The Crow (USA)
« další názvy »
USA USA
102 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Fantasy, Horor, Thriller, Gotický, Komiksový, Kultovní, Série/Franchise
Motto: Nikdy mu neměli zkřížit cestu a už vůbec ho neměli zabíjet

Obsah

:
Nikdy předtím je neviděl. Eric Draven doslova vyletěl z okna vlastního bytu a jeho přítelkyně, kterou nadevše miloval, zemřela v nemocnici na následky více »« méně

Režie

:
Alex Proyas

Scénář

:
James O'Barr David J. Schow John Shirley

Herci

:
Brandon Lee Rochelle Davis Ernie Hudson Michael Wincott Bai Ling ...
Premiéra: 2. 12. 1994
DVD: 5. 6. 2008
Jste na stránce filmu Vrána. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Vrána myslíte! K 29. listopadu 2020 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27293 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  21. 6. 2017
  Brenan88 (41117 bodů)

  Vrána je pro mne do dnes jeden z nejlepších komiksů a její přerod na filmové plátna se podařil na výbornou,tedy aspoň kvalitou filmu.Všichni totiž víme,že vznik samotného filmu nebyl vůbec jednoduchý a připravil nás o obrovský talent jakým Brandon Lee nepochybně byl. Hutná a depresivní atmosféra,která film provází je přímo elektrizující a její sledování vás zařeže do sedačky.

 • 90%
  0
  0
  13. 3. 2019
  martin-mickey-stusak (21887 bodů)

  Brutálně zavražděný mladý chlapík se vrací k životu jako nemrtvý mstitel za vraždu své snoubenky. Brandon Lee na vrcholu své kariéry a bohužel ve svém posledním filmu. Snímek na základě komiksu předčil očekávání a je dokonce snad i temnější, než samotný předobraz. Ona temná stránka věci, která by se dala doslova krájet, jakoby pohltila i gotickou tvář Erica Dravena. Jeho představiteli přinesla během natáčení smrt skutečnou, čímž snímku bylo zadostiučiněno víc, než by kdo doufal. Gotický styl akci velmi ovlivňuje ve své brutálnosti v pojetí násilí, bolesti a duševního utrpení. Děj jako takový je tak jednoduchý, že by vlastně nestál ani za zlámaný nehet, ale tak, jak to ve svém celovečerním debutu režisér Alex Proyas vizuálně zaonačil, se jedná o velice silné dílo, které by určitě měli vynechat diváci slabší povahy. "Vrána" je hodně dobrý film plný akce a stylu, který zároveň slouží jako pocta a pomník Brandonovi Leemu, který tento svět opustil stejně tak brzy a záhadně, jako jeho otec.

 • 85%
  0
  0
  16. 11. 2015
  Sheldon (15949 bodů)

  Nevím,jestli jsem to měl vidět v kině ve dvanácti, ale prostě mě to dostalo. Gotický comics s hrůzným námětem inspirovaný děsivou traumatizující skutečností, že Jamesi O´Barrovi někdo zavraždil snoubenku je sice 100 minut dlouho nekončící deprese, kde nenajdete téměř žádnou kladnou postavu, ale je to tak výtvarně geniální a atmosférické, že to zkrátka funguje.

 • 80%
  0
  0
  13. 8. 2016
  lamps (14266 bodů)

  Tak trochu jiná komiksová podívaná. Především jsem u toho pořád musel myslet na to, jak tragický spád vzalo zdejší účinkování Brandona Lee, a po každé další scéně mi bylo více a více líto, že nás musel tak talentovaný a sympatický herec tak náhle opustit. A byť to zní hrozně, tak tyhle deprimující myšlenky do příběhu přesně zapadaly a ještě dotvářely hutnou a specifickou atmosféru, kterou filmová Vrána oplývá opravdu měrou vrchovanou. K originálnímu námětu asi není třeba nic podotýkat, ke zpracování snad jen tolik, že lépe to vzhledem k úrovni tehdejších efektů šlo jen stěží natočit. Pochmurná výprava má své kouzlo, záporácký syndikát je hodný respektu a některé akční sekvence včetně nechvalně proslulé přestřelky jsou záležitostí vyloženě pro žánrové fajnšmekry. S výhledem na remake tak nezbývá než dodat, že zde je hodně co čerpat a jsem dost zvědavý, jak si tvůrci s vysoce nastavenou laťkou poradí.

 • 70%
  0
  0
  28. 9. 2018
  Pete69 (12486 bodů)

  Vrána má skvělou atmosféru, temný příběh a filkm navíc obestírá tajmněděsivá tragédie, která se při natáčení stala, takže už 60% za tmosféru. Trošku film kazí klasičtí záporáci devadesátých let, kteří si dělají co chtějí, jsou to psychopati a policie na ně nemůže. Celkově 70%.

 • 95%
  0
  0
  22. 1. 2014
  headhunter (10286 bodů)

  Poprvé jsem tenhle film viděl ...,no zabte mě, ale kdy u nás otevřeli první (cenovně dostupnou pro studentíky) VHS půjčovnu přesně nevím. Dnes jsem to viděl v "super" kvalitě, a s pořádným odstupem času, a smekám. Ten film má nyní 20 let a neztratil nic na "lesku". Co je ale hlavní, ta temná atmosféra funguje (a vůbec se to neopírá o to, že Brandon opravdu u natáčení filmu zemřel) - některé dnešní filmy mu prostě nesahaj po kotníky, i když se tak tváří nebo by chtěly. Pro mě navíc, jeden z nejlépe sestavených soundtracku pro daný žánr!!!
  Jo, a zvedám na 95%

 • 90%
  2
  0
  23. 1. 2017
  JosefTomas (6711 bodů)

  Vrána už od začátku působí jako silný příběh, který si nebere servítky s nikým a ničím. Brandon se do role tak vžil, že jeho ztvárnění Vrány je samo o sobě dosti mrazící. Navíc je délka tak akorát, takže vám to uteče jako voda. Navíc o filmu i komiksu putují zvěsti, že je prokletý a když se ohlídnete zpět, tak vlastně je. Je to opravdu skvělý film, jen stálo dosti smutku ho dokončit.

 • 80%
  0
  0
  5. 10. 2014
  cerfik (6548 bodů)

  Tak jsem se k tomuto vizuálnímu skvostu dostal až po 20 letech od jeho vzniku a ve své době to musela být o to větší podívaná. Je sympatické, že hlavní hrdina není jen ve škatulce zaslepeného mstitele, ale má i lidský rozměr a tím se dostávám ke skvostnému herectví hlavní postavy v podání při tomto filmu zesnulého Brandona Lee, je ho opravdu škoda. Co mi brání v plném hodnocení je trochu klišózní děj a místy přehnané citové výlevy ve formě mouder o lásce, ale za tu nezapomenutelnou atmosféru jak vizuální tak hudebního doprovodu si to 90% zaslouží. Nejlepším filmem od Alexe Proyase ale pro mě bezesporu zůstává Dark City (1998) ten má jak vizuál, tak propracovaný scénář a myšlenku.

 • 90%
  4
  0
  30. 10. 2017
  SNCIS (6515 bodů)

  Je-li láska dvou lidí upřímná a pouze mezi nimi, nikdy se nepřestanou milovat, ať se stane cokoliv. A když zemřou, láska zůstane navždy. - Perfektní komiksové adaptace + Perfektní herecký výkon Brandona Lee.

 • 85%
  0
  0
  30. 12. 2012
  Standa. (6160 bodů)

  Do té doby úplně neznámé jméno Alexe Proyase se tímhle snímkem vyšvihlo, až ke hvězdám. Vynikající temná atmosféra, která doprovází celý film, žádné zbytečné křiklavé barvy a skvělí Brandon Lee, který se snad pro tuhle roli narodil, a bohužel ho také stála život.

 • 95%
  0
  0
  28. 5. 2015
  p.a.douch (4932 bodů)

  V roce vzniku naprostá bomba. Temná atmosféra, blázniví a nebezpeční zloduši (M. Wincott, Bai Ling, D. P. Kelly, A. David, M. Massee, L. Mason, Tony Todd, Joe Polito), sympatičtí klaďasové Brandon, Sofia Shinasová, Rochelle Davisová, Ernie Hudson a Vrána. Neměl bych zapomenout ani na Annu Levine (aka Annu Thomson). Proyas se předvedl jako skutečný vizionář. Předloha Jamese O´Barra je dostatečně dobrá a převod do filmu se povedl. Tenhle film si zasloužil zapsat do dějin i bez tragických událostí, které ho provázaly. Někomu tenhle film zkrátka kariéru v Americe nastartoval (Bai Ling, David), pro někoho jediná významná role (Shinasová, Davisová). Pro Brandona bohužel konec kariéry i života. Kam ten to mohl dotáhnout. Věčná škoda. Každopádně, už jen kvůli němu se na toto dílo má filmový fanoušek podívat.

 • 85%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3331 bodů)

  Temný film - temná atmosféra.VRÁNA diváka vtáhne do temného prostředí,který je mrazivý a silně deprimující,ale pořád chcete být jeho součástí až do konce.Záporák-pomsta,příběh,geniální vizuální stránka: vše podtrženo nádherný film.

 • 70%
  0
  0
  8. 12. 2012
  psico (1664 bodů)

  Diváka to sice vtáhne do děje ale právě ten děj dělá ještě pochmurnější to, že u něj Brandon Lee nešťastnou náhodou zemřel. Film si jistě zaslouží úspěch to ano ale kdyby se ona nešťastná náhoda nestala, podle mně by tak vysoko hodnocený nebyl ...

 • 95%
  0
  0
  20. 8. 2016
  Lily-Rose666 (79 bodů)

  Jedna z mých srdcovek a bezesporu jediný díl,který se vůbec dá brát vážně. Plus si myslím, že je to jedno znejlepších filmových zpracování komiksové předlohy vůbec. Je opravdu temný a je zde hodně dobře zobrazena špína a rozpad Detroitu. O životní roli Brandona vůbec není třeba hovořit. Navíc má Vrána jeden z nejlepších soundtracků.

76 83 ?
jak hlasovat?
 • InJo 75%
 • mims 80%
 • Speedyxxx 90%
 • Sandrastekla 60%
 • anna-kuklova 85%
 • Vítek1 95%
 • xjane 60%
 • hiz-uz 40%
 • homedo 65%
 • panbubo 55%
všechna hodnocení (140)

V žebříčcích uživatelů

116. místo z 60 v žebříčku uživatele JosefTomas

„Krásný film, který si k dokonalosti prošel smutnou cestou.”

1. místo z 2 v žebříčku uživatele Aya.chan
3. místo z 5 v žebříčku uživatele rockwoman
8. místo z 14 v žebříčku uživatele Dr.robotnik
14. místo z 22 v žebříčku uživatele Sunny5
18. místo z 35 v žebříčku uživatele Melody Harkness
24. místo z 109 v žebříčku uživatele Deacon Frost
28. místo z 175 v žebříčku uživatele Hikikomori
34. místo z 57 v žebříčku uživatele budullin
279. místo z 303 v žebříčku uživatele MIRKA DOLEJŠOVÁ