Scream (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
111 minut

Žánry

:
Horor, Krimi, Mysteriozní, Thriller, Kultovní, Nezávislý, Satira, Série/Franchise, Teenagerský
Motto: Neotvírejte dveře, nezvedejte telefon a hlavně za žádných okolností nevřískejte!

Obsah

:
Poklidné městečko v Kalifornii by prožilo další líný a ospalý den, ovšem studentka Casey Beckerová se svým spoluobčanům poněkud nedobrovolně postará o více »« méně

Režie

:
Wes Craven

Scénář

:
Kevin Williamson

Herci

:
Drew Barrymore Roger Jackson Kevin Patrick Walls David Booth Carla Hatley ...
Premiéra: 3. 7. 1997
DVD: 26. 9. 2005
Jste na stránce filmu Vřískot. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Vřískot myslíte! K 6. červenci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28031 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Vřískot


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 95%
  1
  0
  11. 8. 2017
  Brenan88 (45195 bodů)

  Wes Craven utočí! Tohle je snad můj nejmilejší horor,který miluju už mládí. Hned jak jsem film uviděl,tak jsem se do něj zamiloval. Vřískot v sobě skrývá vše co bych od hororu očekával - vynikající napětí,mrazivou atmosféru,dobře napsané postavy,svižné tempo,slušný příběh a hlavně nezaměnitelného vrahouna. V hororovém žánru je to pro mne kult.

 • 80%
  0
  0
  9. 2. 2020
  martin-mickey-stusak (25693 bodů)

  Maskovaný vrah vraždí studenty. Nic víc, nic míň. Wes Craven se pokusil oživit starý dobrý námět subžánru slasher a kupodivu se trefil do černého. Stal se z toho fenomén na mnoho let a jak již dnes víme, vzniklo bezpočet obdobných filmových počinů a téměř nikomu nevadilo, že si jsou podobné jako vejce vejci. Viz např. 'Bazén' (2001), který byl dokonce v Česku natáčený, v Česku se odehrává, a objevují se tam i čeští herci. Wes Craven však nesměřoval k přímé kopii postarších filmových sérii jako jsou 'Halloween', 'Pátek třináctého' či 'Noční můra v Elm Street'. Tady vsadil takříc na lehkou sebeparodii a to bylo zřejmě to, co tak diváky uchvátilo. Snímkem tak povznesl veškerá klišé zmíněných předobrazů, čímž do námětu vnesl jistou originalitu. Film obsahuje vše podstatné. Patřičnou děsivost, krvavé scény, určitou chytrost v daných aspektech dějství, důvtip a ucelený humor. Wesonovi Cravenovi se tímto podařilo nemožné. Film je hororově děsivý a komediálně zábavný zároveň. A vlastně svým způsobem zapojuje do dění i diváka, který může dle své pozornosti vývoje děje předem odhadnout, kdo že se to za tou maskou vlastně skrývá. Není divu, že něco takového mělo vliv k dalšímu filmovému vývoji tohoto subžánru.

 • 100%
  0
  0
  3. 3. 2017
  Sheldon (16016 bodů)

  Casey Beckerová se těší až si osmaží pražený popcorn a pustí si pár hororů. V tom jí zazvoní telefon a na druhém konci se ozve zvídavý volající, který se jí ptá na oblíbené horory. Ze začátku je to legrace dokud tajemný hlas neřekne, že jí přišel zabít.
  Sidney Prescottové právě před rokem zabili matku a nyní zabili dívku ze školy Casey. Sidney začíná mít divný pocit. Tajemný hlas opět volá, přibývají mrtví. Vrahem může být kdokoliv - její přítel, otec, ředitel školy, usvědčený zločinec z vraždy její matky a je vůbec tím vrahem on?
  Vřískot se stal doslova za pár týdnů kultovním filmem. Maskovaný vrah, odkazy na kultovní horory a pravidla žánru oslovily mladé diváky po celém světě.
  Film je zajímavý přinesením úplně nového prvku do hororu a tím je neustálý kontaktní souboj s maskovaným vrahem, který pak pronikl i do ostatních hororových sérií. Narážky na horory a neustálé pomrkávání na diváka usvědčuje tvůrce z toho, že se sami neberou až příliš vážně. Vřískot má dvě volná pokračování a Neve Campbell se stala hororovou královnou.

 • 80%
  0
  0
  11. 5. 2020
  lamps (14848 bodů)

  První film (minimálně takhle populární a všeobecně známý) svého druhu. Zábavné a v detailech vynalézavé popkulturní pomrkávání, které dokáže stát na vlastních nohou coby otevřená parodie na žánrová pravidla, tak i jako klasický horor, jenž se těmito pravidly musí řídit. V závěru už lehce přiblblé a protahované, ale jinak velmi nadčasové a nestárnoucí. Úvodní scéna i po letech jedním z nejlepších hororových otvíráků..

 • 80%
  0
  0
  25. 1. 2018
  Danny F. (11145 bodů)

  Napínavé a divák se při sledování určitě nudit nebude. A možná si i zavříská.

 • 90%
  0
  0
  15. 1. 2022
  JosefTomas (8461 bodů)

  Tam, kde horory děsí svojí naivitou, tam Vřískot "děsí" přímou recesí. I po letech totiž funguje v jednotlivém dávkování klišé, které ale vědomě obrací ve svůj i divákův prospěch, nebojí se včas uhnout, aby překvapil svým odlehčeným pojetím a vysmívá se jak žánru, tak i všemu okolo. Jestli jsem právě nenašel svůj nejoblíbenější horor, tak už vážně nevím, co bych si doporučil.

 • 65%
  0
  0
  30. 12. 2012
  Standa. (6167 bodů)

  Tohle byl asi jeden z těch původních teenage hororů, který svých monstrózním úspěchem odstartoval neuvěřitelný počet filmů, kde účinkuje plno mladých studentů, které chce všechny zabít nějaký týpek, ze kterého se pak vyklube jeden z nich.

 • 70%
  0
  0
  28. 9. 2012
  TARANTlNO (3339 bodů)

  Teen's vyvražd'ovačka bez silného žánrového prožitku.

 • 80%
  0
  0
  12. 12. 2013
  výfuk (2972 bodů)

  Je to taková rarita, že Casablanca je příběh podobný Star Wars. Nesčíslně krát vyprávěný příběh sériového vraha, který má masku, kterou najdeme v každém papírnictví. Trochu už jsem věděl jak to asi skončí díky úžasnému Scary Movie, ale to nevadilo, protože tohle je čistý originál, který se často nevidí. Po roce 1996 snad už nevznikl nikdy lepší a originálnější horor. Jenom trochu mě mrzí, že nás hlavní postavy natolik chtěli uvrhnout do toho, že příběh není skutečný, že stále opakovali, že toto rozhodně je film! MY TO VÍME!!! Nicméně, celkově se jedná o jeden z hororových klenotů a myslím, že skutečně už nikdy se kinematografie nevrátí do zlatého 20. století, kdy se horor narodil, ale také na začátku krutého 21. století taky zemřel.

 • 60%
  0
  0
  7. 9. 2016
  Petr Kocfelda (2914 bodů)

  Horory moc nemusím.Tento horororový thriller byl ale fajn.Hodnotím jej 60 procenty.

 • 80%
  0
  0
  6. 1. 2016
  guestka (2303 bodů)

  Hororová klasika co není hororem, ale spíše vyučuje diváka, jak má horor vypadat. Kdo miluje horory, nesmí nevidět Vřískot.

 • 80%
  0
  0
  25. 7. 2020
  Vurhor (2017 bodů)

  Vůbec se nebojím říct, že série Vřískot je v mnoha ohledech jednou z nejkvalitnějších hororových sérií všech dob. Její síla totiž netkví ve vyděšení/vystrašení diváka hrůzným vrahounem a krvavými obětmi, spočívá v poukazování na různá hororová klišé, ze kterých si následně jednotlivé filmy v omezené míře dělají prču. Ne natolik, aby to byla vyložená parodie, ale i tak je tam té srandy dost na to, aby se ta série nemusela považovat za nějakého super vážného representanta žánru. Pokud jste už pár hororů viděli (zejména teda ty vyvražďovačky typu Halloween nebo Pátek třináctého) je dost možné, že si tu sérii užijete o něco více, protože spoustu motivů, ze kterých si Vřískot série tropí žerty, v ní poznáte. První díl samozřejmě nejlepší, ostatní už trochu pokulhávají ve scénáristické konzistenci, ale i tak je to furt zábava sledovat. Bát se u toho člověk bude možná jen první půl hodinu, pak z něho to napětí vyprchá.

 • 100%
  0
  0
  17. 12. 2015
  czech-movie (1474 bodů)

  To je klasika milá děvenko... Když má člověk rád horor nemůže opominout tuto klasiku, která vlastně diváka vychovává jak má hororové filmy vnímat.

Hodnocení a recenze Vřískot

77 85 ?
jak hlasovat?
 • Evianka 85%
 • Psychotronix 60%
 • frantisek-navorka 75%
 • JosefTomas 90%
 • Mrykodaj 70%
 • MajkyCZ 100%
 • Lovecour69 85%
 • Mikik4444 75%
 • Crreed 75%
 • JoeyDeLuca 85%
všechna hodnocení (151)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 10 v žebříčku uživatele JoeyDeLuca
16. místo z 22 v žebříčku uživatele mirekvydra
36. místo z 67 v žebříčku uživatele henrycruel
55. místo z 174 v žebříčku uživatele Manekenthe
510. místo z 565 v žebříčku uživatele rypo