1492: Conquest of Paradise (mezinárodní název)
« další názvy »
USA USA
Francie Francie
Španělsko Španělsko
Velká Británie Velká Británie
155 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Historický, Biografický

Obsah

:
Každé dítě zná ten příběh námořníka z Janova, který vyplul hledat novou cestu do Indie a objevil nový svět. Idylický ráj na zemi, oplývající bohatstvím. více »« méně

Režie

:
Ridley Scott

Scénář

:
Roselyne Bosch

Herci

:
Gérard Depardieu Armand Assante Sigourney Weaver Loren Dean Ángela Molina ...
Premiéra: 19. 2. 1993
Jste na stránce filmu 1492: Dobytí ráje. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu 1492: Dobytí ráje myslíte! K 13. červnu 2021 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 27664 uživatelů. Děkujeme!

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 90%
  0
  0
  6. 9. 2019
  martin-mickey-stusak (23149 bodů)

  Objev Ameriky Kryštofem Kolumbem a jaký to mělo dopad na domorodé obyvatelstvo. Fenomenální snímek Ridleyho Scotta, za kterým konkurenční snímek Johna Glena 'Christopher Columbus: The Discovery' (1992) dosti zaostává. Překvapí Gerard Depardieu právě v roli Kryštofa Kolumba. Zrovna jeho by si před uvedením snímku asi málokdo dokázal v této roli představit. A stalo se a ukázalo se, že to byla dobrá volba. Další trefou do černého byl Vangelis, který svou hudbou snímek povýšil víc než by kdo čekal. Historikové si samozřejmě jako obvykle trhají vlasy nad historickou částí děje, ale v rámci filmového dobrodružného požitku je tento fakt druhořadý. Děj se vyvíjí pozvolna a každé události nechává svůj čas. I když pravda, třeba hrozící vzpouře na lodi se moc prostoru zase tolik nedalo. Tím se může zdát dramatizace krapet nudná a nepatřičná hlavně v rámci absence nějaké té akce. Jenomže o tom ten film vlastně vůbec není. Drsné a místy i drastické scény se objevují až v druhé polovině snímku, tedy v době začínající kolonizace objeveného světa, ale to jen v rámci vjemu samotného Kolumba. Tenhle film je zkrátka jen o něm, čímž je dán ohled převážně na jeho charakter. A tak máme tímto možnost ho vidět jako brilantního, zbožného, výstředního, sebejistého, neodolatelného a přísného člověka. Herecký úkol skutečně nelehký, ale Gérard Depardieu se s tím popral dobře. Až je škoda, že jeho výkon zastiňují překrásné a zároveň fascinující scenérie, kterých tu není zrovna málo. Snímek se tedy více veze na vážnosti než na popcornové zábavě, což mnohé diváky zvyklé na dobrodružství a akci odradí. Těžko říct jak je na tom příběh založený na skutečných událostech. To mohou posoudit skutečně jen historikové, ale po výpravné stránce je snímek realistický a dá se říci, že i dechberoucí. Je to snímek, který svým výjevem může být pro někoho těžko uchopitelný. Po filmové stránce se jinak jedná o skutečné mistrovské dílo, jaké umí vizuálně ztvárnit jen Ridley Scott.

 • 80%
  0
  0
  9. 7. 2018
  lamps (14710 bodů)

  Nechápu, proč jsem si nechal tenhle film tak dlouho proklouzávat mezi prsty. Je to totiž přeci jen úžasný zážitek, jaký se jen tak nevidí. Ridley je neskutečně komplexní a perfektcionistický tvůrce, který se dokáže mazlit doslova s každým záběrem a i zdánlivě nudnou a upovídanou pasáž umí podat velkolepým a podmanivým způsobem. Zde mu k tomu navíc výrazně dopomáhá jednak skvělý Depardieu, který byl pro roli Columba jako stvořený, a potom také Vangelis na vrcholu své kariéry, který chrlí na diváka jeden překrásný hudební motiv za druhým. Pomalé tempo Ridleymu nahrává a ten s ním umí perfektně pracovat, krásné prostředí a celková výprava lahodí oku každého diváka a velké téma myšlenkového střetu se zcela odlišným světem dotváří monumentálnost a epičnost celého filmu. Dvě a půl hodiny je sice dost brutální stopáž, ale užil jsem si je tak moc, jak by to s daným příběhem snad žádný jiný režisér (a skladatel) nedokázal..

 • 100%
  0
  0
  9. 6. 2014
  cerfik (6811 bodů)

  Nádherný film, kde na vás opravdu dýchne atmosféra ještě neposkvrněného ráje a pak máte možnost sledovat jak vnitřní peklo "civilizovaného" člověka postupně začíná zasévat peklo vnější, jež si každý z nás jako dědic evropské civilizace nese sebou. Tohle se Ridley Scottovi opravdu povedlo.

 • 90%
  0
  0
  18. 8. 2015
  Pas (6207 bodů)

  Za "velkou louží"
  Špičkový a naprosto nádherný snímek. Obrazově precizní práce, tak, jak je u Scotta zvykem. Velkolepá výprava, zdrcující kamera,fantastická Vangelisova hudba, brutální akční scény, kdy krev stříká až na kameru. Jen škoda že si neodnesl nějaké ty Oscary. Minimálně za kameru, výpravu či hudbu by si ho zasloužil. 90%

 • 70%
  0
  0
  1. 12. 2012
  VitvarJane (4474 bodů)

  nádherný film, taková americká klasika...

 • 65%
  0
  0
  24. 10. 2020
  Martrix (1696 bodů)

  Tomuto filmu jsem se poctivě vyhýbal skoro třicet let, ale jednou za čas mám masochistické choutky a rozhodnu se ztrestat mozek něčím, co z nějakého důvodu odmítá. Že nejsme na stejné vlně a je to jen další průměrný blockbusterář, mě Scott přesvědčuje posledních asi 13 let. Když jsem ale dokoukal 1492, došlo mi, že po Blade Runnerovi už to byla vždy jeho poznávací značka. Precizní, s důrazem na audiovizuální čistotu a jakousi technickou poctivost, vybírající si příběhy stojící na solidně napsaných postavách...které přetransformuje ve velké a nablýskané kinohity. To samozřejmě není špatně, nejsem nad blockbustery nosohrnující arťák, ale pro mě jsou tyto filmy-příběhy jen velmi málo uvěřitelné. A to přestože jsou často evropské produkce. Není tam nadsázka, není tam hravost...jsou to vážně míněná dramata, která mají to hollywoodské pozlátko(svinítko), kterého jsem za ty dlouhé roky přesycen.

 • 95%
  0
  0
  12. 12. 2012
  pokladnik (1600 bodů)

  Nečekala bych, že může vziknout takový historický film. Myšleno bez příkras, žádná pohádka a dobrodrůžo, ale syrový, poctivý film. Přijde mi jako pokračování Apocalypta. Co bylo dál když přiběhli k pobřeží a uviděli lodě španělských conquistadorů, kteří si v brutalitě s indiány nezadají. Vyjímečná hudba a filmové obrazy, příběh Cristobaa Colomba dnes oslavovaného a tehdy v nemilosti.

 • 60%
  0
  0
  7. 6. 2012
  hroufie (1413 bodů)

  Příliš dlouhé, častá hluchá místa, která sráží neuvěřitelnou měrou jinak kvalitní film.

 • 95%
  0
  0
  15. 6. 2015
  junker (1023 bodů)

  OPRAVDU KVALITNI FILMECEK VIPRAVNEJ HERECKY OPSAZENI SKVELI DOBRODRUZNY FILM

 • 75%
  0
  0
  31. 5. 2016
  Dubínka (574 bodů)

  1492 Dobytí ráje je velmi výpravná podívaná s trochu zdlouhavým příběhem který chvílemi i trochu nudí. Velikým plusem v tomhle filmu je zcela jistě nezapomenutelná Vangelisova hudba, výpravné scény a Depardieu v roli Kryštofa Kolumba. Kdyby měl film o trochu hustší příběh, a byl kratší nejméně o půl hodiny šlo by o velice dobrou podívanou, takhle je to jen takový lepší průměr.

 • 0
  0
  15. 6. 2015
  Host
  Host

  OPRAVDU KRASNEJ FILM SUPR NATOCEN MOC SE MY LIBI JENOM PLUS ZADNY MINUS

71 ? ?
jak hlasovat?
 • Martrix 65%
 • mims 85%
 • Yantcha 80%
 • martin-mickey-stusak 90%
 • petr-sedivec 100%
 • Kim6 70%
 • lamps 80%
 • Vigo69 50%
 • Kverulant 40%
 • Had 80%
všechna hodnocení (85)

V žebříčcích uživatelů

9. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

„Nečekala bych, že může vziknout takový historický film. Myšleno bez příkras, žádná pohádka a dobrodrůžo, ale syrový, poctivý film. Přijde mi jako pokračování...”

13. místo z 14 v žebříčku uživatele jajatyl
28. místo z 32 v žebříčku uživatele lawaza.1
12. místo z 13 v žebříčku uživatele Pas
155. místo z 383 v žebříčku uživatele Psisko59
362. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor
12. místo z 17 v žebříčku uživatele Pas