Platoon (USA)
« další názvy »
Velká Británie Velká Británie
USA USA
120 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Válečný, Nezávislý, Oscarový, Retro
Motto: Slavné válečné drama nás zavádí do vietnamské džungle.

Obsah

:
Vietnam 1967. Mladý, nezkušený student Chris Taylor je přidělen k třicetičlenné pěchotní jednotce Platoon. Úkol zní: Nalézt a zničit. Psychické a fyzické více »« méně

Režie

:
Oliver Stone

Scénář

:
Oliver Stone

Herci

:
Keith David Forest Whitaker Francesco Quinn Kevin Dillon John C. McGinley ...
Jste na stránce filmu Četa. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Četa myslíte! K 26. červnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28024 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Četa


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 100%
  0
  0
  4. 2. 2019
  martin-mickey-stusak (25651 bodů)

  Mladý voják ve Vietnamu čelí morální krizi, když je konfrontován s hrůzami války a dualitou člověka. Snímek depresivní, hypnotický, šílený. Vietnamské válečné peklo je prezentované ve své nejryzejší podobě. Někdo jím projde bez úhony, někomu z toho všeho prostě rupne v bedně. Film nutí přemýšlet nad danými činy a psychologickou stránkou každého jednotlivce. Poukazuje na absurditu všeho dění a na to, jak lehce se může člověk v takových podmínkách změnit. Oliver Stone při psaní scénáře čerpal z vlastních zkušenosti, takže moc dobře věděl, o čem se rozhodl vyprávět a na co kriticky poukázat. Snímek je natočen tak okázale a věrně, že ani dnes nepřestává šokovat. Slavný snímek od Francise Forda Coppoly 'Apokalypsa’ z roku 1979, který vylíčil doslova bestiální přeměnu člověka v monstrum v daleko šokujícím a emocionálnější k pojetí, však bohužel Stone nepřekonal, ale hned za něj se může bez ostychu zařadit. ‘Četa’ jednoznačně popisuje nefiltrovanou marnost válečného šílenství, bezmocnost stran a důsledky. Film svojí protiválečnou výpovědí skutečně na svém místě.

 • 70%
  0
  0
  13. 12. 2017
  Pete69 (20298 bodů)

  Hezký válečný film. Prostředí Vietnamu působí realisticky, boje a některé scény a přestřelky hlavních hrdinů už méně. Film pro mě nemá hlubooké poslání, ani extra dobrý příběh. Spíš je to v této kategorii odpočinkovka s jednou scénou, která ukazuje, jak se američané chovali k civilistům, ale těžko je soudit.. 70%

 • 75%
  1
  1
  25. 1. 2015
  muzz (18023 bodů)

  Popvé jsem viděl v kině U hradeb, a co jsme jako kluci ocenili, bylo že cenzor zapomněl vymazat zmínku o čs.kulometech, které schovávali mírumilovní vesničani :) Jako všechny Stoneovy filmy byl i tento natočen velmi profesionálně a poutavě. Dnes už vím, že komunista Stone točí všechno hlavně proto, aby pomluvil Ameriku, tento snímek nevyjímaje. S tím se k jeho tvorbě musí přistupovat.

 • 100%
  1
  0
  31. 10. 2014
  Sheldon (16015 bodů)

  Čím jsem starší tomuhle filmu přicházím na chuť, a to nejen z hlediska silného námětu, ale především díky skvělému režijnímu pojetí a špičkovému technickému provedení. Tohle je prostě jedním slovem dokonalé!

 • 90%
  1
  0
  3. 3. 2017
  lamps (14844 bodů)

  Oliver Stone Vietnam na vlastní kůži zažil, a díky němu nyní také všichni, kdo se podívají na ČETU a mají dostatečně otevřenou mysl, aby ji pozorně naslouchali. Nekonečný a nepochopitelný boj se sebou samým, děsivá konfrontace s odvrácenými stránkami lidství, které se na místě, kde život zdánlivě nemá žádnou cenu, stává stejně irelevantní jako život sám, Na jedné straně Willem Dafoe, který se snaží zůstat člověkem v nelidském pekle, na straně druhé Tom Berenger, bezcitná bestie ve službách jediné životní jistoty - smrti, a mezi nimi nováček Charlie Sheen, stejně jako divák vyděšený a překvapený poměry uvnitř rozpolceného vojenského pluku. Rákosníci jsou jen kulisou, nutným fyzickým zhmotněním všudypřítomného strachu, beznaděje a pocitu nekonečné viny. To, co v tomhle filmu zastává hudba, je podobný lví podíl, jaký odvádí například dlouhé dialogy ve filmech Quentina Tarantina - atmosféra vás její zásluhou od prvních sekund pohltí, a když se pak aktivně zapojí i vizuální čaroděj Richardson, máme zaděláno na dvě hodiny realistického filmařského mistrovství. Společně s APOKALYPSOU nejlepší a filozoficky nejobjemnější válečný opus..

 • 80%
  3
  0
  1. 10. 2017
  JosefTomas (8430 bodů)

  Charlie Sheen v době, kdy to nebyl jen "Charlie z Dva a půl chlapa", ale celkem charismatický herec, který předvedl svůj nejlepší dramatický výkon. Válka je prezentována výborně, zkrátka to nejhorší, co vás zde může potkat. Všechny postavy jsou uvěřitelné, herci výborní a režie i scénář Oliver Stone vypiplal k dokonalosti. Tady zkrátka není jediný chybný krok.

 • 70%
  0
  0
  4. 12. 2012
  jirka26 (6287 bodů)

  Peklo Vietnamské války očina Olivera Stoneho.

 • 95%
  1
  0
  19. 7. 2017
  p.a.douch (5495 bodů)

  Pro mě je druhá polovina osmdesátých let Stoneovým režijním vrcholem. Četa je toho příkladem. Na tomhle filmu je dost vidět velké zapojení speciálních poradců (Dale, Ebenhoch). Také je znát účast Olivera Stonea v tomto konfliktu. Tohle dílo zkrátka funguje. Casting je výbornej a mnoho herců zde předvedlo svůj nejpůsobivější výkon (Quinn, Moses, Kevin Dilon, Orwig, Dale).

 • 100%
  1
  0
  13. 4. 2013
  výfuk (2971 bodů)

  První zhlédnutí Čety bylo velmi zajímavé a hlavně premiérové, nicméně konec jsem měl trochu rozostřený (ne že bych ho nechápal, ale on opravdu byl ten zvuk na nic). Druhé zhlédnutí bylo o mnoho lepší a srozumitelnější. Je mi Stonea trochu moc líto, co musel v té válce prožít. Já bejt na jeho místě tak asi už páchám sebevraždu. Stone to zfilmoval opravdu perfektně a příběh dostal pravdivé grády nejen o boji mezi nepřáteli státu, ale i nepřáteli mezi Američany. Skvělá práce, která se musela řádně ocenit až na podruhé.

 • 0
  0
  28. 9. 2013
  miza (2313 bodů)

  Skvělý válečný film.

 • 90%
  0
  0
  17. 6. 2015
  wop (1716 bodů)

  Asi nejlepší film o válce ve Vietnamu, podaný z velmi osobního pohledu vojáka Chrise Taylora v podání Charlieho Sheena.

  • Willem Dafoe
  • Tom Berenger
  • 95%
   0
   0
   12. 12. 2012
   pokladnik (1600 bodů)

   Tak zde téměř netřeba slov. Kultovní pecka z trilogie Olivera Stonea. Viděla jsem ho v kině na premiéře ještě za komančů a věřte, že hláška (při hledání zbraní ve vietnamské vesnici)" české samopaly čz ráže .." se setkaly s velmi bouřlivým ohlasem. Jeden z nejlepších válečných filmů a filmů o Vietnamské válce. Sice už je parodován (Tropická bouře), ale pro mě zůstavá tím nejlepším co Oliver Stone natočil o válce.

  • 90%
   0
   0
   28. 4. 2016
   Dubínka (574 bodů)

   Četa určitě patří mezi jeden z nejlepších válečných filmů co sem kdy viděl. Z válečného prostředí ji překonává jen pro mě dokonalý Vojín Ryan. Co se týče realističnosti a odpudivosti k válce je Četa skvěle vypovídajícím filmem o válce ve Vietnamu i válce jako takové. Zdrcující válečná atmosféra se rozprostírá celým filmem, což je určitě také velikým přínosem pro snímek. Podle mě je Četa nejlepším filmem Olivera Stonea i Charlieho Sheena a Willema Dafoe, který tady předvádí opravdu výborný výkon. Akce, atmosféra, režie, hudba, scénář i herci jsou zde na filmovém vrcholu, proto si Četa určitě zaslouží 5*. 90%

  • 95%
   0
   0
   24. 9. 2015
   Marator (269 bodů)

   Všechny války byly peklo, ale myslím, že Vietnam musel být pětipeklo. Hmyz, horko, bláto, vlhkost až na kost, vietcong a k tomu ještě magorující spolubojovníci. Oliver Stone se vypovídal skrz kameru a ješte k tomu dostal ocenění. A zasloužil si jej!!!

  Hodnocení a recenze Četa

  81 ? ?
  jak hlasovat?
  • roman21 90%
  • Mrykodaj 70%
  • homedo 90%
  • aquiver 90%
  • Kubys Fencl 85%
  • Deacon Frost 80%
  • JosefTomas 80%
  • Crreed 90%
  • jaroslav-nemec 100%
  • Mikik4444 100%
  všechna hodnocení (177)

  V žebříčcích uživatelů

  13. místo z 21 v žebříčku uživatele pokladnik

  „Tak zde téměř netřeba slov. Kultovní pecka z trilogie Olivera Stonea. Viděla jsem ho v kině na premiéře ještě za komančů a věřte, že hláška (při hledání zbraní ve...”

  2. místo z 3 v žebříčku uživatele izevsk
  8. místo z 12 v žebříčku uživatele kellys2
  8. místo z 9 v žebříčku uživatele krejcik.elinka
  8. místo z 21 v žebříčku uživatele Punisher
  3. místo z 46 v žebříčku uživatele headhunter
  5. místo z 27 v žebříčku uživatele Pas