Gone with the Wind (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
238 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Romantický, Válečný, Adaptace knižní, Epický, Gotický, Kultovní, Melodrama/Romance, Oscarový

Obsah

:
Nejslavnější americký film všech dob! Dramatický milostný příběh Scarlett O'Harové a světáckého Rhetta Butlera, odehrávající se v letech občanské války více »« méně

Režie

:
Victor Fleming Sam Wood George Cukor Sam Wood Peter Menzies

Scénář

:
Margaret Mitchell Sidney Howard Oliver H.P. Garrett Ben Hecht (I) Jo Swerling John Van Druten

Herci

:
Thomas Mitchell Barbara O'Neil Vivien Leigh Evelyn Keyes Ann Rutherford ...
Premiéra: 12. 1. 1992
DVD: 15. 1. 2001
Jste na stránce filmu Jih proti Severu. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Jih proti Severu myslíte! K 8. prosinci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28234 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Jih proti Severu


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  1
  0
  13. 12. 2015
  Sheldon (16038 bodů)

  15. prosince 1939 se celá Amerika zaměřila na stát Georgia v USA, kde se konala premiéra jednoho z největších hitů filmové historie Jih proti severu (Gone with the Wind). Román Margaret Mitchell popisující osudy Scarlett O´Hara (Vivien Leigh) na pozadí americké občanské války a její lásku k Rhettu Butlerovi (Clark Gable) se okamžitě po premiéře stal kánonem obrovských nákladných romancí, které v případě zdařilého zfilmování slaví okamžitý úspěch. Film získal 8 Oskarů, vydělal jmění a jeho vznik je stejně zajímavý jako film sám.

 • 85%
  0
  0
  17. 5. 2016
  lamps (14913 bodů)

  Hollywoodské melodrama třicátých let v plné parádě - velkolepé scenérie jako od Da Vinciho, působivá orchestrální hudba, rozkošně přehrávající herci a spousta vášnivých romantických gest a dialogů. Ale hlavně, po filmařské stránce obdivuhodně vyzrálé a plnohodnotné dílo, vzhledem k dostupným prostředkům vizuálně dokonalé a vzhledem ke kýčovité dějové linii překvapivě strhující a myšlenkově objemné. V první polovině funguje snímek jako velmi věrohodná (převážně pocitová) rekonstrukce americké občanské války a společně s hlavní ženskou hrdinkou máme možnost nasávat atmosféru tehdejší doby skutečně plnými doušky. Naopak druhá půlka už představuje typický produkt "hard romance" se vší výše zmíněnou parádou, ale co je důležité, i tahle pasáž, zcela zasvěcená psychologické rovině náročného vztahu dvou hlavních postav, nepostrádá nic, co si dnes každý fajnšmekr pod značkou Jih proti Severu představuje. A navíc jsou tu ještě oni dva - překrásná a charismatická potvora Vivien Leigh, která si okamžitě získala mou diváckou přízeň, a šarmantní pohodář Clark Gable - kvůli kterým bych ty čtyři hodiny přežil, i kdyby film sám o sobě nebyl tak půvabný a ve své výpravě nadčasový jako málokterý jeho příbuzný. Vyšší hodnocení však udělit nemohu, neboť je to opravdu neuvěřitelný a hlavně vědomý kýč.. :-) Ve své době ale jasných 100%.

 • 75%
  0
  0
  31. 12. 2014
  Arthur Logoff (7771 bodů)

  Vivien Leigh jako zrzka v zelených šatech, to muselo být něco. Umím si představit ten večírek následující noci po předávání oscarů :) tam teprve Clark Gable zabodoval i přes ten ohavný buranský butlerovský knírek! :)
  Skvělý film, a ještě lepší předloha od Margaret Mitchell.

 • 90%
  0
  0
  9. 1. 2018
  evismaior (4253 bodů)

  Filmová klasa z dob, kdy herci na plátně vypadali a hráli své role tak, že bych jim jako divák i po těch letech od natočení filmu z fleku uvěřila, že žili v roce 1860, s čímž mám u dnešních počinů, které mají zobrazovat starší období (a to bohužel zejména z české ko/produkce) veliký problém, protože tam prostě pořád vidím a slyším ty lidi z naší doby. Jenže herci jako Clark Gable, Vivien Leigh a další z té éry tohle prostě s přehledem zvládali - měli šmrnc i důstojnost a snímky s takovými jmény měly rozmach a asi nikdy nezapadnou do zapomnění. Jih proti Severu měl navíc i velkolepou výpravu, a byť samotnou válku spíš jen slyšíme, než vidíme, scény z hořící Atlanty a nádraží plného raněných a umírajících jsou velmi silné. Některé scény pak zase naopak vypadají jen jako strohá divadlení kulisa s jednobarevným pozadím umocněným patřičným filtrem a jsou neméně působivé. Příběh je dobrý sám o sobě, jen je škoda, že musel být přece jen příliš ořezán často v podstatě jen na tu romantickou linku - dnes by ho bez uzardění rozdělili na několik filmů a mnuli by si ruce, jak na tom vydělají. Vlastně by mě hodně zajímalo, jak by zrovna tuhle knihu zfilmovali dnes, s možnostmi o 80 let dál. I když v tomto případě je možná lepší ponechat Jih proti Severu historii a tomuto slavnému zpracování a nepokoušet diváky naladěné na nostalgickou vlnu.

 • 75%
  0
  0
  18. 4. 2021
  kknk2 (2397 bodů)

  Jih proti severu je klasika s velkým K a každý by měl tuhle nejvýdělečnější chloubu Hollywoodu alespoň trošičku znát. Čtyřhodinová délka může být odstrašující, dost minut si však žádají dobové prvky jako třeba předehra. První část mi připadá horší, chybí jí dramatičnost. Druhá polovina je naopak napěchovaná zvraty a projevuje se zde i celková hloubka. Zábavně zahrané, na můj vkus až moc romantické.

 • 80%
  0
  0
  24. 11. 2022
  avenis (2074 bodů)

  Těžko uvěřit, že film vzniknul už v roce 1939. Opravdu velkolepé. Škoda, že díky překladu knihy Jarmily Fastrové se trochu nešťastně používá název Jih proti Severu. Kdyby ponechala původní název, Odváto s větrem, bylo by to výstižnější. Přesto kvality tohoto filmu jsou rozsáhlé a obdivuhodné. Zajímavá je scéna se stíny, kdy Melli a Scarlett stojí u lůžka nemocného. Stíny vrhají dublérky, úhel neodpovídá. Ani pohyb není totožný. Nepochybně to byl záměr. Bohužel, film jsem viděla s tím nejhorším dabingem na Filmboxu, kde uječená Terezie Taberyová (Scarlett) spolu její sestrou Viktorií Taberyovou (Prissy) učinily poslech filmu dost nesnesitelným. Snad se mi poštěstí někdy jindy slyšet jeden ze tří předchozích namluvení.
  (28.11.2021)

 • 80%
  0
  0
  2. 3. 2016
  hovorkok (646 bodů)

  Výběr Vivien Leigh pro hlavní roli byl tak perfektní, až to asi víc nejde. Vivien zde ztvárnila tak strašně nesympatickou postavu Scarlett O‘Hara, ale zároveň dokázala zahrát i tu jemnou ženu. Ženu, která dokáže plakat, ženu která dokáže milovat. Moment kdy jí dojde, že vlastně svojí životní lásku vůbec nemiluje, ale miluje svého manžela Rhetta, je vážně momentem, za který si Vivien toho Oscara právoplatně zasloužila. Samozřejmě spolu s Vivien i Clark Gable, oba byli záchranou na mě až příliš dlouhého filmu, avšak výborného.

 • 100%
  0
  0
  6. 5. 2017
  olaskodova (18 bodů)

  Klasika se zcela sobeckými hrdiny, legendárním obsazením, neopakovatelnou atmosférou, skvělými kostýmy a... je třeba snad ještě něco dodávat? Film žije i po téměř 80 letech od premiéry, vzbuzuje emoce a k tomu vůbec nepotřebuje happy end. Prostě filmová klasika.

Hodnocení a recenze Jih proti Severu

76 ? ?
jak hlasovat?
 • avenis 80%
 • mysir 80%
 • jan-fero-fabera 80%
 • InJo 80%
 • kknk2 75%
 • petr-sedivec 80%
 • Mikik4444 100%
 • lamps 85%
 • nicole-kucerova 70%
 • Had 80%
všechna hodnocení (50)