Network (USA)
« další názvy »
USA USA
120 minut

Žánry

:
Drama, Komedie, Oscarový

Obsah

:
Film líčí vzestup a strmý pád moderátora Howarda Beala (Peter Finch). Na základě klesání sledovanosti jeho osoby v televizních pořadech je z televize po více »« méně

Režie

:
Sidney Lumet

Scénář

:
Paddy Chayefsky

Herci

:
Faye Dunaway William Holden Peter Finch (I) Robert Duvall Wesley Addy ...
Jste na stránce filmu Televizní společnost. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Televizní společnost myslíte! K 14. lednu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27409 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  8. 12. 2015
  Sheldon (15950 bodů)

  Řekl bych, že v čechách silně nedoceněné filmové dílo, které je přitom neskutečně nadčasové. Film o sledovanosti v televizní korporaci s výborným scénářem a hned několika hereckými koncerty. Peter Finch a Faye Dunaway jsou skvělí!

 • 90%
  0
  0
  4. 5. 2020
  lamps (14313 bodů)

  Slovo nadčasový zřejmě v souvislosti s tímhle filmem uslyšíte často a není to věru náhoda. Network balancuje na velice tenké hraně černohumorné satiry a závažného lidského dramatu, a kdyby jen na chvíli klopýtl a vypadl z rytmu, celý ten motivační konstrukt by se zhroutil a přestal být okamžitě uvěřitelný. Jenže Sidney Lumet jako tradičně velkou zodpovědnost ustál a scénář napěchovaný lehce karikaturní mediální kritikou a emocionálními vazbami mezi aktéry zvládl proměnit v památný a vyvážený zážitek. Občas se to zdá přeplácané, ale jednotlivé složky a příběhové line se vzájemně chytře doplňují, dialogy v osobních rovinách lze vztáhnout k problémům v dominantním světě médií a každá postava má svůj přesně daný úděl - fanatický Peter Finch je předmětem, o jehož soukromí se divák v průběhu nic nedozví, ale stává se 'senzací' pro ostatní aktéry, kteří tahají za nitky a zajímá je jen sledovanost a profit; William Holden je racionální výjimkou, která chce žít normální život, ale zároveň ji přitahuje ta nevyzpytatelná a nezkrotná touha po senzacích - kterou reprezentuje přitažlivá Faye Dunaway, mediální šelma, jež se normálnímu životu vyhýbá a jen 'přepíná programy'. No a Robert Duvall je arogantním mocnářem, jemuž jde o vlastní blaho, pro které je schopen udělat cokoli. Vše dohromady představuje nonstop hodnotný, inteligentní a nadčasový snímek, který nemá moc sobě podobných. A úplně nejlepší je jednak konec, který tu hranu satiry a seriózního dramatu už doslova vybrušuje, a jednak ono vedení herců a vyprofilování jejich postav v souladu s celkovým uspořádáním světa a jeho sdělení - kde jinde můžete spatřit dva totálně vedlejší herecké výkony na ploše pouhých pěti minut, které diváka územní a vyslouží si (naprosto zaslouženě) oscarovou nominaci? Aneb na závěr pozdravy Nedu Beattymu (možná nejlépe představený obchodní papaláš v historii filmu) a Beatrice Straight, nejpřesvědčivěji zlomené manželce.

83 ? ?
jak hlasovat?
 • loudaxxx 80%
 • lamps 90%
 • Scintilla 75%
 • sporkaska 65%
 • Sheldon 100%
 • Paroubek 100%
 • Motejl 75%
 • Kyncl 75%
 • Bicik 85%
 • Tunin 75%
všechna hodnocení (11)