The Leopard (USA)
« další názvy »
Francie Francie
Itálie Itálie
205 minut

Žánry

:
Drama, Válečný

Obsah

:
Film Gepard (1963), adaptace románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusy, nás zavede na Sicílii 19. století. Na pozadí bouřlivých událostí let 1860-61, kdy ostrov více »« méně

Režie

:
Luchino Visconti

Scénář

:
Luchino Visconti Pasquale Festa Campanile Massimo Franciosa Enrico Medioli Suso Cecchi d'Amico

Herci

:
Burt Lancaster Claudia Cardinale Alain Delon Paolo Stoppa Rina Morelli ...
Jste na stránce filmu Gepard. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Gepard myslíte! K 2. červnu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 26292 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  17. 1. 2020
  martin-mickey-stusak (20363 bodů)

  Claudia Cardinale, Alain Delon, Terence Hill a Burt Lancaster v jednom filmu. A v mistrovském filmu. Mimo jiné filmu s nejlépe ztvárněným aristokratickým plesem. Plesy byly v šedesátých a sedmdesátých letech vůbec hodně populární a jsou v kdejakém filmu. Tento však všechny naprosto převyšuje. Tříhodinová stopáž se na takový film bude zřejmě zdát dost dlouhá na to, aby mohla být očekávána nuda a však chyba lávky. Silná literární předloha dala vzniknout pevnému scénáři vytvářející atmosféru nádhernými scénami v působivé elegantní až extravagantní kompozici kostýmů a prostoru. A právě to převyšuje krásný ucelený dojem z příběhu. Každá scéna je dost dlouho na to, aby propojila svět daných problémů s charaktery postav a jejich vzájemných vztazích. Duševní klid a společenská vznešenost v uzavřeném prostoru vyjadřuje dynamiku formálnosti šlechty, která začala ztrácet vliv, zatímco střední třída je na vzestupu. Jedná se převážně o konverzační příběh, ve kterém jsou dialogy používány k shrnutí politické situace měnící se Sicílie, kde se celé dětství odehrává. Snímek se tak dívá na revoluci a politiku drobné buržoazie v roce 1860, založeném na stejnojmenném románu Giuseppe Di Lampedusy. Přináší vizuální podívanou na danou dobu, herecké koncerty, ve kterých nejvíce vyniká především Burt Lancaster a dojemnou vizi staré Itálie v morální malbě rodinné historie. Film právem oceněný na festivalu v Cannes.

 • 90%
  0
  0
  9. 5. 2019
  Sheldon (15876 bodů)

  Ve své podstatě je úplně jedno, že dnes se filmy točí jinak. Oni se filmy točily jinak i v roce 1963, kdy měl Gepard premiéru. Podstatné je, že Visconti byl génius a Gepard je vzácnou symbiózou výtvarného zážitku, dramatu a koncertu. Sicílie je úchvatná, herci jsou přesvědčiví a Nino Rota válel. Majstrštyk.

 • 70%
  0
  0
  22. 4. 2020
  lamps (14147 bodů)

  Příliš dlooooouhá prezentace krásných obrázků a herců, která bezpochyby podnětně vypovídá o své historické etapě a oplývá až básnickými dialogy s nemalou hloubkou, ale v součtu jsem si z ní opět odnesl jen vzpomínku na oči Claudie Cardinale. První dvě hodiny mě to ještě zajímalo a byl jsem zvědavý na další osudy postav, ale Visconti pojednává především o době a mravech šlechticů a je mu nějak jedno, že diváka k postavám nakonec ani nepustí. Závěr mě nezaujal a poslední hodina tak unavila, že další šanci už tomu téměř určitě nedám.

74 ? ?
jak hlasovat?
 • lamps 70%
 • martin-mickey-stusak 100%
 • Sheldon 90%
 • Had 80%
 • ballrog 50%
 • bayern 35%
 • sabule 45%
 • olga-pu 80%
 • muzz 75%
 • McFous 25%
všechna hodnocení (23)

V žebříčcích podle hodnocení

16.
v žebříčku filmů za rok 1963
980.
v žebříčku dramat
126.
v žebříčku válečných filmů