Kdo je kdo v očekávaném dramatu Nabarvené ptáče?

Kdo je kdo v očekávaném dramatu Nabarvené ptáče? 10 obrázků v galerii
Nabarvené ptáče | Foto: Jan Dobrovský
Po pondělním novinářském embargu se včera koprodukční drama režiséra, scenáristy a producenta Václava Marhoula představilo benátskému publiku. Černobílý snímek s minimem dialogů je bez hudby a vedle kamery Vladimíra Smutného mu vládnou herecké výkony. Pojďme si hlavní představitele spolu s řadou slavných světových jmen představit. Do českých kin se Nabarvené ptáče podívá již příští týden, ve čtvrtek 12. září.

Petr Kotlár jako Chlapec

Režisér Václav Marhoul ho jakožto neherce, zcela obyčejného chlapce z Českého Krumlova, objevil de facto čirou náhodou. Jakmile si Marhoul všiml sebevědomí a statečnosti malého chlapce, jeho společenského chování a otevřenosti bylo o jeho první herecké roli v životě definitivně rozhodnuto.


Udo Kier jako mlynář

Udo Kier se narodil v Německu během 2. světové války. V osmnácti letech se rozhodl opustit rodnou zem a usadil se v Británii, kde si postupně budoval hereckou kariéru. Jeho jméno je nejčastěji spojováno se jménem režiséra Larse von Triera, se kterým pracoval na filmech Dogville (2003), Melancholia (2011) a Nymfomanka I. a II. Udo Kier za své umělecké úspěchy opakovaně získává ceny na mezinárodních festivalech a může se pochlubit rolemi ve více než stovce filmů různých žánrů.


Lech Dyblik jako Lech

Divadelní, filmový a televizní herec, zpěvák-skladatel polského původu. Po absolvování stavební školy, na níž založil vlastní ochotnickou divadelní společnost, vystudoval herectví na Národní akademii divadelního umění v Krakově. V 80. letech se pak bezprostředně po ukončení studia stal členem varšavské Národní divadelní společnosti a objevil se také ve více než šedesáti filmech. Díky znalosti angličtiny, francouzštiny a ruštiny se objevil i v mezinárodních filmech včetně Rembrandtovy Noční hlídky (2007) Petera Greenawaye.


Jitka Čvančarová jako Ludmila

V roce 2000 ukončila studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně v oboru muzikálového herectví. Ve stejném roce byla nominována na Cenu Thálie v kategorii operety, a to za roli Sandry v muzikálu Svět plný andělů. V současné době hostuje v několika pražských a brněnských divadlech a vystupuje v různých filmových a televizních projektech.


Stellan Skarsgård jako Hans

Rodák ze Švédska, který začínal svou hereckou kariéru v divadle, především jako shakespearovský herec. Ve Švédsku spolupracoval i s velkou filmovou ikonou Ingmarem Bergmanem. Do povědomí širší veřejnosti se dostal díky filmům Prolomit vlny (1996) a Dobrý Will Hunting (1997). Často spolupracuje s režisérem Larsem von Trierem, objevuje se i v komerčních filmech jako jsou The Avengers a Thor. Skarsgård získal mnohá ocenění po celém světě, včetně ceny Evropské filmové akademie za vynikající přínos světové kinematografii.


Harvey Keitel jako kněz

Nominant na Oscara a Zlatý glóbus se objevil například ve filmech Martina Scorseseho Špinavé ulice (1973) a Taxikář (1976), Ridleyho Scotta Soupeři (1977) a Thelma a Louise (1991) nebo Quentina Tarantina Gauneři (1992) a Pulp Fiction (1994). Je považován za jednoho z největších metodických herců. Keitel má na kontě 18 nominací a 26 ocenění v různých kategoriích na filmových festivalech po celém světě.


Julian Sands jako Garbos

Britský herec, jehož tajuplné vzezření ho do velké míry předurčilo k rolím záporných či složitých excentrických postav. Sands hrál divadlo od šesti let a poté studoval herectví na londýnské Central School of Speech and Drama. Cestu do Hollywoodu mu otevřela role v oscarovém dramatu Vražedná pole (1984) a poté romantický Pokoj s vyhlídkou (1985). Během své kariéry se představil ve více než 120 filmových rolích.


Alexej Kravčenko jako Gavrila

Debutoval roku 1985 v 16 letech v proslulém válečném filmu Elema Klimova Jdi a dívej se. Od roku 1991 do roku 1995 studoval na Divadelním institutu Borise Ščukina a v roce 2007 se stal členem Moskevského uměleckého divadla (MCHAT), jednoho z největších a mezinárodně nejvýznamnějších divadel ve městě. Kravčenko je navíc nejen hercem, ale také uznávaným hudebníkem.


Barry Pepper jako Mitka

Kanadský rodák nejprve studoval marketing a design, než se zúčastnil několika kurzů herectví. Nakonec zamířil do Hollywoodu, kde získal významnou roli ostřelovače Jacksona ve snímku Zachraňte vojína Ryana (1998), a také si zahrál vězeňského bachaře Deana Stantona v Zelené míli (1999). Oba filmy byly nominovány na Oscara.

Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články