Gisaengchung (Jižní Korea)
« další názvy »
Jižní Korea Jižní Korea
132 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Thriller, Satira
Motto: Nejzábavnější vítěz Cannes od Pulp Fiction

Obsah

:
Černá komedie režiséra Bong Joon-hoa (Snowpiercer, Okja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti více »« méně

Režie

:
Joon-ho Bong

Scénář

:
Joon-ho Bong Jin Won Han

Herci

:
Kang-ho Song Seon-gyun Lee Yeo-Jeong Jo Woo-sik Choi So-dam Park ...
Premiéra: 3. 10. 2019
Distributor: Aerofilms
Jste na stránce filmu Parazit. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Parazit myslíte! K 9. prosinci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28237 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Parazit


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  3
  0
  4. 9. 2019
  Brenan88 (46226 bodů)

  Jeden z nejlepších filmů roku dorazil až z daleké Jižní Koreje. Parazit je pro mne oslavou filmu jako takového. Základním kamenem celého filmu je bravurní scénář, který nutí diváka přemýšlet nad tím kam jako lidstvo směřujeme a co všechno jsme schopni udělat pro lepší život. Velmi silné jak v dramatické části, tak v té komediální, která častokrát balancuje na hraně dobrého vkusu. Herecky není taktéž co vytknout, naprosta spokojenost.

 • 75%
  0
  0
  5. 12. 2020
  Pete69 (22069 bodů)

  Asijská tvorba je prostě zajímavá a když se připojí velmi dobrý scénář, dopadne to velmi dobře. Co ale musím hodnotit záperorně, je fakt, že se nikdo z herců extra nepředvedl. Ve filmu nebyla jediná postava, na kterou bych se chtěl zaměřit. Celkově dobrá podívaná - 75%

 • 85%
  4
  0
  24. 12. 2019
  lamps (14913 bodů)

  Džun-ho Pon opět ukázal, že překvapit nepřipraveného diváka může být nejsladší filmařské zadostiučinění a rádoby nejsnazší cesta ke kultovnímu statusu. Já už jsem ale po vlně nadšených reakcí připraven byl, a byť mě ironicky podvratné vyprávění hodně bralo a vývoj v druhé polovině mé připravené já potěšil, závěr to se snahou šokovat a zaklapnout nepředvídatelně rozvržené motivy do myšlenkově objemné skládačky přepískl a nechal mě trochu zklamaného. Přesto ale hlásím vskutku netradiční divácký zážitek na pomezí více známých žánrů, jejichž vzorce si okázalý a precizní filmař ohýbá ve svůj prospěch a v mnoha scénách suverénně dostává diváka přesně tam, kde ho mít chce. Samotného mě mrzí, že jsem se mu ve finále vyprostil..

 • 70%
  3
  0
  20. 10. 2019
  JosefTomas (8770 bodů)

  Parazit se díky skvělým ohlasům a cenám prezentoval jako velice vydařené dílo, které by ale mohlo nabytý status lehko ztratit a nenaplnit vysoká divácká očekávání. Naštěstí se to nestalo a film tak dokázal všechny (mé) očekávání splnit a možná i nabídnout něco navíc. Joon-ho Bong (či Pon Džun-ho) mě dokázal už prvním záběrem nehorázně chytit a díky skvělému scénáři, který přebíhá na pomezí všemožných žánrů, se tato filmová cesta stává čím dál tím víc zajímavá a každou minutou temnější. Zároveň film jde proti všemožným klišé, či je přehne a obrátí ve svůj prospěch, takže o nudu nouze vážně není. Jestli se na tomto snímku dá něco vytknout, tak je to převážně naivita celého příběhu, na kterou když přistoupíte, budete se královsky bavit, v opačném případě budete jen ustavičně kroutit hlavou. Těm prvním ale film nabídne nehoráznou porci zábavy, které by mohly kde jaké filmy závidět. Těším se na další Bongův počin.

 • 50%
  3
  2
  9. 3. 2020
  Tom Hardy (5256 bodů)

  Úvodní hodinu mě bavila sviňská vynalézavost celé rodinky i to, jak si postupně obsadí všechny důležitá políčka na šachovnici. Pak se ale najednou skupinka do té chvíle schopných jedinců není schopná udržet na schodech vlastní zvědavosti a Parazit se pro mě zvrhne v něco, kde mě postavy přestávají zajímat (protože na sympatie se tu nehrálo a najednou jsou důležité k nějakému napětí) a i vývoj začne podivně kroutit vlastní logikou. Ale ok, sem tam film udělá dějovou odbočku, která člověku úplně nesedne, to se může stát. Pořád by zůstala famózní práce kamery a kompozice scén (zatopená ulička jednoznačně kraluje). Jenže jsme v jihokorejské kinematografii a navíc v artovce pro festivaly, takže se to celé na konci musí žánrově zvrhnout, aby si řadový divák řekl "cool" a ten náročnější mohl ocenit "jak myslej mimo rámec". A tady tomu pro mě už úplně spadnul řetěz, protože banální pointa o "chudí smrdí bohatým" má tak mimózní obrátky ve svém ztvárnění, že už mi z toho bylo jen smutno. Tak nadějný rozjezd a tak zbytečně tlačené a vynucené finále. Neberu.

 • 70%
  3
  0
  4. 1. 2020
  Petrson (4128 bodů)

  Jiná verze filmu Borgman z roku 2013 (velmi vzáleně podobné i Funny Games-USA ), ne tak brutální, což už samo o sobě je paradox. Nikdo v tom filmu není dobrý, snad jen ten malý chlapec z té bohaté rodiny, snad protože je ještě dítě. Všichni ostatní, ať chudí nebo bohatí (materiálně) jsou padouši.A pokud nejsou, tak by asi za chvili byli. Bohatství ani chodoba z nikoho lepšího člověka neudělá. Vážně by mě zajímalo, jestli autor filmu viděl Borgmana.

 • 90%
  0
  0
  28. 3. 2020
  marie-kolarova (2579 bodů)

  Parazit je sdělením o stavu společnosti, nejen v Koreji. Brát ho vážně, pak samozřejmě ruší, jak rodinka nejdříve soudržně funguje a velmi sofistikovaně se infiltruje do rodiny Parkových, přičemž všichni perfektně ovládají přesvědčovací techniku, načež v druhé polovině se chovají daleko víc jako problematické těžko zaměstnatelné osoby. Resp. je třeba oprostit od otázky, proč tihle schopní lidé si dávno nenašli normální práci, protože pro Parkovi pracují spořádaně. Daleko zajímavější je rovina vzájemných střetů jednotlivých sociálních úrovní, jejich osobní příběhy, vztahové stránky. Prostě po psychologické stránce naprosto super, a se skvělými hereckými výkony.

 • 90%
  2
  0
  13. 11. 2019
  Martrix (2569 bodů)

  Jedním z typických znaků korejské kinematografie je míchání žánrů. Korejci jsou v tomto mnohem hravější a nespoutanější, než zbytek filmového světa. A většinou jim to funguje. Parazit není výjimka, byť působí tak trochu na jistotu, jakoby už byl točen s ambicí zaujmout západní diváky. Tomu sice neodpovídá stopáž, ale celkové vyznění cílí mnohem dál, než jen na festivalové diváky. I když tedy nevěřím tomu, že by klasický popcornář vydržel sledovat ten pozvolný přerod z lehce úsměvného parazitování, do toho trýznivého vyvrcholení. Záměrně píšu lehce úsměvný, protože na mě Parazit jako komedie vůbec nepůsobil. Většině diváků zmrazil Pon Džun-ho úsměv až ve finále, ale ti vnímavější mohli už od začátku vnímat ten stín, který se vznášel jak nad vykutálenou rodinkou, tak důvěřivými boháči. Tvůrci se nesnižují k moralizování, jen dovádí do extrému zprvu vcelku nevinnou touhu přiživit se na těch, kteří se mají lépe. Nesoudí žádnou z postav nejspíš i proto, že by toho už bylo moc...důsledky dopadly tvrdě na každou z nich. A stejně tak tvůrci nenabízí návod jak zkorigovat rozdíly mezi třídami a nesnaží se o hlubokou pointu...ono to ani není třeba. Na konci vám totiž nejspíš bude líto všech a to bez ohledu na to, kdo je bohatý, kdo není, anebo kdo to všechno způsobil.

 • 85%
  4
  0
  13. 11. 2019
  stantheman (2398 bodů)

  Parazit nezklamal , velice mě pobavil a ulpěl pod kůží a zůstal tam několik dní po shlédnutí.Opravdu zdařilý film , svěží a jako břitva ostrá komedie. Kam se hrabeme s českýma komediemi , které jakoby pocházely z předminulého století. Skvělý scénář , skvělá kamera i herci. Co dodat...jen doporučit . Film , který vás nenechá chladným.

 • 85%
  3
  0
  1. 3. 2020
  Blackhand47XD (2324 bodů)

  Opravdu se nedivím, že právě Parazit uspěl, jakožto nejlepší loňský film. Kolem snímku jsem pro jistotu našlapoval opatrně a snažil se nemít žádná očekávání, jelikož se občas stává, že přechválené filmy člověka nakonec zklamou. Parazit jako takový je velmi specifická černá komedie s nečekanými zvraty. Scénář je krásně univerzální a byť film natočili Korejci, tak dokáže zaujmout diváka snad odkudkoliv, právě kvůli dobře uchopenému tématu. Kdybych měl sám volit, kterému filmu trofej dát, čekalo by mě velké dilema, zda zvolit závodnický epos, manželský problém nebo právě tuto skupinu příživníků. Ale jelikož jde po dvaadevadesáti letech o vůbec první cizojazyčný film, jenž cenu vyhrál, tak v tom vidím řádný pokrok a jsem rád, že to dopadlo právě takhle. 85%

 • 85%
  4
  0
  9. 10. 2019
  Vurhor (2019 bodů)

  Tady si někdo směle jde pro Oscara za nejlepší cizojazyčný film, co? Nejdřív Zlatá palma v Cannes a teď jsou i choutky na pozlaceného Mr. Propera, he? A vlastně proč ne. Parazit je velice příjemná a zábavná tragikomedie, která do sebe kombinuje prvky naprosto absurdních, ale zároveň vtipných situací, s taktní kritikou propasti mezi sociálními třídami. Výborně napsaný scénář, skvělé dialogy, plus veškeré postavy tam sednou jak ulité. Dokonce to snad téměř nikdy nenudí, za což velký palec nahoru. Hlavní rodinka sympatických anti-hrdinů svým způsobem připomíná onu chudou rodinu s podobně vydařeného asijského snímku Shoplifters, kterému bych rozhodně přál Oscara, kdyby nebyla nominována Roma. Parazit se ale momentálně stává mým kandidátem (protože předpokládám, že nominovaný bude), přičemž po obrovském úspěchu v Cannes by mě vůbec nepřekvapilo, kdyby zabodoval i v Hollywoodu. Celkově to šlape moc pěkně, akorát teda ten konec se nepovedl, respektive posledních 15-20 minut. Moc uspěchaný, chaotický, nevhodný. Přišlo mi, že tvůrci se tam utrhli ze řetězu trochu víc, než bylo nutné. Jinak ale velice příjemné pokoukáníčko. Takhle vychcaně se infiltrovat do rodiny zbohatlíků, to chce koule.

 • 100%
  1
  1
  2. 10. 2019
  Sáček (1446 bodů)

  Měl jsem to štěstí vidět Parazita ve Velkém sále v Thermalu během KVIFFu. Úžasný film, který několikrát překvapí, ale po většinu času i dobře baví. Super vyústění na konci, které nemá chybu. Zdá se, že spojení žánrů - drama, komedie, thriller je možné a výsledek určitě stojí za to.

 • 70%
  0
  0
  25. 8. 2020
  Pajmen (1204 bodů)

  Nejdřív mě šokoval Gangnam style a teď přichází Parazit. Svou šíleností, komičností a zvráceností jsou Korejci skutečně unikátní. Film je zajímavý střídáním žánrů a to především k jeho konci, ze kterého jsem nebyl tak úplně nadšený a stále nevím, co si o tom myslet. Film je určitě kvalitní, ale Oscara bych jim asi nedal...

 • 90%
  2
  0
  2. 12. 2019
  Špímoňátko (871 bodů)

  Film, který prvních 45 minut působí jako rodinný film na styl Dannyho Parťáků, má rychlé tempo, je usměvný, ale poté nastaná intenzivní drama, které se chvilkama podobá rukopisu Tarantina. Intenzita se stupněje a když máte pocit, že polevuje a máte čas se nadechnout, tak vás film opět připoutá a nepustí. Od začátku 2/3 filmu až po jeho uplný konec jsem seděl se spocenýma rukama naprosto přibitý k plátnu. Pro mě to byl film roku, 10% filmu beru za někdy až příliš naivní nadsázku.

 • 50%
  0
  0
  18. 7. 2021
  naineko (657 bodů)

  Jeden z mála filmů, u kterého jsem schopen říct, že přinesl nemalé zklamání. Nevím jestli je to postcannes hypem, natěšením/očekáváním nebo laťkou dřívějších režíserových filmů.
  Rozhodně se jedná o řemeslně a technicky dobře zvládnutý film. Na druhou stranu scénář v pár místech pokulhává směrem k účelové prvoplánovosti a zbytečné účelnosti a jako rádobyžánrovy mix funguje i nefunguje zároveň, číší z něj překombinovanost a přeplácanost (možná problém střihu). Jedinou rozumnější nosnou vrstvou je sociální kritika, která je místy moc okatá, jindy nevytěžená. Tuto myšlenku/téma mnohem lépe sám Bong Joon-ho vytěžil třeba ve své prvotině "Pes, který štěká, nekouše" nebo Ki-duk Kim v "Prázdném domě" (u nás "3-iron").
  Ústřední rodina je prezentovaná jako vychcánci a podvodníčci, ale v podstatě jde o prostou snahu najít a udržet zaměstnání - řeší to nesystémově a nekošer, ale ve výsledku, dělají to, co každy zaměstnaný = pracují.
  Humoru tam mohlo být víc, nebo neměl být žádný.
  Zakončení je řekněme překvapivé, ale chybí mi u něj předchozí zvyšování napětí (což se třeba beze zbytku povedlo Tarantinovi v "Tenkrát v Hollywoodu"). A celkově mi přijde takové nesměle nostalgické (obdobně jako třeba zprznění závěru v předělávce "Oldboye"). Katarze se dostaví (pokud vůbec) po odchodu z kina, někdy ve chvíli, kdy divákovi na chodníku dojde, že už to konečně má za sebou.
  Nicméně je možné, že pokud divák režisérovi přistoupi na jeho hru a nechá se poslušně povodit za ručičku (tj. nebude ani v nejmenším přemýšlet o rozporech, samoúčelnostech a alternativách), tak si film může užít.
  Milovníci asijských filmů od hodnocení můžou klidně deset dvacet procent ubrat. Odpurcům asijských filmů se buď bude líbit, nebo jej využijí jako ilustraci nesmyslnosti východního myšlení. Nicméně tohle má k jihokorejskému filmu hrozně daleko.
  Nejzábavnější vítěz Cannes od Pulp Fiction? Tak to je na tom kinematografie hodně špatně. Nebo je v oficiální distribuci jiná verze, než jaká se promítala na festivalu.

 • 85%
  3
  0
  12. 11. 2019
  TomSti (572 bodů)

  Pozoruhodný scenáristický konstrukt, na jehož základě Pon sebejistě pozvolna buduje, mění a graduje atmosféru. Parazit celkově je takové hodně svérázné žonglování se žánry, milou podvodnickou komedií počínaje a něčím o dost jiným konče. Trochu to působí dojmem dvou odlišných filmů se stejným základem a postavami, ale z hlediska elementární logiky (vývoje událostí, motivací, důsledků) mi to smysl (ve většině věcí) dává. Rozhodně kvalitní dílo, které dokáže rozesmát, vyděsit, dokonce se i trochu zamyslet (především nad sociálním sdělením), ale na zadek jsem se posadil maximálně ze dvou scén, ne z filmu jako takového.

 • 90%
  2
  0
  12. 2. 2020
  mikysrba (493 bodů)

  Jeden z nejlepších korejských kinematografických počinů za poslední roky. Smíchejte černohumorné filmy Coenů a přimíchejte trochu šílenost jako od W. Andersona a vyjde vám tento finální koktejl bezměrné zábavy. Samotný nápad mě svou jedinečností přímo nadchl, ten námět považuji za brilantní tah. A že se to povedlo tak scénáristicky ve výsledku zmáknout, to už je jen pomyslná třešnička na dortu. Zejména tomu všemu kladnému, co jsem doposud ohledně toho majstrštyku vyřkl, přispívá úžasné herecké obsazení všech zúčastněných. Fakticky zde nikdo z hereckého ansámblu není jen jako páté kolo u vozu, každý svou troškou přispívá ke kompaktnosti v tomto směru. Dialogově bezchybná záležitost, film dokáže potrhat slušně bránici, aby vám v následujícím momentu připravil něco, u čeho spíše budete přemýšlet a jen smutně sledovat dění na obrazovce. Závěr......co k tomu dodat......asi by nikdo takové ukončení nečekal, Tarantinovi se to prostě a jednoduše muselo líbit. A ten samotný epilog ve mě vyvolal opravdu silné emoce, tak perfektně a precizně uzavřený příběh jedné rodiny a jejich plánu mě přesvědčil, že změním svou TOP 3 za minulý rok. Plnotučné hodnocení. Za mě dávám 90 %

 • 30%
  1
  1
  17. 9. 2019
  gomacabeza (451 bodů)

  Musím se přiznat, že jsem měl také co dělat, abych se ubránil lehkému znechucení nad přestřeleným, fyzickým humorem a třeskutou groteskou, do které film zhruba v druhé polovině upadá. Nepřišlo mi to moc fajn, scénář zase tak originální není, těch příběhů střetu bohatých s chudými, tu bylo až až, ne vždy se to povede, jako např. v případě "Borgmana" (2013) či "Čtverce" (2017). Žánrově se jedná o jakýsi pastiš mezi "home invasion" thrillerem, sociálním dramatem, komedií, utopií, alegorií. Ještě v samotném úvodu, kdy je nám představena rodinka, žijící v suterénním chudinském bytě kdesi v Koreji, mě to zajímá a baví. Záhy mě však, po proniknutí všech ztroskotanců do lepší společnosti, Joon-ho-Bong nadobro ztratí tím, že přestanu mít spojení s kýmkoliv na plátně. Postavy jsou dost neživotné, vycucané z prstu, bezkrevné a fantasmagorické. Jakkoliv chápu nadsázku, potřebuji alespoň základní kostře příběhu věřit. Neotřásly mnou ani žánrové kotrmelce v podobě sklouznutí do hororových vod, spíš jsem to celé vnímal jako dramaturgickou bezradnost autora, jak vlastně celou tu parádu vyprávět. Přitom potenciál tu samozřejmě je, ale nesmí se to odfláknout.

 • 90%
  0
  0
  6. 8. 2020
  Bori02 (386 bodů)

  Od filmu jsem měl díky ohlasů a výhrám na Oscarech velké očekávání, které to z velké části splnilo. Ze začátku se jedné spíš o zábavnou komedii, až později během filmu se z toho stává čím dál větší drama, které vyvrcholí závěrečným zvratem. Ten mi osobně přišel až přehnaný a nelíbil se mi tolik jako zbytek filmu. I přes to se ale jedná o dobrý film.

 • 85%
  3
  0
  14. 10. 2019
  S7evin (250 bodů)

  Jížní Korea aspiruje na film roku s nejoriginálnějším nápadem posledních let. Pon Džun-ho režisér, má na kontě další zářez, který otřásl festivaly a postupně i světem. Příběh se zaměřuje na chudobnou, avšak mazanou rodinku, která se postupně infiltruje do jiné bohaté rodiny. Jakmile jsou karty rozdány, sociální drama křížené s komedií vystřídá thriller s hutným náporem nečekaných zvratů, obrovskou dávkou napětí a krásně vygradovaném finále, kde i o mrtvoly není nouze. Režisér si krásně hraje s žánry, krásný vizuál a dostatek zábavy, aby si film udržel divákovou pozornost, doporučuji!

 • 100%
  1
  1
  12. 11. 2019
  Morra (235 bodů)

  Korea jede! Famózní film, který mohu každému doporučit. Parazit míchá žánry s takovou lehkostí, že to vůbec nepůsobí rušivě, ba naopak to působí zcela přirozeně. Geniální scénář je každou scénou lepší a lepší. Režie sebejistá a herecky bezchybné! Super

 • 80%
  3
  0
  8. 10. 2019
  antonin-nadvornik (195 bodů)

  Docela korejský Tarantino....

 • 85%
  3
  0
  1. 10. 2019
  snek2 (93 bodů)

  Od filmu jsem očekával hodně, jako člověk seznámený s briliatním režisérem a herci. Odcházel jsem spokojený, ale očekávání nebyla překonána. Film je skvělý, ale přišlo mi, že nedosáhl svého potencionálu. Nicméně jsem byl po většinu napjatý více než u leckterého hororu.

 • 95%
  0
  0
  26. 8. 2020
  Zoompie (72 bodů)

  Jsem nadšená, že letošního Oscara za nejlepší snímek vyhrál právě tento film. Scénář geniální, herecké výkony skvělé. Příběh běží s lehkostí jako po másle, baví diváka svou vynalézavostí postav, ale v polovině filmu se to najednou úplně nesmyslně obrátí. Sama jsem moc nepochopila pohnutku, která k tomu vedla, ale budiž.
  Každopádně je snímek velice povedený.

 • 60%
  3
  0
  12. 11. 2019
  pepous (40 bodů)

  Jeden s nejlepších filmu který jsem kdy viděl. Promyšlený, propracovány a skvělý. Bavil jsem se smál i brečel. Takhle by měl vypadat film doporučuji všem kdo nevite zda jit tenhle film za to stojí . Jinak nejvíc mě zaujala role pomocnice v domě ta byla skvělá a vtip filmu.

 • 50%
  2
  1
  13. 11. 2019

  Asi to bude nepopularny nazor, ale tento film sa mi nepacil.
  Ano, uznavam, plot twist v polovici bol skvely, ale aj napriek tomu ma tento film neocaril. Dotklo sa to dobrych tem ako velky rozdiel medzi socialnymi vrstvami, problem najst si pracu, ... no aj tak som si nevedel pomoct a cely cas ma to nudilo. Moja prva reakcia na film bola, ze to je pseudo-intelektualny pozersky pocin a tohoto pocitu sa neviem zbavit... Verim ze to je iba tym, ze nie somm cielovka a tento film dokaze oslovit vela inych ludi

 • 100%
  0
  0
  18. 7. 2022
  pajaaaoffic (15 bodů)

  Tento film je vážně úžasný, musím uznat že se překonnali, podstatě všechny Korejský drama, mají dobré grády, a jsou úžasný v kariéře, šlo vidět že si dali záležet na detajlech, miluju tento film

Hodnocení a recenze Parazit

81 87 ?
jak hlasovat?
 • JosefTomas 70%
 • Evianka 90%
 • homedo 60%
 • pajaaaoffic 100%
 • frantisek-navorka 90%
 • Riverdon 80%
 • Mrykodaj 85%
 • aquiver 35%
 • Lovecour69 90%
 • naineko 50%
všechna hodnocení (147)

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 173 v žebříčku uživatele Manekenthe
182. místo z 613 v žebříčku uživatele Mikik4444