Když se hastrman zamiluje do emancipované venkovanky. Film, jaký u nás dlouho nebyl

Když se hastrman zamiluje do emancipované venkovanky. Film, jaký u nás dlouho nebyl 10 obrázků v galerii
Hastrman / Karel Dobrý
První celovečerní hraný film režíroval swingař, herec a milovník zašlých časů Ondřej Havelka. Jeho Hastrman (2018) dnes představil finální upoutávku a napověděl, že tenhle film se bude od většiny tuzemské produkce výrazně lišit.

Hastrman: Finální trailer

Jako romantický thriller o lásce hastrmana k venkovské dívce či mysteriózní ironický příběh o láskou poblázněném aristokratovi – tak vidí režisér Ondřej Havelka svůj první celovečerní film Hastrman (2018). Snímek, jehož zcela nový trailer dnes tvůrci představili, vznikl na motivy oceňovaného románu Miloše Urbana. Tvůrci do příběhu o jedné lásce, vášni a krajině záměrně obsadili nové tváře českého filmu a zaměřili se na výrazné výtvarné zpracování. Vedle Karla Dobrého (Čertoviny, Dítě číslo 44) a Simony Zmrzlé (Piko) v hlavních rolích si zahráli i etablovaní herci Jiří Lábus nebo David Novotný.

Jiří Lábus a Ondřej Havelka během natáčení Hastrmana. | Foto: Česká televize

„Pro mě je v Hastrmanovi dominantní milostný příběh dvou hlavních postav opředený prvky romantismu. Nezaměňujme však romantické za líbivé, v původním smyslu jde spíše o vzbouřené city, vášně i živly, vztahy mezi lidmi a přírodními jevy, přítomna je i dekadence, erotismus a mystérium. A tohle vše jsme se snažili do filmu dostat,“ popisuje režisér Ondřej Havelka.

Román Miloše Urbana oceněný v roce 2001 Magnesií Literou za nejlepší prózu zaujal Ondřeje Havelku hned po přečtení v roce 2004, filmová práva však nebyla několik let dostupná, po jejich uvolnění začal Havelka na filmu pracovat s producentem Čestmírem Kopeckým (Karamazovi, Nuda v Brně). Největší výzvou bylo obsazení hlavní role hastrmana, kterou nakonec získal Karel Dobrý (držitel Ceny Alfréda Radoka z roku 2013).

Hastrman - Simona Zmrzlá a Karel Dobrý | Foto: První veřejnoprávní

V hlavní ženské roli filmu Hastrman uvidí diváci přední herečku Divadla Husa na provázku Simonu Zmrzlou, která vyhrála na roli Katynky casting. „Katynka je nespoutaná a nezávislá, dnes by se dalo říct, že je na svou dobu emancipovaná. To je na této hrdince zajímavé a mně rozhodně blízké. Z dnešního pohledu je to úplně normální dívka, která ví, co chce a za tím si i jde,“ říká představitelka Katynky Simona Zmrzlá.

Hastrman vznikl ve společnosti Čestmíra Kopeckého První veřejnoprávní, v koprodukci s Českou televizí – Filmovým centrem, Barrandov Studiem a za podpory Státního fondu kinematografie. Do českých kin bude uveden 19. dubna distribuční společností CinemArt.

Hastrman | Foto: CinemArt CZ
Hastrman | Foto: CinemArt CZ
Ankety
Zajímáte se o anticeny Zlatá malina?
Ano, pravidelně mě zajímají výsledky.
Ano, ale vyloženě je nevyhledávám.
Spíše ano, pokud je příležitost si o nich přečíst.
Spíše ne, čtu o nich výjimečně.
Ne, není to nic, co by mě zajímalo.
Ne, s udělováním anticen principiálně nesouhlasím.
Nevím, je mi to jedno.
Nejnovější články:
Načíst další články