Démon ve mně

50%
Démon ve mně
Démon ve mně je hororový film kombinující duchařské tradice s indickou mytologií i společenským přesahem. Náctiletá Sam se v dětství spolu s rodinou přestěhovala do USA. Ve škole je její hlavním přáním co nejlépe zapadnout a být jako ostatní američtí puberťáci. Její indické kořeny si jí však najdou, když spolu s kamarádkou Tamarou omylem vypustí ze sklenice starodávného démona Pishach, který Tamaru unese. Aby Sam svou přítelkyni zachránila, musí se temné bytosti postavit a přitom se dovědět o kultuře svých předků.Recenze: Démon ve mně

Kinobox.cz
65%

Hollywood dopřává světla reflektorů hororovým tvůrcům ze všech koutů světa. Démon ve mně je zajímavým spojením indických a amerických tradic z pohledu přistěhovalců. Režisérova sociální anamnéza se však příliš překlápí do klišé, která nevyznívají jako pocty, nýbrž jako stylisticky nevýrazné opisování.


Javier89
Javier89
35 bodů
4
Velmi průměrný film a vesměs podprůměrný horor, kde se použité nápady nedotahují a ustupují...dle mého ani tvůrci neví čemu. Základní příběhový kámen o dívce, která je nenápadně vvtažena do spirály prokletí je takový standartní průměr který může jít 2 směry, dobře vystavěným atmosferickým hororem nebo tupě generickou podívanou (b je správně). Motivace hlavní hrdinky je opravdu nemastná a stejně jako ona, tak i divák tápe jestlí jí jde o záchranu sebe sama, zničení démona nebo záchranu na začátku "unesené" kamarádky. Časový rámec, který se objeví opravdu z ničeho nic (7 dní) je použit stylem, že během týdne se vesměs pracuje a všechnu tu tvrdou prácí s démonem si přece jako slušný člověk necháme na víkend, vždyť neuteče. I přes nasazený časový limit, je tento limit absolutně nevyužitý a pokud to porovnáme s například Kruhem, kde daný čas je věnován budování atmosféry, výzkumu a představení lore démona/zla, tak zde pouze čas tupě plyne.
I když se film snaží o nějaké zobrazení clash of culture, toto zobrazení je opět notně upozaděno a nevyužito, hlavní hrdinka vesměs ani příliš nevybočuje do škatulky "ignoruji svou kulturu" ani do "má kultura je důležitá" a hraje vesměs šedou myš.
Což není špatné, ale proč jsme tedy s tímto přístupem neustále jako diváci konfrontováni, pokud nejsme svědky nějakého rozuzlení?
Hlavní démon, když pominu jeho lore odbytý několika větami, je opravdu sympaťák a působí děsivě dokud není amatérsky odhalen na světle, v tu chvíli jsme svědky průměrného vzhledu a zbytečného CGI a přemýšlíme a přemýšlíme, proč pro nás jako pro diváka bylo zničeno něco, co jako jedna z mála věcí na tomto filmu fungovala.
Hudební kulisa téměř nulová (opět řádně nevyužitá možnost zde nacpat trochu té indické kultury v dobrém světle), lekačky jsou odsuzeny k záhubě špatným střihem a předvídatelný konec je pouze třešničkou (či gulab jamunu) na dortu.
Vzhledem k očekávání, jaká byla k tomuto filmu vztahována, je tento kousek opravdu zklamáním a nejděsivějším se stává myšlenka, že se bude jednat o "lepší" standart pro tento žánr na několik let.


Dodatečné informace

Původní název:
It Lives Inside (více)
  • USA Démon ve mně
  • USA It Lives Inside
  • USA Démon vo mne
  • USA Inside
  • USA No lo abras
Premiéra v ČR:
6. 2. 2024
Distributor:
Bioscop (AQS,a.s.)
Země původu:
USA
Přístupnost:
15+
Tržby:
4,8 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Démon ve mně je dostupný s českými titulky a českým dabingem
Ocenění:
Žádná ocenění

Powered byJustWatch