Staříci

66%

Komentáře a recenze 20

Dle počtu bodů
Pete69
Pete69
30 755 bodů
7
Film o dvou hercích a obou si vážím a mám je rád. Přesto je příběh dosti ošizený, hlavní myšlenka je v dobrá, ale to co se děje kolem je dosti obyčejné. Film jsem uvítal, protože vybočuje z linky laciných komedií, kterých naše kinematografie chrlí nemálo. 70%.
xxmartinxx
xxmartinxx
22 341 bodů
6
Možná jsem moc rozmlsaný tím, ale poslední dobou se u nás točí tak, že jde pohrdnout i filmem, který je víceméně dobrý. Bohužel se až moc zdá, že cesta za premisou je naplněna zoufalým hledáním, kde vzít těch 90 minut. A obecně platí, že divák je rychlejší než film - všechny jeho motivy a myšlenky jsou tak jasné, že když začne scéna, je zjevné nejen, jaký bude její děj, ale jaký bude její smysl, pointa, všechno. Ten film mi je sympatický, ale nestačí mi.
filmfanouch6
filmfanouch6
12 644 bodů
8
Dobrý film se najednou dokáže zjevit zčistajasna. Ohlasy se kopí, stačí si přečíst nějakou tu recenzi a ohlasy od známých, kteří už měli to štěstí a ten film mohli vidět a člověk se prostě začne těšit taky. O to víc potěší když je onen chválený projekt třeba z České Republiky a v tomhle případě se ještě líp poslouchá to, že dorazí něco co v rámci české kinematografie jen tak nevzniká a vymyká se tomu na co je typický český divák zvyklý. Potěší, že jde o dobrý film, ještě více ale potěší když člověk právě zjistí, že je film z naších českých lesů a hájů. A především potěší fakt když má poté člověk konečně čas ten film vidět a může nadšené ohlasy potvrdit. A nejenom oznámit, že dorazil jeden z nejlepších českých filmů roku ale zároveň i jeden z nejlepších českých filmů posledních let. Staříci nejsou komedie! Humor tam sem tam je a je neuvěřitelně chytrý, což je opět u českého filmu posledních let netypické, především jde ale o drama. Vážné drama, které těží především z toho, že jsou dva hlavní protagonisté staří, zdravotně jsou na tom velmi špatně a předtím než umřou se prostě rozhodnou, že zabíjí jednu svini z minulosti. Už ona synopse ve zkratce servíruje pravděpodobně zajímavý zážitek, krom zápletky je ale poté ve finále fajn, že film i hezky vypadá. Autoři scénáře Martin Dušek a Ondřej Provazník, kteří film i zrežírovali dodali neskutečný film, který český tvorbu náležitě obohatil. Především se na onom scénáři musí ocenit fakt, že se sice sem tam výrazně vleče (je vlastně stejně pomalý jako oba protagonisté v přirozené rychlosti), i přesto ale v oněch zdrženlivých pasážích funguje. Především se vlastně vůbec nedá odvodit jak se děj bude vyvíjet (trailer toto šikovně vůbec nenaznačí) a dorazí pár opravdu fungujících dějových zvratů. Autorské duo si především také sehnalo parádní hlavní dvojici Schmitzera a Mrkvičku, kteří fungují jako vyklepaní starci, kterým vám může být líto a zároveň fungují i v rage módu. Jirka Schmitzer je děsivej i na invalidním vozíku. Zápletka sice dbá především na hlavní dvojici a oněm vedlejším charakterům se ve finále zas tolik prostoru nedostane, žádná postava ale nepůsobí vyloženě navíc a i to se cení. Především se ale na filmu musí ocenit i to, že je ve finále film ,, minimalistický´´ a působí jako debut člověka, který zrovna vyšel z FAMU, zároveň je to ale ono kouzlo tohoto filmu. Mrzí mě, že podobných filmů v naších hájích nevzniká tolik a doufám, že v brzké době podobných projektů bude přibývat. Neskutečně si toho filmu cením a i když nemám pocit, že bych ho chtěl v brzké době znovu vidět, opravdu mám z něho velmi pozitivní pocity. Schmitzerovi s Mrkvičkou klobouk dolů!
Jana Květoňová
Jana Květoňová
7 045 bodů
10
Úžasná road movie! Chtěla jsem ten film vidět, ale netušila jsem, že je tak dramatický a výkony obou staříků tak skvělé, že nejde jednoznačně určit, který je lepší! Osobně si tedy myslím, že Američani by něco takového nenatočili! Je vidět, že Češi umějí natočit dobrý film, i když se točí spousta filmů pod úrovní vkusu. Ale to snad všude. V tom nejsme nijak ojedinělí. Jiří Schmitzer je ve svém projevu minimalistický, místy působí až děsivě, ale je to emotivní na nejvyšší možnou míru! Jen mě překvapilo, že zde byly dole anglické titulky a když mluvil Schmitzer anglicky, tak překlad chyběl. Nepřehodili to náhodou? Nemělo to být s českými titulky u anglických vět a jinak bez titulků?! Zpočátku mi to i dost vadilo, ale děj byl tak bohatý, že jsem to už potom vůbec nevnímala. Když povážím, že Jiří Schmitzer, ročník 1949, byl stařík sedmdesátiletý (hrál starce, kterému je přes osmdesát let), zatímco Ladislav Mrkvička je o deset! roků starší (ročník 1939), málem bych tomu nevěřila. Svou sešlostí, kdy si nebyl ani příliš podobný, mi připadal starší Vlasta oproti Tondovi. Každopádně klobouk dolů před výkony obou herců!!
marie-kolarova
marie-kolarova
2 859 bodů
7
Cítím do konečků prstů, jak se dotýkám fyzických problémů stáří. Po této stránce výborné, jinak ale dramatická rovina není zase nijak hluboce rozpracovaná, road movie v kombinaci s tradičním revenge no action no thriller filmem. Jistě, byla to komunistická svině, ale ve filmu není nijak zdůvodněno, proč byl osvobozen. Pomsta není cesta. Lze chápat zoufalství a frustraci po osvobození prokurátora Vaše, který byl předlohou pro film. Film by mohl mít hlubší smysl, pokud by se podařilo fungujícím způsobem rozpracovat, proč v případě Vaše by i krvavá pomsta měla nějaký smysl.
MajklCZsk
MajklCZsk
2 369 bodů
8
Staříci fungují skvěle v tom, v čem toliko českých filmů zaostává - výběr tématu, tempo a napínání příběhu. Narozdíl od většiny filmů o hrůzách komunismu, si jde Duškův a Provázníkův film vlastní cestou a jde spíše o vyrovnání podpořenou jakousi meditativně-stařeckou linkou. Tempo je vražedně pomalé, vtipy decentní, drama hutné. Jediný problém, který jsem měl, skýtal v nedůsledné kauzalitě. Až na jeden výrazný důsledek na konci filmu se situace na sebe nebalí a spíše jsou jednotlivými povídkami příběhu, které jakoby na sebe nenavazovaly. Ale to je opravdu jediné. Jinak Staříci šlapou jako hodinky... nebo spíše jedou jako invalidní vozík?
Jonák
Jonák
1 755 bodů
8
Myšlenka filmu super, ale má to své nedostatky - nějaké scény mi přišli zbečné, každopádně jsem si i tak (právě asi především díky myšlence a cíli toho filmu) užíval po celou dobu.
naineko
naineko
1 562 bodů
3
Film si není jistý jestli má být komedií/parodií nebo dramatem, psychologickou studií postavy nebo sociologickou studií diváctva. Velká část scén (třeba návštěva soudu, nebo vůbec celý domov důchodců) vyznívá víc než nereálně, jiné (hledání psů) se jeví jako čistě pro nafouknutí stopáže. Konec filmu, některými označován za překvapivý, mi v dnešní době plné snah o názorové rozdělení přijde nešťastně návodná. Ve výsledku je jediným přínosem sonda ze života starých lidí a to je bohužel málo.
malevi
3 bodů
0
Jeden z nejhorších filmu co jsem kdy viděl.Ukazka ztraceného času a peněz.Zadny nápad,zadna myslenka.Slusne řečeno šílená sracka.Naprosto o ničem.Rezie by se měla zastřelit za takový výkon.