Recenze: Ulice Cloverfield 10 - tak trochu jiná (mimozemská?) invaze

Recenze: Ulice Cloverfield 10 - tak trochu jiná (mimozemská?) invaze
Ulice Cloverfield 10 | Paramount Network
Ulice Cloverfield 10
Ulice Cloverfield 10 | Paramount Pictures
Bohužel, nemůžu vám napsat, jestli to tak je, protože by to byl spoiler.
Takže pár vět pokud možno bez spoilerů: Mary Elizabeth Winsteadová havaruje ve svém autě a probudí se spoutaná v podomácku postaveném protiatomovém krytu, který obývá zjevný šílenec John Goodman a mladý vidlák (John Gallagher Jr.).
Kryt se nachází pod Goodmanovou venkovskou farmou a Winsteadová se od Goodmana dozví, že došlo k nějaké strašlivé katastrofě (něco mezi jadernou válkou a invazí mimozemšťanů) a nikdo nesmí z bunkru ven.
Většina filmu je pak o tom, že se tito tři lidé snaží spolu v podzemí nějak vyjít a odhalit, kdo z nich je jak velký blázen a co se vlastně nahoře stalo (pokud něco).
A dle mého názoru výsledek nestojí za čas strávený v kině.
A to je všechno, co o filmu mohu napsat bez spoilerů. Všechno další jsou spoilery!

Trailer:

Monstrum
Doba, po kterou ve filmu vidíme někoho jiného, než tři výše zmíněné herce, by se dala počítat na pouhé desítky sekund. Naprostou většinu filmu tedy sledujeme tři lidi ve čtyřech malých místnostech, kteří si povídají. A to povídání není nijak dobře vymyšleno.
Pokud má film podobnou strukturu, tak by přece mělo jít hlavně a především o to, co jak si budou protagonisté říkat a jak se k sobě budou chovat. Přitom ale děj působí dojmem, jako kdyby byl film nějak zásadně přepisován / přestříháván a jednotlivé scény tak tak dávají přibližný základní smysl.
John Gallagher Jr., Mary Elizabeth Winstead
U Goodmana a Gallaghera se dá argumentovat tím, že hrají blázna, resp. vidláka, takže se chovají kreténsky. OK. Ale i Winsteadová, která je nám představena jako inteligentní děvče se schopnostmi Macgyvera, se nikdy Goodmana a Gallaghera nezeptá na ty úplně nejzákladnější věci, na které by se měla zeptat. Například:
- Co přesně se teda podle vás tam nahoře stalo?
- Proč si myslíte, že se to stalo?
- Co to dělá s lidmi tam nahoře a jak víte, že to s nimi něco dělá?
- Když jste se takhle poměrně snadno zachránili vy, proč jste přesvědčeni, že se nezachránil nikdo jiný?
A tak dále.
Mary Elizabeth Winstead
Žijí spolu v podezmí delší dobu (mnoho dní) a tyhle úplně nejzásadnější věci Winsteadová neřeší. Místo toho si povídají o tom, kdo měl jaký vztah ke své rodině a jaká traumata ho potkala v dětství...
Je celkem jedno, jak dobře kdo z nich hraje, protože z hovna bič neupleteš. (A pokud ano, špatně práská.)
Pak se konečně Gallagher a Winsteadová tajně spiknou proti Goodmanovi a rozhodnou se vyrobit si podomácku skafandr a utéct. To působí značně debilně, protože v tuto chvíli vědí pouze to, že nahoře ošklivě krvavě explozivně umírají lidé (přinejmenším jedna ženská) i prasata, a nemají nejmenší tušení, zda je skafandr ze sprchové záclony může ochránit před smrtí, a kam by se měli vydat.
Nicméně, Goodman zabije Gallaghera, Winsteadová nechá uhořet Goodmana a vyleze z bunkru ven.
John Gallagher Jr., Mary Elizabeth Winstead
Načež uvidí velkou mimozeskou mateřskou loď a slizkého červoidního emzáka, proběhne jakýsi slabší mini-mix Války světů a Dne nezávislosti, Winsteadová zničí celou mateřskou loď dobře mířenou zápalnou lahví a odjíždí za lidmi, kteří v rádiu hlásí, že dál srdnatě bojují.
Upozorňuji, že tato závěrečná sekvence sice obsahuje ucházející triky a emzáckou akci, ale má necelých 10 minut.
Proč se film jmenuje Ulice Cloverfield 10 a jakou má souvislost s filmem Monstrum (Cloverfield) - pokud nějakou - to jsem nepochopil. Ale tvůrci by si zjevně přáli pokračování.
Hodnocení: 40%
Průměr hodnocení ze všech recenzí najdete ZDE