Případy 1. oddělení

86%
Případy 1. oddělení

Kriminální seriál inspirovanými skutečnými zločiny, které muselo vyšetřovat 1. oddělení pražské kriminální služby. Toto oddělení dosahuje velmi vysoké úspěšnosti řešení případů a v jejím čele stál Josef Mareš, spoluautor scénáře, díky kterému se seriál pyšní vysokou dávkou autenticity, co se postupů vyšetřování, popisu policejního prostředí a používané mluvy týče. Policisté dost často vědí, kdo je pachatelem zločinu, ale nejtěžší fází jejich práce je to dokázat. Pro potřeby seriálu byly provedeny menší změny, ale způsob pátrání a usvědčení pachatele vždy zůstávají věrné.

Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
7.5
Normálně nesleduji české seriály a kriminální už vůbec ne,ale v zde jsem udělal výjimku. Nalákala mne spousta známých jmen v čele s Polívkou a Vetchým. Seriálu po celou dobu nechyběla šťáva,případy byly zajímavé a celé to působilo velmi autenticky. Já jsem spokojený.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 342 bodů
4
(Viděny první dvě epizody.) Češi chtějí kriminálky. Pokusy ale selhávají. Kriminálka Anděl se snažila imitovat americkou řadu CSI. Výsledek byl směšný. Film Ve stínu zkoušel oživit noir, na to však byl příliš vyměklý. Cirkus Bukowsky imitoval drsnější školu severských krimi, ale chtěnému dojmu se leda přiblížil. Nyní přichází 1. oddělení s náměty inspirovanými realitou, zaštiťující se ze všeho nejvíc právě autenticitou a "čistotou žánru". Provedení se však na první pohled zdá velmi toporné, jako by si Česká televize „čistý žánr" představovala coby žánr zbavený jakéhokoliv ozvláštnění, kde vše přesně odpovídá nejklasičtějším vyprávěcím vzorcům tak, jak si je diváci pamatují ze svých desítky let vyhasnutých československých seriálů. Případy skutečně vypadají v mnoha ohledech jako ne zrovna modernizovaná verze Malého pitavala z velkého města, díla, jehož úkolem bylo primárně dělat reklamu na vyšetřovatele a ukazovat, jak jsou to všechno féroví a obyčejní chlapi z lidu a jak nakonec vše vyřeší bez ztráty aury hodných strejdů. Kdybyste se náhodou začetli do distribučních materiálů, dozvěděli byste se, jak skvělé je pražské oddělení vražd, jak vše vyšetří, jak prakticky nechybuje. Dojem jedné velké propagační kampaně se jen prohlubuje. Tohle (v žádném případě netvrdím, že jakkoliv politicky motivované) následování normalizačních a starších trendů, vyznačující se bezmeznou důvěrou ve státní složky, směřuje zcela proti standardům moderních amerických kriminálek, kde jsou sice vyšetřovatelé také většinou horliví klaďasové, ale jejich souboj s vlastní institucí bývá leckdy stejně vysilující jako pátrání po pachateli. Jen těžko můžu tvrdit, že dělat policistům a policii za každou cenu dobré jméno se nesluší, rozhodně to ale narušuje myšlenku krimi, tedy špinavého žánru reflektujícího drsný svět. A mě to nudí.
Had
Had
12 338 bodů
9.5
Než jsem shlédl Rapla, který je ještě syrovější, a Pustinu, která je krutá a drsná (a bezkonkurenční), byly pro mě Případy 1.oddělení v kontextu běžné seriálové produkce ČT naprostým zjevením: uvěřitelné, s výborným obsazením, srozumitelnými a logickými dialogy a případy, které si lidé většinou pamatovali z nedávné historie. Skvělý casting - objev nenápadný Petr Stach, excelující Bolek Polívka (co dělá dobré režijní vedení!) a skvělý Miroslav Hanuš (zatím dobře ukrytý v Divadle Na zábradlí). Z toho Korejse mi bylo vážně na blití!

Dodatečné informace

Původní název:
Případy 1. oddělení (více)
  • Česká republika Případy 1. oddělení
  • Česká republika Oddělení vražd
Distributor:
Česká televize
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění

Předplatná