Friday the 13th (USA)
« další názvy »
USA USA
95 minut

Žánry

:
Horor, Mysteriozní, Thriller
Motto: Ne nadarmo se říká, že pátek 13. přináší smůlu...

Obsah

:
Příprava letního tábora skupinou mladých lidí se postupně stává noční můrou všech. Ještě než stačí vybalit, začne je místní šílenec postupně vraždit.

Režie

:
Sean S. Cunningham

Scénář

:
Victor Miller Sean S. Cunningham Ron Kurz

Herci

:
Betsy Palmer Adrienne King Jeannine Taylor Robbi Morgan Kevin Bacon ...
DVD: 6. 10. 2003
Přístupnost: Mládeži přístupno

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  13. 6. 2018
  martin-mickey-stusak (19362 bodů)

  Mladá skupinka táborových vedoucích je pronásledována a vražděna neznámým útočníkem, zatímco se pokouší zrekonstruovat a znovu otevřít letní tábor, který byl před lety místem utopení dítěte. Kdo by neznal hororovou klasiku svého žánru, ze kterého se stal pojem. Jason byl náhle stejně slavným jako Michael. Ano, není tajemstvím, že se jedná o přímý konkurenční film obdobného snímku Johna Carpentera ´Halloween´ z roku 1978. Jason se sice v příběhu objevuje pouze ve vzpomínkách, ale závěr ledasco naznačí. Mladí lidé si během práce užívají jak je zamane a postupně jeden po druhém začnou rafinovaně, zákeřně a cíleně umírat. Základní dějová šablona, která má v tomto případě jeden hodně velký vroubek. Každý vražedný útok přijde nečekaně a vždy promyšleně, ale když už zbývá pouze jeden, taktika se změní a vrah si s obětí hraje jako kočka s myší. Po psychologické stránce dejme tomu, ale náhlá podivná nemotornost vraha nedává uvěřit, že tím vrahem byl celou dobu on. Jinak nelze nic dalšího upřít. Mladistvá nerozvážnost, sex a léto u vody. Zábavný slascher v plné palbě s řezanými hudebními smyčci, jaké použil ve svých filmech Alfred Hitchcock a které stále fungují. Když ne ´Halloween´, tak ´Pátek třináctého´. Vražedná noc hororové slascherové fanoušky nezklame.

 • 80%
  0
  0
  3. 4. 2019
  Sheldon (14149 bodů)

  Kultovní horror, který je ale mnohem kultovnější v zámoří, než u nás. Ze zvědavosti jsem si tento snímek pustil a celkem chápu, proč si získal takovou proslulost. Je totiž dost napínavý, obsahuje pestrý mix humoru, horroru a finální pointa odpovídá době svého vzniku. Celkově se ten film dá vidět i dnes, ale proti Halloweenu Johna Carpentera je to čajíček:-)

 • 45%
  0
  0
  19. 12. 2017
  lamps (13579 bodů)

  Jen tuctová a nezajímavá vyvražďovačka, která si svůj kultovní status vůbec nezaslouží. Atmosféra je sem tam poměrně povedená a sledovat vraždy očima pachatele příjemné zpestření, ovšem Cunningham měl mnohem více přitlačit na pilu. Nemyslím tím samozřejmě jen brutalitu, ale stejně jako u Carpenterova Halloweenu mě otravovalo, jak si snímek celou dobu hrál na plíživé a trpělivé strašidlo, místo aby se někdy proměnil v něco děsivějšího a údernějšího. A navíc to konečné rozuzlení se mi zdálo strašně směšné a z 80% okopírované z Hitchcockova Psycha. Béčkové horory z 80. let holt nestály až na pár výjimek absolutně za nic..

 • 50%
  0
  0
  14. 12. 2017
  Danny F. (11113 bodů)

  Za solidní vraždy a dostačujíci děj. Jinak marná sláva.

 • 90%
  2
  0
  15. 9. 2017
  Chimpanzee21 (3739 bodů)

  Pátek třináctého nebyl taková legenda roku 1980 to se stalo až po roku 2009, kdy se připomenul a protože je dílů opravdu hodně tohle napíši všude. První, druhý a třetí díl byly skvělé a příběhově snesitelné, ale pak to šlo dolů ve čtvrtém dílu dokonce nebyl vrahem Jason ani jeho matka, ale nějaký normální člověk a stejně dokázal přežít neuvěřitelné věci. Nadále už to nesedělo do informací, které byly řečeny v minulých dílech a vymýšleli se ptákoviny. Vrcholem všeho byl osmý díl, kdy už se změnilo i prostředí a Jason naschvál nechával někoho žít.

 • 60%
  0
  0
  22. 9. 2013
  saboter (3549 bodů)

  Od legendárního hororu sem čekal daleko víc.Snad dokáže potěšit aspon dobra hudba.

69 ? ?
jak hlasovat?
 • loudaxxx 75%
 • Sandrastekla 100%
 • filip-stich 75%
 • DoomSlayer 80%
 • hiz-uz 70%
 • Sheldon 80%
 • martin-mickey-stusak 80%
 • lenka-fojtova 55%
 • messi2454 85%
 • radek svadla 75%
všechna hodnocení (50)

V žebříčcích uživatelů

3. místo z 6 v žebříčku uživatele Torso
Sdílet tuto stránku: