19.6.2018, 15:00

Nejhorší pokračování všech dob? Batman, Superman, Rocky a John "nezájem" McClane

Nejhorší pokračování všech dob? Batman, Superman, Rocky a John "nezájem" McClane
Rocky V | Foto: Metro-Goldwyn-Mayer

Z druhého Plánu útěku je mi, upřímně, smutno. Ano, bylo naivní věřit, že s takovým tvůrčím týmem dojde na zázrak, ale jiskřičku naděje jsem držel až do posledních minut. A protože neštěstí nechodí samo, dáme si těch mizerných sequelů více.

Existuje samozřejmě mnohem více opravdu špatných dvojek, trojek, čtyřek atd.. Do našeho žebříčku jsme zařadili především ty filmy, které následovaly po kultovních, nebo minimálně hodně dobře hodnocených kouscích a odkaz svých předchůdců v podstatě znásilnily. Filmy jsou řazeny abecedně, neboť jejich příšernost je těžko porovnatelná a nechceme nikomu zbytečně nadržovat. Ostatně, v tomhle žebříčku by stejně nikdo nechtěl první místo :)

Batman a Robin
(1997)

Když se z různých produkčních průtahů odmítl Tim Burton podílet na třetím dílu Batmana, odešel s jeho rozhodnutím i představitel hlavní role Michael Keaton. Tím vznikl dvojitý problém, který se rozhodlo studio vyřešit režisérem Joelem Schumacherem a sošným Valem Kilmerem. Schumacherův přebarvený styl příliš neladil s původní atmosférou série, Kilmer by více socha, než sošný, vše ale zachránili záporáci. Batman navždy proto ještě jakžtakž u diváků obstál. Zato Batman a Robin, to už bylo neředěné peklo. Stylizace jak ze seriálu z 50. let, bradavky na Batmanově kostýmu, plačící Arnold Schwarzenegger a Robin, který nikdy dříve nevypadal tolik gay.

Čelisti 3
, 4 (1983 / 1987)

Po famózní jedničce a použitelném žánrovém průměru v podobě dvojky následovala dvě pokračování, která byla hotovým diváckým hororem. Absurdní zastaralé triky, příšerné scénáře a neschopní herci, těžce se plácající ve svých partech. Režiséři obou filmů už nikdy potom nenatočili žádný další film do kin, což je jenom dobře: oba odvedli příšernou práci. Často se současným hororovým sériím vytýká, že jejich tvůrci neví, kdy přestat. Tenhle trend ale zavedli již producenti v 80 letech. Čelisti jsou toho smutným důkazem.

Highlander 2: Síla kouzla
(1991)

Jeden z nejabsurdnějších scenáristických úletů, který z nějakého důvodu uspěl u studia i producentů a režisér se podřídil jeho šíleným rozmarům. Původní decentní fantasy o skupince nesmrtelných, kteří společně bojují po světě a sekají si hlavy, dokud nezůstane jenom jeden, se ve dvojce vydala nejméně pravděpodobným směrem – ke hvězdám. Tvůrci celý fenomén přenesli do vesmíru, z horalů udělali skupinku mimozemšťanů a nechali je bojovat s šílenými futuristickými protivníky, jejichž vrcholem byli skejtaři zkřížení s ptákem a punkerem. Vyložené plivnutí do tváře původního kultu.

Masakr v Texasu
(1994)

Masakr v Texasu měl resuscitovat sérii o slavné vraždící rodině kanibalů, která s oblibou nahání mladé oběti pro Leatherface. A byla z toho pohroma neskutečných rozměrů. Namísto syrového hororu, který by složil poklonu svým drsným předchůdcům, vznikla nechtěná parodie, u které se místo strachu dostavují salvy smíchu. Z dnešního hlediska je tenhle film zajímavý především kvůli obsazení. Jde o jeden z prvních filmů Renée „Bridget Jones“ Zellweger a téměř debut Matthew McConaugheyho. Renée tu hystericky pobíhá, Matthew ji s úsměvem honí a ani jednomu to nejde. Bizardní pohled.

Nebezpečná rychlost 2: Zásah
(1997)

Jan de Bont se léta živil coby špičkový kameraman. Poté, jak už to tak bývá, se odhodlal k režii. A natočil dva fantastické akční filmy – Nebezpečnou rychlost a Twister. Pak se něco stalo a od té doby kouzlo nefungovalo. První smutnou režijní vlašťovkou bylo pokračování zmíněné Nebezpečné rychlosti. Keanu Reeves již předem vycítil, že z tohohle nevzejde nic dobrého a projekt odmítl. Na jeho místo nastoupil nevýrazný Jason Patric, což byl nejmenší problém celé podívané. Zanedbatelný je v tomhle případě i scénář plný nesmyslných dějových zvratů. Tím hlavním hrobníkem je extrémně nudná režie, v níž není ani stopa po dynamice. Talent se de Bontovi rychle vyčerpal.

Nekonečný příběh 3
(1994)

Tak tohle si kouzelná fantasy Wolfganga Petersena nezasloužila. Na původní německé zlato koupili práva Američané a již druhý koprodukční film nebyl nic extra. Ale až trojka, ve které exhiboval tehdy mladý Jack Black, to byla opravdová hrůza. Neuctivé vybrakování originálu sice disponuje snaživou vizuální stránkou, ale všechno je tak nějak špatně. Dodnes fanoušky série vzbuzuje ze spánku děsivá vzpomínka na anorektického Falca. Autor předlohy Michael Ende měl ohromné výhrady i k povedené jedničce. Trojka ho nejspíš přivedla do hrobu, neboť to, že pár měsíců po její premiéře zemřel, snad nemůže být ani náhoda.

Plán útěku 2
(2018)

A to víte, že sem tohle šílené videocéčko hned dám. Ono se stává běžně, že mají filmy laciná pokračování, která obvykle mají s původním filmem společný jen název a putují přímo na video. V případě Plánu útěku 2 je neobvyklé to, že se navazuje přímo, s hlavní hvězdou jedničky a i scenárista zůstal. A je na pováženou, že se oba dobrovolně upsali pokračování s minimálním rozpočtem a příšerným režisérem. Co jiného mohlo vzniknout, než výsměch prvnímu filmu? Filmařský odpad a horký adept na nejhorší film Stalloneho kariéry.

Rocky V
(1990)

Každý díl Rockyho měl „něco“. Jednička byla působivým příběhem outsidera. Dvojka a trojka nabídly použitelný průměr o potřebě kout železo, dokud je žhavé. Testosteronová čtyřka byla úchvatným dozvukem studené války (a zatraceně dobře natočeným!). A šestka byla Stalloneho osobní zpovědí o všem, co za svou kariéry zpackal (čehož nebylo málo). Do pětky se kdysi vkládaly obrovské naděje, neboť se k sérii vrátil režisér jedničky. Výsledkem byl nicméne utahaný patvar plný nudných pouličních soubojů, nesympatického hovada ve skorohlavní roli a Rocky, ten byl chudák jaksi odstrčenou figurkou. Ještěže ta šestka vznikla. Konec tímhle dílem si Rocky nezasloužil.

Saxána a Lexikon kouzel
(2011)

I česká Saxánka tu bohužel má své místo. A není to jen otázka "pohodlných soudů", pramenících z faktu, že u nás moc pokračování nevzniká. Ten film je objektivně tak špatný, že musí Miloš Macourek doslova rotovat v hrobě. Dokonce i taková Marie Poledňáková dokázala taškařicí Jak se krotí krokodýli navázat na své hity méně bolestně, než pan Vorlíček. Je však třeba podotknout, že leží na jeho režijních bedrech jen menší část viny. To hlavní zlo zplodili animátoři, kteří si ukousli podstatně větší projekt, než na který měli. Výsledkem je extrémně dlouhé promovideo na 10 let starou videohru.

Smrtonosná past: Opět v akci
(2013)

Tohle je až osobní. John McClane je totiž postava, která si tohle vážně nezasloužila. Ano, Rocky také s pětkou pohořel, ale tam šlo spíš o "špatně uchopený dobrý úmysl". To pátá Past je vyložený odpad, s céčkovým scénářem, podfinancováním, které je vidět hlavně v digitálně-bordelovém finále a znuděným Brucem Willisem, jedoucím na autopilota. Což je to, co na (zatím) poslední Smrtonosné pasti asi bolí nejvíc. Že studio najalo patlaly, aby film napsali a natočili, to je jedna věc. Ale když na to evidentně kašle i hlavní hvězda, která má být duší projektu, to až láme srdce.

Staying Alive
(1983)

Na tohle pokračování už široká veřejnost raději zapomněla. Dvojka Horečky sobotní noci, kterou režíroval Sylvester Stallone (ano, ten Stallone, nešálí vás zrak), a v níž vysportovaný John Travolta řeší víc citových patálií než tanečních čísel, se stal proslulým průšvihem záhy po svém uvedení. Staying Alive dodnes patří k nejvysmívavějším filmům v Travoltově filmografii (a jak všichni dobře víme, ten tam těch blbých kousků nemá málo) a často bývá umísťován v žebříčcích nejhorších sequelů. V takovém Entertainment Weekly to dokonce v roce 2006 dotáhl na první příčku.

Superman IV: The Quest for Peace
(1987)

Batman není největší komiksový loser, pokud mluvíme o filmových pokračováních. V případě „chlápka s bradavkami“ lze mluvit o „pouhém“ trapasu, zato čtvrtý Superman, to je nefalšované utrpení. Patetický díl až na kost, jehož technická úroveň je někde na hraně první série Star Treku, postrádá sebemenší náznak režijního umu či schopné scenáristické ruky. Jen nudná recyklace všeho, co se v sérii již objevilo a navíc v mnohem horším balení. Nejblbější scéna? Ta, ve které Superman domlouvá OSN, zatímco Lois Lane zamačkává slzu. Fuj. Takhle vypadá opravdový padlý hrdina.

-
-

Související články:

5 milionů dolarů je už suma, o kterou se vyplatí bojovat

Bratry znovu spojil dohromady velkolepý turnaj v bojovém umění zvaný Sparta a odměna je opravdu velká. To je téma vítězného filmu v žebříčku T0P 10...

Fanoušci volají po jejich pokračování, ale dosud se nedočkali a nejspíš ani nikdy nedočkají

Ačkoli by se mohlo zdát, že v Hollywood skočí po každém pokračování, najdou se i případy, kdy od těchto plánů raději studia ustoupila. Fanoušci jsou možná...

Nejlepší akční filmy všech dob a znáte všechny

Snímek Avengers: Infinity War završuje neuvěřitelnou desetiletou cestu filmovým světem studia Marvel a přináší na stříbrná plátna nejsmrtonosnější a...

Jaké nejhorší filmy naše herecké idoly podle kritiky natočily?

Na Rottentomatoes již desítky let sbírají recenze kritiků z celých Spojených států. Protože nejde o malý trh, jde minimálně o desítky, u větších filmů...

Na kolik vyjde stát se Batmanem?

Obrněné vozidlo: 18 milonů dolarů, výcvik armádního pilota: 500 tisíc. Jsou věci, které si za peníze nekoupíte. Být Batmanem mezi ně ale nepatří...

Tohle jim nikdo nezapomene! Aneb když se herecké eso sekne ve výběru role

V Hollywoodu patří mezi nejlepší a nejžádanější, ani oni ale nejsou neomylní. I když má řada z nich na kontě Oscara a režiséři se o ně perou, přesto je i...

Zlaté maliny: Výsledky - nejhorším filmem roku si tvůrci vysloužili smutný smajlík

Od udílení Oscarů nás dělí pouhých několik hodin a jako tradičně byly v jejich předvečer uděleny filmové anticeny Zlaté maliny. Ty si nedávají za cíl...

Parodie s hvězdičkou, které jsou překvapivě opravdu chytré a vtipné

Pravidlo internetu č. 34 tvrdí, že na webu má všechno svou velmi necudnou verzi. Pustili jsme se proto do pátrání v místech, kde bez antiviru nepřežijete...

Fantastické scény, které se objevily v opravdu příšerných filmech

Občas se (velmi vzácně) povede, že i opravdu příšerný film obsahuje nějaký geniálně natočený moment. Dnes večer vás k televizi bude lákat duchařina Loď...

Diváci rozhodli o nejhorším filmu roku 2017

Běžní diváci bývají v hodnocení k filmům tolerantnější. Pravda, ve vzácných případech jsou i kritičtější než odborní recenzenti, ale to se víceméně stává...

Ankety

Máte radši dabing, nebo titulky?
  • Dabing
  • Titulky
  • Jak kdy
více k tématu:
Dabing, nebo titulky? Český divák má jasno
Na které pokračování se Stallonem se nejvíc těšíte?
  • Creed 2
  • Rambo 5
  • Plán útěku 2
  • Expendables: Postradatelní 4
více k tématu:
Stallone otočil a Rambo 5 nakonec bude! Máme první plakát místo slibů

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: