29.4.2019, 17:00

Oscarový rekordman v důchodu aneb Herecká "řezničina" jdoucí až na krev

Oscarový rekordman v důchodu aneb Herecká "řezničina" jdoucí až na krev
Gangy New Yorku (2002) | Foto: Miramax Films

Daniel Day-Lewis se před rokem rozloučil s filmovým herectvím. V únoru 2018 jste mohli do českých kin vyrazit na Nit z přízraků (2017), kde Day-Lewis ztvárnil módního návrháře, který se zamiluje do nenápadné ženy a na povrch se vyplaví nejedno trauma. Day-Lewis je rekordmanem v počtu Oscarů, který dnes slaví 62. narozeniny, ale další role se od něj nedočkáme. Pojďme si proslulého autora, který pro role učinil obdivuhodná osobní rozhodnutí, přiblížit.

Daniel Day-Lewis Daniel Day-Lewis (*1957)

Sir Daniel Day-Lewis je britský herec, který roku 1993 získal irské státní...

Když se Day-Lewis rozhodl pověsit herectví na hřebík, neprobíhala kolem toho vznešená tiskovka nebo nekončící dohady a vysvětlování. Dle vlastních slov se prostě rozhodl přestat hrát. Žádná manýra primadony, ale rozhodnutí dospělého člověka, který herectvím žil, role si velmi pečlivě vybíral a zcela určitě mu dávaly větší naplnění než zástupy fanoušků hereckých celebrit.

Daniel Day-Lewis se narodil 29. dubna roku 1957 v Irsku, s umělecky nadanými rodiči (matka herečka, otec spisovatel) se nicméně přestěhoval do Londýna. Možná i kvůli uměleckému prostředí se Daniel stáhl do svého vlastního světa, studoval s chudými spolužáky a velmi si cenil britské dělnické třídy. Ostatně, ještě než se začal věnovat divadlu, vystudoval řezbářství. Práci se dřevem si zamiloval a když se před časem vyjádřil, že pověsí herectví na hřebík, zmínil se i v tom smyslu, že by to mohla být právě fyzická práce se dřevem, k níž by se mohl uchýlit.

Taxikář - film, který změnil Danielu Day-Lewisovi život.

Co přivedlo Day-Lewise, původem Ira s britskými kořeny, do Hollywoodu? Kultovní Taxikář Martina Scorseseho. Herec jej viděl v roce 1976 ve věku 19 let a v rozhovoru s novinářkou Lynn Hirsberg z Telegraphu na tento důležitý milník zavzpomínal. "Bylo to opravdové zjevení. Během týdne jsem film viděl pětkrát nebo šestkrát. Ameriku jsem tenkrát neznal, ale Taxikář ji zobrazoval takovou, jaká by mohla být. Od té doby mě zajímají americké příběhy."

Day-Lewis, který vycházel z britské divadelní tradice, pojmenoval skutečnost, že se rozhodl věnovat filmovému herectví, za kacířství. O americkém Hollywoodu raději pomlčel. Svět amerického snu a hollywoodských zázraků mu nicméně učaroval, zemi neomezených možností pro něj definoval právě západní film. Vyzkoušel si sice řadu civilních zaměstnání, ale až herectví ho definovalo. "Jsem poněkud perverzní, nerad dělám věci tak, jak se očekává."

Až na krev | Foto: Miramax Films

Daniel Day-Lewis - Brit s titulem Sir - ve své herecké kariéře ztvárnil řadu Američanů na pozadí vypjatých historických událostí. Dosavadní tři oscarové sošky obdržel za role ve snímcích Moje levá noha (1989), Až na krev (2007) a Lincoln (2012). A už od Mojí levé nohy se k Day-Lewisovým hereckým metodám váže celá řada "senzačních" titulků a povídaček.

Moje levá noha - Day-Lewis a jeho první oscarová role. | Foto: Miramax Films

V Mojí levé noze herec ztvárnil ochrnutého muže, který dokáže komunikovat pouze jednou končetinou. Díky odhodlání a vlastní matce se nicméně vypracuje ve spisovatele. Day-Lewisův přístup k herectví je až fatalistický, vždy se snažil dostat pod povrch, postihnout všemožné aspekty role (tedy i historické). Během příprav na Mojí levou nohu například po dobu několika měsíců neslezl z invalidního vozíku a nekomunikoval se svým okolím jinak než levou nohou.

Day-Lewis nicméně zůstal věrný svým teenagerským letům, kdy se věnoval řezbářství a fyzické práci. Svou proměnu do dané postavy tedy doprovodil nejen dokonalou psychologickou přípravou, ale též fyzickou prací. Například v případě obávaného násilnického řezníka z Gangů New Yorku (2002), který kosí irské přistěhovalce, skutečně vzal do ruky řeznické náčiní a za doprovodu hudby rappera Eminema se proměnil v sarkasticky-násilnického "Strýčka Sama".

Poslední Mohykán

Jak ale sám Day-Lewis v minulosti přiznal, herectví ho sice zajímalo, ale nelpěl na sebezdokonalování v rámci studijních kurzů. Vždy si všechno dělal po svém, když například pro roli v Posledním Mohykánovi (1992) vlastnoručně vydlabal indiánskou kánoi, naučil se lovit a stahovat z kůře zvěř a osvojil si těžkou 6 kilovou pušku, kterou u sebe měl i u rodinné štědrovečerní tabule.

Nit z přízraků: Trailer

V českých kinech měl loni v únoru premiéru poslední Day-Lewisův opus, snímek Nit z přízraků, za který byl herec nominován na Oscara. Z předchozích 5 nominací hned 3 v minulosti v sošku proměnil. Tentokrát to nicméně v konkurenci Garyho Oldmana v roli britského politika Winstona Churchilla (Nejtemnější hodina) nestačilo. Což vůbec nevadí.

Daniel Day-Lewis dnes slaví 62. narozeniny a své nezastupitelné místo v Hollywoodu má jisté. Níže si můžete přečíst pár jeho nezapomenutelných kousků, souvisejících s důkladnou přípravou na role.

Lincoln (2012)

Lincoln

Na roli Abrahama Lincolna se Day-Lewis připravoval 1 rok. Ze své role nevyšel ani během natáčecích pauz, kdy mluvil Lincolnovým hlasem a celý štáb ho údajně oslovoval "pane prezidente". Včetně Stevena Spielberga.

Až na krev (2007)

Jen pro srovnání, Day-Lewis se na roli budoucího ropného magnáta připravoval celý rok, zatímco Paul Dano pro postavu fanatického věřícího pouhé 4 dny.

Gangy New Yorku (2002)

Gangy New Yorku | Foto: 2002 Miramax Films

Day-Lewis se na roli připravoval nejen učením řeznického řemesla, vrhání nožů a poslechem Eminema. Během natáčecích pauz si na sebe odmítal vzít péřovou bundu, což vysvětloval tak, že v 19. století nic takového nebylo. Načež si v mrazech přivodil těžký zápal plic.

Ve jménu otce (1993)

Day-Lewis po členech štábu vyžadoval, aby ho ponižovali a polévali ledovou vodou. Přípravu na natáčení strávil ve vězeňské cele.

-
-
Lukáš Král
Autor:
Lukáš Král

Související články:

Skvělý herec Paul Dano popisuje své režijní "poprvé"

Paul Dano už dlouho patří k mým oblíbeným hercům. Až na pár výjimek znám celou jeho filmografii. Nejvíc se mi líbil ve filmech Až na krev (2007), Zmizení...

První režijní "pokus" vyšel herci Danovi na jedničku. Vztahové drama má stoprocentní hodnocení!

Řada talentovaných herců by ráda jednou natočila vlastní film. Mnohým z nich to nevyšlo, najdou se nicméně i ti, kteří zazářili a postupem času režírování...

Dokonalé šílené herecké výkony, díky kterým by herci mohli z placu zamířit rovnou do blázince

Margot Robbie právě řádí v kinech jako vyšinutá Tonya Harding a potvrzuje, že šílenější postava filmu neuškodí (přičemž nemusí jít nutně o komediální...

Když český lobbista vyzraje na Hollywood. Prezident Blaník to "nandal" úplně všem!

A pak že politická satira netáhne! Proslulý Antonín Blaník zamířil ve čtvrtek do tuzemských kin a konkurenci roznesl na kopytech. Na celovečerního...

Recenze #2: Nit z přízraků - bude Day-Lewisovi noblesní vztahová válka stačit na Oscara?

Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) je brilantní módní návrhář proslulý po celém Londýně. S patologickou posedlostí svému povolání obětuje maximum a jiným...

Když si diváky a oscarového herce na odchodu "podá" žena

První tuzemské únorové premiéry přinášejí pětici novinek, z nichž se o největší pozornost uchází drama Nit z přízraků (2017) a poslední filmová role...

Recenze: Nit z přízraků - finální herecký majstrštyk Daniela Day-Lewise

Londýn, 50. léta. Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) je špičkovým módním návrhářem. Je bohatý, obsesivní, geniální, mírně vyšinutý, s občasnými...

Téma: Když se to přežene, končí herci kvůli rolím v nemocnici

Někteří herci mají až moc přehnané metody, jak předvést maximální herecký výkon. Daniel Day-Lewis si třeba jednou před hraním "ducha" nechal doktorem...

Zprávy z placu Fury: Shia LaBeouf si hraje na Daniela Day-Lewise a štve své kolegy

Před pár lety platil za největší hvězdu mezi mladými herci. Na kontě měl trilogii Transformers, čtvrtého Indiana Jones, Oko dravce a Constantinea. Kam...

Ankety

Raději bych viděl/a...
  • Úplně novou adaptaci Běžícího muže
  • Pokračování filmu z roku 1987

Nejnovější články:

Sdílet tuto stránku:

Partneři: