Cloverfield (USA)
« další názvy »
USA USA
85 minut

Žánry

:
Akční, Horor, Mysteriozní, Sci-fi, Thriller, Katastrofický, Film s monstry, Série/Franchise
Motto: Napadení New Yorku aliens očima účastníků jedné párty.

Obsah

:
Tahle noc změní život všem. A některým ho ukončí. Producent J. J. Abrams, autor originálních a velmi sledovaných televizních seriálů Alias a Ztraceni tentokrát více »« méně

Režie

:
Matt Reeves

Scénář

:
Drew Goddard

Herci

:
Lizzy Caplan Jessica Lucas T.J. Miller Michael Stahl-David Mike Vogel ...
Premiéra: 24. 1. 2008
Distributor: Bontonfilm
DVD: 2. 6. 2008
Jste na stránce filmu Monstrum. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Monstrum myslíte! K 13. srpnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28098 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Monstrum


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  12. 12. 2018
  Brenan88 (45573 bodů)

  Found footage snímky nemám příliš v lásce. Ta roztřesená kamera mě upřímně dost štve. Monstrum si s tím,ale v celku dobře poradilo a díky této "nepěkné" kameře dokáže nabudit pocit autentičnosti. Divák se tak snaží v záběrech kamery zahlédnout monstrum a přitom zkouší přijít na to,co se vlastně děje a jak to celé přežít.

 • 90%
  0
  0
  24. 10. 2019
  martin-mickey-stusak (25904 bodů)

  Found footage se od dob prvotního snímku 'Zahada Blair Witch' (1999) stal takovým fenoménem, že si tento styl pohledu vzali na paškál i tvůrci vysokorozpočtových filmů a vytvořili efektový film, jaký do této doby skutečně neměl obdoby. Found footage, nebo-li česky Nalezené záběry je audiovizuální materiál, který je prezentován mimo svůj původní kontext. Je to materiál v původní podobě uložený ještě stále někde v kameře, ve filmovém archivu a nebo prostě a jednoduše v domácím videu. Je to tedy něco, s čím se všichni setkáváme v podstatě každý den. Nakonec, snad není nikoho, kdo ještě nic nenatočil na mobilní telefon. Jedná se tedy o záběry z pohledu dané osoby v celé své amatérské prosperitě a jednoduchosti. Takže takový film si může udělat naprosto každý. Třeba z oslavy narozenin nebo nějaké párty jako mladí lidé v tomto snímku. Vše probíhá jak má, všichni se náležitě baví, ale až do určitě chvíle. Najednou se něco stane a nikdo neví co. A my celé dění prožíváme úplně stejně, jako protagonisté tohoto příběhu. Město se ocitá v plamenech, zdi se bortí, všude armáda a střelba a nikdo stále neví, co se vlastně děje. Snímek šokující ve své reálnosti, čemuž napomáhá i obsazení neznámých herců. Úzkost a hrůza skupinky mladých lidí tu předčí očekávání v celém spektru neustále děsivé a napínavé atmosféry. Vyprávění má samozřejmě šílené tempo, ale to je v zájmu věci. Lidé prchají před něčím a neví před čím. A kam vstoupí, tam katastrofa. Scéna s mostem je asi vrcholem veškeré děsivosti. Most se hroutí a stále nikdo neví co, kdo a proč. Chaos a bezmoc je tímto na nejvyšší úrovni. To všechno se však bohužel rozpadá v okamžiku, kdy je nám odhalen onen útočník. Daná hrůza právě tímto skutkem upadá a snímek se tak stává už jen dalším obyčejným monster filmem. Asi každého určitě napadne u prvních náznaků, že se bude jednat o Godzillu. Poměrně krátká stopáž, pokud nepočítáme závěrečné dlouhé titulky, je účelová. Snímek si tak udržuje tempo a atmosféru a nespadá do zbytečně natahované tvůrčí trapnosti. Celý snímek je samozřejmě plný CGI efektů, na kterých si tvůrci dali opravdu záležet. Pocit autentičnosti je skutečně na nejvyšší míře a to i včetně značně roztřesené kamery. Kritici by si měli zkusit natočit záběr v rychlém běhu a snažit se, aby byl záběr co nejstatičtější. Found footage ve velké rozpočtové popcornové zábavě, která nasadila laťku tak vysoko, že tohle dlouho nikdo nepřekoná.

 • 80%
  0
  0
  27. 10. 2021
  Pete69 (20657 bodů)

  Tak trochu ve stylu Záhady Blair Witch, ale s efekty a o poznání nákladnější. Katastrofický monster "horor" točený jakoby na amatérskou kameru mě zejména v druhé polovině hodně bavil. Z počátku na mě šla migréna z pokřikování aktérů a přeskakování kamery, ale když se objevilo monstrum, už jsem si snímek jen a jen užíval. Zajímavé.

 • 90%
  1
  0
  7. 8. 2018
  lamps (14886 bodů)

  Aneb Jak efektivně skloubit klasický monster film s novodobou tradicí found footage hororů. Není divu, že Reeves i Goddard si právě díky tomuhle zářezu budují tak slibnou hollywoodskou kariéru - Cloverfield je výborně vystavěnou rekonstrukcí jedné noční můry, orientující se na bezprostřední okruh skupinky nešťastných hrdinů. Příběh se rytmizovaně rozvíjí v pravidelně se obměňujících lokacích, přičemž chytře podkopává divácká očekávání jen tím, jak cpe do popředí jiné žánrové vzorce, než by divák od filmu s obří potvorou devastující New York očekával. K maximální spokojenosti mi pravděpodobně schází druhá projekce, kdy na mě ta originalita a vypravěčská jistota určitě dolehne ještě výrazněji a silněji. EDIT: Druhá projekce maximální spokojenost navodila.

 • 70%
  0
  0
  29. 10. 2017
  Danny F. (11147 bodů)

  Jak bych toto okomentoval; film byl velice zajímavě natočený (i když mělo jít jakože o pravdivé dokumentární video, přesto mě rozčilovala roztřepaná kamera), monstrum bylo slušně představeno divákovi a dobře vyobrazeno. Celkově se na to dalo koukat.

  • Vizuál
  • Tempo
  • Kamera
 • 65%
  0
  0
  20. 3. 2016
  squirrelpool (6940 bodů)

  Je to moc dobrej film, ale ne pro někoho jako já. Nemám totiž rád tenhle typ filmů, kde je všechno vidět pouze kamerou jedné z nebohých obětí.

 • 75%
  0
  0
  29. 9. 2012
  Standa. (6168 bodů)

  Když se zkříží Godzilla, Blair Witch a něco málo z Vetřelce, vznikne asi tohle. Nenechte se odradit vcelku nudnou první půl hodinou, protože teprve pak se to všechno rozjede. Určitě zajímavá povívaná, ale ne pro někoho komu vadí roztřesená kamera.

 • 80%
  2
  0
  13. 12. 2017
  Chimpanzee21 (3855 bodů)

  Tenhle film patří do kategorie "Zdlouhavý začátek a pak nářez". Filmu nechybělo napětí, rozdílné charaktery hrdinů, nějaké ta menší romance a už vůbec ne akčnost. Celý film je braný seriózně a nemá působyt jako nějaký ve studiích natočený katastrofický, hororový film, o tom vypovídá už kamera, která se opravdu hodila, ale není to typ kamery, který bych doporučoval pro přehlednost děje.

 • 85%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3340 bodů)

  Tohle stálo jen 25 milionů dolarů? Ufff... Tu ukazují tvůrci (Matt Reeves a J.J.Abrams) jak mají pozlacený ruky.V 85 minutovém snímku přes 75minut akce v dokonale technickém provedení jsem ještě neviděl.Začátek diváka vtáhne do tísnivosti strachu v uzavřeném prostoru obchodu (MLHA),kdy vás chytají chapadla za nohy a nechcete se pustit nejbližšího předmětu,ALE pořád chcete být v kontaktu děje.Atmosféra mnohokrát zdvojnásobena,než ve SVĚTOVÉ INVAZI a velmi se technicky přibližuje k DISTRICT 9,nebo TRANSFORMERS, ale tu jsme pořád u rozpočtu,při kterém se může Jonathan Liebesman (SVĚTOVÁ INVAZE) začít červenat !Kdyby to skončilo pádem ... tak bych byl trochu spokojnější.Nechme příchut' ostatních filmů (které jsou technicky podobné jako tenhle film) stranou a pojd'te si vychutnat tuhle podívanou,protože Spielberg ani neochutnal popcorn,který si v kině koupil.

 • 90%
  0
  0
  23. 8. 2010
  Krupe (1947 bodů)

  Velmi, velmi zajímavé, očekával jsem nějakou ptákovinu jako Blair Witch, ale musím tvůrce pochválit. Ze začátku pomalý náběh na párty, ale potom to dostane grády a film jede ve skvělém tempu. První pět minut jsem sice měl problémy s tou kamerou, ale pak jsem si zvykl. Mohu doporučit ke shlédnutí, je to zajímavé a zvukové efekty jsou na velmi vysoké úrovni.
  P.S. Taková perlička: na začátku filmu je řečeno, že se našla SD karta z kamery, na které probíhá vlastně tento film, že. Ale na párty v tomhle filmu se hlavní postava Rob ptá Mika, jestli natáčí na tu samou kazetu, co v ní byla, nebo ji vyměnil, že na ní něco měl. :)

 • 80%
  0
  0
  19. 1. 2019
  Kašpárek (507 bodů)

  Výborné zachycení útoku Monstra na město. Souhlasím s tím, že ke kameře mohou být velké výhrady (co ta kamera navíc vše vydrží:)). Ale atmosféra je dobře nastíněná. Zásadní je zde zvuk. Každopádně myšlenka dochovaného zaznamu je dobrá. Herecké výkony sice nijak excelentní, ale dostačující. A ty "malé" potvory, to jsou pěkné bestie.

 • 50%
  0
  0
  28. 7. 2018
  Kverulant (222 bodů)

  Roztřesená kamera mi bohužel zkazila zážitek z jinak celkem chytře vymyšleného hororu.

 • 0
  0
  15. 9. 2015
  Host
  Host

  Už dlouho jsem neviděla takovou ptákovinu

Hodnocení a recenze Monstrum

74 81 ?
jak hlasovat?
 • Evianka 85%
 • Vítek1 60%
 • dominik11 15%
 • Psychotronix 65%
 • Reacherjack2016 80%
 • Mrykodaj 70%
 • Pete69 80%
 • InJo 80%
 • cerfik 60%
 • jakub-fabry 5%
všechna hodnocení (119)

V žebříčcích uživatelů

55. místo z 214 v žebříčku uživatele ballrog
100. místo z 174 v žebříčku uživatele Manekenthe