Napoleon

73%
Napoleon
Očekávaný velkofilm Ridleyho Scotta mapující osudy jednoho z největších vojevůdců a zároveň stále kontroverzního Napoleona Bonaparteho. Po vrcholných snímcích Abela Gance či Sergeje Bondarčuka své převyprávění přináší i kultovní britský režisér, který se ve filmu vrací ke svým filmařským kořenům, kde nechává na odiv malebně komponované velké celky, komplikovaně inscenované davové scény a dobovou autenticitu. V titulní úloze s Joaquinem Phoenixem vykresluje Napoleonův nástup k moci a třaskavě komplikovaný vztah s císařovnou Joséphine de Beauharnais, jejíž perspektivou příběh vypráví. Snímek nejdříve poputuje na velká plátna, načež se přesune na streamovací platformu Apple TV+.Recenze: Napoleon

Kinobox.cz
65%

Nejedná se o kandidáta na film roku, ale ukojit zvědavost je na místě. I když je možná zodpovědné doporučit trpělivost, než bude uvedena režisérská verze. Ta by mohla napravit dojem uspěchanosti a neúplnosti. I když dočkat se na konci recenze rady vynechat v zájmu dosažení silnějšího zážitku návštěvu kina, je docela tragédie.


lamps
lamps
15 058 bodů
8
Napoleon mě od začátku příjemně překvapoval a vlastně s tím nepřestal až do konce, i když karty se po první hodině jasně vyloží a víme, kam nás Ridley táhne a jaké prostředky si k tomu vybral. A já jim tentokrát podlehl. Napoleon je samozřejmě člověk takzvaně přeplý, jenž šplhá po mocenských příčlích s jistotou autistického stratéga. Říká, že miluje a slouží Francii, přičemž jeho politické plány na zajištění evropského míru dobytím celé Evropy nepůsobí zas tak hitlerovsky zlověstně a můžeme je emočně následovat jako zrození velkého hollywoodského vojevůdce. Jasně že takto obsáhlé životní období člověka, jehož osobnost dokázala pohnout dějinami jako žádná tehdejší, bude v dvouapůlhodinovém sestřihu nutně přizpůsobeném komerčním davům podáno zkratkovitě. Jenže minimálně v první polovině to Scott, Scarpa i oba střihači dělají tak souvisle, snadno následovatelně a s jednolitým formálním ksichtem, až je radost pohledět. Je to stylové, dostatečně výstižné v symbolech a detailech, v akční rovině epické a překvapivě drsné, a v osobní linii krásně… roztržité. Josefína se rychle stává těžištěm filmu, chlapa autisticky zamilovaného do ní i do boje za slávu a šíři francouzského lidu si omotá kolem prstu i za tu cenu, že ji nedokáže ani sexuálně uspokojit a do vztahu stále vulgárněji tahá politiku a řekněme pracovní poslání. Slavný dobyvatel v dopisech líčí své úspěchy a manévry, současně však básnicky vyznává lásku a doma škemrá o sex jako nadržený kůň. Ke konci už plynulost a provázanost všech perspektiv trochu opadne a chtělo by to ještě více času s Josefinou a větší hrst motivačních přísad Barryho Lyndona. A taky trochu víc politiky, která ustupuje nevyhnutelnému pádu antihrdiny, jehož poslání přetrhlo hráz udržitelnosti. Napoleonův život a osobnost tu následují okázalou a poctivě znázorněnou vývojovou trajektorii, že ji nakonec nemůže zazdít ani monotónní výkon Phoenixe. Tady herci stačí charisma, které musel mít i Napoleon. Jeho chtěnou velikost můžeme obdivovat, ale tvůrci se jí také vysmívají. Skrze Josefínu, s níž veliký vojevůdce ukázal svou lidskou maličkost a navzdory zvláštní osudové lásce jí způsobil mnohé újmy. A také optikou dějinné poučky, jejíž statistika počtu padlých má cenné údaje. Napoleon není sympaťák a líbí se mi, jak tenhle aspekt v hollywoodském velkofilmu o jednom z největších vojenských stratégů historie vybalancovali. A současně chápu, proč se to tolika lidem na základě téhle zkrácené verze příčí.
mottleone
mottleone
3 029 bodů
7
Konečně další historický velkofilm, ale tentokrát musíte plně přistoupit na Scottova (ne)historická pravidla.. Úvodní minuty vám ihned představí, jaký snímek bude - stručný, chladný, epický, brutální, se skvělou hudbou i kamerou a hromadou Apple peněz. Film bohužel trpí zkratkovitostí, kdy prostě nezvládá pojmout natolik bohatou kariéru, vše se děje tak nějak náhodile, skáče se od jedné události ke druhé, značně se vynechává politika a zaměřuje se především na manželství ústřední dvojice. Herecky je vše na vysoké úrovni; Joaquin Phoenix do role sedne a odvádí další potenciální oscar práci, jenže jeho chladný vojevůdce je jedinou postavou filmu, která má dost prostoru i dialogů; Vanessa Kirby je tak spíše do počtu a ani z vedlejších rolí nestojí téměř nikdo za zmínku. Bitvy a historické kulisy jsou ovšem pompézní záležitost, jejichž velkolepost umocňují davové scény s mrazivě děsivou hudbou + asi nejlepší filmové záběry toho, co dokáže napáchat dělová koule se zástupem lidí či koněm. Uvidíme, co přinese režisérská verze, prozatím spíše zklamání.. 7/10
 • Joaquin Phoenix & Vanessa Kirby
 • Kamera, Hudba, Epičnost
 • Nejlepší "dělové koule" ve filmu
 • Jenom trailer na director's cut
 • Málo prostoru pro vedlejší postavy
 • Rychlé skoky v událostech
marie-kolarova
marie-kolarova
2 757 bodů
7
Scott se hodně soustředí na vztah Napoleona k Joséphine, kde vcelku působivě vyjadřuje onu ambivalentní linku. Napoleon nedokáže být s ní ani bez ní. Respektive, je schopný ji ponížit, aby ji pak zase dokazoval, že bez ní neobejde. Prahne po moci a ovládání Evropy, a skrývá se za zájem o dobro Francie. Jeho ego mu zabránilo v racionálních úvahách, protože po velkolepém vítězství u Slavkova ztratil kritický náhled na své schopnosti. Bitvy jsou natočeny velkolepě, celkově je však film příliš rozkročen. Výsledkem je zkratkovitost a jistá chaotičnost. Chybí naléhavost a osudovost, kterou by divák u osobnosti, jakou byl Napoleon, očekával.


Dodatečné informace

Původní název:
Napoleon (více)
 • USA Napoleon
 • USA ナポレオン
 • USA Đế Chế Napoleon
 • USA Napoleão
 • USA Napóleon
 • USA Napoléon
 • USA Napoleón
 • USA Napoleonas
 • USA Наполеон
 • USA 拿破崙
Premiéra v ČR:
23. 11. 2023
Distributor:
Falcon
Země původu:
USA, Velká Británie
Rozpočet:
165 mil. USD
Tržby:
136,8 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Napoleon je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění

Podobné