27.7.2019, 14:30

Od Knihy džunglí po Lvího krále - nejdražší remaky za miliardy korun

Od Knihy džunglí po Lvího krále - nejdražší remaky za miliardy korun
Lví král (2019) | Foto: Disney

Aladin ještě blbne v kinech a už tu máme další předělávku klasického animáku studia Disney. Tentokrát ale nemůžeme říct hraného, protože nový Lví král je kompletně animovaný (leč stylem hyperrealistické animace, takže vypadá hraný).

Nový Lví král nejenže boří žebříčky návštěvnosti, ale dost možná se zařadí i mezi nejúspěšnější filmy všech dob (přeci jen je originál milován jako málokterá jiná disneyovka). Do dnešního dne vzniklo 13 filmů navazujících na animované klasiky, z toho na některé diváci již zapomněli. Níže se všem podíváme na zoubek, v rámci hodnocení a hlavně z hlediska úspěšnosti.

∗ hvězdička u tržeb znamená, že se film stále ještě hraje a nejsou kompletní

Nová kniha džunglí (1994, r. Stephen Sommers)

Nová Kniha džunglí | Foto: Disney

Úplně první byla kdysi Nová kniha džunglí od režiséra Mumie a ne, nemusíte se stydět, jestli jste o tomhle filmu nikdy neslyšeli. Nejste sami. Navzdory slušným recenzím snímek díru do světa neudělal, diváci ho ve známkách viděli jen těsně nad průměrem a dodnes se na tom nic nezměnilo.

Rozpočet: $30 milionů
US tržby: $44 milionů
Celosvětové tržby: ? milionů

101 dalmatinů (1996, r. Stephen Herek)

101 dalmatinů | Foto: Disney

O dva roky později už se to Disneymu podařilo. Hraní Dalmatini sice měli průměrné recenze (paradoxně o dost horší než Nová kniha džunglí), ale psí oči na diváky zafungovaly a byl z toho celosvětový hit. Pořád ze skromnějšího ranku, ale začalo být jasné, že by tudy mohla vést cesta.

Rozpočet: $75 milionů
US tržby: $136 milionů
Celosvětové tržby: $320 milionů

102 dalmatinů (2000, r. Kevin Lima)

102 dalmatinů | Foto: 2000 - Disney Enterprises, Inc.

Jenže pak přišel náraz. Namísto snahy o nějakou další adaptaci studio vsadilo na lenivě pojatou dvojku s dalmatiny, která si odškrtla snad všechny možné položky laciných pokračování. Namísto cesty vzhůru přišel pád, kdy dvojka stála více a vydělala mnohem méně. A u Disneyho se stáhli.

Rozpočet: $85 milionů
US tržby: $66 milionů
Celosvětové tržby: $183 milionů

Alenka v říši divů (2010, r. Tim Burton)

Alenka v říši divů | Foto: Disney

Trvalo to deset let, ale studiu se čekání vyplatilo. Hraná Alenka byla totiž ztělesněním slova gamechanger. Přišla ve správný moment, kdy byli ještě diváci zvědaví na nové filmy Tima Burtona a 3D. A byla z toho miliarda! Alenka je oním důvodem, proč u Disneyho začali remaky tak tlačit.

Rozpočet: $200 milionů
US tržby: $334 milionů
Celosvětové tržby: $1,025 milionů

Zloba - Královna černé magie (2014, r. Robert Stromberg)

Zloba - Královna černé magie | Foto: Disney

Úspěch Zloby nejspíš zaskočil i studio samotné (už vzhledem k tomu, jak rozporuplné ohlasy film vyvolával), ale Angelina Jolie byla v té době na vrcholu a šlo o jednu z mála žen Hollywoodu, které dokázaly vyprodávat kinosály. V kombinaci s Disneyho logem z toho byl velikánský hit, menší než Alenka, ale pořád o několik pater výše, než co bylo (a je) u pohádek běžné.

Rozpočet: $180 milionů
US tržby: $241 milionů
Celosvětové tržby: $758 milionů

Popelka (2015, r. Kenneth Branagh)

Popelka | Foto: Disney

Po experimentálnější Zlobě přišla klasika v podání Popelky. Její střízlivější přijetí může působit jako zklamání, ale Popelky rozpočet se vešel pod sto milionů a fanoušci si chválili nové pojetí klasiky, takže studio si nakonec mohlo dát film do kolonky úspěchů. I když vydělal "jen" půl miliardy.

Rozpočet: $95 milionů
US tržby: $201 milionů
Celosvětové tržby: $543 milionů

Kniha džunglí (2016, r. Jon Favreau)

Kniha džunglí | Foto: Disney

Další velká trefa do černého, které nepochybně pomohlo to, že film "režíroval chlápek, co dal světu Iron Mana". O hvězdném hlasovém obsazení zvířat nemluvě. Současně jde o první remake, který diváci přijali opravdu nadšeně a v hodnocení ho vyhnali v podstatě na úroveň milovaného originálu.

Rozpočet: $175 milionů
US tržby: $364 milionů
Celosvětové tržby: $966 milionů

Alenka v říši divů: Za zrcadlem (2016, r. James Bobin)

Alenka v říši divů: Za zrcadlem | Foto: Disney

Hodně podobná situace jako u 102 Dalmatinů, jen s tím rozdílem, že pokračování Alenky navíc ublížilo mizerné načasování (film přišel do kin pouhý měsíc po Knize džunglí). Pokračování dosud nejúspěšnějšího remaku se příznačně stalo největším propadákem od druhých Dalmatinů.

Rozpočet: $170 milionů
US tržby: $77 milionů
Celosvětové tržby: $299 milionů

Kráska a zvíře (2017, r. Bill Condon)

Kráska a zvíře | Foto: Disney

Nejpřekvapivější položka, protože film neměl zas tak dobré recenze a i divácké reakce byly z těch vlažnějších. Ale ohlas v kinech? Fenomenální! Hraná Kráska a zvíře se navzdory všem předpokladům stala největším dosavadním hitem téhle vlny a to hlavně díky Spojeným státům, kde z nějakého nepochopitelného důvodu snímek vydělal ohromnou půl miliardu (v rámci domácích tržeb jde dokonce o třináctý nejúspěšnější film historie).

Rozpočet: $160 milionů
US tržby: $504 milionů
Celosvětové tržby: $1,263 milionů

Kryštůfek Robin (2018, r. Marc Forster)

Kryštůfek Robin | Foto: Walt Disney

Kryštůfek Robin si nezískal dobrou pověst trailery, v nichž působili původně animovaní hrdinové poněkud strašidelně. Recenze nakonec byly slušné, ale i tak se diváci ve velkém do kin nevydali a snímek propadl. Těžko říct, zda vinou mizerného marketingu, nebo už jsme z Púa zkrátka jen vyrostli.

Rozpočet: $75 milionů
US tržby: $99 milionů
Celosvětové tržby: $197 milionů

Dumbo (2019, r. Tim Burton)

Dumbo | Foto: Walt Disney

Měla to být sázka na jistotu, jenže Burton z roku 2019 má daleko do toho hravého tvůrce, který lákal před téměř dekádou na první Alenku. Nový Dumbo postrádá kouzlo originálu a jeho změny jsou vesměs jen k horšímu. Kritici hraného Dumba "ocenili" jako jeden z nejhorších remaků a diváci jim svým slabým zájmem, který z filmu udělal propadák, dali za pravdu.

Rozpočet: $170 milionů
US tržby: $114 milionů
Celosvětové tržby: $351 milionů

Aladin (2019, r. Guy Ritchie)

Aladin | Foto: Walt Disney

Aladin naopak překvapil - od počátku ho provázela kontroverze pro pojetí Džina a i recenze snímek nešetřily. Diváci se ale postavili na zadní a zatímco kritici film viděli jako průměr, "obyčejný" návštěvník kina si ho cenil na cca 7 z 10. A co je důležité, jde o obrovský hit! Aladin se stále ještě hraje a je krůček od miliardy, což znamená, že budou mít letos u Disneyho hodně dobrý rok...

Rozpočet: $183 milionů
US tržby: $340 milionů

Celosvětové tržby: $989 milionů

Lví král (2019, r. Jon Favreau)

Lví král | Foto: Walt Disney

... protože miliardu dá hravě i největší Otesánek, pokud jde o rozpočet. Čtvrt miliardy nicméně nestál nový Lví král bez důvodu. Jde totiž cestou fotorealistické grafiky (tedy vlastně dělá to, o co se kdysi pokoušela dnes již zapomenutá filmová adaptace Final Fantasy) a studio využilo opravdu veškeré možnosti, jaké jim současné technologie nabízejí. Výsledek je vizuálně dechberoucí, v rámci obsahu už takové nadšení nepanuje. Což nic nemění na tom, že půjde o obrovský hit, který možná pokoří i Krásku a zvíře.

Rozpočet: $260 milionů
US tržby: $212 milionů

Celosvětové tržby: $564 milionů

Abychom si to ve zkratce shrnuli: dosavadním největším hitem je Kráska a zvíře a to v rámci domácích i celkových tržeb. Zda to filmu vydrží, to ukáží následující týdny, Lví král je tvrdý soupeř. Recenzenti vidí jako nejlepší remake Knihu džunglí z roku 2016, diváci ji řadí stejně vysoko, nicméně (a to je dost nečekané) s ní v rámci známek soupeří o první místo nový Aladin.

-
-

Související články:

Seznamte se s nejvýdělečnějším animovaným filmem historie

Vzhledem k nostalgickému významu a oblíbenosti originálu se to možná dalo očekávat, ale obzvláště v posledních letech se mnohokrát ukázalo, jak jsou...

Tvůrci nového Lvího krále si připravili na diváky malý podraz

Nový Lví král je jednoznačně technologicky ohromující - snímek vypadá jako hraný, i když celý vznikl na počítačích. Respektive skoro celý. Je v něm jedna...

Lví král: kdyby si film udržel původní styl

Je bez debat, že animovaný Lví král z roku 1994 patří k nejoblíbenějším animákům vůbec. Když byl oznámen hraný (respektive "hraný", protože jde o...

Trailer: Angelina Jolie jako královna všeho zlého láká na pořádně temnou pohádku

Neočekávaný divácký hit roku 2014 se již brzy vrátí do kin po celém světě. Zloba v podání Angeliny Jolie bude opět klást nástrahy princezně Auroře...

Disneyho stojí provoz "myších" parků víc než parky Marvelu, Pixaru a Lucasfilm dohromady.

Tematické zábavní parky jsou dalším prostředkem, jak filmová studia těží ze svých značek a získávají do svých rozpočtů další miliardy dolarů. První parky...

Disneyho streamovací služba má konečně název a dobrou zprávu pro fanoušky Star Wars

Již nějakou dobu víme, že u Disneyho připravují přímou konkurenci Netflixu. Do dnešního dne ale stramovací služba Myšího domu nemělo jméno. To už neplatí.

Disneyho pohádky, které byly v plánu a nejspíš je nikdy neuvidíme

Ani nejbohatší studio Hollywoodu si nemůže dovolit natočit vše, co plánuje. Neúspěchů v jeho historii bylo také docela dost, tak proč riskovat nezdar nebo...

Ankety

Který díl série Rychle a zběsile je podle vás nejlepší?
  • Rychle a zběsile
  • Rychle a zběsile 2
  • Rychle a zběsile: Tokijská jízda
  • Rychlí a zběsilí
  • Rychle a zběsile 5
  • Rychle a zběsile 6
  • Rychle a zběsile 7
  • Rychle a zběsile 8
  • Rychle a zběsile: Hobbs a Shaw

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: