beznaděje, kdy se dva lidé snaží vzdorovat něčemu...”

2. místo z 14 v žebříčku uživatele Daduna
5. místo z 8 v žebříčku uživatele Scylla
5. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
11. místo z 46 v žebříčku uživatele headhunter
19. místo z 19 v žebříčku uživatele viktoriaplzen
49. místo z 68 v žebříčku uživatele evismaior
158. místo z 208 v žebříčku uživatele kellys2
Sdílet tuto stránku:

Partneři: