Quentin Tarantino a nejlepší momenty v jeho filmech

Quentin Tarantino a nejlepší momenty v jeho filmech 11 obrázků v galerii
Quentin Tarantino | Foto: GQ
Quentin Tarantino alias blázen z videopůjčovny je možná trochu kontroverzní figurkou světové popkultury, jehož filmy nesedí úplně všem, ale úspěch a naprostou specifičnost jeho děl mu asi nikdo upřít nemůže. Loni uvedl do kin svůj předposlední snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019) a právě dnes Quentin slaví 57. narozeniny.
Quentin Tarantino chtěl brutálně zavražděné herečce Sharon Tate vrátit slávu jinak Quentin Tarantino chtěl brutálně zavražděné herečce Sharon Tate vrátit slávu jinak

Quentin Tarantino je v kolotoči propagace svého nového filmu Tenkrát v Hollywoodu. Již v době svého vzniku budil vzrušení a rozpaky, neboť...

Od Gaunerů až po Osm hrozných - filmy Quentina Tarantina jsou žánrově velmi rozličné a variabilní, avšak jednotně si libují v odkazování na autorovy oblíbené kinematografické vzorce a postupy, čímž vytváří formálně unikátní hry s divákem a dokonce vlastní filmový svět, do něhož jsou všechna díla nenápadně zasazena. Vincent Vega z Pulp Fiction a Mr. Blonde z Gaunerů tak mají být bratři, charakter Tima Rotha z Osmi hrozných je zase praotec Archieho Hicoxe, jehož v Hanebných panchartech ztvárnil Michael Fassbender. A šerif Earl McGraw se svým synem Edgarem se pro změnu objevili hned v několika Tarantinových filmech (ztvárněni skutečnými otcem a synem, Michaelem a Jamesem Parksem).

Kromě tohoto unikátního přístupu je Tarantino zároveň tvůrcem, jenž má až nevídané cinefilní cítění. Jeho filmy si nejen inspirativně ukusují z různých zákoutí kinematografie, ale současně nepostrádají charakteristický režijní rukopis postavený na často nechronologické výstavbě příběhu, protkaný dramatizací prostřednictvím dlouhých dialogů a podtržený soundtrackem z již existujících populárních skladeb. Pro mě osobně je na absolutně každý jeho projekt radost pohledět, protože kamera i v uzavřeném prostoru většinou dělá divy (doprovázená onou předem vybranou muzikou), dialogy jsou tak absurdní a stylizované, až jsou báječné a návykové (přičemž o postavách se dá napsat to samé) a Quentinův smysl pro hodně černý humor mi sedí jako ulitý. A není pochyb o tom, že podobný či naprosto shodný postoj má většinová část divácké obce.

Před premiérou toužebně očekávaného Tenkrát v Hollywoodu mě napadlo podívat se na zoubek tomu, které scény či sekvence se tomuhle vypravěčskému anarchistovi povedly v průběhu celé kariéry úplně nejvíce. Ať už pro jejich stylistický náboj a virtuozitu, nostalgicky formální nádech, úroveň dialogů nebo prostě proto, jak vtipně a vynalézavě dokáží opakovaně zapůsobit. Výběr se skládá z deseti momentů, které považuji za ty nejlepší, nejvtipnější a nejoriginálnější, jaké Quentin zatím natočil. Řazeny budou náhodně, přesné pořadí oblíbenosti už je nad mé síly.

Gauneři (1992) - Mučení policisty

Gauneři | Foto: enclavedecine.com

Hned první Quentinův snímek znamenal výrazný zářez do čiré autorské iniciativy a postupného budování nesmrtelného kultu režiséra. Gauneři coby film na malém prostoru a za málo peněz ukázali, kde jsou Tarantinovy silné stránky, a nechali diváka hodinu a půl hltat vybroušené dialogy z úst silných postav, které se ocitají v situaci, v níž přestávají jeden druhému důvěřovat. A když je řeč o postavách, tak jedna z nich byla opravdu maniakální a nezapomenutelná. Již zmiňovaný Mr. Blonde v podání Michaela Madsena nalézal úchylné potěšení ve zdlouhavém mučení, což Quentin ve scéně s připoutaným policistou vyšperkoval na jednu stranu absurdní, na druhou stranu geniálně zakomponovanou písní Stuck in the Middle with You. Výsledkem je černočerně zábavná scéna, která skvěle kombinuje tvůrčí nápady s výborně napsanými a zahranými postavami, jejichž činy jsou zkrátka nepředvídatelné.

Jackie Brownová (1997) - Výměna tašky v obchodě

Jackie Brownová | Foto: vaguevisages.com

Jackie Brownovou mám dosud zapsanou jako film, v němž Quentinovi nejlépe fungují obyčejné lidské emoce a romantika. Ale současně se jedná o další bravurně zrežírovaný a stylisticky vypilovaný počin s parádně řízenou diváckou pozorností. Poslední třetina se konkrétně točí kolem podvodu s taškou plnou peněz, která má být předána v kabinkách nákupního centra a do níž jsou zapojeny hned tři skupiny aktérů, jejichž jednání ve stejný čas ukazuje režisér odděleně, čímž navyšuje rafinovanost a nepředvídatelnost scénáře. Z filmu jinak asi nejvíce vyčnívá další labužnická kreace Samuela L. Jacksona a netradiční role Roberta De Nira, ale právě tahle sekvence patří pro promyšlené rozložení dějových informací a nenápadné rozvíjení vztahů mezi postavami (výborní Pam Grier a Robert Forster) k tomu nejlepšímu, co kdy Tarantino natočil.

Pulp Ficton (1994) - Tanec Vincenta a Mii

Netřeba více rozvádět. Slavná taneční scéna je dalším důkazem Tarantinova vztahu ke kinematografii a nevídaného citu pro výběr odpovídající muziky. Styl snímání i pohybu herců se nápadně podobá taneční sekvenci z Felliniho Osm a půl, avšak režisér společně s protagonisty dokázal výjev okořenit o charakteristické prostředí, nové nezapomenutelné pohybové vsuvky a samozřejmě o píseň Chucka Berryho You Never Can Tell, která pasuje zkrátka dokonale. Scéna nabývá většího významu i vzhledem k brzké kariéře Johna Travolty, která byla odvozena právě od rolí v úspěšných muzikálech, a dodnes patří k nejoblíbenějším hudebním číslům v dějinách filmu.

Hanebný pancharti (2009) - Dialog v hospodě

Dost možná nejzábavnější Quentinův film opět svou výstavbou reflektuje režisérovu lásku k různorodým vypravěčským postupům a samotné filmové historii, ale zároveň znovu sází také na strhující dialogové výměny a náhlá vypointování. Tou nejlepší v tomto ohledu je dlouhá scéna v hospodě, kde se do tajné porady panchartů neočekávaně vmísí německý důstojník. Tarantino celou scénu znamenitě graduje skrze stupňovanou nepříjemnou konfrontaci, během níž se hrozba odhalení opakovaně vynořuje, a zároveň ji dodává ohromně zábavný nádech díky postavě Huga Stiglitze (lahůdkový Til Schweiger), který přítomnost nácka a jeho extravagantní vystupování snáší s velkými obtížemi. Způsob, jakým je situace následně odhalena a vyřešena, pak v podstatě nemá žádné obdoby. Napětí střídá vlna smíchu a překvapení, a působí to hrozně moc cool.

Auto zabiják (2007) - Automobilová honička a přechod do titulků

Death Proof je všeobecně vnímán jako nejslabší Quentinův počin, což je ale odvážné tvrzení. Režisér do filmu záměrně prodal svou náklonnost k béčkové kinematografii a příběh zarámoval kolem postav s velmi svéráznými až úchylnými motivacemi. A přestože dvě úzce propojené kapitoly tentokrát netvoří úplně pamětihodný celek, síla odvázaně feministické výpovědi a stylistické vynalézavosti opět ve výsledku vítězí. A celé se to nejlépe projevuje v závěrečné části, během níž divák dostává jednu z nejvíce adrenalinových honiček historie, kdy za dunění motorů, skřípění kol a následného jekotu výborného Kurta Russella nezbývá než posvětit Tarantinovu režijní velikost. Samotný závěr je pak svým absurdním načasováním, osudem hlavní postavy a doprovodnou písní něčím neopakovatelným a opakovaně zábavným.

Kill Bill 2 (2004) - Taška s penězi a boj v karavanu

Ještě jednou Michael Madsen. Ten je jedním z Tarantinových dvorních herců a právě jeho Buck měl na svědomí ty zřejmě nejlepší sekvence z druhého dílu o pomstychtivé nevěstě. Konkrétně scéna s předáním peněz obsahuje asi nejpřekvapivější zvrat z celé Quentinovy tvorby (a kvůli spoilerům ho nechci prozrazovat) a přesně odráží to, v čem je taková síla jeho formálního vyjadřování - nejde jen o to, CO se stane, ale také JAK se to stane. Následný souboj na život a na smrt, který se odehraje v Buckově karavanu, pak tuhle Tarantinovu doménu jen podtrhuje. Přestože nás na to režisér dopředu připravuje, zase se neubráníme totálnímu překvapení a slzám smíchu.

Pulp Fiction (1994) - Dění v zastavárně

Nejproslulejší snímek ze seznamu podruhé. Pulp Fiction je nezapomenutelnými a kultovními scénami nabité k prasknutí a mohl bych jmenovat scénu s injekční stříkačkou nebo samozřejmě monolog Samuela L. Jacksona před popravou, ale mě vždy nejvíce fascinovala linie Butche (Bruce Willis), která nás zavedla až do hodně zvrhlé lidské společnosti v zastavárně. Jednak jde o další zdůraznění motivu zatracené náhody, který hraje v narativu díla důležitou roli, takže veškeré dění je naprosto nepředvídatelné, jednak nás Tarantino zavádí do těch morálně nejšpinavějších koutů podsvětí, kde díky své režijní a scénáristické virtuozitě dokáže nezapomenutelně skloubit odpor s nadhledem a nesmrtelnými hláškami. A samozřejmě jde o čirou reminiscenci násilných sedmdesátkových béček v té nejpoctivější a nejstylovější podobě.

Hanebný pancharti (2009) - Americká italština

Traduje se sice, že s nápadem na americkou výslovnost italských replik přišel během natáčení sám Brad Pitt, ale to nic nemění na faktu, že jde o jeden z nejzábavnějších momentů Tarantinovy tvorby. Už jen suverénní vystupování delikátního Hanse Landy vnáší do celé převlekové scény úžasný náboj, a co pak teprve, když začne Pitt žvýkat italská slůvka a s předsunutou bradou nervózně reagovat na komunikační rezervy jeho neméně vtipných druhů. Tahle scéna není sice mistrovstvím světa ve filmařině, ale rozhodně je nezapomenutelná a slzy smíchu jsou i po desátém zhlédnutí takřka stoprocentní, tudíž ji do žebříčku zařazuji s čistým svědomím.

Nespoutaný Django (2012) - Dialog u stolu

Dostane se i na negra na koni. Nespoutaným Djangem vzdal Quentin hold svému milovanému žánru a zasypal diváka řádně krvavým závěrem, v němž krev stříkala do všech světových stran, ale z cinefilního hlediska nejvíce obdivuji další skvostnou dialogovou scénu. V ní přejali otěže suverénních aktérů ďábelský Leonardo DiCaprio a zábavně strašidelný Samuel L. Jackson a připravili divákům, kterým ležel osud kladných postav na srdci, hodně nervózní slovní výměny. Celá scéna má svůj precizně konstruovaný vývoj, v němž hraje roli každé gesto vynikajících herců, a Tarantino si vyloženě pohrává s tím, co záporné postavy momentálně vědí a jak se s tím chystají naložit. Scéna navíc stihne i nadmíru pobavit, pokud přistoupíte na černý humor a dost specifické pojetí herectví, které Quentin dlouhodobě razí.

Čtyři pokoje (1995) - Sázka se zapalovačem

A nakonec scéna z povídkového filmu, který Tarantino roku 1995 natočil společně s Robertem Rodriguezem, Allison Anders a Alexandre Rockwellem. Osobně jsem odpůrcem prvních dvou povídek, fanouškem té třetí a obdivovatelem čtvrté, která v režii Quentina ukázala jeho cit pro moment překvapení a zvrhlý humor. Povídka končí sázkou, při které má hotelový sluha v podání Tima Rotha useknout prst jinému chlápkovi, pokud se mu nepovede dvacetkrát za sebou úspěšně cvaknout zipákem. Pointa pak přichází naprosto neočekávaně a díky geniálnímu rychlému střihu zanechá diváka v záchvatu smíchu. Detaily samozřejmě přibližovat nechci, ale pokud jste Čtyři pokoje dosud neviděli, už kvůli tomuto momentu to koukejte napravit (první dvě povídky klidně raději přeskočte).

A jaké jsou vaše nejoblíbenější momenty z filmů Quentina Tarantina? A věříte, že k nim tenhle týden přidá kultovní režisér další ikonický zářez? Já osobně se nemohu dočkat.

Quentin Tarantino chtěl brutálně zavražděné herečce Sharon Tate vrátit slávu jinak Quentin Tarantino chtěl brutálně zavražděné herečce Sharon Tate vrátit slávu jinak

Quentin Tarantino je v kolotoči propagace svého nového filmu Tenkrát v Hollywoodu. Již v době svého vzniku budil vzrušení a rozpaky, neboť...

Ankety
Která Daltonova bondovka je podle vás lepší?
Dech života (1987)
Povolení zabíjet (1989)
Nemám rád/a Daltonovy bondovky
Nejnovější články:
Načíst další články
TOPlist