25.2.2016, 08:00

8. týden-kinopremiéry: Je holka se sprejem bohyní z pohádky?

Distributoři nepřestávají zásobovat kina žánrově pestrými novinkami. Je tu fantasy pohádka v tuzemském (Řachanda) i světovém (Bohové Egypta) hávu. Kandidát na Oscara (Brooklyn). Další ujetá německá komedie (Chůvák). Dokument o ženách sprejerkách (Girl Power). A jedna klasika (Osm a půl Federica Felliniho).

Bohové Egypta

Máte rádi fantasy filmy, které jsou volně, ale opravdu hodně volně inspirovány mytologií a historií dávných civilizací? Souboj Titánů (2010) a Prince z Persie (2010) následují fantastičtí Bohové Egypta (2016). I v nich je příběh vedlejší. Otěže drží ve svých rukou trikaři, mágové počítačové postprodukce a režisér Alex Proyas (Vrána, Já, robot). Z textu distributora: "Starověký Egypt čeká epický souboj titánů. Magie, monstra, rozzuření bohové a šílenství ovládli paláce a pyramidy údolí řeky Nil! Osud starého Egypta a celého lidstva visí na vlásku. Na scénu ale vstupuje nečekaný hrdina, který musí podniknout napínavou cestu, aby v bitvě bohů o egyptský trůn změnil poměr sil, zachránil svou pravou lásku a s ní i celý svět."

S rozpočtem hodně přes 100 milionů dolarů se dá parádně čarovat. Ostatně, delší dobu to dokazují masivně sledované upoutávky. Snad se z Bohů Egypta nestane pouhá kulisa rozjetých večírků, kdy se přehrávají ty největší ujetosti.

Řachanda

Dost netradiční zážitek se dá očekávat též od fantasy pohádky Řachanda (2016) režisérky Marty Ferencové. Tvůrci slibují akci, napětí, humor, kouzla a ponaučení. Nebo zelené "Avatary" a další perfektně namaskované bytosti. Nebo Petra Čtvrtníčka, který ani tentokrát nezklame. Je to ještě pohádka? Nebo parodie v pohádkových kulisách? Dozvíte se ve vašem kině. Navnadí vás tahle scénka?

Brooklyn

Saoirse Ronan (Grandhotel Budapešť, Hanna, Pokání) se v novince Johna Crowleyho (Temný případ) vydává do Brooklynu (2015). Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. Ocitá se v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě. Ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Eilis přichází životu v rušném New Yorku na chuť. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska. Čemu dá nakonec přednost?

Dobovka z 50. let minulého století si vysloužila hned tři oscarové nominace. Vypravte se do Brooklynu a v noci z neděle na pondělí držte Saoirse Ronan a ostatním tvůrcům filmu palce. Recenze si přečtete zde. Prozatím slibných 74 procent.

Chůvák

Po zvrhlém německém učiteli, jehož dva filmy (Fakjů pane učiteli, Fakjů pane učiteli 2) vzali diváci útokem, nastupuje další ujetost od našich západních sousedů - Chůvák (2015). Chůvákem je tenhle chlapík - Milan Peschel. Jak se k netradičnímu zaměstnání dostal? Chce se mstít. Najde domov muže, který je zodpovědný za jeho vystěhování, a rozhodne se "postarat" o jeho potomky. Jenomže ti se jen tak nedají. Sami doma v Německu? Mrkněte se na trailer. Recenze prozatím nevyšly.

Girl Power | Foto: A-Company CZ

Některé subkultury se tváří bůhví jak svobodně a volnomyšlenkářsky, ale velmi často jde o zatraceně machistickou záležitost. Tak schválně, kolik znáte dívčích punkových skupin? Rapperek? Metalistek? Nebo sprejerek? Girl Power (2016) je o posledně zmiňované podskupině subkultury. Pozoruhodná výpověď vznikla z iniciativy jedné z nich, writerky Sany. Vzpomíná na začátky street artu u nás, na dobu, kdy se sprejeři nedělili na kluky a holky. Zavede vás do světa, kde řada svérázných veteránek nelegálního umění má třeba už vnoučata. Sympatický projekt. Který mimo jiné pojednává i o tom, že graffiti se dají dělat i v hidžábu. GIRLz RULEzzz!!!

Slavný film Federica Felliniho Osm a půl | Foto: AČFK

A na závěr jedna filmová klasika. V rámci Projektu 100 se do kin vrací mysteriózní drama Federica Felliniho Osm a půl (1963). Držitel dvou Oscarů působí neotřele a moderně i 53 let od premiéry. Slavný tvůrce se v památném díle zabývá svou vlastní tvůrčí krizí. Hraje ho Marcello Mastroianni. Nechybí Claudia Cardinale.

Snímek vypráví o režisérovi, který natočil 8 a půl filmu a s tím dalším nemůže hnout, stejně jako se svým životem. Fellini stvořil dílo pojednávající o tom, jak příšerné a zábavné zároveň je ztratit svůj film. A získal za něj Oscara. Nejen pro studenty filmových škol a klubové diváky. Osm a půl patří ke všeobecným kulturním znalostem.

Seznam všech únorových premiér najdete ZDE.

Seznam všech filmů v kinech podle % hodnocení uživatelů Kinobox.cz najdete ZDE.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

SOUTĚŽTE s oscarovými filmy o knižní předlohu k romantickému dramatu Brooklyn

Výsledky Oscarů jsou známy. Mezi všemi oceněnými zapadl třikrát nominovaný snímek Brooklyn (2015), jehož motto zní "Dvě země, dvě lásky, jedno srdce"...

Bohové Egypta představují působivé concept arty a vyhlašují SOUTĚŽ o lákavé ceny

Magie, monstra, rozzuření bohové a šílenství ovládli paláce a pyramidy údolí řeky Nil. Osud starého Egypta a celého lidstva visí na vlásku. Fantasy epos...

Recenze: Bohové Egypta - takhle měl vypadat remake Souboje Titánů

Mohli byste si myslet, že film, nazvaný "Bohové Egypta" se bude odehrávat v Egyptě a bude o bozích. Ale to byste se mýlili.

Petr Čtvrtníček: "Vybral bych si logicky profesi pana krále."

Petr Čtvrtníček je komik, který rozděluje tábory. Jedni ho pro jeho svérázný přístup milují, jiní mu nemohou přijít na jméno. Co mu nikdo nemůže upřít, to...

„Ženám může Girl Power dodat odvahu jít za svým snem.“ Sany představuje dokument o graffiti.

V sobotu vstupuje do českých kin dokument Girl Power (2016), který se věnuje ženám graffiti scény. Za snímkem, v němž se něžné pohlaví z celého světa...

Oscar 2016: Nominace - REVENANT, Marťan, Šílený Max? Nebo někdo jiný?

Ve čtvrtek odpoledne byly vyhlášeny nominace na nejslavnější filmové ceny - populární Oscary. Kdo má nejvíce želízek v ohni? A dospěla akademie k nějakým...

Bohové Egypta: velkolepá fantasy plná bohů a triků na nových plakátech

Režisér Alex Proyas má na kontě hodně zajímavých kousků (Smrtihlav, Vrána, Já, robot). Jeho zatím posledním filmem bylo Proroctví z roku 2009 s Nicolasem...

Ankety

Můj nejoblíbenější Shymalanův překvapivý zvrat je z filmu...
  • Šestý smysl
  • Vyvolený
  • Znamení
  • Vesnice
  • Stalo se
  • The Visit
  • Rozpolcený

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: