Dnes o půl jedenácté

49%
Dnes o půl jedenácté
Dnes o půl jedenácté
Zaměstnanec stavební firmy inženýr Beránek se prudce pohádá s polírem Klimešem. Krátce na to ho najdou těžce zraněného. Muž v nemocnici zemře a jeho smrt vyšetřují nezávisle na sobě dva detektivové. Vrchní inspektor Zouplna řeší případ jako vraždu, jeho kolega Šimák se zase zabývá podezřením z černých machinací. Podezřelí jsou všichni z Beránkova okolí: arogantní opilec Klimeš, profesionální vyděrač Bártl, jeho milenka Alena i hokynář Matuška. Skutečný vrah se však ukryl do nervového sanatoria, kde se ukrývají pováleční zbohatlíci. Kriminalistům nezbývá, než nastražit léčku...martin-mickey-stusak
martin-mickey-stusak
36 234 bodů
8
Josefa Beyvla v roli vrchního inspektora si asi málokdo umí představit, ale přeci jen se tak stalo a právě v tomto detektivního snímku. A vypadá v tom vskutku dobře. V době natáčení se psal rok 1949 a tak jasné, na co musel být zaměřen. Třídní nepřátelé byli ve své době ti největší záškodníci socialismu. A protože také byly populární tzv. výrobní filmy, nevyhnulo se to ani tomuto. Tentokrát se příběh odehrává v prostředí stavební firmy a jako v pořádné detektivce se jedná o vraždu. V rámci žánru nelze snímku nic vytknout. Byl nalezen mrtvý muž a tak probíhá vyšetřování. Poklidné až takřka literární vyprávění přináší ucelený a prostý. Snímek v ničem neuškodí ani dnes. A že je pachatel diletantsky označen jako třídní nepřítel? Inu, taková byla doba.
kawa
3 388 bodů
5
Velmi slabá detektivka osvobozené kinematografie , kde zlořečení boháči kují pikle na opuštění republiky, a přitom dojde k nechtěné vraždě ing. Beránka. Tím se odhalí i šmilnářství a progresivní ale nedoceněný inspektor dosáhne převahy nad svým starším kolegou. Nepřesvědčivé zpracování slabého námětu, který nemá co nabídnout.

Dodatečné informace

Původní název:
Dnes o pul jedenácté (více)
  • Československo Dnes o půl jedenácté
  • Československo Dnes o pul jedenácté
Premiéra v ČR:
25. 11. 1949
Země původu:
Československo, Česká republika, Slovenská republika
Ocenění:
Žádná ocenění