Martin Pleštil

Martin Pleštil

Autor
Vystudoval filmovou a televizní tvorbu. Působil jako filmový redaktor webu Kulturio.cz, edukátor ve filmovém muzeu NaFilM, redaktor programu v programové dramaturgii archivu České televize a byl jedním z programových dramaturgů mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest. Příležitostně se dostane k režii reklam, videoklipů či krátkometrážních snímků. V současnosti pracuje jako kinař v pražském Edison Filmhub. Mimo redakci Kinoboxu publikuje i v různorodých periodikách (A2, Film a doba, Cinepur).

Články autora

 1. Vášeň, surovost, umění a toxicita. Alma a Oskar je film o bouřlivých sexuálních pudech
  Recenze3. 12. 2023
  Vášeň, surovost, umění a toxicita. Alma a Oskar je film o bouřlivých sexuálních pudech

  Do kin vstoupilo životopisné drama Alma a Oskar, sledující krátký, zato však velmi impulzivní vztah Almy Mahler a Oskara Kokoschky. Ústřední dysfunkční vztah je horskou dráhou, kde se dvojice oddává tělesnosti bez ohledu na psychické potřeby druhé strany. Ono fyzično a tělesnost, o kterém snímek z velké části je, se však zprostředkovat nedaří.

 2. První trailer postapokalyptického Falloutu potěší seriálové i videoherní fanoušky a fanynky
  Seriály3. 12. 2023
  První trailer postapokalyptického Falloutu potěší seriálové i videoherní fanoušky a fanynky

  Očekávaná seriálová adaptace kultovní videoherní postapokalyptické série Fallout s alternativním výkladem historie, kdy v 50. letech svět postihla nukleární katastrofa, odhaluje první teaser trailer. Náhled do podmanivého světa Falloutu slibuje barvitou a videoherní předloze věrnou podívanou, na kterou se můžeme začít opatrně těšit.

 3. Disney v Přání skládá poctu sám sobě. Je nový animák sebestřednou propagandou?
  Recenze30. 11. 2023
  Disney v Přání skládá poctu sám sobě. Je nový animák sebestřednou propagandou?

  Animační studio Walta Disneyho letos slaví 100 let. Jeho nový počin Přání se nese přesně v tomto duchu. Jde o návrat ke kořenům, tematicky i stylisticky. Je přeplněný odkazy k předchozím filmům a navrací se k čistě pohádkovému žánru. Přináší vše, co na klasických Disneyho filmech máme rádi. Hranice mezi sebestřednou propagandou a skládáním pocty vlastní poetice je však velmi tenká.

 4. 3 hity s Marlonem Brandem na streamu: rebelující gauner, oscarový udavač i tvrdý šerif
  Téma20. 11. 2023
  3 hity s Marlonem Brandem na streamu: rebelující gauner, oscarový udavač i tvrdý šerif

  Nabídku HBO Max, které již delší dobu svůj katalog zásobuje klasickými tituly, přistála trojice snímků s Marlonem Brandem v ústřední roli. Všechny jsou rozmanité a představují mistrovství herce tehdejší nové herecké školy ve vrcholné formě. Připravte se na bouření, revoltu, tvrdost, cynismus, pevnost a rozervanost!

 5. Oslnivý aktivista Rustin s oscarovými ambicemi chvílemi strhne, nedokáže však pohltit
  Recenze19. 11. 2023
  Oslnivý aktivista Rustin s oscarovými ambicemi chvílemi strhne, nedokáže však pohltit

  Před oscarovou sezónou Netflix prezentuje svůj ambiciózní počin, za jehož produkcí stojí i manželé Obamovi. Životopisné drama Rustin vypráví příběh neochvějného a energického muže, který bojoval za rovnoprávnost a zorganizoval tehdy největší nenásilnou demonstraci. A právě o peripetiích kolem její přípravy a také o osobních problémech protagonisty snímek vypráví.

 6. Kmotr jako temná mafiánská freska redefinoval gangsterský žánr, kde s gaunery soucítíme
  Téma18. 11. 2023
  Kmotr jako temná mafiánská freska redefinoval gangsterský žánr, kde s gaunery soucítíme

  Filmová trilogie Kmotr se po loňském padesátém výročí od premiéry prvního dílu opět dostává na televizní obrazovky. Stále diskutovaná a legendární klasika navazuje na kořeny gangsterského žánru, který však variuje a ohýbá, čímž položila základy pro zcela odlišný proud. V čem byla v rámci gangsterek skutečně inovativní?

 7. Po 118 dnech v Hollywoodu skončila herecká stávka. Co se mění?
  Téma9. 11. 2023
  Po 118 dnech v Hollywoodu skončila herecká stávka. Co se mění?

  Herecká stávka končí. Herecké odbory s představiteli studií dosáhli předběžné dohody. Podrobnosti zatím nejsou známé a dosavadní obrázek o nadcházejících událostech zprostředkovává prohlášení AMPTP. Hollywood se vrací do práce a k nedokončeným projektům, ačkoli přesný kontrakt stále není jasný a podmínky se ještě mohou měnit.

 8. Slovenský seriálový hit Iveta obrací stereotypy, což však příliš nefunguje
  Recenze7. 11. 2023
  Slovenský seriálový hit Iveta obrací stereotypy, což však příliš nefunguje

  Přímočarost zapadákova i faleš velkoměsta, to nabízí seriál režiséra Jana Hřebejka Iveta s živelnou protagonistkou (Alžběta Ferencová). Tvůrci hledají pomocí funkčních melodramat a rozpačité komedie lidskost v rozpačitém panoptiku postav a situací.

 9. Yellow Door cinefilně vzpomíná na období VHS a okouzluje nakažlivou nostalgií
  Recenze6. 11. 2023
  Yellow Door cinefilně vzpomíná na období VHS a okouzluje nakažlivou nostalgií

  Na Netflixu se mimo záři reflektorů objevil nenápadný a okouzlující dokumentární snímek Yellow Door: Devadesátkový filmový klub (Yellow Door: '90s Lo-fi Film Club), vzpomínající na filmem omámené seskupení lidí, jež díky sdílené lásce k umění založilo jeden z prvních jihokorejských filmových institutů. Vzpomínky jeho členů a členek vás nakazí nostalgií a cinefilií.

 10. Lesk a špína gamblingu. Jak to vypadá, když se hazarduje na stříbrném plátně?
  Téma6. 11. 2023
  Lesk a špína gamblingu. Jak to vypadá, když se hazarduje na stříbrném plátně?

  U příležitosti začínajícího Týdne zodpovědného hraní, jenž si klade za cíl bojovat se závislostí v hazardním světě a nabízí odbornou pomoc, jsme vybrali několik podnětných titulů, jež v různorodých podobách gambling reflektují. Umí být blyštivé a strhující, pod povrchem však bezvýchodné a skličující.

 11. Tonda a Slávka oslavují jinakost a přátelství. Mají strhující imaginaci i výtvarno
  Recenze4. 11. 2023
  Tonda a Slávka oslavují jinakost a přátelství. Mají strhující imaginaci i výtvarno

  Do kin přichází ojedinělý celovečerní loutkový film Tonda, Slávka a kouzelné světlo, jehož protagonista svítí. Potýká se s jinakostí i přehnaně starostlivými rodiči, zatímco zažívá první silné přátelství. Výtvarně podmanivé zpracování se vymyká jakýmkoli standardům, rozebírá rozmanité množství témat a oddává se dětské představivosti, která uhrane i dospělé publikum.

 12. Zabíjí nás ovocný dým? Dokument Netflixu nemoralizuje, ale hledá odpovědi
  Seriály31. 10. 2023
  Zabíjí nás ovocný dým? Dokument Netflixu nemoralizuje, ale hledá odpovědi

  Na Netflix doputovala dokumentární série Husté mraky: Vzestup a pád firmy Juul (Big Vape: The Rise and Fall of Juul), která se sice na povrchu tváří jako další tuctová true crime sledující úspěch a sešup kontroverzní společnosti, v jádru však vyniká jako platforma pro diskusi o fenoménu vaporizérů. Nezaujímá jasný postoj a snaží se komplexně předložit několik úhlů, z nichž je možné problematiku nazírat.

 13. Strašidlo cantervillské jako pohádka o netradičním přátelství nevyděsí, ale zahřeje
  Recenze30. 10. 2023
  Strašidlo cantervillské jako pohádka o netradičním přátelství nevyděsí, ale zahřeje

  Po období sucha pestře zastoupená distribuční nabídka pro dětské publikum se nyní rozrostla o převyprávění klasické povídky Strašidlo cantervillské. Satirický tón uzpůsobuje pohádce a více se zaměřuje na mezilidské vztahy. Předkládá příběh o síle přátelství, konvencím a smrti navzdory, ačkoli celkový zážitek velmi rychle vyšumí.

 14. Zběsilá jízda rozpaluje outloňský závod atraktivní průměrnosti i rozpačité animace
  Recenze23. 10. 2023
  Zběsilá jízda rozpaluje outloňský závod atraktivní průměrnosti i rozpačité animace

  Řada zvířátek z různých států dupe na plyn a rozjíždí čtyřfázový závod, který je tím nejtěžším na světě, ve filmu Zběsilá jízda (Rally Road Racers). Dynamickým a přímočarým tempem vypráví příběh dospívajícího outloně, jemuž budete v závěru fandit, ačkoli s velmi trpkou pachutí nevyrovnané zábavy, jejíž nedotaženost a rutinnost občas bije do očí a sráží dílčí atraktivnost.

 15. Krásy japonského umění od tradice přes propagandu po aktivismus v novém dokumentu
  Recenze22. 10. 2023
  Krásy japonského umění od tradice přes propagandu po aktivismus v novém dokumentu

  V kinech ožívá rozmanitost japonského umění v dokumentárním snímku EOS: Příběhy umění z Tokia. Na asociativní bázi představuje široké spektrum uměleckých forem a tradic, jež město skrývá. Nerozlišuje, zda jde o reklamní plakát či galerijní kus nebo o obraz vzniklý pod tamním či západním vlivem. Oslavuje pestrost a důležitost umění, které hýbe společností.