Jdi a dívej se

81%
Jdi a dívej se
Čtrnáctiletý Fljora je v létě 1943 naivním běloruským chlapcem, odhodlaným zapojit se do partyzánského odboje. Na konci příběhu je lidskou troskou, z jejíž tváře navždy zmizely stopy dětské nevinnosti. Fljorův osud plný utrpení, ve kterém nechybí místo ani pro první erotické okouzlení a tragikomické okamžiky, prožila většina z těch, kteří dospívali za druhé světové války. Němci tehdy v Bělorusku realizovali projekt "spálené země", v němž lehlo popelem na šest set vesnic. O těchto událostech vypráví ve svých novelách Ales Adamovič, který se rovněž podílel na scénáři filmu, opatřeného názvem Zabijte Hitlera. Do výroby však šel snímek pod titulem, jenž tvoří refrén v biblické Apokalypse. Elem Klimov jej natáčel chronologicky, což výrazně pomohlo představiteli hlavní role Alexeji Kravčenkovi ke ztotožnění se svým hrdinou. Obraz Fljorova vyšinutého nitra však nevyjadřuje pouze herecká akce, výraznou měrou se na něm podílí práce kameramana a zvukaře, k níž zvláštní kontrapunkt vytváří Mozartova hudba.Pete69
Pete69
29 646 bodů
9
Skvělý válečný snímek, který se zabývá hrůzami Druhé světové války a utrpením lidí v Sovětském svazu. To co prožívá mladý voják je děsivé, skvěle zpracované a plné emocí. I technická stránka je vynikající, soudruzi se s tím vůbec nepárali. Když něco mělo hořet, opravdu to hořelo. Reálně výbuchy při bombardování, které doslova kácení les. Krásný snímek.
lamps
lamps
15 155 bodů
10
Nejlepší (proti)válečný snímek historie. Usednout, vytrpět společně s protagonistou a nikdy nezapomenout, i když si to asi budete přát. Realistické a formálně nadčasové filmařské mistrovství, které bere dech a nevrací jej dlouho po závěrečných titulcích.
Klajnik
Klajnik
8 584 bodů
8
Film sice věrně ukazuje, k čemu docházelo během druhé světové (nejen) na území Běloruska. Je to prostě film o tom, jak Němci se smíchem vypalovali vesnice a těmito hrůzami války nás provází mladík, který se zprvu přidá k partizánům a v závěru se mu horor propíše do tváře. Ačkoliv se do filmu dostal i nějaký humor a je to poměrně dobře natočené, tak se to taky chvílema dost táhne a já se vlastně moc nebavil. Chvílema jsem se docela nudil, ale to je dáno tím, že mě tento film nemůže fascinovat svými hrůzami (což je jeden aspekt, který dokáže udržet diváka v úžasu), protože jsem viděl podstatně horší výjevy. Tento film také nemá příliš vystupňovaný děj a neříká mi nic, co bych už roky neznal. Já totiž četl Krvavé Země od Snydera i Obyčejné Muže od Browninga, kteří šli ještě do větších detailů a pojímaly o těchto věcich do větší hloubky. Co se filmu týká, divák by se měl, stejně jako protagonista, ptát: "Proč?" dokud v závěru nepřijde pointa, kterou je: "podívejte, k čemu ten fanatismus a ta domnělá nadřazenost vedou". Ta pointa je však zhotovena velmi dobře a já snad ve filmu neviděl lépe využité archivní záběry. Ačkoliv jsem měl tento film vidět třeba před 5 lety (to by na mě působil lépe), tak ho nechci svým hodnocením shazovat, protože hodnotný přeci jen je.

Dodatečné informace

Původní název:
Idi i smotri (více)
  • SSSR Jdi a dívej se
  • SSSR Idi i smotri
  • SSSR Choď a pozeraj sa
  • SSSR Come and See
Země původu:
SSSR
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné