Nové TOP 20 nejlepších kriminálních seriálů za 10 let? Sbližuje je sex, drogy a násilí?

Nové TOP 20 nejlepších kriminálních seriálů za 10 let? Sbližuje je sex, drogy a násilí? 34 obrázků v galerii
Twin Peaks 3 série
Před pár dny jsme uvedli TOP 20 nejlepších televizních seriálů za posledních 10 let. Vaším hlasováním jste změnili pořadí celkem výrazně. Vyzvednete vaše oblíbené detektivní seriály výše? A co spojuje tyto seriály? Dalo by se říci, že více násilí a brutality, do které se velmi často přimíchají nahá těla žen, či mužů. Důkazem je například poslední řada Twin Peaks Davida Lynche, kde explicitní záběry na poničená těla jsou častým jevem a krásné nahé ženy se sem tam také objeví ve vyzývavých pózách. To u původní kultovní řady Twin Peaks nepřicházelo prakticky v úvahu. Doslovnost je určující trend, lidé snesou více. Vítězem se podle tohoto receptu stalo Narcos.

Kromě toho, že seriály výrazně přitvrdily a nebojí se jít do explicitnějších scén, vzniká i nový paradox a to nejen u nejlepšího seriálu Narcos. Co je na této nejlépe hodnocené detektivní sérii zajímavé? 

Hlavní hrdina Pablo Escobar, kolumbijský drogový boss (v podání brazilské hvězdy Wagnera Mouryho), je sympatický chlapík, kterého diváci možná mají i rádi a tak trochu mu fandí. Stejně jako přelstil v reálném životě tisíce Kolumbijců, i když jeho rukou nebo na objednácku zemřelo více než tři tisíce lidí, tak podobně získal na svou stranu i mnohé televizní diváky. Jeví se jako sympatický chlapík, který se stará o rodinu a má zájem o ty nejchudší, ale bez hnutí brvy odrovná kohokoliv, kdo mu stojí v cestě. Wagner Moura jej zahrál naprosto skvěle. Jako v reálném příběhu. Chvíli brutální vrah a jindy andílek v jedné postavě.

Pablo Escobar v podání brazilské hvězdy Wagnera Mouryho si povídá se svým otcem.

Pokud tento paradox měl být záměrný, pak vyšel na jedničku. Nebo je tu doba, kdy začínáme obdivovat zločince? Nakonec i český Kájínek má také svůj "klub" příznivců. I když se stále jedná o jeho o vinně, či nevině. Mediální postavou už dávno je. Stejně jako Pablo Escobar, který byl drogový vrah a paradoxně rozdával část svých krvavých peněz chudým rodinám. Dodnes se najde celá řada jeho obdivovatelů a neinformovaných zastánců.

Nakonec dějiny oslavují i kriminální bijce na život a na smrt. Příkladem byl i Che Guevara, nebo-li el Che, marxistický revolucionář a vůdce kubánských gueril, vrah i voják, který zdobí dodnes nejedno tričko se svým portrétem. Záporní hrdinové táhnou. Snad to není a nebude trend dnešní doby, že budeme obdivovat lidi, kteří se nebojí ublížit, zabít, když jdou za svým cílem. V kriminálce je to ale pro autory velmi lákavé téma. Snad proto se o nich točí tolik filmů a seriálů.

Narcos

Naštěstí v Narcos nakonec zvítězila policie, kde vše předepsala autentičnost a skutečný příběh. Ale zvítězila opravdu a dlouhodobě? Seriály o drogových válkách se dají točit dodnes a obětí přibývá po desítkách tisíc. Možná legalizace mnohých drog by vše rychle ukončila a státy by byly bohatší na daních, podobně jako tomu bylo s jinou drogou, alkoholem. Prohibice vedla jen k násilí. Není lepší svobodná volba jedince? 

Každopádně dnes v nepoměrném počtu umírají více ti, kdo drogy prodávají, než ti kdo je užívají. Pablo Escobar byl jen začátek. Jen v Mexiku přišlo, v pouličních drogových válkách, v roce 2016 o život téměř 23 tisíc lidí. V loňském roce 2017, jen za první půl rok, to už bylo kolem 18 tisíc obětí. Navíc USA je za loňský rok přímo zavalená kolumbijským kokainem a drogové války stojí miliardy dolarů. Takže kolik dalších sérií o Narcos uvidíme?

Zde jsou ty nejlepší kriminální seriály za posledních deset let. První místo je celkem nekompromisní, právě o Pablovi, který málem byl i kolumbijským zákonodárcem. Změníte svým hlasováním pořadí? Nové pořadí:

Hlasujte po rychlém přihlášení na kartách filmů, nebo přímo v žebříčích, měňte tím pořadí, vyjadřujete svůj vkus.

Vice najdete zde, v aktuálním pořadí, podle posledního hlasování: Nejlepší kriminální seriály za posledních deset let

Ankety
Na jaké pokračování zavedené série se nejvíc těšíte?
John Wick: kapitola 4
Shazam 2: Hněv bohů
Creed III
Strážci Galaxie: Volume 3
Rychle a zběsile 10
Spider-Man: Napříč paralelními světy
Transformers: Probuzení monster
Indiana Jones a disk osudu
Mission: Impossible: Odplata – první část
The Marvels
The Equalizer 3
The Expendables 4
Duna: druhá část
Nejnovější články:
Načíst další články