Matrix
Zajímavosti

Předtím, než Neo absolvuje virtuální výcvik proti Morpheovi, si výrazně poškrábe nos palcem a prstem, přesně tak, jak to dělal Bruce Lee předtím, než atakoval svého oponenta.

Ewan McGregor, Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, Val Kilmer a Will Smith - ti všichni mohli hrát postavu Nea, ale odmítnuli.

Roli Morphea mohl zase hrát Gary Oldman nebo Samuel L. Jackson.

Během scény v kanceláři firmy Meta Cortechs, kdy je Neo na telefonu s Morpheusem, a kdy málem vypadne z okna natočil Reeves bez dubléra. Okno bylo skutečně ve výšce 34 pater.

Pro film bylo vytvořeno několik zvukových efektů opravdu zajímavým způsobem. Například zvuk pomalu svištících kulek byla použita nábojnice a struna kytary a pro zvuk kódu Matrixu zase digitalizovaný zvuk dešťových kapek proti oknu.

Když jede Neo výtahem za Vědmou, můžeme napravo vidět nápis "KYM" ve zdi. Má jít o odkaz kostýmového designéra Kyma Barretta.

Ve filmu je několik odkazů na město Chicago, ve kterém žijí bratři Wachowski. Telefonní předvolba, názvy rohů ulic (Wells a Lake například) nebo nápis Loop v metru - to vše odkazuje na Chicago, ale film se natáčel v Sydney a nemá se v Chicagu pochopitelně ani odehrávat.

Natáčení letu helikoptéry málem ukončilo celé natáčení. Helikoptéra totiž vletěla do zakázaného prostoru. Museli upravit zákony ve státě New South Wales v Austrálii, aby mohlo natáčení pokračovat podle plánu.

Poslední scéna, která se natáčela bylo odpojení Nea od přístrojů a spláchnutí do jezera.

Číslo pokoje Nea je 101. Pokoj 101 byl v knize George Orwella 1984 byl místem, kde byli mučeni lidé a kde skončil každý, kdo nevěřil!

Neo je označován za vyvoleného slovem "One", což je anagram Neo.

Keanu Reeves se zotavoval z úrazu krku během tréninku na film a 4 měsíce trénoval bojové umění s ochranným krunýřem.

V polovině roku 2002 byla známá scéna zpomalené střelby a uhýbáním před kulkami, napodobena už ve 20 různých filmech.

Před závěrečným proslovem, neřekne ve filmu Keanu Reeves víc, než 5 vět za sebou.

Když Morpheus poprvé vysvětluje Neovi, co je Matrix použije větu "Welcome to the desert of the real". Jde o parafrázi z knihy Jean Baudrillarda "Simulacra and Simulation", knihy, ve které Neo ve svém bytě ukrývá nelegální software.

Hodněkrát byly ve filmu použiti herci - dvojčata jako kompars. Například žena v červeném v počítačové simulaci nebo vysoký muž s uhlazenými vlasy a slunečními brýlemi ve stejné scéně, kdy se po pár sekundách změní v policistu.

Natáčení bojové scény mezi Neem a Agentem Smithem v metru trvalo o deset dní déle, než původně mělo.

Sluneční brýle, které se staly žádaným zbožím, vyrobila pro film irská firma Blinde, která se pyšní tím, že brýle vyrábí ručně. Byly vytvořeny speciálně pro film a pro každou postavu zvlášť.

O podobnosti Matrixu s o rok starším Smrtihlavem toho bylo už řečeno víc než dost. Nejméně v jednom bodě se jejich provázanost ale rozhodně popřít nedá. Částečně totiž vzniknul v kulisách, které po sobě Smrtihlav zanechal v australském Sydney. A tak střechy, po nichž Trinity prchá před agenty, jsou tytéž, po nichž se proháněl hrdina s tváří Rufuse Sewella.

Carrie-Anne Moss si během natáčení zvrtla kotník, ale nikomu to neřekla, dokud nebyl film dotočen, protože se bála, že by ji přeobsadili.

Pro vytvoření lepší iluze zkaženosti Matrixu byly scény odehrávající se v něm zabarveny do "chorobně" zelené bary.

V záverečných titulkoch je uvedených 565 osôb.

Hlavní představitelé si na vlastní kůži zkusili stav beztíže, aby to ve filmu vypadalo věrohodněji.

Trademark filmu - bullet-time původně vymyslel Michel Gondry (Věčný svit neposkvrněné mysli, Prosíme přetočte) do své reklamy na Smirnoff Marienberg.

Chyba ve filmu: Když je Neo v kanceláři u vedoucího svého oddělení, na začátku filmu, střídavě má ruce před sebou a za sebou, podle toho zda je záběr ze strany nebo zezadu.

Chyba ve filmu: V asi nejslavnější scéně "bulet time" Neo vystřílí zásobníky na agenta a zahodí zbraně, ty ovšem nejsou v dalším záběru jak Neo padá k zemi, ale opět se nám objeví když Neo dopadne.

Chyba ve filmu: Když jde Neo navštívit Vědmu, sahá po kulaté leštěné klice, v klice je ovšem krom Nea Morphea vidět i kameraman s kamerou.

86 97 ?
  • petr-lehky 100%
  • WEBOVKY 5%
  • dusanmal 0%
  • Danny F. 60%
  • lukas-juras 85%
  • MajkBoss69 45%
  • Kamila88 90%
  • kudo 80%
  • Žid Baribal 80%
  • Inefa 100%
všechna hodnocení (477)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 10 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Matrix má nejen zajímavý příběh, ale také úžasný souboj Neo vs Agent Smith. Velký prim ale hrají přestřelky. Známá je především ta, kde Neo vyhýbá kulkám, ale...”

34. místo z 82 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Přelomový film, který se právoplatně stal klasikou Sci-Fi.”

1. místo z 13 v žebříčku uživatele Petrson
1. místo z 1 v žebříčku uživatele Ľubinka
1. místo z 2 v žebříčku uživatele kacorka
1. místo z 5 v žebříčku uživatele mithe
1. místo z 9 v žebříčku uživatele radek74
1. místo z 14 v žebříčku uživatele Rezet
1. místo z 1 v žebříčku uživatele peteruu
2. místo z 7 v žebříčku uživatele atabajevo
Sdílet tuto stránku:

Partneři: