Četnické humoresky

83%
Četnické humoresky
Původní seriál České televize Četnické humoresky námětově těží z existence četnických pátracích stanic - předchůdkyň současné kriminální služby - a skutečných případů, které stanice řešily. V městech byla policie (známe například ze seriálu Hříšní lidé města Pražského), mimo pak působilo četnictvo. Elitou mezi nimi byly četnické pátrací stanice (zhruba 40 na území tehdejšího Československa). Seriál vychází z množství autentických případů nalezených v archivech. Při vykreslování prostředí četnické pátrací stanice je dbáno na pravdivé zobrazení všech mechanizmů, na nichž bylo založeno tehdejší pátrání. Seriál má tři serie, každou po třinácti epizodách. Jednotlivé epizody na sebe navzájem navazují a postavy vystupující v seriálu se neustále vyvýjejí. Příprava první řady byla zahájena roku 1992. Seriál se natáčel v reálných exteriérech střední a jižní Moravy, Brně a některé epizody i na území Podkarpatské Ukrajiny. Fiktivní brněnská četnická pátrací stanice vznikla v areálu bývalých vojenských kasáren a slouží v ní deset příslušníků a služební pes Argo. Ne vždy řeší jen závažné případy, někdy jsou jejich případy banální až směšné, vždy se jim však podaří pachatel usvědčit. Ústřední postavu Karla Arazíma, zpočátku štábního strážmistra, později praporčíka a nakonec velitele stanice vrchního strážmistra, vytvořil populární Tomáš Töpfer. Jeho pravou ruku Bedřicha Jarého, a pozdějšího zetě, zahrál neméně populární Ivan Trojan a vrchního strážmistra Šiktance ztvárnil Petr Kostka. Pátrací tým doplnili Stanislav Zindulka, Zdeněk Junák, Jan Grygar, Erik Pardus, Aleš Jarý, Pavel Doucek a František Švihlík. Seriál není zaměřen jen na policejní práci a proto tu mají pevné místo i jejich manželky a přítelkyně, například Alena Antalová jako majitelka květinářství Ludmila Horká, Andrea Elsnerová jako kuchařka celé stanice, či Zdena Herfortová jako Vladěnka Šiktancová - manželka vrchního Šiktance. V meších rolích zahráli mimo jiné i Jiřina Bohdalová, Pavel Zedníček, Marek Vašut, Simona Stašová, Jiří Krampol, slovenské hvězdy Michal Dočolomanský, Leopold Haverla či Marian Labuda. Dále jen v první serii hrálo vedlejší role 313 herců - převážně méně okoukané tváře z moravských divadel - a zhruba 3000 komparzistů. Použito bylo 6500 kostýmů, 120 historických vozidel, několik vlaků, 25 tisíc rekvizit a velké množství zvířat. zdroj: www.cetnickehumoresky.cz
Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
6
Bez mučení se přiznávám páni četníci,že se mi tento seriálový počin moc nelíbí. Kriminální zápletka není nikdy špatná,ale jako celek mne to příliš nenadchlo. Ovšem herecky je to na české poměry velmi dobré. Z první série jsem viděl jen pár dílů a dále jsem nepokračoval.
Pete69
Pete69
30 827 bodů
8
Výborné poklidné kriminální příběhy, které se linou v klidné české kotlině jakoby se nic nedělo. Celý seriál má navíc děj, který postupně prolíná každý díl a to nenásilnou formou. Jak první příběhy, tak druhé pro mě mají srovnatelnou a vysokou kvalitu. Pohodové pokoukání.
Milandob
Milandob
8 900 bodů
8
skvelý seriál, vsádzajúci na zatial neopozerané obdobie čs dejín, so slušnými scenármi a dobre napísanými postavami (a tiež dobre zahranými, hlavne topfer a trojan sú skvelý). jediné mínus pre mňa predstavuje štandardná (televízna) réžia.

Dodatečné informace

Původní název:
Četnické humoresky (více)
  • Česká republika Četnické humoresky
  • Česká republika Cops and Robbers
Premiéra v ČR:
4. 1. 2001
Distributor:
Česká televize
Země původu:
Česká republika
Ocenění:
Žádná ocenění