Being There (USA)
« další názvy »
USA USA
130 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Adaptace knižní, Oscarový, Satira
Motto: Život je stav duše.

Obsah

:
Provokativní a komický snímek podle námětu spisovatele Jerzy Kosinski vypráví příběh zahradníka Chance, který je po celý svůj život uzavřený v domě ve více »« méně

Režie

:
Hal Ashby

Scénář

:
Jerzy Kosiński Robert C. Jones

Herci

:
Peter Sellers Shirley MacLaine Melvyn Douglas Jack Warden William Larsen ...
DVD: 20. 1. 2003
Přístupnost: Mládeži přístupno
Jste na stránce filmu Byl jsem při tom. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Byl jsem při tom myslíte! K 21. září 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27762 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  3
  0
  7. 12. 2015
  Sheldon (15979 bodů)

  Film má mimořádně krásnou podzimní kameru jednoho z nejlepších současných světových kameramanů Caleba Deschanela (Abraham Lincoln: Lovec upírů, Umučení Krista). Nejvíc se ale samozřejmě v souvislosti s filmem zmiňují herecké výkony. Hlavní roli Chance Zahradníka ztvárnil Peter Sellers a jak jsem uvodil na začátku, byla to jeho vysněná role. Sellers byl mezinárodně uznávaný komik zejména díky inspektoru Clouseauovi, který mu sice vydělal jmění, ale on ho nenáviděl. Když se k tomu přidala těžká závislost na drogách a alkoholu a zejména vleklé psychické potíže, kdy měl pocit, že nemůže existovat bez scénáře a připadal si jako prázdná nádoba, byl pro něj Chance osobním vysvobozením. Zkrátka se ve svou oblíbenou postavu proměnil i v soukromém životě a jeho okolí z toho šílelo.  Film byl uveden v kinech a získal celkem příznivé kritiky a Peter Sellers byl považován za favorita oskarového klání. Když zlatou sošku nezískal, jen velmi těžko skrýval své rozčarování. Jeho soustředěný, chameleonský, minimalistický a přitom brilantní herecký výkon zkrátka u akademiků neuspěl. Zřejmě ho měli pořád zafixovaného jako komika nebo jim vadil jeho bouřlivácký soukromý život. Peter Sellers natočil ještě jednu komedii a pak zemřel na masivní infarkt. Snímek Byl jsem při tom se tak stal jeho labutí písní, kterou jeho fanoušci dodnes přijímají, ale stále zůstává nemalá skupina, která Sellerse dodnes neuznává.

 • 90%
  2
  0
  30. 5. 2016
  lamps (14750 bodů)

  Tradičně precizní Ashby. Kdo vidí v památných 70. letech i rozvoj politické satiry a velmi kousavých narážek na mocenskou společenskou smetánku, neměl by si tenhle nenápadný film o přímém předchůdci Forresta Gumpa nechat ujít. Nejenže totiž nabízí další hereckou exhibici velikána Petera Sellerse, ale především je z pohledu svých myšlenek minimálně stejně nadčasový, jako stejně starý Vetřelec z perspektivy vizuální. Za prvé tu máme jasný odkaz na drtivý a falešný vliv televize, která si již od nepaměti vše upravuje dle vlastních potřeb - když Chance vyleze na stará kolena poprvé ze svého domu vybavený pouze každodenním sledováním "bedny", připadá si ostatně jako v mimozemském světě plném zvláštních, rychle mluvících stvoření (a určitě není náhoda, že mu k tomu hraje upravená verze Also Sprach Zarathustra, která představuje hymnu pro neznámý a ohromný vesmír). No a potom je tu ona drtivá nálož na hlavy politických a mediálních papalášů, kteří berou smrtelně vážně zasněná slova mentálně zaostalého a emocionálně chladného zahradníka, který dostane možnost promluvit jen čirou náhodou. A já jsem to Ashbymu všechno sežral i s navijákem, neboť on opět dokázal zabalit celý příběh do tak neotřelé, zábavné a neskutečně ironické formy, že jsem si celou dobu připadal jako v krásné, pohodové a cizím vlivem nepošpiněné pohádce. Něco takového již dnes nikdo nenatočí...

 • 80%
  0
  0
  20. 4. 2016
  Arthur Logoff (7771 bodů)

  Poslední film Petera Sellerse - a zároveň ten nejlepší. Idiota lze ideálně použít v politice a zároveň lze jeho dobrotu, naivitu a bezelstnost prezentovat jako spasitele. Sellers celou dobu vypadá i jedná jako gentleman, Shirley MacLaine je zde ještě velmi krásná. Film pobaví.

 • 100%
  1
  0
  8. 9. 2011
  Petrson (4031 bodů)

  Vynikající nápad, scénář, vynikající Peter Sellers, film, který mě dostal před mnoha lety...i v němčině :).

 • 85%
  0
  0
  20. 9. 2012
  lukas (1273 bodů)

  Film natočený podle novely Jerzyho Kosinskiho. Téma, kdy se hvězdou stane téměř kdokoli díky těm "správným" kontaktům a televizi, je poplatné i nynější době. Peter Seller je opět skvělý. Velmi zdařilá adaptace knihy. Tak jsem zvědav, jak si Václav Marhoul poradí s Nabarveným ptáčetem, taktéž dílem J. Kosinskiho.

75 ? ?
jak hlasovat?
 • Had 95%
 • lamps 90%
 • Pas 5%
 • Arthur Logoff 80%
 • ballrog 65%
 • czech-movie 60%
 • olga-pu 70%
 • Sheldon 100%
 • David Bátor 75%
 • vladimir-lada-but 85%
všechna hodnocení (51)

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 12 v žebříčku uživatele lukas
6. místo z 103 v žebříčku uživatele Petrson
6. místo z 44 v žebříčku uživatele sarkafarka
102. místo z 208 v žebříčku uživatele kellys2
5. místo z 13 v žebříčku uživatele Petrson