Ulice Cloverfield 10

74%
Ulice Cloverfield 10

Jednu chvíli jedete v autě, pak to do vás z boku napálí nějaký idiot a vy se probudíte pomlácení, ale živí v podzemní kobce, kde vám neznámý podivín řekne, že jste právě vyhráli hlavní cenu v životní loterii. Jste zmatení? Výborně. Přesně toho chtěl producent J. J. Abrams ve svém thrilleru docílit. Aby se diváci cítili jako Michelle, hrdinka filmu Ulice Cloverfield 10.

Onen neznámý podivín (John Goodman) se jmenuje Howard a je to zkušený „Prepper“. To jsou lidé, kteří tuší, že jednoho nepříliš krásného dne přestane fungovat svět, a tak se na to připravují. Například Howard si postavil a komfortně vybavil podzemní bunkr. Výhra Michelle (Mary Elizabeth Winstead) spočívá v tom, že ji našel ve vraku havarovaného auta a přesunul do svého krytu krátce předtím, než na Zemi plnou silou udeřila gigantická katastrofa, která zničila veškerý pozemský život. Emmett, jeho kámoš, který mu se stavbou pomáhal (John Gallagher), a Michelle jsou podle všeho široko daleko jediní přeživší. Škoda, že je venku kontaminovaný vzduch a nejde to proto ověřit. Michelle ale téhle teorii příliš nevěří. Howarda považuje za magora, který ji unesl a pod za vlasy přitaženou záminkou ji chce udržet ve sklepě. Jenže důkazů, že má tenhle apokalyptický vizionář pravdu, se postupně objevuje víc a víc. Stejně jako dokladů toho, že Howard je fakt pořádný magor…

Přestože tvůrci drží rozuzlení zápletky v režimu maximálního utajení, mohlo by se zdát, že mnohé naznačuje už to, že Ulice Cloverfield 10 navazuje na ruční kamerou točené katastrofické sci-fi Cloverfield (v českých kinech vyšlo pod názvem Monstrum), které líčilo útok mimozemšťanů na Zemi. Producent Abrams, mimochodem také režisér nejnovějších Star Wars, ale kroutí hlavou: „To bychom tenhle film nazvali Cloverfield 2. Tohle je úplně jiný žánr a úplně jiný film. Mnohem děsivější,“ slibuje Abrams. (Cinemart)

 

 
Recenze: Ulice Cloverfield 10

Kinobox.cz
40%

Většina filmu je pak o tom, že se tito tři lidé snaží spolu v podzemí nějak vyjít a odhalit, kdo z nich je jak velký blázen a co se vlastně nahoře stalo (pokud něco). A dle mého názoru výsledek nestojí za čas strávený v kině.


Pete69
Pete69
30 588 bodů
8
Velká paráda. Film diváka celou dobu houpe, jako na houpačce.. co se děje na povrchu země? Co je pravda, co je fikce. Drsný až hororový příběh, vynikající výkon Johna Goodmana a hutná atmosféra. Závěr je sice jednou z možností, kterou film naznačuje, ale přesto ho považuji za hodně dobrý. Film jsem si užil.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 567 bodů
7
Snímek se uvádí jako událost ze stejné doby, o kterém vypráví pod českým distribučním názvem 'Monstrum' (2008) Jen krapet s časovým posunem o něco dále a na jiném místě. Ono propojení je však tak nepatrné, že si toho snad nikdo ani nevšimne. Svým způsobem se vcelku jedná o tajemný thriller, jen kdyby nebyla použita už tolikrát provařená dějová šablona. Scénář hodně používá různorodé motivy snímků 'Misery nechce zemřít' (1990), Vetřelec (1979), 'Zóna soumraku' 1959-64), i z několik filmových počinů Stevena Spielberga, čímž vytváří určitou filmovou zajímavost. Avšak jako obvykle, tyto scény odhalí jen skutečný filmový znalec. Takže tu máme mladou ženu Michelle jedoucí autem odněkud někam a divák už jenom čeká, co se kdy stane. A stane se. Po automobilové nehodě je odvlečena do nějakého betonového bunkru, který vlastní i nějaký Howard, tvrdící, že jí chce pouze udržet v bezpečí. Ale před jakou hrozbou? A co on je vlastně zač? Co je pravda a co ne? Dá se vůbec v takové situaci něčemu a někomu věřit? Napětí a stylovost snímek má, jen není zase až tak děsivý, aby se dal považovat za hororový film. Obzvlášť, když je vlivem použití známé dějové šablony předvídatelný. Jako psychologické drama s prvky zoufalství a beznaděje snímek potenciál má. Díru do filmového povědomí však neudělá.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 332 bodů
8
Film, který několikrát skočí přes žraloka, ale stejně je fajn. Několikrát je hloupější, než by se zdálo, ale nechcete, aby vám to vadilo. A tak to má být.


Dodatečné informace

Původní název:
10 Cloverfield Lane (více)
  • USA Ulice Cloverfield 10
  • USA 10 Cloverfield Lane
  • USA Calle Cloverfield 10
  • USA Cloverfield 2
  • USA Ulica Cloverfield 10
Premiéra v ČR:
7. 4. 2016
Distributor:
CinemArt
Země původu:
USA
Rozpočet:
15 mil. USD
Tržby:
110,22 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Ulice Cloverfield 10 je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch