Kamil Fila

Kamil Fila

Autor
Od roku 2023 vytváří pro Kinobox videorecenze na aktuální filmy a seriály, předtím magazín tři roky vedl. Začínal v roce 1999 jako externista magazínů Živel a od roku 2003 psal pro měsíčník Cinema. Mezi léty 2005-2010 pracoval jako redaktor odborného periodika Cinepur, od roku působil na plný úvazek jako redaktor deníku Aktuálně.cz a mezi léty 2012-2016 byl v týdeníku Respekt. V roce 2013 získal cenu Křepelka pro nejlepšího novináře do 33 let. V roce 2016 založil vlastní web Ještěvětšíkritik.cz. Vyučoval či vyučuje na katedře Teorie a dějin filmu a audiovizuální kultury na FF MU v Brně, Vyšší odborné škole publicistiky, FAMU a pravidelných seminářích MFF Jihlava. Byl nebo je externistou pro časopisy Finmag, Heroine.cz, magazín Salon deníku Právo, Hospodářské noviny, Deník N a Lidové noviny. Je spoluautorem knihy David Lynch: Temné stránky duše. Podílel se jako odborný redaktor knih Matrix (Joshua Clover) a Mrtvý muž (Jonathan Rosenbaum) pro nakladatelství Casablanca. Pro AktuálněTV točil videorecenze (Za)biják Kamila Fily. Píše knihu o filmových utopiích a dystopiích nazvanou Tohle je budoucnost?. V roce 2024 vyjde jeho kniha Velmi pozdní odpoledne zabývající se proměnami chápání sexuality.

Články autora

 1. Na co jít do kina v roce 2024? Zvítězí Vémola, Kung Fu Panda nebo wrestleři v titěrných slipech?
  Téma31. 12. 2023
  Na co jít do kina v roce 2024? Zvítězí Vémola, Kung Fu Panda nebo wrestleři v titěrných slipech?

  Zatímco v prosinci bývá v českých kinech pusto, v prvních měsících nového roku se k nám dostávají snímky, které obvykle získávají nominace na výroční ceny. V přiloženém videu a článku s odkazy na databázi vám dáváme výběr toho nejzajímavějšího, co poběží v kinech v první čtvrtině roku 2024.

 2. Nejlepší seriály roku 2023: vítězí zmatená blbka, která občas omylem položí dobrou otázku
  Téma29. 12. 2023
  Nejlepší seriály roku 2023: vítězí zmatená blbka, která občas omylem položí dobrou otázku

  U seriálů je výběr těch nejlepších snad ještě horší než u filmů. Nejenom, že existuje nepřeberné množství kanálů, ale i typů seriálů. Uzavřené minisérie (od tří do osmi dílů), seriály s více sériemi a více díly (obvykle 10 až 12 za sezónu) a také seriály s krátkými epizodami, ale kolem dvaceti a více za sezónu. Mají se za daný rok hodnotit jen ty, které měly premiéru (a tedy první sezónu), nebo i ty, jež pokračují, případně končí? Zkusíme je zařadit všechny, ale s vědomím, že skutečnou šíři seriálové tvorby by šlo postihnout spíš u dvaceti nebo třiceti titulů.

 3. Nejlepší české filmy roku: festivalový kraťas, okouzlující animák, děsivá matka a černobílý dokument
  Téma28. 12. 2023
  Nejlepší české filmy roku: festivalový kraťas, okouzlující animák, děsivá matka a černobílý dokument

  Letos to bylo opravdu pestré. Tradičně spousta dobrých dokumentů, dva animované filmy světové úrovně, výtečná černá komedie, dvě solidní psychologická dramata, výjimečné retro či vážná solidní sci-fi.

 4. Nejlepší zahraniční filmy roku 2023: souboj mezi Barbie, Godzillou, Wonkou a Johnem Wickem
  Téma27. 12. 2023
  Nejlepší zahraniční filmy roku 2023: souboj mezi Barbie, Godzillou, Wonkou a Johnem Wickem

  Filmů vzniká tak mnoho a existuje tolik různých diváckých skupin, že není možné vytvořit žebříček ani základně přijatelných nejlepších filmů roku. Zahraniční weby to řeší vyhlašováním 20, 50 nebo 100 nejlepších snímků roku, což je však také svého druhu devalvace pojmu „nejlepší“.

 5. V českých pohádkách zuří třídní boj proti aristokracii. V 80. letech se však náboj změnil
  Téma24. 12. 2023
  V českých pohádkách zuří třídní boj proti aristokracii. V 80. letech se však náboj změnil

  České pohádky chápeme jako národní poklad. Zdají se být skutečnou lidovou tradicí, tím nejlepším z toho, co jsme schopni vyprávět dětem a předávat dalším generacím, něčím až nadčasovým. Ve skutečnosti jsou ale pohádky ovlivněné historicky a je v nich přesně to, co do nich tvůrci vložili v určité době.

 6. Aquaman 2 jako by spolknul a vyvrhnul několik filmů. Bez Amber Heard děj skoro nedává smysl
  Recenze22. 12. 2023
  Aquaman 2 jako by spolknul a vyvrhnul několik filmů. Bez Amber Heard děj skoro nedává smysl

  Zajímavější než sledovat druhého Aquamana v kině bude možná podívat se na jeho „making of“. Těžko však říct, jestli by takový dokument, jenž má být součástí propagace, mohl být dostatečně upřímný. Blockbuster, jenž vyšel bratru (či kapru) minimálně na 205 milionů dolarů, zaměstnal armádu grafických a akustických designérů, jejichž práci je nutné ocenit. Bohužel tu také byla tlupa scenáristů, kteří na přání producentů přepisovali scénář tolikrát, že ani nepůsobí, jako by šlo o jeden film.

 7. Videorecenze - Na to, že Lítá v tom je remake maďarské komedie, se jedná o příjemné překvapení
  Recenze16. 12. 2023
  Videorecenze - Na to, že Lítá v tom je remake maďarské komedie, se jedná o příjemné překvapení

  Česká romantická komedie je snad nejhorší žánr, jaký se vyvinul v posledních letech. Záplavy nudných stereotypů, agresivní hysterie, odtrženost od reality. Lítá v tom je výrazně stylizovaný film s přestřelenou zápletkou, ale postavy se nakonec chovají poměrně inteligentně. V našich produkčních podmínkách jde po všech stránkách a o nadstandardní kousek.

 8. Změněné stavy vědomí si navodím i sám. Petr Vachler v nejotevřenějším rozhovoru
  Rozhovory14. 12. 2023
  Změněné stavy vědomí si navodím i sám. Petr Vachler v nejotevřenějším rozhovoru

  Snímek Tajemství a smysl života si vyloženě říká o dialogický rozbor a fact checking. Samotná jeho forma je založená na zhuštěném monologu, v němž se mísí více druhů duchovních učení. Přestože film trvá přes dvě a půl hodiny, není často jasné, co jeho autor považuje za „pravidla reality“, tedy jakým způsobem něco vzniká, existuje a zaniká. Stejně tak film nenabízí vysvětlení, jak tato pravidla můžeme poznat, nicméně všechna tvrzení čmeláčího průvodce jsou předkládána jako absolutní univerzální pravda bez přihlédnutí k jiným vysvětlením.

 9. Videorecenze: Wonka už není šílenec, ale okouzlující snílek. Vznikla dokonalá vánoční klasika
  Recenze13. 12. 2023
  Videorecenze: Wonka už není šílenec, ale okouzlující snílek. Vznikla dokonalá vánoční klasika

  Nová verze slavného pohádkového příběhu podle Roalda Dahla s názvem Wonka. Čokoládový kouzelník Willy Wonka je však tentokrát na začátku kariéry a ještě nezešílel. Vánoční muzikál pro celou rodinu od autora filmů s medvídkem Paddingtonem. V hlavní roli Timothée Chalamet.

 10. Videorecenze: Nová Perinbaba je absolutní šílenost, ale vlastně i v dobrém smyslu
  Recenze8. 12. 2023
  Videorecenze: Nová Perinbaba je absolutní šílenost, ale vlastně i v dobrém smyslu

  Juraj Jakubisko byl vyhlášený nejlepším slovenským režisérem všech dob. Doby, kdy byl nejlepší, se však odehrávaly mezi 60. a 80. léty. Od 90. let nastalo spíš tápání. Svou velikost už nikdy nedokázal, velikášství však ano. Ohromující talent z jeho děl probleskuje v jednotlivostech výtvarného řešení, méně už ale z vypravěčství nebo z vedení herců. To platí i pro Perinbabu a dva světy.

 11. Godzilla Minus One má samá plus. Je to nejlepší film o příšeře, co u nás kdy běžel
  Recenze7. 12. 2023
  Godzilla Minus One má samá plus. Je to nejlepší film o příšeře, co u nás kdy běžel

  Je to už stařec, hodně velký kus stařeného ještěrčího. Příští rok to bude sedmdesát let, kdy se na plátnech poprvé objevil Gojira, jehož jméno pochází z kombinace slov gorila a kujira (tedy japonsky velryba). Navíc mu není jen sedmdesát let, ale nějaké miliony k tomu, kdy si spokojeně vegetil na dně oceánu. Většina světa si však navykla oslovovat ho Godzilla, aby vynikla jeho božskost. Objevil se v téměř čtyřiceti filmech, ať už sólo nebo versus. Je vůbec možné přijít po takové době s něčím novým? Inu, ano, jak by řekli Japonci.

 12. Je to anděl, Batman nebo Joker? Transvestita DogMan ovládající psy spasí svět
  Recenze3. 12. 2023
  Je to anděl, Batman nebo Joker? Transvestita DogMan ovládající psy spasí svět

  Režisér Luc Besson má za sebou Brutální Nikitu, Leona, Pátý element, Johanku z Arku, Lucy nebo Valeriana (a tisíc planet k tomu). Většinou se snaží uniknout všední realitě a přinést nám co nejvíc žánrové zábavy a popkulturního mysticismu. DogMan o chlapci, jenž vyrůstal v psím kotci, však vychází z reálného případu. Bessonova stylizace jej znovu posunuje do vod expresivního komiksu a symbolického podobenství.

 13. Videorecenze: Karel Roden už je zase nelidský. Dementní matka ho však donutí se polepšit
  Recenze2. 12. 2023
  Videorecenze: Karel Roden už je zase nelidský. Dementní matka ho však donutí se polepšit

  Psychologické drama Tancuj Matyldo s prvky komedie vypráví o přísném exekutorovi, jehož bohémská matka dostane Alzheimerovu chorobu. Karel Roden a Regina Rázlová se spolu poprvé objevili na plátně.

 14. Videorecenze: Jak mít sex je britskou uměleckou odpovědí na Prci, prci, prcičky
  Recenze30. 11. 2023
  Videorecenze: Jak mít sex je britskou uměleckou odpovědí na Prci, prci, prcičky

  Britské psychologické melodrama o trojici teenagerek, které si jedou užívat do řeckého letoviska, získalo cenu na festivalu v Cannes. Jde o velmi autentický režisérský debut třicetileté Molly Manning Walker.

 15. Videorecenze: Tajemství a smysl života je film, jaký tady ještě nebyl. Ale je to vůbec film?
  Recenze25. 11. 2023
  Videorecenze: Tajemství a smysl života je film, jaký tady ještě nebyl. Ale je to vůbec film?

  Cokoli visí v muzeu, je umění. Cokoli je promítáno v kinech, je film. Ale občas si tím nejsme tak jistí. Snímek Tajemství a smysl života má 154 minuty a z nich se v něm mluví zhruba 140 minut, mluvící čmelák pak 120. (Stopky k ověření nebyly použité, protože „čas neexistuje“, jak se zde dozvíme.) Je to nekončící příval slov, ezoterická přednáška a new age kázání.