Gone with the Wind (USA)
USA USA
238 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Romantický, Válečný

Obsah

:
Nejslavnější americký film všech dob! Dramatický milostný příběh Scarlett O'Harové a světáckého Rhetta Butlera, odehrávající se v letech občanské války více »« méně

Režie

:
George Cukor Victor Fleming Sam Wood Peter Menzies

Scénář

:
Oliver H.P. Garrett Ben Hecht (I) Sidney Howard Jo Swerling John Van Druten Margaret Mitchell

Herci

:
Thomas Mitchell Barbara O'Neil Vivien Leigh Evelyn Keyes Ann Rutherford ...
Premiéra: 12. 1. 1992
DVD: 15. 1. 2001

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  13. 12. 2015
  Sheldon (9688 bodů)

  15. prosince 1939 se celá Amerika zaměřila na stát Georgia v USA, kde se konala premiéra jednoho z největších hitů filmové historie Jih proti severu (Gone with the Wind). Román Margaret Mitchell popisující osudy Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) na pozadí americké občanské války a její lásku k Rhettu Butlerovi (Clark Gable) se okamžitě po premiéře stal kánonem obrovských nákladných romancí, které v případě zdařilého zfilmování slaví okamžitý úspěch. Film získal 8 Oskarů, vydělal jmění a jeho vznik je stejně zajímavý jako film sám.

 • 80%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (7498 bodů)

  Hollywoodské melodrama třicátých let v plné parádě - velkolepé scenérie jako od Da Vinciho, působivá orchestrální hudba, rozkošně přehrávající herci a spousta vášnivých romantických gest a dialogů. Ale hlavně, po filmařské stránce obdivuhodně vyzrálé a plnohodnotné dílo, vzhledem k dostupným prostředkům vizuálně dokonalé a vzhledem ke kýčovité dějové linii překvapivě strhující a myšlenkově objemné. V první polovině funguje snímek jako velmi věrohodná (převážně pocitová) rekonstrukce americké občanské války a společně s hlavní ženskou hrdinkou máme možnost nasávat atmosféru tehdejší doby skutečně plnými doušky. Naopak druhá půlka už představuje typický produkt "hard romance" se vší výše zmíněnou parádou, ale co je důležité, i tahle pasáž, zcela zasvěcená psychologické rovině náročného vztahu dvou hlavních postav, nepostrádá nic, co si dnes každý fajnšmekr pod značkou Jih proti Severu představuje. A navíc jsou tu ještě oni dva - překrásná a charismatická potvora Vivien Leigh, která si okamžitě získala mou diváckou přízeň, a šarmantní pohodář Clark Gable - kvůli kterým bych ty čtyři hodiny přežil, i kdyby film sám o sobě nebyl tak půvabný a ve své výpravě nadčasový jako málokterý jeho příbuzný. Vyšší hodnocení však udělit nemohu, neboť je to opravdu neuvěřitelný a hlavně vědomý kýč.. :-) Ve své době ale jasných 100%.

 • 75%
  0
  0
  31. 12. 2014
  Arthur Logoff (7419 bodů)

  Vivien Leigh jako zrzka v zelených šatech, to muselo být něco. Umím si představit ten večírek následující noci po předávání oscarů :) tam teprve Clark Gable zabodoval i přes ten ohavný buranský butlerovský knírek! :)
  Skvělý film, a ještě lepší předloha od Margaret Mitchell.

 • 80%
  0
  0
  2. 3. 2016
  hovorkok (643 bodů)

  Výběr Vivien Leigh pro hlavní roli byl tak perfektní, až to asi víc nejde. Vivien zde ztvárnila tak strašně nesympatickou postavu Scarlett O‘Hara, ale zároveň dokázala zahrát i tu jemnou ženu. Ženu, která dokáže plakat, ženu která dokáže milovat. Moment kdy jí dojde, že vlastně svojí životní lásku vůbec nemiluje, ale miluje svého manžela Rhetta, je vážně momentem, za který si Vivien toho Oscara právoplatně zasloužila. Samozřejmě spolu s Vivien i Clark Gable, oba byli záchranou na mě až příliš dlouhého filmu, avšak výborného.

 • 100%
  0
  0
  6. 5. 2017
  olaskodova (18 bodů)

  Klasika se zcela sobeckými hrdiny, legendárním obsazením, neopakovatelnou atmosférou, skvělými kostýmy a... je třeba snad ještě něco dodávat? Film žije i po téměř 80 letech od premiéry, vzbuzuje emoce a k tomu vůbec nepotřebuje happy end. Prostě filmová klasika.

75 ? ?
 • olaskodova 100%
 • ballrog 50%
 • lamps 80%
 • hovorkok 80%
 • lucyky 75%
 • viktoriaplzen 75%
 • Sheldon 100%
 • McFous 60%
 • olga-pu 75%
 • mr.hack 45%
všechna hodnocení (39)
jak hlasovat?
Sdílet tuto stránku:

Partneři: