Tobruk

65%
Tobruk
Plakát traileru

Druhá světová válka, podzim roku 1941. Do Němci a Italy obleženého města Tobruku v severoafrické Libyi jsou odveleni vojáci 11. východního československého praporu. Mezi nimi i mladý voják Jiří Pospíchal. Jeho naivní a idealistické představy o hrdinství a válce jsou syrově konfrontovány s nesnesitelným peklem africké pouště, dennodenním ohrožením života a všudypřítomnou smrtí. To vše si u něj vybírá svojí krutou daň ? postupnou ztrátu vlastní sebeúcty a odvahy. Odvaha je síla vůle, které žádný muž nemá nazbyt. Když se používá, brzy se vyčerpá. Odvaha je kapitál, který postupně utrácíme. Poslední rozkaz pak může být příkazem k výplatě z konta, které se blíží nule.
Psisko59
Psisko59
32 839 bodů
8
Překvapivě zralý, charakterově pestrý filmový příběh zasazený do africké pouště připomněl jednu ze světlejších kapitol česko-slovenského válečnictví. K legendě provázející film patří historka o tom, jak režisér vyhnal celý herecký ansámbl na autentické místo natáčení a dal jim pocítit profesionální vojenský dril (zakládá se na pravdě, jak mi potvrdili osobně dva za zúčastněných); jak ostrý to byl výcvik, těžko soudit, ale výkonům před kamerou to rozhodně neuškodilo. Mírným přehráváním trpí snad pouze figura desátníka Koháka (Roberta Nebřenského), jinak je to překvapivě srovnané (výborný Liebermann mého oblíbence Petra Vaňka a poručík Halík nedoceňovaného Radima Fialy). Všestranně výborně odvedené filmové řemeslo (kamera, zvuk, střih, režie). Jak se můžeme přesvědčit v TV, dá se vidět i po deseti letech ("Je to kurva - celej den nás nechá píchat bajonetem do pytlů ..." "No - aspoň takhle jsme si zapíchali!").
kunafix
kunafix
20 042 bodů
6
Zručně provedenej film, ve kterým Marhoul ukázal, co všechno dovede. Všechno působilo hrozně autenticky. Akorát vojákův příběh byl dost předvídatelnej a už jsme ho někde viděli. Ale stejně je to natočený takovým zajímavým způsobem. Výbuchy byly na filmu asi to nejlepší a všudypřítomnej písek jsem ještě po skončení vykašlával z plic. PS: Libye je Libye, ale bacha, Libina je Libina!
hanys_
hanys_
18 771 bodů
6
Konečně něco nečeského a nevypadá to špatně - to jsem si říkal, při trailerech. Ono to nakonec vážně není špatné a na české poměry dokonce hodně dobré, ale v globálním měřítku film selhává hlavně na absenci nějakého pořádného děje a než se film stačí pořádně rozjet, je konec. Každopádně neokoukaní herci a libová kamera jsou velkým plusem a příslibem do budoucna...

Dodatečné informace

Původní název:
La Bataille de Tobrouk (více)
  • Česká republika Tobruk
  • Česká republika La Bataille de Tobrouk
Premiéra v ČR:
11. 9. 2008
Země původu:
Česká republika, Slovenská republika
Čeština:
Tobruk je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Powered byJustWatch