Dirty Harry (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
102 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Krimi, Thriller
Motto: Neznámý střelec ohrožuje San Francisco.

Obsah

:
Obyvatele San Franciska ohrožuje neznámý střelec. Nejnovější obětí je půvabná mladá žena, kterou zastřelí v bazénu na střeše jednoho z mrakodrapů. Starosta více »« méně

Režie

:
Don Siegel

Scénář

:
Harry Julian Fink Rita M. Fink Dean Riesner Jo Heims John Milius

Herci

:
Clint Eastwood Andrew Robinson John Vernon Reni Santoni Harry Guardino ...
Přístupnost: Mládeži přístupno

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  17. 10. 2016
  martin-mickey-stusak (14723 bodů)

  70. léta byla bohatá na akční thrillery s drsným a nekompromisním policistou nemající se zločinci žádné slitování i za cenu porušení předpisů, ale žádný neutkvěl v paměti jako tento. Záměrně vynechávám velmi ceněný snímek ´Francouzská spojka´ natočený ve stejném roce, který je dramaticky mnohem kvalitnější, avšak přeci jen svým zaměřením zůstává kapitolou sama za sebe. Když se řekne ´inspektor Harry Callahan´, každému se ihned vybaví jeho představitel Clint Eastwood, který mu propůjčil tvář. Snímek je velmi kritický na právní systém, který se vlastně do dnes vůbec nezměnil, takže se ve své podstatě stává stále aktuálním. A nejen v Americe. Na svou dobu skutečně odvážný počin, ale jak víme z historických pramenů, nezůstalo to politicky bez odezvy. Idea je tedy jasná, ale co film jako takový? Po technické stránce není co vytknout. Scénář je napsán dokonale a natočen jak jen to nejlépe šlo. Dějství je plynulé a i dnes zcela bez hluchých míst. V akčních scénách se to zase až tak nepřehání, ale na druhou stranu to má svůj patřičný efekt. Drsný Harry se se svojí magnum 44 a hláškou obracející se ke zločinci kolik nábojů že to vlastně vystřílel stal ve filmovém světě doslova legendou. Vše v tomto filmu je brilantní, legendární a čistá klasika.

 • 100%
  0
  0
  10. 12. 2015
  Sheldon (12304 bodů)

  Předlohou byl skutečný případ, který se na plátně objevil ještě několikrát (naposledy Zodiak Davida Finchera), kdy pachatel nebyl nikdy dopaden. Sadistický sériový vrah, který si říkal Zodiak – ve filmu Scorpio v geniálním podání Andyho Robinsona (zřetelný inspirační zdroj pro Jokera z Temného rytíře) terorizuje San Francisko.

  Přestože Drsný Harry svou misi splní nad míru dobře, památné jsou zejména přestřelky, geniálně natočené noční sledování, nesmírně napínavá scéna, kdy Scorpio nechává Callahana běhat po nočním městě, surové rvačky nebo legendární scéna vyloupení bistra, ční nad celý film aura skvěle odvedené zábavy plné černého humoru, která z tohoto filmu dělá inspirační zdroj pro celý žánr policejních filmů vysokorozpočtového Hollywoodu. Co ale dělá z Harryho Callahana kromě jeho fyzické kondice nejdrsnějšího policajta filmového plátna je samozřejmost, z jakou cedí mezi zuby suché hlášky. Za všechny alespoň několik.

 • 85%
  1
  0
  18. 12. 2017
  lamps (12095 bodů)

  Už jen za to, že Dirty Harry odstartoval novou etapu akčních filmů, které se hojně točí i v dnešní době, si Don Siegel zaslouží uznání. Že film samotný má nepopiratelné kvality a patří ke špičkám žánru, to je jen takové malé bezvýznamné plus. Skvělý Clint Eastwood se do hlavní role samolibého detektiva s nabitým kvérem vždy pěkně po ruce hodí jako nikdo jiný a jeho arogantní pohled a bezprostřední hlášky se staly kultem. Scénář byl tedy hodně odvážný, když v politicky napjatých 70. letech představil světu nový typ policisty, který nerespektuje zákony a veřejně nesouhlasí s vysokou politikou, což kritika dala filmu v tehdejší době hodně sežrat. To ale nic nemění na tom, že je to poutavě, zábavně a napínavě natočená kriminálka. Detektivní metody jsou sice občas trochu úsměvné a od Eastwooda se kulky odráží s ještě větší samozřejmostí než od Terminátora, ale to k tomu patří. Hlavní je přeci jenom jedno:" vystřelil šestkrát, nebo jenom pětkrát?"

 • 50%
  0
  0
  4. 8. 2017
  Danny F. (11089 bodů)

  Moc mě to neoslovilo, tak beru tento film průměrně.

 • 100%
  2
  0
  26. 12. 2017
  JosefTomas (5667 bodů)

  Eastwood se pro tuhle roli zrodil. Jeho Harry je díky němu ten správný drsňák, který se nebojí prakticky ničeho. Navíc mu scénář nedává moc šancí vydechnout, tudíž má film dost dobré tempo. Zamrzí možná jen trochu nedomyšlenost některých pasáží (viz kdo ví, kde je, a proč tam je atd.), ale jsou to jen drobnosti, které mi nebrání dát plný počet.

 • 90%
  0
  0
  23. 11. 2012
  farb (2056 bodů)

  Bomba! Clint Eastwood je dokonalost sama! Harry Callahan je dokonalý prototyp drsňáckého a cynického obhájce zákona, který trousí drsné hlášky a nebojí se jít přes mrtvoly. Drsný Harry je jeden z nejlepších filmů tohoto žánru, který dokonale zafunguje i po té spoustě let od vzniku.Je to film, který žádný z nespočtu jeho následovníků nepřekonal, a který navždy zůstane nejdůležitějším ( a nejlepším) filmem tohoto žánru. 9/10

 • 100%
  0
  0
  3. 12. 2016
  radek-prokopius (136 bodů)

  Harry je fakt drsňák který se s lumpy nemazlí, a přitom ještě stíhá mít vtipný hlášky. A to se mi na něm líbí. Až budu velkej budu taky takovej.

76 ? ?
 • dav.bal 80%
 • Krupe 90%
 • Had 100%
 • JosefTomas 100%
 • Filmokolik 75%
 • Danny F. 50%
 • Michael Jackson 0%
 • budullin 75%
 • Akarot 80%
 • radek-prokopius 100%
všechna hodnocení (63)
jak hlasovat?

V žebříčcích uživatelů

19. místo z 20 v žebříčku uživatele Hare77
140. místo z 171 v žebříčku uživatele Had
Sdílet tuto stránku:

Partneři: