31.5.2022, 17:00

Režisér Östlund natočil po Čtverci Trojúhelník a obdržel za něj druhou Zlatou palmu. Do českých kin ho doprovodí nová císařovna Sissi

Režisér Östlund natočil po Čtverci Trojúhelník a obdržel za něj druhou Zlatou palmu. Do českých kin ho doprovodí nová císařovna Sissi 9 obrázků v galerii
Vicky Krieps jako císařovna Sissi ve snímku Corsage. | Foto: Festival de Cannes
75. ročník slavného filmového festivalu v Cannes skončil v sobotu 28. května. Které oceněné a další snímky se díky distributorům dostanou i do českých kin, takže se na ně můžete už teď těšit?
Triangle of Sadness | Foto: Tobias Henriksson

Aerofilms uvede hned šest snímků z filmového festivalu v Cannes včetně držitele Zlaté palmy, nového snímku Rubena Östlunda Triangle of Sadness. Autor v roce 2017 uspěl v Cannes se Čtvercem, i ve své novince se věnuje společenské satiře, když do hlavních rolí staví zbohatlíky, kteří ztroskotají na opuštěném ostrově a před smrtí hladem je zachrání uklízečka.

Decision to Leave | Foto: CJ Entertainment

Do českých kin se podívá též jihokorejský thriller s romantickými prvky proslulého autora Parka Chan-wooka Decision to Leave (obdržel cenu za režii). Autor Komorné (2016) a kultovního Old Boye (2003) se vrací s mysteriózní kriminální romancí. V té se policejní vyšetřovatel vydává do hor, kde za neobvyklých okolností zemřel muž. Z vraždy podezřívá manželku zesnulého, žena ho však postupem času začne přitahovat a situace se značně zkomplikuje.

Aerofilms uvede do české distribuce též drama Eight Mountains (Velká cena poroty) režisérů Felixe van Groeningena (Beautiful Boy, Belgica) a Charlotte Vandermeersch. Snímek sleduje osudy dvojice italských chlapců, kteří vyrůstají a dospívají v odlehlé alpské vesnici a v okolních horách. Následně se jejich cesty rozcházejí a po několika dekádách se zase spojují. Dojemné drama staví do hlavní role kromě dvojice chlapců a později mužů též impozantní hory.

Do českých kin se podívá i horor Men pojednávající o vdově, které se zdají noční můry plné mužů. Ve filmu scenáristy a režiséra Alexe Garlanda (Annihilation, Ex Machina) září Jessie Buckley (Černobyl, Taboo).

Corsage | Foto: Festival de Cannes

Herečka Vicky Krieps (Nit z přízraků, Čas) ztvárnila císařovnu Sissi ve snímku Corsage a obdržela za to v sekci Un certain regard cenu za nejlepší herecký výkon. I tento snímek do českých kin uvede Aerofilms.

V zimě se dočkají i děti, pro které bude určený animovaný snímek Mikulášovy patálie, inspirovaný stejnojmennou populární knihou, jež byla předtím již několikrát zadaptovaná do hrané filmové podoby.

Close | Foto: Lumière

Velkou cenu poroty v Cannes získalo intimní drama Close. Snímek si vysloužil nadšené ohlasy díky tématu dojemného přátelství, civilnosti a empatie. Film Lukase Dhonta uvede do českých kin distribuční společnost Artcam Films, která si snímek vyhlédla ještě před projekcí v Cannes především kvůli režisérovi, jehož předchozí film Dívka (2018) si z festivalu odnesl Zlatou kameru, na Evropských cenách se stal objevem roku a uspěl například také na festivalu v San Sebastiánu.

The Stars at Noon | Foto: A24

Distribuční společnost Film Europe do českých kin zařadí hned čtyři snímky z Cannes. Film Stars at Noon režisérky Claire Denis (Parchanti spí dobře) byl na festivalu oceněný Velkou cenou poroty. Pojednává o byznysmenovi a americké novinářce, kteří zažívají romanci na půdě jihoamerického státu Nikaragua v době, kdy zde v 80. letech probíhaly občanské nepokoje.

Drama Holy Spider bylo oceněno v kategorii nejlepší herečka. Sošku si odnesla Zar Amir Ebrahimi, která ztvárnila novinářku vyšetřující tajemné vraždy prostitutek.

Švédský autor Tarik Saleh obdržel cenu za nejlepší scénář k filmu Boy from Heaven. Snímek pojednává o Adaomovi, synovi rybáře, jemuž se naskytne možnost studovat na prestižní škole v Káhiře, epicentru sunnitského islámu. Krátce po příjezdu do hlavního města Egypta umírá nejvyšší představený školy, velký imám, a Adam sleduje napětí mezi egyptskými věřícími a politickými elitami.

Tori et Lokita | Foto: Diaphana Distribution

Speciální Cenu obdrželi na letošním canneském festivalu bratři Dardennové za snímek Tori a Lokita. Slavní a festivalovými porotami i publikem milovaní bratři Dardennovi přišli s dramatem z prostředí současné Belgie a do hlavních rolí obsadili malého chlapce a dospívající dívku, která přicestovala z Afriky. Snímek pojednává o mimořádném přátelství a složitostech exilu.

Přesná data tuzemských premiér zatím distribuční společnosti neoznámily.

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články