Lidice (mezinárodní název)
« další názvy »
Česko Česko
Česká republika Česká republika
Slovensko Slovensko
126 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Válečný, Podle skutečných událostí, Retro
Motto: Film popisuje nejotřesnější tragédii v našich novodobých dějinách - Lidice, vše co předcházelo i následovalo.

Obsah

:
Ne každý ví, že událost, jež otřásla celým světem, začala jako příběh obyčejného sukničkáře. Václav Fiala se zamiluje do Aničky ze Sudet, doma ho však více »« méně

Režie

:
Petr Nikolaev

Scénář

:
Zdeněk Mahler Alice Nellis

Herci

:
Karel Roden Lucie Kožinová Zuzana Bydžovská Roman Luknár Marek Adamczyk ...
Premiéra: 2. 6. 2011
Distributor: Bioscop
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Lidice. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Lidice myslíte! K 25. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28344 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Lidice


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  12. 12. 2018
  Brenan88 (46333 bodů)

  Historické filmy zaměřené na druhou světovou prostě umíme a Lidice jsou toho důkazem. Dobová atmosféra je luxusní, herecky solidní a hlavně příběhově zajímavé. Byla otázka času kdy se tématu Lidic někdo ujme,přece jen je to materiál říkající si o zfilmování. Vyčítat snímku,že hraje na city je trochu irelevantní. Od takového tématu jde čekat,že bude v divácích vzbuzovat lítost a smutek.

 • 75%
  1
  0
  27. 5. 2020
  Sheldon (16048 bodů)

  Lidice jsou kvalitní snímek, který si rozhodně zasluhuje diváckou pozornost. Je profesionálně zpracovaný, zajímavě zahraný. Na druhou stranu, neodpustím si parafrázi na citát mého profesora Pospíšila na fakultě:,,Když vstupujete do kostela, sundejte si čepici a nikoliv hlavu.“ U Lidic to platí stoprocentně.

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (7520 bodů)

  Upřímně jsem trochu strach co z tohoto tématu vpraveného do celovečerního filmu vznikne, jestli národní patos či přílišně naturalistický masakr, ale musím říci, že nemám co vytknout.

 • 90%
  0
  0
  17. 10. 2018
  Jana Květoňová (6642 bodů)

  Zajímavý film. Karel Roden předvádí standardně vysoce kvalitní výkon. Závěrečná scéna ve sněhu je výsostně působivá. Hudba Michala Hrůzy je velmi dobrá a mohla by znít klidně i samostatně. Nejemotivnější byla scéna mladých mužů, jdoucích na popravu. Nicméně se z tohoto filmu zas dělá film-modla, a to se mi nelíbí. Podle mě je to POUZE zajímavý film s dobrým scénářem Zdeňka Mahlera. A kdyby skončil u toho Rodena, hledajícího ve sněhu svou už neexistující vesnici, bylo by to asi šťastnější než ukazovat, kolik dívek dostalo jméno Lidice. Ale to je pouze můj názor, třeba právě tohle někomu přišlo zajímavé.

 • 75%
  0
  0
  18. 11. 2012
  kedl (6380 bodů)

  První půlka skoro o ničem, druha hraje na city s deprimující hudbou, která v má v lidech vzbudit pocit málocennosti.

 • 90%
  0
  0
  30. 11. 2012
  VitvarJane (4487 bodů)

  Tento film mě svým způsobem okouzlil. Nádherné zpracování hrozného osudu této obce, o které všichni slýcháváme v dějepise. Myslím, že pouze tomut filmu lze pochopit to, co my, jako mladá generace, neznáme. Všechno dokončuje úžasná režie Petra Nikolaeva a velkolepé herecké výkony.

 • 70%
  0
  0
  17. 9. 2011
  Petrson (4137 bodů)

  Pro mě vynikající kamera, skvěle natočeno, pro někoho možná na hranici kýče, dobrý základ ve scénáři, ale jaksi mě to nikde pořádně nechytlo, nedostal jsem se do děje, neměl jsem s kým v příběhu být, i když mlčenlivý Karel Roden byl zajímavou figurou, zajímavější by pak Roman Luknár,....jenže když měly mít scény vrchol, tak ho měly mít, jenže ty nejtěžší chvíle byly bez patřičného napětí, emoce ( poprava, koncentrační tábor, atentát, mučení )...ano, na film možná za týden zapomenu, mohlo to být zásedně silnější a opravdovější, prožít si to intenzivněji s méně "hrdiny" a dát prostor osobní tragédii, která vždy převýší "masu". Jinak velká gratulace, že se podařilo solidně zaznamenat část našich válečných dějin.

 • 75%
  0
  0
  23. 12. 2012
  bidlobox (3802 bodů)

  Opravdu si nemyslím, že znám příběh Lidic... Moc jsem se těšil na pojetí Alice Nellis a mrzelo mi, když od projektu nakonec ustoupila a režie se ujal Petr Nikolaev. Což na druhou stranu zase tak nevadilo, protože mám od něj rád snímek, který natočil dříve - Kousek nebe. V Lidicích jsme se byli podívat pouhý den či dva poté, co se tam točil pietní akt, navštívili jsme i Terezín - člověk pak jinak vidí i obrazy na plátně. A obrazy to byly docela povedené, i když místy zbytečně natahované o nové a nové záběry. A pak zůstává ve vzduchu viset otázka, jak by film vypadal v původní vizi Alice Nellis.

 • 75%
  0
  0
  27. 9. 2012
  TARANTlNO (3345 bodů)

  Drama Lidice, které natočil Petr Nikolaev podle scénáře Zdeňka Mahlera.který nabízí pohled na tragický osud Lidic za 2. světové války z neobvyklé perspektivy.V hlavních rolích,kde se představil Karel Roden v dobrém výkonu a jde vidět,že se na to dlouho připravoval,další role Zuzana Fialová a Roman Luknár zahráli dobře.Pohled na tragický osud Lidic prostřednictvím mezilidských vztahů,prolínaný obrazy s vrcholně osobníma scénama v doprovodu hudby Michala Hrůzy.

 • 0
  0
  5. 10. 2015
  leafroller (3023 bodů)

  Příběh, dá-li se to tak nazvat, je prostý. Ukazuje jaká náhoda rozhodla o tom, že Lidice na čas zmizely z povrchu zemského a jak to přesně a do detailů probíhalo. Blbý na tom je, že jsem moc nepochopil, jestli je vše, co film popisuje, skutečně autentické. Pevně doufám, že ano, protože jinak moc nevím, proč by vznikl. Lidické téma totiž není v našem národu mrtvé a zapomenuté. Spíše naopak. Socialistická masírka i porevoluční pomníkové historky jen poukazují na fakt, že se každý režim na jejich účet zviditelňoval.
  Časové období, které film pokrývá, je bohužel tak dlouhé, že není čas na nějaké veliké detaily. To je asi největší škoda, protože se z něj nedozvíte nic nového. Nic, co byste neprobírali v dějepise, nebo neviděli v magazínu Víkend a podobných. Jediné, co jsem se z něj dozvěděl já, že Heydrich byl dobrý houslista. To jsem fakt nevěděl. To nás přivádí k otázce, komu je vlastně film určen? Dospělý divák tuto historii dobře zná a děti to už moc nezajímá. 70 let je fakt dlouhá doba. To vede k jediné odpovědi: film Lidice je jen dalším pomníkem. A tak je k němu nutné přistupovat.
  Po technické stránce je snímek bez chyb. Inu jak my to umíme. Vše je uvěřitelné, až skutečné. Scéna se škrábáním oken je sice dost přehnaná, ale to neva. I fakt, že ve vesnici někde u Kladna žije Slovenka, se dá kousnout. Inu jsme malá země....ne sorry, ale já tu Fialovou fakt nemám rád. Líbil se mi i odkaz na méně známý fakt zplynování lidí oxidem uhelnatým. Hudba stejně komorní, jako film sám. Za nejvíce pozitivní považuji skutečnost, že se tvůrci oprostili od touhy vyjadřovat svoje názory a zůstali na téměř dokumentární úrovni. Hodnotit chování lidí za takovýchto podmínek je totiž nemoudré. Víme prd, co bychom sami dělali...

 • 85%
  0
  0
  25. 12. 2013
  miza (2336 bodů)

  Část našich smutných dějin na filmovém plátně.Byla to odvaha zpracovat tuto tradegii tak aby byla poutavá a i poučná pro další generace.

 • 95%
  0
  0
  25. 7. 2013
  beseda (1924 bodů)

  Zrovna mě nenapadá co bych tomuto filmu mohl vytknout. Šel jsem do kina trochu se strachem zda mě nezklame (některé kritiky a komentáře uživatelů). Naštěstí jsem se obával zbytečně. Tvůrci filmů mají vždy na výběr z několika možností jak scénu natočit, co vystřihnout, kterou scénu podkreslit hudbou, ap. Nikolaev všechno tohle dokonale sladil - naprosto přesně a citlivě. Kloubouk dolů. Zvláště pokud se jedná o projekt jako jsou "Lidice", který je sledován s velkým očekáváním. Také jsem se trochu obával, že bude ve filmu použito nadmíru zbytečných brutálních a drastických scén, ale naštěstí jsou většinou pouze naznačeny a ve výsledku působivější. Myslím si, že jsme při hodnocení českých filmů obecně kritičtější než u filmů zahraničních (někdy opravdu zbytečně a neoprávněně). Na závěr bych jen zdůraznil dvě slova PŘIROZENOST a VĚROHODNOST – jak jednotlivých herců (přirozené, věcné “netlachavé” dialogy), tak ve výsledku celého filmu). - Zde souhlas s komentářem D.Moore. --- Mé hodnocení: 93%. --- Viděno: 03.06.2011.

 • 70%
  0
  0
  23. 10. 2018
  Meky (1243 bodů)

  Podle propagace Lidic se jednalo o pompézní velkofilm, plný emocí a dramatických situací. No... tak horké to zase nebylo. Lidice jsou sice pěkně zpracované a na naše poměry nadstandardní rozpočet je v mnoha scénách znát, ale jak se říká, dalo by se to udělat jinak a lépe. Ale na druhou stranu nemůžeme být přehnaně nároční. Na české poměry je to slušný film, s dobrým hereckým obsazením, ale neumím se zbavit pocitu, že z takového tématu se dalo vyždímat mnohem víc. Chtělo to trochu přitlačit na pilu, rozbouřit emoce a vtáhnout do Lidic i diváka. Závěr? Vypálení Lidic je milníkem naší historie a je nutno přistupovat k tomu s respektem. Ale jak jsem řekl, na naše poměry je to dobře natočený film a podívat se na něj je povinností, už kvůli událostem a faktům, které tomu předcházely.

 • 60%
  0
  0
  12. 6. 2011
  tamura (764 bodů)

  Po shlédnutí filmu Lidice doporučuji jednu věc. Neukájet se nad vlastním dojetím z některých scén, pro tyto účely až příliš pečlivě vystavěných, ale počkat dva dny a pokusit se v paměti oživit vše, co ve vás z filmového prožitku zůstalo. A obávám se, že podobně jako ve mně, ve vás nezůstane nic, než jen podivně nesourodé a nekompaktní fragmenty, jak kdybyste se pokoušeli vybavit si ne úplně poutavé hodiny dějepisu. Úplně vidím, jak producent-střihač Adam Dvořák, proslulý tím, že do střižny režiséry pouští jen, když chce on sám, označuje místa, kde bude znít patetická hudba (téměř všude), kde maminky musí, ale opravdu musí vytáhnout kapesníky a kinem bude unisono slyšet posmrkávání a rachot slz. Obávám se, že celý projekt doplatil na vleklý vývoj, na výměnu režiséra těsně před natáčením, na neuskutečněné a při tom nezbytné dramaturgické změny. Pokud si vzpomeneme, jak skvěle dokázal tragický příběh jedné vesnice převést na plátno Vojtěch Jasný ve svých Rodácích a uvědomíme si, jak žalostně rozbouraně působí mini-příběhy obyvatel Lidic, jak sugestivně a přesvědčivě vás zdrtí Jdi a dívej se Elema Klimova, pak vcelku logicky musí zaznít "škoda - promarněná šance".

 • 100%
  0
  0
  14. 8. 2014
  filmomaniak (501 bodů)

  Tento film mě svým způsobem okouzlil. Nádherné zpracování hrozného osudu této obce, o které všichni slýcháváme v dějepise. Myslím, že pouze tomu to filmu lze pochopit to, co my, jako mladá generace, neznáme. Smutný,ale stojí za shlédnutí

 • 80%
  0
  0
  22. 6. 2011
  jakub.polak (181 bodů)

  Pěkný film, dvě hodiny mi utekly jako nic. Velmi zajímavý a nezaujatý pohled na situaci v protektorátu spolu s příběhem Lidic, který je v českém prostředí spíše ojedinělý. Děj odsýpá, tradiční vypjaté scény nejsou přepnuté, postavy nejsou černobílé. Na druhou je film tak divně barevný a atmosféra je místy kýčovitá. Přesto výborná podívaná, celé kino sedělo tiše až do posledních titulků, mnozí se neubránili pláči.

 • 55%
  0
  0
  11. 3. 2014
  kath (150 bodů)

  Film jsem viděla v kině před x měsíci, když nás na něj donutili jít učitelé dějepisu místo jednoho dopoledne ve škole. Těšila jsem se na něj a musím říct, že v tomto případě přísloví "Nechval dne před večerem" docela sedí, protože zklamal víc, než jsem myslela, že bude moct. Co se týká nějakých zbytků, co ve mě občas po shlédnutí filmů zůstávají, nezůstalo ve mě vůbec nic a to už asi 10 minut po tom, co jsme opustili sál. Jednoduše myslím, že taková tragédie se dala natočit mnohem více procítěně, aby ji mohli víc procítit i diváci. Na můj vkus příliš suché a bez jakékoliv příchuti.

 • 65%
  0
  0
  12. 12. 2014
  Radomira (84 bodů)

  Film, který realisticky zobrazuje drama vypálení Lidic. Běhá mi mráz po zádech.

 • 100%
  0
  0
  29. 8. 2011
  Petra.Barbie (23 bodů)

  I s odstupem více než dvou měsíců, co jsem v kině Lidice viděla, zůstává ve mně silný prožitek z filmu. Drama obce, která padla za oběť nacistické zlovůli, utrpení a smrt nevinných lidí, zejména pak desítek dětí - to vše nemůže nechat člověka jen tak chladným. Karel Roden v roli Františka Šímy podává jako vždy přesvědčivý výkon, soucit vzbuzuje Anežka Šímová skvěle zahraná Zuzanou Bydžovskou, Zuzana Fialová jako Šímova milenka Marie je Vám protivná svým poněkud uvolněným chováním, na druhou stranu si získává Vaše sympatie svým neohroženým postojem vůči nepřátelům a snahou napravit příkoří na rodině Šímových. Výborná kamera je umocněná podmanivou hudbou, vloženou vždy ve správný čas. Scény samotného vypálení Lidic tak moc připomínají autentický dokument, který natočilo gestapo při ničení skutečné obce, že Vás ještě dlouho po odchodu z kina bude mrazit, zda jste viděli film nebo to bylo jen "jako"? Ano, tohle bylo jen "jako", ale ta hrůza se opravdu stala a to nesmíme vymazávat z paměti. Jako člověk zajímající se o dějiny II. světové války jsem ocenila precizní přístup filmařů k celé této citlivé události. V neposlední řadě mé ocenění patří i výběru lokace natáčení, kterou se stala obec Chcebuz u Štětí. Ač jsem měla původně zato, že skutečné Lidice se nacházely spíše na rovině, zatímco Chcebuz má údolní ráz, tento mylný názor jsem musela změnit při srpnové návštěvě přímo v Lidicích - pietní místo, kde kdysi se nacházela nacisty vypálená obec - je skutečně částečně údolní a částečně do kopce. Filmařská přesnost tedy nezklamala ani zde. Za poslední deset let jde o nejlepší český film, troufám si tvrdit, že o nejlepší od roku 1990 vůbec.

 • 0
  0
  22. 6. 2011
  dolnak (5 bodů)

  Film mě zklamala, děj je příůiš zdlouhavý, a jak se nazývalo v upoutáívkách ,,Příběh jedné vesnice,, tak to je úplný omyl. Je to jen příběh o člověku, který přežil vypálení Lidic. A jelikož jsem o lidicích přečetla již dávno mnoho knih a znám vše do nejmenších detailů, tak to byla nevětší chyba, kterou jsem mohla udělat než jsem šla do kina. nejvíc mě vadil fakt, že hlavního hrdinu, který způsobil vypálení Lidic svojí nevěrou zařadili jako obyvatele Lidic a ve skutečnosti neměl nic s lidicemi společného, jen dopis, kerý napsal Aničce. Nevím, proč si takto docela důležitý fakt producenti či scénáristé upravili, ale je to jenom matení lidí, kteří neznají přesně fakta. A navíc jsem myslela, že se dozvíme víc o životě v obci před válkou a i během ní a ne jen pár útržků, které vůbec nic o životě v obci nevípovídaly.Herecké výkony byly jiank skvělé. Škoda, že se vše nedotáhlo do konce a film působil utržkovitě

 • 0
  0
  13. 1. 2012
  Host
  Host

  Úžasný film.

Hodnocení a recenze Lidice

77 61 ?
jak hlasovat?
 • Volpe 55%
 • Milhouse 95%
 • Hellboy 75%
 • HanO 65%
 • Mikik4444 95%
 • Psychotronix 65%
 • Mrykodaj 80%
 • Renfield 50%
 • Jimi Joker 85%
 • homedo 70%
všechna hodnocení (244)

V žebříčcích uživatelů

2. místo z 9 v žebříčku uživatele guestka
8. místo z 8 v žebříčku uživatele sarapul
9. místo z 31 v žebříčku uživatele AidaHappy
10. místo z 10 v žebříčku uživatele SEDLKR
22. místo z 51 v žebříčku uživatele Lieninka
79. místo z 164 v žebříčku uživatele VitvarJane
96. místo z 175 v žebříčku uživatele Thurzo
96. místo z 104 v žebříčku uživatele filamubobes
4. místo z 14 v žebříčku uživatele MarketaStara