Matrix (USA)
« další názvy »
Austrálie Austrálie
USA USA
136 minut

Žánry

:
Akční, Sci-fi, Thriller, Film Noir, Blockbuster, Kultovní, Oscarový, Série/Franchise, Spirituální
Motto: Svět z jiného pohledu.

Obsah

:
To musíte vidět na vlastní oči, abyste pochopili! Představte si, že vaše realita je jen iluzí a vaše nejtemnější noční můry jsou ve skutečnosti pravdivé. více »« méně

Režie

:
Lilly Wachowski Lana Wachowski

Scénář

:
Lilly Wachowski Lana Wachowski

Herci

:
Keanu Reeves Laurence Fishburne Carrie-Anne Moss Hugo Weaving Gloria Foster ...
Premiéra: 5. 8. 1999
Distributor: AČFK
DVD: 11. 2. 2004
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Matrix. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Matrix myslíte! K 10. prosinci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28237 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Matrix


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  23. 7. 2017
  Brenan88 (46226 bodů)

  Dnes již sestry Wachowski dokázali Matrixem posunou hranice filmové tvorby o několik stupňů vpřed. Akční scény byly inovativní a originální. Vždyť spousta filmů je ještě dnes s radostí paroduje. Příběh patří mezi vůbec to nejlepší co můžete v televizi vidět. Sice je to místy zbytečně překombinované a složité,ale to k Matrixu patří. Vizuální stránka je skvostem celého filmu.

 • 100%
  3
  0
  15. 10. 2016
  martin-mickey-stusak (26591 bodů)

  Je podobnost myšlenky Matrixu s Biblí náhodná? Jsou určité paralely obou světů úmyslné nebo ne? Hlavní postavou příběhu je Neo, který je vlastně biblicky Ježíš Kristus. Přišel na svět, aby ho zachránil. Neo byl vybrán a jeho charakter má stejně jako Ježíš schopnost a sílu. Matrix sám o sobě představuje mnoho náboženství a víry, které nás odvádí od pravdy a reality života. Neo přišel, aby nás osvobodil a ukázal tu správnou cestu, stejně jako přišel Ježíš, aby nás osvobodil od hříchu. Postava Morphiuse je identická s biblickou postavu Jana Křtitele, který Ježíše našel a pokřtil. Cypher zradí Nea stejně jako Jidáš zradil Ježíše. A dalo by se pokračovat. Příběh je nefalšovaným sci-fi se všemi aspekty svého žánru pro mnohé však krapet složitý. Kdo nepochopí základní myšlenku, dostane se mu jen obyčejného těžko uchopitelného filmu s nějakou tou akční scénou a CGI efekty a nic více. Snímek je svým způsobem pseudo-intelektuální, takže hodně na přemýšlení, avšak neskonale naprosto ohromující.

 • 100%
  0
  0
  10. 9. 2017
  Pete69 (22069 bodů)

  Kultovní a přelomový snímek. Myšlenak Matrixu musí být zakořeněna v každém člověku. Proč tu jsme, kdo je "náš pán". musí nás něco řídit, když jsem jen zrnko prachu na poušti. Jde o samotnou myšlenku Matrixu. Akční scény, které byly také přelomové už jsou jen bonus. 100% +++

 • 100%
  0
  0
  7. 10. 2016
  lamps (14913 bodů)

  Ze všech sci-fi, které si libují v imaginárním světě, v ohýbání přírodních a fyzikálních zákonů a ve vizuálně zatížené, perfektně ozvučené a úplně nejvíc nejlepší akci, je právě Matrix tím nejimaginárnějším, nejohebnějším, vizuálně nejzatíženějším a zvukově nejbombastičtějším. Vizionářské dílo, kde je každičký detail absolutně na svém místě a dotažen k nadčasové, zdánlivě nadpozemské dokonalosti..

 • 60%
  0
  0
  29. 7. 2017
  Danny F. (11153 bodů)

  Husté efekty, ale to je asi vše co mě na první moment bodlo do oka. To však není vše. Efekty ve filmech mám rád v mezích, nebo až na pomyslné hranici, ale toto bylo už v propasti pod hranicí.

  • tempo
  • efekty
  • děj
 • 100%
  2
  0
  14. 1. 2017
  JosefTomas (8770 bodů)

  Nejvrstevnatější film co znám. V první dokáže zabavit neutuchajícím tempem, v té druhé nabízí jednu z nejlépe zužitkovaných akčních choreografií všech dob, ve třetí vrstvě převrací a resuscituje akční žánr a sci-fi, přičemž ve čtvrté dokáže přihodit navrch ještě filozofické myšlenky a v páté vytvořit ultimátní film, jehož budou uctívat snad všichni cinefilové. Nejzajímavější kombinace, jakou filmový průmysl pamatuje, neboť ten film dokáže právě díky zmíněným vrstvám bavit v jakémkoliv věku a v každém období přinést úplně jiný zážitek. Dokonalost sama.

 • 75%
  1
  0
  4. 1. 2015
  Arthur Logoff (7771 bodů)

  Vynikající věc z pera mistra P.K.Dicka, ostatně jako vždy (zfilmované pecky jako jsou Blade Runner, Minority Report, Total Recall, 12 opic, ad. snad všichni znají). Tento první díl trilogie měl být podle mne jediný, otevřený konec by tomu slušel. Skvělý Lawrence Fishbourne, vynikající OST !

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (7464 bodů)

  Filmový skvost, který mě pohltil jak vizuální stránkou, tak scénářem a jako celek působí dokonale a patří k těm filmům, na které jen tak nezapomenete a bude ve vás ještě dlouho doznívat. Ta nezapomenutelná atmosféra už bohužel dalším dílům chybí a technické vychytávky to nezachrání.

 • 70%
  0
  0
  24. 11. 2012
  kedl (6380 bodů)

  Sourozenci Wachowsští stvořili Sci-fi kult.

 • 90%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6288 bodů)

  Cool film, cool zpomalovačky, cool Reeves.

 • 80%
  0
  0
  1. 12. 2012
  VitvarJane (4484 bodů)

  jednička dobrá, ale další díly nic moc. Příběh Nea je vlastně dneska takový kult, filmaři vytvořili něco nového, originálního, něco co tu ještě nebylo a přesto to všechny oslovilo, i přes svou zvláštní a pro někoho těžko pochopitelnou hlavní myšlenku...

 • 100%
  0
  0
  22. 12. 2015
  evismaior (4253 bodů)

  Nepochybně kultovní film, o kterém mohu i po téměř dvaceti letech zas a znovu dokola přemýšlet. Někdy mi fakt připadá, že sním někde v Matrixu a ve skutečnosti jen ležím v nějaké kádi a mou energii vysávají stroje. Líbí se mi ten nápad, fáze, kdy Neo ještě žije "normálním" životem ve světě, jaký všichni známe, a pak najednou pozná, že všechno je jinak - prostě ten moment, který už logicky v dalších dílech nemohl nastat. Zdánlivá realita se propadá do virtuálního světa a skutečnou realitou je jen nekončící válka hrstky lidí se stroji v postapokalyptickém prostředí zničené země. Kolik týdnů se mi ještě vracely scény z tohoto filmu pokaždé, když zazvonil telefon. A i ty nejmenší drobnosti jsou skvěle vymyšlené - telekineze? Jen schopnost ovládat Matrix. Deja vu? Chyba v Matrixu, když se něco najednou změní. Představitelé hlavních rolí jsou bezchybně vybraní - Keanu Reeves jako subtilní bývalý hacker s nečekanou vnitřní silou, Carrie-Anne Moss se svým obvyklým smutným výrazem a oblečkem z latexu, Laurence Fishburne, z něhož charisma doslova odkapává a Hugo Weaving, u něhož se pořád nemohu rozhodnout, jestli je lepší jako Elrond nebo agent Smith. K tomu skvělý soundtrack, kamera, střih a přitom je to celé v podstatě minimalistické a komorní - na rozdíl od dalších dvou dílů. Pro mě jeden z nej filmů.

 • 95%
  0
  0
  5. 11. 2013
  saboter (3562 bodů)

  Nadčsová pecka která změnila historii kinematografie.

 • 100%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3343 bodů)

  Nejpropracovnější a nejdokonalejší SCIENCE FICTION,který hrdě patří k vrcholům současnosti stříbrného plátna.Brilantní scénář,zvuk,střih,kostýmy a režie:bratrů Wachowských,kterým trvalo téměř 5let pro tvorbu Matrixu a stálo to opravdu za to:kde každičkou perfektní maličkost hltám do nejmenšího detailu.Výborný herecký double:Laurence Fishburne a Keanu Reeves.Filmová pastva pro oči (vizuální efekty) a uši (perfektní zvuk).Scéna v metru mezi sloupy-drolící se stěny a zpomalené nábojnice v perfektním střihu s akčně/adrenalinovým zvukovým podkresem v přestřelce u které jsem měl pocit,že sleduji něco výjimečného !

 • 70%
  0
  0
  10. 10. 2015
  Petr Kocfelda (2915 bodů)

  Matrix mě tolik nenadchl.I když akční scény jsou super.Dávám 70 procent.

 • 85%
  0
  0
  20. 12. 2013
  alexik789 (2511 bodů)

  Zásadní film pro všechny, kteří si kdy zapřemýšleli nad tím, co je to vlastně realita. Skvělé obsazení a myšlenka příběhu, která pohltí hlavně fanoušky sci-fi filmů. Efekty jsou bombastické a film je jedním slovem ,,velkolepý."

 • 60%
  0
  0
  5. 5. 2013
  harry456 (2436 bodů)

  Mě osobně film tak moc nenadchnul, čekal jsem od tohoto filmu daleko víc, ale hold jsem měl smůlu.
  Keanu Reeves sice hraje dobře, ale nedokázal mě přesvědčit, abych ho bral vážně.
  Jinak skvělé vizuální efekty.

 • 100%
  0
  0
  29. 4. 2019
  Vurhor (2019 bodů)

  Nejlepší akčňák všech dob. Konkurovat mu může snad jen druhý Terminátor. Matrix je řádnou fackou všem filmo-rasistickým blbečkům, kteří nevěří v rovnost mezi žánry a akční snímky považují za podřadný druh filmu. Výborný námět s naprosto revolučními a fantastickými bojovými scénami, které se mohou chlubit minimální CGI a fakt vynikající soubojovou choreografií, na kterou je radost pohledět. Přidejte k tomu chytrý scénář, sympatické a zajímavé postavy, hrozivé záporáky, plus nářezovej soundtrack a vualá, máte na světě jeden z nejbáječnějších filmů všech dob. Škoda, že v dalších dílech Wachowským trochu ulítly prstíky s propiskou a v té své filozofii se krapánek zamotali. Nejlepší akční scéna? Cywe, vyber si! Neo vs. Morpheus? Přestřelka s policejní jednotkou v hale? Neo vs. Smith? Take your fucking pick!

 • 100%
  0
  0
  10. 1. 2022
  Temný Pán ze Sithu (1882 bodů)

  Svůj komentář začnu otázkou.existuje snad více kultovní sci fi snímek,který utvořil celou jednu generaci?moc dobře si pamatuji,jak SME si povídali o matrixu a hned SME po rodičích chtěli minimalne sluneční brýle a kdyby to šlo tak i dlouhý černý kabát,nejlépe kožený.tak a teď k filmu..Příběh je vlastně klasický sci fi namet o vzpouře strojů,i když tato myšlenka je zde daleko více rozvedena.Co se týče scénáře nic originálnějšího už asi nevznikne,naprostá lahůdka.Jen si to vezměte,válka mezi lidstvem a stroji,kterou SME prohráli a stroje nás pěstují jako okurky v líhních kvůli elektrické energii,a naše vědomí pouští do virtuální reality,aby si lidstvo myslelo že se nic nestalo s nic ke neděje,že dal žijeme své mrzké životy,nic originálnějšího už asi nikdo nevymyslí.A technická stránka?i po 23 letech to dokáže opravdu zaujmout..naprosto jedinečné pojetí se zde nezapře,a tzv Bullet time je něco co předtím nikdo neviděl a všichni z toho byly na větvi,jiné hodnocení než 100% nepřichází v úvahu

 • 100%
  0
  0
  11. 11. 2016
  Arnarmo (1720 bodů)

  Jeden z nejlepších filmů na tomto světě. Nemám na mysli jen po vizuální stránce či zpracování soubojů a přestřelek - ty jsou bezkonkurenční. Ale myslel jsem myšlenkou. Originálnější a možná i pravdivější myšlenku jsem ve filmovém odvětí ještě neviděl ( však my také žijeme v takovém matrixu, který nám vládci světa "stvořili"). Geniální a výtečné!

 • 90%
  0
  0
  6. 12. 2012
  psico (1669 bodů)

  Úvodní díl tehda ještě bratrů Wachowskich je jim náramně povedl. Dokonale zabrousili do éry počítačů a strojů a žánr scify tak dostal zase trošku jiný rozměr. I obsazení se náramně povedlo, ikdyž já osobně bych na místě Trinity uvítal někoho jiného. Tu herečku prostě rád nemám.

 • 100%
  0
  0
  14. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Opět se budu opakovat, že sci-fi moc nemusím, ale když se podaří je to zážitek. Poprvé viděno jsem chtěla odejít, ale něco mě drželo u obrazovky, prostě to nešlo. Keanu Reeves konečně v pořádné roli a Lawrence Fishburne konečně sympaťák. Sice jsem film napoprvé vůbec nepochopila nebo spíš nebyla schopná vstřebat, ale po druhém a třetím shlédnutí jsem už byla v MATRIXU. Teď je to můj kultovní film.

 • 100%
  0
  0
  6. 12. 2012
  Pavlína81 (1573 bodů)

  Skvělý,skvělý a zase skvělý.

 • 100%
  0
  0
  27. 9. 2012
  brbla666 (1531 bodů)

  Dokonalé sci-fi.

 • 100%
  0
  0
  24. 7. 2012
  wiecej (1452 bodů)

  Dokážete si představit, že svět, který známe není skutečný a je to jen počítačový program? Dokonalé sci-fi, které nejde popsat, to se musí vidět.

 • 95%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1416 bodů)

  Revoluční snímek! Posunul filmovou technologii zase o něco dopředu. Doporučuji shlédnout v Blu-ray kvalitě.

 • 65%
  0
  0
  24. 5. 2014
  jvempire (1208 bodů)

  Akční a efektově povedené sci-fi, které mě ale nijak neoslovilo.

 • 100%
  0
  0
  13. 4. 2016
  voleman (927 bodů)

  Matrix je podle mého soudu jednou z nejlepších a nejrevolučnějších sci-fi jaké kdy bylo natočeno. Je tady velmi kvalitní příběh, revoluční triky, které ani po skoro patnácti letech nezestárli a hlavně vynikající režie. Právě různé režisérské nápady přidávají tomuhle filmu na kvalitě. Není to jen skvělá sci-fi, ale celkově krásně natočený film, kterému k dokonalosti nic nechybí. Také dobře vybraní herci včetně Keanu Reevese jsou opravdu kvalitní. Hudba se za tu dobu také stala legendární a také k ní rozhodně výhrady nemám. Matrix je opravdovou kultovní filmovou legendou, a to zcela zaslouženě. 100%

 • 100%
  0
  0
  22. 9. 2010
  Angelus (877 bodů)

  Matrix prostě nemá jedinou chybu. Tento film posunul žánr sci-fi o hodně dopředu a jen těžko ho něco může překonat.

 • 100%
  0
  0
  14. 2. 2019
  sugi (742 bodů)

  ... film , který má nadčasový děj , výborné zpracování , skvělé herecké výkony musí zaujmout i po tolika letech ...

1 2 3 dalsi posledni

Hodnocení a recenze Matrix

86 97 ?
jak hlasovat?
 • Milhouse 95%
 • ondrej-ondrej 70%
 • Martin Pleštil 80%
 • Vítek1 95%
 • petr-pilat 100%
 • frantisek-navorka 90%
 • vlad-nabodavac 70%
 • Temný Pán ze Sithu 100%
 • naineko 100%
 • Reacherjack2016 90%
všechna hodnocení (656)

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 10 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Matrix má nejen zajímavý příběh, ale také úžasný souboj Neo vs Agent Smith. Velký prim ale hrají přestřelky. Známá je především ta, kde Neo vyhýbá kulkám, ale...”

20. místo z 56 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Filmová událost, co dokáže člověka bavit v jakémkoliv věku a pokaždé jiným způsobem.”

41. místo z 131 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Přelomový film, který se právoplatně stal klasikou Sci-Fi.”

1. místo z 9 v žebříčku uživatele radek74
1. místo z 1 v žebříčku uživatele Ľubinka
1. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
1. místo z 14 v žebříčku uživatele Rezet
1. místo z 2 v žebříčku uživatele kacorka
1. místo z 14 v žebříčku uživatele Petrson
1. místo z 4 v žebříčku uživatele xRoberto