Korzet

67%
Korzet
Korzet je postmoderně pojatý historický film o posledních letech života císařovny Sisi, který si pohrává s mýtem historické věrnosti. Těsněji! Tak zní nejčastěji příkaz čtyřicetileté císařovny, zatímco jí služky utahují korzet. Ač k tomu její vzezření, propůjčené skvělou Vicky Krieps, nezavdává nejmenší důvod, Sisi má úzkostný strach ze ztráty mladistvé krásy. Její manželství s Francem Josefem je vlažnější než koupele, při nichž v mosazné vaně trénuje zadržování dechu. Rakousko-uherský panovník se svou inteligentní, vzdělanou manželkou odmítá sdílet státnické záležitosti a její potomci se svým chorobným lpěním na etiketě a disciplíně čím dál víc podobají otci. Sisi se nudí a dusí.Recenze: Korzet

Kinobox.cz
80%

Korzet nechce být opulentním kostýmním životopisem ani radikálním statementem. Proti konvencím se kromě posledních dvaceti minut vymezuje spíše na úrovni jednotlivých momentů a nezdůrazňovaných prvků mizanscény na pozadí. Svou ambivalencí mezi historickým zasazením a moderní provokací může chvílemi mást, jeho jádro však spočívá v posmutnělém boji jedné ženy za nezávislost vůči nechápavému okolí i nezastavitelnosti času.


radkav
143 bodů
7
Včera jsem na Korzetu byla v kině a mám z toho smíšené pocity. Líbil se mi výkon herečky Vicky Krieps, i její pojetí císařovny. Myslím, že dobře zobrazila 40 letou stárnoucí ženu, snažící se najít své místo u dvora, vedle císaře, být viděna a slyšena, dobře bylo zobrazeno prožívání sama sebe a toho, po čem toužila. Určitě to bylo zajímavější pojetí oproti přeslazené Romy Schneider. Ale rušila mě nedbalost exteriéru, se kterými se film nepáral. Děj se odehrává v oprýskaných místnostech, domech, které vypadají, že každou chvíli spadnou. Úplně mimo mi přišlo ponechání některých současných věcí ve filmu, viz mop s kýblem, moderní loď, apod. Líbila se mi hudba k filmu.


Dodatečné informace

Původní název:
Corsage (více)
  • Rakousko Korzet
  • Rakousko Corsage
Premiéra v ČR:
9. 2. 2023
Distributor:
Aerofilms
Země původu:
Rakousko, Francie, Německo, Lucembursko
Rozpočet:
7,58 mil. USD
Tržby:
3,09 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Korzet je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění
Kreativní Evropa

Podobné


Powered byJustWatch