Gangy New Yorku

78%
Gangy New Yorku

Film Martina Scorseseho Gangy New Yorku se odehrává v 60. letech 19. století na jihu Manhattanu. Občanská válka je v plném proudu a Amerika stojí na pokraji chaosu. Pro chudé obyvatele New Yorku to však není jediná válka - druhá se odehrává přímo v ulicích za jejich okny. Jejich domovem je čtvrť Five Points - jedna z nejchudších čtvrtí v celé Americe, která je sužována neustálými boji mezi znepřátelenými gangy, usilujícími o nadvládu v ulicích. Čtvrť plná bídy a zločinu, která se stala magnetem pro aktivity podsvětí. V tomto období nespoutané kriminality a korupce v nejvyšších kruzích městské správy se odehrává příběh mladého irskoamerického přistěhovalce Amsterdama Vallona (Leonardo DiCaprio). Ten se po patnáctiletém pobytu ve vězení vrací do Five Points, aby zde pomstil smrt svého otce, kterou má na svědomí mocný šéf protipřistěhovaleckého gangu William Cutting, přezdívaný Bill the Butcher (Daniel Day-Lewis). Amsterdam ví, že prvním krokem ke splnění jeho úkolu je průnik do užšího okruhu Billyho přátel. Potíže se ale stupňují, když se seznámí s tajemnou kapsářkou Jenny Everdeane (Cameron Diaz), jejíž dokonalou samostatností a nepřehlédnutelným půvabem je okouzlen. Jenny má však také svou minulost, což nečekaně zkomplikuje jeho plán. Amsterdamova cesta se postupně mění v boj o osobní přežití a nalezení útočiště pro jeho lid. Během velkých pouličních bouří v roce 1863, které se staly nejdramatičtější kapitolou v dějinách amerických městských nepokojů, dosahuje jeho zápas s osudem svého vrcholu.
Brenan88
Brenan88
47 089 bodů
8.5
Gangy New Yorku jsou sázkou na jistotu. Na jedné straně režisér Scorsese a na druhé straně herecká esa DiCaprio,Diaz,Day-Lewis. Škoda jen,že scénář nebyl (podstatně) lepší. Občas jsem se přistihl,že kontroluji hodiny a to je známka,že se mi film táhne. Po řemeslné stránce dokonalé,ale ta délka všemu podkopává nohy.
Pete69
Pete69
30 779 bodů
8.5
Hodně dobrá a nevšední "gangsterka" Život v New Yorku za občasnské války nemám moc zmáknutý, takže nevím, jak moc reálný film je. Každopádně atmosféra jedinečná, příběh výborný, ztvárnění stejně tak. Velmi nevšední příběh se skvělým koncem. Nemohu dát méně, než 85%.
martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
28 593 bodů
8
Velkorozpočtový snímek je co se týče výpravy velkolepý, dějově se silnými aspekty obrazu a scenériemi v jistém smyslu přijatelný. Na filmové zpracování těžké téma a je vidět, že ne úplně se příběh povedl přenést na stříbrné plátno. Na začátku je dějově nabídnuta bojová scéna, aby se vše nakonec obrátilo v pomalejší vývoj k dalšímu konfliktu. Stopáž snímku se jeví jako zbytečně dlouhý. O dramatizaci sice nouze není, ale jak se říká, čeho je moc, toho je příliš. Pod kotlem to neustále vře, ale k vrcholu ne a ne dojít. Historické souvislosti New Yorku s tímto filmem znají snad jen Američané, takže věrnost událostí je lépe ponechat na nich. Příběh o New Yorku a Americe v letech 1846 - 1862, kdy vládne bezohledné násilí, iracionální chování, korupce a hlavně neúcta k demokracii jako takové. Manipulace voleb a vzájemné napadání hraničící až se šílenstvím. Drsná podívaná o další americké nelichotivé historické éře o svém vývoji a budování Ameriky.


Dodatečné informace

Původní název:
Gangs of New York (více)
 • USA Gangy New Yorku
 • USA Gangs of New York
 • USA Gangi Nowego Jorku
 • USA Gang of New York
 • USA Gangs de Nova Iorque
 • USA Gangues de Nova York
 • USA Knufiot New York
 • USA Les gangs de New York
 • USA New Yorgi jõugud
 • USA New York bandái
 • USA New York çdeteleri
 • USA Oi symmories tis Neas Yorkis
 • USA Pandillas de Nueva York
 • USA Банды Нью-Йорка
Premiéra v ČR:
1. 5. 2003
Země původu:
USA, Itálie
Rozpočet:
100 mil. USD
Tržby:
193,8 mil. USD (celosvětově)