24.9.2019, 13:00

Filmová pokračování, která pohřbila výdělečné značky

Filmová pokračování, která pohřbila výdělečné značky
X-Men: Dark Phoenix | Foto: CinemArt CZ

Téměř každý rok se nese ve znamení hromady sequelů (filmových pokračování), které vyplňují promítací programy kin po celém světě. Některé jsou úspěšné, jiné nikoliv. Pojďme prozkoumat pár kousků, které své značky poslaly jednoduše k šípku.

ALENKA V ŘÍŠI DIVŮ: ZA ZRCADLEM

Rozpočet: 170 milionů dolarů

Celosvětové tržby: 299,5 milionů dolarů

Vzpomínám si, že již v době oznámení jsem se chytal za hlavu s vědomím, že tohle nedopadne dobře. No a skutečně nedopadlo... První Alenka utržila při rozpočtu dvou set milionů dolarů v době svého uvedení neuvěřitelnou miliardu, která byla překvapením i pro samotné studio. A proč tomu tak bylo? Pestrobarevná taškařice se v režii Tima Burtona svezla na neuvěřitelném úspěchu Avatara a jeho revolučním 3D hávu, který doslova ovládl celý svět. To se psal rok 2010, technologie s trojrozměrným obrazem se stala celosvětovou atrakcí, kterou chtěl okusit téměř každý člověk, který zavítal do kina. Postupně ale zájem o 3D opadnul a v současné době se jednoznačně nejedná o takovou senzaci jako před celými deseti lety. Prozíraví diváci zpozorovali, kde se nečekaný úspěch Alenky vzal... Disney ale čekal tak dlouho a pokračování vypustil do světa v době, ve které po blockbusteru kvůli trojrozměrnému obrazu neštěkne ani pes. Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí... Výsledkem byl zdrcující nezájem ze strany diváků, který dalším dobrodružstvím Alenky a Kloboučníka zatnul tipec.

porovnání celosvětových tržeb série ZDE


ANGRY BIRDS VE FILMU 2

Rozpočet: 65 milionů dolarů

Celosvětové tržby: 112 milionů dolarů (a o moc dál už to nepůjde)

Vzteklí Ptáci před lety drancovali mobilní telefony ve velkém a není tedy divu, že se posléze dočkali i prvního filmového zpracování. To si připsalo zjevný úspěch, když při rozpočtu 73 milionů dolarů utržilo celosvětově mohutných 352. Druhému dílu nic nestálo v cestě a po třech uplynulých letech jsme ho mohli spatřit v kinosálech. Tvůrci zcela jistě očekávali další úspěch, ale ten se bezpochyby nedostavil. Co se tedy stalo? Absolutní nezájem ze strany diváků pramení v pochybných kvalitách prvního ptačího dobrodružství, které to schytalo jak ze strany kritiků, tak i náročných diváků. Přestože letošní přírůstek série sklízí veskrze chválu, třetího dílu se nepochybně nedočkáme.

porovnání celosvětových tržeb série ZDE


LEGO PŘÍBĚH 2

Rozpočet: 99 milionů dolarů

Celosvětové tržby: 191,3 milionů dolarů

Další série předurčena k úspěchu a další brzký pád. Pánům zodpovědným za tuto prosperující sérii se z nenadálého úspěchu zamotala hlava a tuto výdělečnou značku pohřbili neustálým ždímáním v podobě triviálních spin-offů (Lego Batman, Lego Ninjago), které dokázaly přesytit diváky po celém světě. Jednodušší to už v Hollywoodu být ani nemůže, že ano? Dalších Příběhů se dočkáme maximálně na chystané warnerovské obdobě Netflixu.

porovnání celosvětových tržeb série ZDE


TRANSFORMERS: POSLEDNÍ RYTÍŘ

Rozpočet: 217 milionů dolarů

Celosvětové tržby: 605,4 milionů dolarů

Dozajista jedna z nejúspěšnějších sérií v Hollywoodu, a přesto se nevyhla stejnému osudu jako Lego franšíza. Michael Bay se v této ultradrahé sáze zcela vyčerpal, což se odrazilo již u druhého dílu, který se potýkal s pokulhávající kvalitou. To ale lidem očividně nevadilo, poněvadž vzali pokladny kin po celém světě pokaždé útokem a studio si každým rokem spolu s režisérem napakovalo kapsy k prasknutí. Včasný odchod je v tzv. továrně na sny nedostatkovým zbožím. Vyčpělá série čtvrtým sequelem s monstrózní reklamní kampaní stála studio i kalhoty, a dokonce mu i překazila rozsáhlé plány na rozjetí vlastního propojeného vesmíru. V tom Universal viděl po vzoru Marvelu zlatý důl a najal si desítky scénáristů, kteří pracovali na nespočtu spin-offů a tradičních pokračováních. Tyto plány nicméně vzaly za své a Universalu nezbývá nic jiného, než obrátit o 360°a přijít s jinou funkční strategií.

Transformers: Poslední rytíř | Foto: archiv redakce

Z celkových čísel se může zdát, že se o takový průšvih nejedná, ale nezapomeňme k již tak vysokému rozpočtu připočítat částku za reklamní kampaň. Tu jsem o pár řádků výše nezmínil jen tak náhodou. Ta se totiž v dnešní době svou výší přibližuje až k celkovému budgetu. To už jsou ohromná čísla, viďte? To ale není stále všechno... Taktéž nezapomeňme zohlednit procenta ze zisku, která si kinaři nechávají ve vlastních pokladničkách. V tomto případě většina peněz pochází dokonce z Číny, a ta si, jak víme, nechává neuvěřitelné 2/3 zisků, které občané v pokladnách kin nechají. Tento pád byl nevyhnutelný.

Nicméně není úplně od věci si ujasnit, že pohřbení této série musíme brát poněkud s rezervou. Tato značka je příliš velká na to, aby zmizela z hledáčku diváků nadobro. Mimozemští roboti se jistě vrátí, avšak v podobě, kterou neznáme. Osobně jsem zvědavý, jak to bude v budoucnu fungovat. Návrat ke kořenům v podobě Bumblebeeho si sice odnesl spokojené recenze, ale s ohledem na tržby to žádné terno také nebylo.

Pět dílů nedokázaly přežít i hodnotnější série. Jednou z mála výjimek jsou Mission: Impossible a Rychle a zběsile.

porovnání celosvětových tržeb série ZDE


X-MEN: DARK PHOENIX

Rozpočet: 200 milionů dolarů

Celosvětové tržby: 252,4 milionů dolarů

Tento komiksový vesmír zažil mnoho vrcholů a pádů, ale sledovat, jak se s námi jedna z nejvýdělečnějších sérií loučí na úplném dně, je k pláči. K částečnému pohřbu ale došlo již před třemi lety, kdy vzala světové multiplexy útokem matná Apokalypsa. Na tržbách se to ale pořádně projevilo až letos, kdy si Dark Phoenix došel k vyloženě nejnižším ziskům z celé téměř dvacet let trvající franšízy. Nenastat obchod Fox/Disney, tak tu máme na pěkných pár let dozajista mrtvou komiksy inspirovanou ságu.

Na vině jsou však i nesmyslné časové návaznosti, špatný casting (Sophie Turner) a další chybná produkční rozhodnutí, kterým kraluje sázka na variaci již adaptovaného (!) comicsu, který sloužil jako předloha pro třináct let starý Poslední vzdor. Nepochopitelné. K již zmíněným časovým lapsům bych jen na závěr dodal, že osobně nechápu, jak se v kontinuitě mohli tvůrci takhle zamotat. Vždyť má X-Meny na starosti téměř od samého počátku jeden scénárista, který si převážně na nich postavil veškerou svou kariéru. To mi hlava vážně nebere.

porovnání celosvětových tržeb série ZDE

-
-

Související články:

Od Knihy džunglí po Lvího krále - kolik stojí a vydělávají remaky oblíbených disneyovek?

Ještě jsme si ani neoddechli od Aladina a Lvího krále a Disney přichází s dalším kouskem, kterým hodlá bořit žebříčky návštěvnosti - druhou Zlobou. Dokáže...

Disneyho tažení za pohádkovými čínskými tržbami je v ohrožení. Proč Mulan už nyní bojkotují diváci?

Legenda o Mulan je jednou z klasických animovaných pohádek studia Disney. O hranou verzi této slavné čínské legendy se pokoušeli filmaři již několikrát...

Slavné propadáky: Liga výjimečných - pokus Seana Conneryho o vstup mezi komiksovou elitu

Než Marvel naplno vstoupil do Hollywoodu a rozjel svou velkolepou sérii, byla tu řada pokusů o adaptace oblíbených komiksů. Některé si vedly lépe...

Komiksový drb roku: Wesley Snipes BUDE v novém Bladeovi. Ale...

Marvel nedávno oznámil reboot Bladea s tím, že se hlavní role ujme Mahershala Ali (Oscar za Moonlight a Zelenou knihu). Milovníci původní trilogie doufali...

Mělo jít o megahit, ale možná natáčí Robert Downey Jr. největší propadák svojí kariéry

Robert Downey Jr. prožil poměrně bouřlivou kariéru. Od té doby, co se postavil na nohy a stal se miláčkem publika díky Iron Manovi, nicméně sází jeden hit...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: