9.1
Toby Haynes

Toby Haynes je britský režisér specializující se na televizní a streamovanou dramatickou tvorbu, který si vybudoval renomé díky práci na prestižních seriálech jako Doctor Who, Sherlock, Black Mirror a Andor.

Jedním z jeho prvních výraznějších projektů byla režie několika klíčových epizod kultovního britského sci-fi seriálu Doctor Who. V roce 2010 režíroval pět epizod páté série, včetně finále The Pandorica Opens / The Big Bang, které byly chváleny za invenční narativní strukturu a filmové zpracování. Jeho práce na Doctor Who pomohla definovat vizuální styl éry Matta Smithe v hlavní roli a upevnila Haynesovu pozici mezi špičkovými britskými televizními režiséry.

V roce 2012 režíroval epizodu The Reichenbach Fall pro druhou řadu seriálu Sherlock, která patří mezi nejvíce ceněné části této moderní adaptace příběhů Arthura Conana Doyla. Epizoda, v níž se střetávají postavy Sherlocka Holmese (Benedict Cumberbatch) a Jima Moriartyho (Andrew Scott), vynikla napětím, režijní precizností a schopností Haynese vystihnout emocionální podtext i vizuální rafinovanost.

Další významný milník v jeho kariéře představovala epizoda USS Callister (2017) v rámci čtvrté řady antologického seriálu Black Mirror. Tento příběh, inspirovaný klasickými sci-fi motivy typu Star Trek, přinesl nejen vizuálně podmanivé retro-futuristické prostředí, ale také pronikavou kritiku genderové dynamiky, moci a úniku do digitálních světů. Epizoda obdržela dvě ceny Emmy a řadu dalších ocenění, přičemž Haynesova režie byla klíčovým prvkem jejího úspěchu.

V roce 2021 režíroval politické drama Brexit: The Uncivil War (v Česku uváděno jako Brexit), kde Benedict Cumberbatch ztvárnil Dominica Cummingse, architekta kampaně za odchod Velké Británie z EU. Film, který produkovala stanice Channel 4 a HBO, získal pozornost díky aktuálnímu tématu a analytickému přístupu ke kontroverzní politické kampani. Haynes dokázal vybalancovat faktografii s dramatickou silou, a jeho režie byla opět oceňována za důslednou práci s tempem a výraznou stylizací.

Na mezinárodní úrovni se Toby Haynes prosadil také díky své práci na seriálu Andor (2022), prequelu k filmu Rogue One: Star Wars Story, produkovaném pro Disney+. Režíroval prvních šest epizod, které nastavily tón celé série. Andor byl kritikou velmi dobře přijat, zejména díky realistickému pojetí světa Star Wars, politickému rozměru a temnějšímu, civilnímu vyznění. Haynes zde potvrdil svou schopnost řídit rozsáhlé a produkčně náročné projekty s důrazem na psychologii postav a světovou výstavbu.

Dalšími projekty, na kterých se Toby Haynes podílel, jsou například minisérie Jonathan Strange & Mr Norrell (2015), adaptace fantastického románu Susanny Clark, která vznikla pro BBC One. Režisér zde dokázal skloubit historickou autenticitu s prvky magického realismu, čímž přispěl k vytvoření originální televizní podívané s výpravnými vizuály a atmosférou viktoriánské Anglie.

Toby Haynes tak patří k nejvýraznějším britským režisérům současnosti s mezinárodním přesahem. Jeho filmografie zahrnuje více než 20 režijních kreditů a sahá od klasické televizní tvorby až po velkorozpočtové projekty pro globální platformy.




Toby Haynes: Filmy a pořady 18