Matrix (USA)
« další názvy »
Austrálie Austrálie
USA USA
136 minut

Žánry

:
Akční, Sci-fi, Thriller, Film Noir, Blockbuster, Kultovní, Oscarový, Série/Franchise, Spirituální
Motto: Svět z jiného pohledu.

Obsah

:
To musíte vidět na vlastní oči, abyste pochopili! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. více »« méně

Režie

:
Lilly Wachowski Lana Wachowski

Scénář

:
Lilly Wachowski Lana Wachowski

Herci

:
Keanu Reeves Laurence Fishburne Carrie-Anne Moss Hugo Weaving Gloria Foster ...
Přehrát online O2
Premiéra: 5. 8. 1999
Distributor: AČFK
DVD: 11. 2. 2004
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Matrix. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Matrix myslíte! K 21. září 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27762 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  23. 7. 2017
  Brenan88 (43959 bodů)

  Dnes již sestry Wachowski dokázali Matrixem posunou hranice filmové tvorby o několik stupňů vpřed. Akční scény byly inovativní a originální. Vždyť spousta filmů je ještě dnes s radostí paroduje. Příběh patří mezi vůbec to nejlepší co můžete v televizi vidět. Sice je to místy zbytečně překombinované a složité,ale to k Matrixu patří. Vizuální stránka je skvostem celého filmu.

 • 100%
  2
  0
  15. 10. 2016
  martin-mickey-stusak (23660 bodů)

  Je podobnost myšlenky Matrixu s Biblí náhodná? Jsou určité paralely obou světů úmyslné nebo ne? Hlavní postavou příběhu je Neo, který je vlastně biblicky Ježíš Kristus. Přišel na svět, aby ho zachránil. Neo byl vybrán a jeho charakter má stejně jako Ježíš schopnost a sílu. Matrix sám o sobě představuje mnoho náboženství a víry, které nás odvádí od pravdy a reality života. Neo přišel, aby nás osvobodil a ukázal tu správnou cestu, stejně jako přišel Ježíš, aby nás osvobodil od hříchu. Postava Morphiuse je identická s biblickou postavu Jana Křtitele, který Ježíše našel a pokřtil. Cypher zradí Nea stejně jako Jidáš zradil Ježíše. A dalo by se pokračovat. Příběh je nefalšovaným sci-fi se všemi aspekty svého žánru pro mnohé však krapet složitý. Kdo nepochopí základní myšlenku, dostane se mu jen obyčejného těžko uchopitelného filmu s nějakou tou akční scénou a CGI efekty a nic více. Snímek je svým způsobem pseudo-intelektuální, takže hodně na přemýšlení, avšak neskonale naprosto ohromující. Těžko říci jestli se jedná o jeden z nejlepších sci-fi filmů, ale nutno dodat, že tady bratři Wachowski hodně překvapili.

 • 100%
  0
  0
  10. 9. 2017
  Pete69 (15589 bodů)

  Kultovní a přelomový snímek. Myšlenak Matrixu musí být zakořeněna v každém člověku. Proč tu jsme, kdo je "náš pán". musí nás něco řídit, když jsem jen zrnko prachu na poušti. Jde o samotnou myšlenku Matrixu. Akční scény, které byly také přelomové už jsou jen bonus. 100% +++

 • 100%
  0
  0
  7. 10. 2016
  lamps (14750 bodů)

  Ze všech sci-fi, které si libují v imaginárním světě, v ohýbání přírodních a fyzikálních zákonů a ve vizuálně zatížené, perfektně ozvučené a úplně nejvíc nejlepší akci, je právě Matrix tím nejimaginárnějším, nejohebnějším, vizuálně nejzatíženějším a zvukově nejbombastičtějším. Vizionářské dílo, kde je každičký detail absolutně na svém místě a dotažen k nadčasové, zdánlivě nadpozemské dokonalosti..

 • 60%
  0
  0
  29. 7. 2017
  Danny F. (11130 bodů)

  Husté efekty, ale to je asi vše co mě na první moment bodlo do oka. To však není vše. Efekty ve filmech mám rád v mezích, nebo až na pomyslné hranici, ale toto bylo už v propasti pod hranicí.

  • tempo
  • efekty
  • děj
 • 75%
  1
  0
  4. 1. 2015
  Arthur Logoff (7771 bodů)

  Vynikající věc z pera mistra P.K.Dicka, ostatně jako vždy (zfilmované pecky jako jsou Blade Runner, Minority Report, Total Recall, 12 opic, ad. snad všichni znají). Tento první díl trilogie měl být podle mne jediný, otevřený konec by tomu slušel. Skvělý Lawrence Fishbourne, vynikající OST !

 • 100%
  2
  0
  14. 1. 2017
  JosefTomas (7618 bodů)

  Moc nevyhledávám Sci-Fi, ale když není v bombastickém měřítku, tak mi vůbec nevadí. Zde jsem vlastně rád, že je, protože je to jeden z nejoriginálnějších akčních filmů posledních let.

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (7119 bodů)

  Filmový skvost, který mě pohltil jak vizuální stránkou, tak scénářem a jako celek působí dokonale a patří k těm filmům, na které jen tak nezapomenete a bude ve vás ještě dlouho doznívat. Ta nezapomenutelná atmosféra už bohužel dalším dílům chybí a technické vychytávky to nezachrání.

 • 70%
  0
  0
  24. 11. 2012
  kedl (6368 bodů)

  Sourozenci Wachowsští stvořili Sci-fi kult.

 • 90%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6284 bodů)

  Cool film, cool zpomalovačky, cool Reeves.

 • 80%
  0
  0
  1. 12. 2012
  VitvarJane (4474 bodů)

  jednička dobrá, ale další díly nic moc. Příběh Nea je vlastně dneska takový kult, filmaři vytvořili něco nového, originálního, něco co tu ještě nebylo a přesto to všechny oslovilo, i přes svou zvláštní a pro někoho těžko pochopitelnou hlavní myšlenku...

 • 100%
  0
  0
  22. 12. 2015
  evismaior (3806 bodů)

  Nepochybně kultovní film, o kterém mohu i po téměř dvaceti letech zas a znovu dokola přemýšlet. Někdy mi fakt připadá, že sním někde v Matrixu a ve skutečnosti jen ležím v nějaké kádi a mou energii vysávají stroje. Líbí se mi ten nápad, fáze, kdy Neo ještě žije "normálním" životem ve světě, jaký všichni známe, a pak najednou pozná, že všechno je jinak - prostě ten moment, který už logicky v dalších dílech nemohl nastat. Zdánlivá realita se propadá do virtuálního světa a skutečnou realitou je jen nekončící válka hrstky lidí se stroji v postapokalyptickém prostředí zničené země. Kolik týdnů se mi ještě vracely scény z tohoto filmu pokaždé, když zazvonil telefon. A i ty nejmenší drobnosti jsou skvěle vymyšlené - telekineze? Jen schopnost ovládat Matrix. Deja vu? Chyba v Matrixu, když se něco najednou změní. Představitelé hlavních rolí jsou bezchybně vybraní - Keanu Reeves jako subtilní bývalý hacker s nečekanou vnitřní silou, Carrie-Anne Moss se svým obvyklým smutným výrazem a oblečkem z latexu, Laurence Fishburne, z něhož charisma doslova odkapává a Hugo Weaving, u něhož se pořád nemohu rozhodnout, jestli je lepší jako Elrond nebo agent Smith. K tomu skvělý soundtrack, kamera, střih a přitom je to celé v podstatě minimalistické a komorní - na rozdíl od dalších dvou dílů. Pro mě jeden z nej filmů.

 • 95%
  0
  0
  5. 11. 2013
  saboter (3555 bodů)

  Nadčsová pecka která změnila historii kinematografie.

 • 100%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3334 bodů)

  Nejpropracovnější a nejdokonalejší SCIENCE FICTION,který hrdě patří k vrcholům současnosti stříbrného plátna.Brilantní scénář,zvuk,střih,kostýmy a režie:bratrů Wachowských,kterým trvalo téměř 5let pro tvorbu Matrixu a stálo to opravdu za to:kde každičkou perfektní maličkost hltám do nejmenšího detailu.Výborný herecký double:Laurence Fishburne a Keanu Reeves.Filmová pastva pro oči (vizuální efekty) a uši (perfektní zvuk).Scéna v metru mezi sloupy-drolící se stěny a zpomalené nábojnice v perfektním střihu s akčně/adrenalinovým zvukovým podkresem v přestřelce u které jsem měl pocit,že sleduji něco výjimečného !

 • 70%
  0
  0
  10. 10. 2015
  Petr Kocfelda (2881 bodů)

  Matrix mě tolik nenadchl.I když akční scény jsou super.Dávám 70 procent.

 • 85%
  0
  0
  20. 12. 2013
  alexik789 (2509 bodů)

  Zásadní film pro všechny, kteří si kdy zapřemýšleli nad tím, co je to vlastně realita. Skvělé obsazení a myšlenka příběhu, která pohltí hlavně fanoušky sci-fi filmů. Efekty jsou bombastické a film je jedním slovem ,,velkolepý."

 • 60%
  0
  0
  5. 5. 2013
  harry456 (2435 bodů)

  Mě osobně film tak moc nenadchnul, čekal jsem od tohoto filmu daleko víc, ale hold jsem měl smůlu.
  Keanu Reeves sice hraje dobře, ale nedokázal mě přesvědčit, abych ho bral vážně.
  Jinak skvělé vizuální efekty.

 • 100%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2010 bodů)

  Nejlepší akčňák všech dob. Konkurovat mu může snad jen druhý Terminátor. Matrix je řádnou fackou všem filmo-rasistickým blbečkům, kteří nevěří v rovnost mezi žánry a akční snímky považují za podřadný druh filmu. Výborný námět s naprosto revolučními a fantastickými bojovými scénami, které se mohou chlubit minimální CGI a fakt vynikající soubojovou choreografií, na kterou je radost pohledět. Přidejte k tomu chytrý scénář, sympatické a zajímavé postavy, hrozivé záporáky, plus nářezovej soundtrack a vualá, máte na světě jeden z nejbáječnějších filmů všech dob. Škoda, že v dalších dílech Wachowským trochu ulítly prstíky s propiskou a v té své filozofii se krapánek zamotali. Nejlepší akční scéna? Cywe, vyber si! Neo vs. Morpheus? Přestřelka s policejní jednotkou v hale? Neo vs. Smith? Take your fucking pick!

 • 100%
  0
  0
  11. 11. 2016
  Arnarmo (1720 bodů)

  Jeden z nejlepších filmů na tomto světě. Nemám na mysli jen po vizuální stránce či zpracování soubojů a přestřelek - ty jsou bezkonkurenční. Ale myslel jsem myšlenkou. Originálnější a možná i pravdivější myšlenku jsem ve filmovém odvětí ještě neviděl ( však my také žijeme v takovém matrixu, který nám vládci světa "stvořili"). Geniální a výtečné!

 • 90%
  0
  0
  6. 12. 2012
  psico (1667 bodů)

  Úvodní díl tehda ještě bratrů Wachowskich je jim náramně povedl. Dokonale zabrousili do éry počítačů a strojů a žánr scify tak dostal zase trošku jiný rozměr. I obsazení se náramně povedlo, ikdyž já osobně bych na místě Trinity uvítal někoho jiného. Tu herečku prostě rád nemám.

 • 100%
  0
  0
  14. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Opět se budu opakovat, že sci-fi moc nemusím, ale když se podaří je to zážitek. Poprvé viděno jsem chtěla odejít, ale něco mě drželo u obrazovky, prostě to nešlo. Keanu Reeves konečně v pořádné roli a Lawrence Fishburne konečně sympaťák. Sice jsem film napoprvé vůbec nepochopila nebo spíš nebyla schopná vstřebat, ale po druhém a třetím shlédnutí jsem už byla v MATRIXU. Teď je to můj kultovní film.

 • 100%
  0
  0
  6. 12. 2012
  Pavlína81 (1570 bodů)

  Skvělý,skvělý a zase skvělý.

 • 100%
  0
  0
  27. 9. 2012
  brbla666 (1527 bodů)

  Dokonalé sci-fi.

 • 100%
  0
  0
  24. 7. 2012
  wiecej (1445 bodů)

  Dokážete si představit, že svět, který známe není skutečný a je to jen počítačový program? Dokonalé sci-fi, které nejde popsat, to se musí vidět.

 • 95%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1413 bodů)

  Revoluční snímek! Posunul filmovou technologii zase o něco dopředu. Doporučuji shlédnout v Blu-ray kvalitě.

 • 65%
  0
  0
  24. 5. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Akční a efektově povedené sci-fi, které mě ale nijak neoslovilo.

 • 100%
  0
  0
  13. 4. 2016
  voleman (924 bodů)

  Matrix je podle mého soudu jednou z nejlepších a nejrevolučnějších sci-fi jaké kdy bylo natočeno. Je tady velmi kvalitní příběh, revoluční triky, které ani po skoro patnácti letech nezestárli a hlavně vynikající režie. Právě různé režisérské nápady přidávají tomuhle filmu na kvalitě. Není to jen skvělá sci-fi, ale celkově krásně natočený film, kterému k dokonalosti nic nechybí. Také dobře vybraní herci včetně Keanu Reevese jsou opravdu kvalitní. Hudba se za tu dobu také stala legendární a také k ní rozhodně výhrady nemám. Matrix je opravdovou kultovní filmovou legendou, a to zcela zaslouženě. 100%

 • 100%
  0
  0
  22. 9. 2010
  Angelus (824 bodů)

  Matrix prostě nemá jedinou chybu. Tento film posunul žánr sci-fi o hodně dopředu a jen těžko ho něco může překonat.

 • 100%
  0
  0
  14. 2. 2019
  sugi (672 bodů)

  ... film , který má nadčasový děj , výborné zpracování , skvělé herecké výkony musí zaujmout i po tolika letech ...

 • 100%
  0
  0
  18. 4. 2016
  TomSti (549 bodů)

  Přelomový film, vizuálně dokonalý, nadčasový příběh, prostě správně načasovaná bomba.

1 2 dalsi posledni
86 97 ?
jak hlasovat?
 • Lovecour69 80%
 • Crreed 70%
 • Kamil Fila 95%
 • Mikik4444 95%
 • Honza 13 95%
 • Lípa 95%
 • Deacon Frost 100%
 • Marcela012002 95%
 • Vojtas87 100%
 • p.a.douch 75%
všechna hodnocení (644)

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 10 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Matrix má nejen zajímavý příběh, ale také úžasný souboj Neo vs Agent Smith. Velký prim ale hrají přestřelky. Známá je především ta, kde Neo vyhýbá kulkám, ale...”

41. místo z 131 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Přelomový film, který se právoplatně stal klasikou Sci-Fi.”

1. místo z 4 v žebříčku uživatele Pete69
1. místo z 4 v žebříčku uživatele xRoberto
1. místo z 9 v žebříčku uživatele radek74
1. místo z 1 v žebříčku uživatele Ľubinka
1. místo z 2 v žebříčku uživatele kacorka
1. místo z 14 v žebříčku uživatele Rezet
1. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
1. místo z 13 v žebříčku uživatele Petrson