4.2.2018, 11:30

Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?

Lepší realita, Indiana Jones a remake muzikálové klasiky. Co chystá velikán Spielberg?
Ready Player One: Hra začíná

Říká se o něm, že i kdyby zfilmoval telefonní seznam, lidé by do kina chodili. Steven Spielberg ve věku 71 let rozhodně nepřipomíná apatického důchodce a nadále režíruje ve frenetickém tempu jeden film za druhým.

Akta Pentagon: Skrytá válka - Meryl Streep a Tom Hanks

22. února do kin zavítá historické drama o mohutném skandálu podníceném zveřejněním tzv. Pentagon Papers deníky The Washington Post a New York Times, které odtajnily nemístné praktiky americké vlády během války ve Vietnamu. Válku pokrytecké Nixonově vládě vyhlásí investigativní novináři v podání Toma Hankse a Meryl Streep ve snímku Akta Pentagon: Skrytá válka (2017).

Akta Pentagon: Skrytá válka: Trailer

březnu (konkrétně 29.) se přiřítí Ready Player One: Hra začíná (2018). Spielberg se v tomto případě nechal inspirovat stejnojmenným sci-fi románem Ernesta Clinea, jenž si lebedil v popkulturních referencích na 80. léta. Nejenom na základě trailerů je jasné, že Spielberg se vytasí i s hromadou odkazů na produkty 21. století, aby si i mileniálové užili své pátrání po easter eggs.

Ready Player One: Hra začíná: Trailer

Potom jsou tady projekty jako It’s What I Do nebo Montezuma (oba prozatím bez českého názvu), o nichž se ví pramálo a je očekávatelné, že premiéra některého z nich se ještě odsune. Takovému předpokladu dodává na pravdivosti fakt, že Spielberg, pokud má neukojitelnou potřebu něco realizovat, si často dovolí pozdržet produkci i dlouho plánovaných námětů.

Indiana Jones a Království křišťálové lebky | Foto: Paramount Pictures

Rok 2020 by se měl nést ve znamení comebacku akčního archeologa Indiany Jonese v již pátém, dosud nepojmenovaném dílu. Přesné datum premiéry bylo stanoveno na 9. července 2020 a dle dosavadních informací se vrátí Harrison Ford, jemuž je v tuto chvíli už 75 let. Možná tak ode mne slovní spojení „akční archeolog“ nebylo úplně prozíravé. Situaci by mohl spasit Chris Pratt (Strážci Galaxie, Jurský svět), jehož naverbování ovšem zatím není potvrzené. Zajisté by jeho přítomnost měla smysl nejenom pro film samotný, ale i pro potenciální pokračování (samozřejmě v případě, že by byl diváky přijat lépe než „synátor“ Shia LaBeouf, který si roli nezopakuje).

Harrison Ford a Shia LaBeouf | Foto: Paramount Pictures

V seznamu nově přibyla pro Spielberga netradiční položka – West Side Story. Práv se Spielberg pokoušel zmocnit celých 15 let, přičemž před pár dny se definitivně zadařilo. Produkce začne až po dotočení Indyho, obsazování hlavních rolí probíhá již nyní.

West Side Story | Foto: United Artists

Pokud by ovšem casting nebyl uspokojivý, mohlo by to způsobit fatální následky, což dokazuje nedávné zrušení Spielbergova projektu The Kidnapping of Edgardo Mortara z důvodu nenalezení hlavního dětského představitele. U remaku West Side Story (1961) bude hledání možná ještě komplikovanější, protagonisté by totiž měli být ve věku 15-25 let, disponovat pěveckými vlohy, tanečními zkušenostmi a někteří z nich by měli být latinskoamerického původu, s čímž souvisí znalost španělštiny.

Pokud jste neviděli původní zpracování, mazejte to neprodleně napravit. Tady je malá návnada:

Filmová adaptace West Side Story vznikla v roce 1961 a ustanovila zásadní vývojový posun v rámci žánru (od scénografie přes hudbu až k choreografii). Rok nato opanovala Oscary, kde si „dotančila“ pro 10 sošek. Alternace na nadčasové Shakespearovo dílo Romeo a Julie, vsazená do New Yorku 50. let 20. století, je dodnes nepřekonaná. Ani senzace předminulého roku La La Land (2016) jí z hlediska pěveckých a tanečních vystoupení nemůže konkurovat. Krom bravurní choreografie a téměř pohádkové stylizace poutá dnešní diváky především nesmrtelná hudba (bohužel smrtelného) Leonarda Bernsteina.

Muzikály jsou bezpochyby opět v kurzu (Mamma Mia: Here We Go Again!, Kráska a zvíře, Největší showman). Na druhou stranu vyvstávají otázky typu: "Je opravdu vhodné natočit remake i přes možné riziko pošpinění fenomenálního originálu?" nebo: "Může vůbec remake překonat originál?". Já jsem v tomto směru hrubě kritický a do nové verze bych se rozhodně nepouštěl. Jaký je váš názor na tento konkrétní případ? A na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce? Vyjádřete se v diskuzi a hlasujte v anketě.

Na jaký Spielbergův snímek se těšíte nejvíce?

 • Akta Pentagon: Skrytá válka
 • Ready Player One: Hra začíná
 • Indiana Jones 5
 • West Side Story
 • Na jiný
-
-

Související články:

Indiana Jones 5 má nového scenáristu a o (další) rok se opozdí

Pátý Indiana Jones je jedním z těch projektů, se kterými už jsme nepočítali (minimálně ne s Harrisonem Fordem), takže jsme hodně zvědaví, jak film dopadne.

Recenze: Akta Pentagon: Skrytá válka - udolají hvězdní tvůrci s 9 Oscary amerického prezidenta?

Když se řekne Spielberg, Hanks a Streep, člověk ihned pochopí, že půjde o skvěle řemeslně připravený snímek s výbornými hereckými výkony a divákovi...

Steven Spielberg si zkusí novou disciplínu - natočí "nejslavnější muzikál všech dob"

Remake klasického muzikálu West Side Story (1961) připravují filmaři již několik let, nyní se vše konečně hnulo kupředu. Byl vyhlášen rozsáhlý konkurz na...

Znovu se bude zpívat a tančit ve stylu Mamma Mia! Je tu nové video, postavy a zajímavé informace

Po první zveřejněné upoutávce z loňského prosince se tvůrci muzikálu Mamma Mia: Here We Go Again! (2018) vytasili s novým videem. Na co se můžete v případě...

Digitální triky na maximu: Cameron představuje "Alita: Bojový Anděl", Spielberg "Ready Player One"

Oba projekty patří mezi nejočekávanější filmy příštího roku. Ready Player One je adaptací stejnojmenné geekovské modly od Ernesta Clinea (navíc v režii...

Steven Spielberg odkrývá Akta Pentagon - jeden z největších politických skandálů v americké historii

Nové drama režiséra Stevena Spielberga, inspirované jedním z největších politických skandálů v americké historii, nese název Akta Pentagon: Skrytá válka (v...

Ankety

Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
 • Creed 2
 • Rambo 5
 • Plán útěku 2
 • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů
Který film by vás svým trailerem nejvíc nalákal do kina v dubnu 1993?
 • Julie a její milenci
 • Hračky
 • Mistr Kickboxu
 • Poslední Mohykán
 • Lotři
 • Hrdina proti své vůli
 • Ve stínu gangu
 • Konkurenti
 • Noc na zemi
 • Zelená karta
více k tématu:
Retro: Na co jsme mohli vyrazit do českých kin v dubnu před 25 lety?

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: