Dune (USA)
USA USA
149 minut

Žánry

:
Dobrodružný, Drama, Sci-fi, Adaptace knižní, Blockbuster, Epický, Remake

Obsah

:
Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis: zdroje vzácného koření - melanže, více »« méně

Režie

:
Denis Villeneuve

Scénář

:
Jon Spaihts Denis Villeneuve Eric Roth Frank Herbert

Herci

:
Timothée Chalamet Rebecca Ferguson Oscar Isaac Jason Momoa Stellan Skarsgård ...
Premiéra: 21. 10. 2021
Distributor: Vertical Ent.
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Duna. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Duna myslíte! K 9. prosinci 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28236 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Duna


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  11. 1. 2022
  Brenan88 (46226 bodů)

  Duna od prvních trailerů slibovala audiovizuální nářez který vás zarazí do sedačky. Tu jsme díky bohu nakonec taky dostaly, ale to v závěru nebylo vše. Denis Villeneuve je natolik zručný filmař, že se mu povedlo zcela věrně přenést knižní předlohu na plátna kin. Na vše má dostatečně času a vše se nám snaží přehledně vysvětlit. Díky tomuto zasvěcování do filmového světa může snímek občas působit zdlouhavým dojmem, ale vězte, že vše má svůj důvod a není třeba nic uspěchat. Už se těším na druhý díl.

 • 85%
  1
  0
  7. 11. 2021
  Pete69 (22069 bodů)

  Duna je prostě stvořená pro velké plátno a pořádné ozvučení... prostě pro kino. Audiovizuální orgie.. Propojení každé nové scény či s významným odhalením nového prostředí, nové frakce s hudbou je téměř dokonalé. Podobně skvělé zpracování Duny by snad zvládl ještě Zack Snyder. Neříkám, že Villeneuve je můj nejoblíbenější režisér, ale tohle mu fakt sedlo. Abych jen nechválil i Duně postupně docházel dech a byl jsem rád, že už to skončilo ve smyslu dalšího poklesu dojmu ze skvělého filmu.

  Poslední slova ve filmu jsou: "Tohle je teprve začátek." .. a tak doufám, že se dočkáme kratší kvalitní série a můžeme se těšit, kdo se pokračování chopí. Toto je excelentní úvod do série a pokračování tipuji více bojové.. válečné.. Bude to řež mezi Ipmerátorem a velkorody? Dal bych ruku do ohně za to, že ano :)

 • 80%
  0
  0
  24. 3. 2022
  evismaior (4253 bodů)

  Přes několik rozečtení se mi v knižní předloze nikdy nepodařilo dojít někam dál, takže svou znalost děje Duny odvozují vlastně jen z nedávného připomenutí si filmu Davida Lynche, což ale vůbec nezaškodí, protože jsem se tak alespoň rychle orientovala v postavách a vzájemných úkladech mezi rodem Atreidů a Harkonnenů a dalších rozkolů, které do toho vnáší imperátor plus navíc intrik, za nimiž stojí čarodějky Bene Gesserit, k nimž patří i matka hlavního hrdiny Paula Atreida a konkubína jeho otce Jessica. Nemluvě o pouštní planetě Arrakis, která je zdrojem převzácného koření umožňujícího cestování mezi hvězdami, domovem bojovných Fremenů - a také obrovitých červů. V podstatě mě hodně překvapilo, že děj této první části se odvíjel podobně jako dejme tomu první dvě třetiny z Lynchovy verze, protože jsem si doteď myslela, že Lynch to natočil psychedelicky jako vždy :-) Akorát přemýšlím, jestli mi pomohlo to nedávné shlédnutí jeho filmu, asi možná ano, ale i tak mi přišlo, že Villeneuvova verze je jaski srozumitelnější, přehlednější, víc vysvětlující motivy postav, scénář je tedy lepší každopádně. No a co se týče vizuální stránky, tak tam se samozřejmě nedá srovnávat vůbec, od režiséra Příchozích a Blade runnera 2049, kterého osobně považují za největší počin (nejméně) desetiletí, jsem ani nic jiného nečekala, ale přece jen ty megalomanské lodě, architektura, poušť... a do toho Zimmerova hudba... Ano, tohle můžu. Jenom jsem si pořád říkala, koho mi ten Chalamet ve filtračním obleku s těmi svými černými kudrnatými vlásky připomíná a pak mi to docvaklo - Střihoruký Edward! Už se těším na druhý díl.

 • 90%
  0
  0
  25. 10. 2021
  marie-kolarova (2579 bodů)

  Úchvatný vizuál a propracované vedení postav. Neuspěchané představení soupeřících rodů a problémů spojených s ovládáním pouštní planety Arrakis nenudí, ale pomáhá vtáhnout do myšlení a postojů jednotlivých protagonistů. Propracovaný příběh potřebuje čas. Zklamáním může být pro diváka očekávajícího nálož akce. Ne že by nechyběla, ale není to boj za každou cenu a v každé minutě. Naopak, pokud boj, tak opět v kontextu silného vizuálu a propracovaných dialogů. Postavy nemluví zbytečně, přičemž ale civilním způsobem sdělují, o jaké hodnoty usilují. Existenciální film o pochybnostech, kráse pouště, a strádání těch, kterým se přihodil výjimečný osud.

 • 90%
  2
  0
  25. 10. 2021
  Martrix (2569 bodů)

  Nechápu jak může někdo srovnávat naivně pohádkové Star Wars s Dunou. Zvlášť když uvážím "kvalitu" posledních několika SW filmů. A už vůbec netuším, jak si někdo představuje, že by mělo zfilmování tak propracovaného, košatého, mysteriózního a silného příběhu jakým Duna je vypadat, když na to tvůrce dostal jen velmi omezený prostor.

  Zatímco Goyer dostal na Nadaci celý seriál a ve hře je prý snad až devět řad, kouzelník Villeneuve si musel vystačit jen s několika hodinami. A přesto se drží knižní předlohy (fanoušci Nadace by mohli vyprávět, jak se dá kniha zneuctít). Příběh rodu Atreidů vypráví přehledně, takže i neznalí předlohy nebudou mít problém pochopit oč jde. Ale současně naplňuje i představy mnoha Dunofilů, jak by mělo toto universum vypadat. A totéž platí pro postavy, které jsou skvěle obsazené.
  A tady je paradoxně pro mnoho kritiků prostor pro výtku. Denis Villeneuve to audiovizuálno provedl tak precizně, že působí až strojově a postavy se mohou zdát být upozaděné. Dělá to tak ve všech jeho "velkých" filmech, ale podle mě je to jen otázka perspektivy. Pokud si chcete jeho filmy užít je na vás, aby jste si dokázali v hlavách pospojovat ten skvělý audiovizuál s příběhem, který se jakoby odvíjí paralelně. Je to vcelku výrazný rukopis, který mi velmi vyhovuje a nejlépe ho oceníte tehdy, když se na jeho filmy podíváte několikrát. Je to podobné, jako když nejdřív vidím film s titulkami a o pár měsíců později nadabovaný. Stejný příběh, ale pozornost není roztříštěna jinam a je jednodušší sledovat příběh i s tím kabátkem najednou.
  Věděl jsem, že bude Duna skvělá a už teď s titulky jsem si to užil, protože mi naskočily vzpomínky na knihu. Těším se do kina na dabovanou verzi, kdy si vše užiju ještě o něco víc. A Denisovi přeju, aby se dožil co nejvyššího věku a aspoń každé tři roky natočil nějaké sci-fi. Plní mi sny, které jsem se vlastně ani neodvážil mít.

 • 85%
  0
  0
  22. 10. 2021
  kknk2 (2397 bodů)

  Nová Duna je v tolika ohledech dokonalá, až je nemožné jí cokoli vytknout. U tohohle fascinujícího drama/sci-fi jsem hltala každičkou minutu - dechberoucí scenérie s Zimmerovým netradičním soundtrackem a mistrovsky zvolené herecké obsazení. Vedle epického audiovizuálu stojí hrubý „realistický“ příběh, který svou seriózností dělá ze Star Wars pohádku pro mrňata.

 • 100%
  0
  0
  29. 10. 2021
  Temný Pán ze Sithu (1882 bodů)

  Zrovna jedu z kina a musel sem manželku nechat řídit abych už za cesty domů mohl psát komentář.Ja i má milovaná žena sme naprosto nadšení.Takze filmové zpracování knižní předlohy,tu jsem nečetl,a ani neviděl Dunu z 82,ale rozhodně mi nejsou cizi klasické sci fi romány,a to ať už od Lecha, Heinleina atd..no ale teď k filmu.Prvni coe napadá za výraz Epicky,epicky film,už jen jeden z prvních záběru přistávající lodi je impozantní.Pribeh je naprosto famózní vyprávění o těžbě koření,hned me to vtáhlo do deje a každou minutu jsem doslova hltal, hvězdné obsazení bylo na jedničku,postavy jsem si moc užíval,ostatně jako tento celý epicky film.Zpracovani na výbornou ať už červi nebo vesmírné lodě nebo celá ta pouštní planeta .Villeneuve prostě umí,a to po všech stránkách,už se tesim na ohlášený druhý dil

 • 80%
  1
  0
  18. 10. 2021
  InJo (1831 bodů)

  S kultovní Herbertovou ságou jsem zatím neměl tu čest a verze Davida Lynche z 80. let mi přišla regulérně hrozná (nicméně obří potenciál košatého příběhu a bohatého fikčního světa nešlo přehlédnout). Denise Villeneuvea považuji za jednoho z nejlepších současných režisérů, jenž si mě svými posledními filmy naprosto získal. A nezklamal mě ani tentokrát. Jeho pojetí Duny je totiž v dobrém slova smyslu někde úplně jinde než Lynchovo. Audiovizuální stránka je dle očekávání ohromující – zejména pak ve chvílích, kdy dojde na monumentální výjevy (záběry kosmických lodí, bojové scény) ve spojení s naprosto grandiózní burácivou hudbou Hanse Zimmera, z níž se podlamují kolena.

  Villeneuveův vypravěčský styl je tentokrát (vzhledem k dějově obsáhlé předloze) o něco vstřícnější než obvykle (tady si tolik nezakládá na urputně pomalém tempu a nenaplňování diváckých očekávání), takže i když film občas trochu zvolní, pořád jde o poměrně dynamickou podívanou, v níž se takřka neustále děje něco zajímavého (pro druhou polovinu to platí obzvlášť).

  Jen je třeba se smířit s tím, že jde pouze o část příběhu, který sám o sobě (bez případných dalších dílů) zkrátka neobstojí (podobně jako třeba Pán prstenů: Společenstvo prstenu). Navíc silně nedoporučuji chodit na 3D verzi – spousta scén se odehrává v přítmí a tomu 3D brýle opravdu nepomáhají. Pokud budete mít příležitost, zajděte do Imaxu na 2D. Tenhle formálně monstrózní spektákl si co největší plátno a co nejlepší zvuk totiž zaslouží zcela jednoznačně.

 • 80%
  0
  0
  20. 10. 2021
  lukas (1398 bodů)

  Denis Villeneuve má našlápnuto k tomu stát se autorem nové sci-fi ságy, jejíž první část by mohla být hodně výživnou jednohubkou před hlubším ponorem do světa planety Arrakis. Jeho trumfy? Trpělivost ve vyprávění, jasnost a důslednost v koncepci (kde se diváci Lynchově Duně smáli, tady budou na pozoru), mimořádní herci sloužící celku, výprava, lokace a hudba Hanse Zimmera.

 • 70%
  0
  0
  26. 2. 2022
  sugi (742 bodů)

  .... viděl jsem obě předchozí verze ( 1984 a 2000 ). Duna 2021 je prostě úžasná , co se týká vizuálních efektů , ale co se týká vyprávění děje , je strašně pozadu oproti předchozím zpracováním . Film trvá přes dvě hodiny a kdyby se vyhodili všechny ty táhlé , nic neříkající scény , byl by to vynikající film o klasické stopáži . A to má být Duna rozdělena do třech dílů , jestli budou ostatní dva pokračování ve stejném duchu , bude to docela nuda . Možná jsem moc kritický , možná to bude tím , že jsem vidět předchozí zpracování a četl knihu a znám celý příběh až do konce .... Rada na závěr - ti co příběh neznáte , tak by to mohl být pro Vás zážitek a ti co ho znáte , připravte se na dlouhé , nic neříkající pasáže

 • 70%
  0
  0
  24. 10. 2021
  naineko (657 bodů)

  V podstatě takové vlažné zklamání. Villeneuve umí tu obrazovou stránku, ale neumí příběh. V Arrival nedokázal prodat časovou linku, v Blade Runnerovi vykostil příběh neukočírovaným závěrem a v Duně jen v podstatě tupě ortocky sleduje knižní předlohu (a přitom zanedbává některé veldejší postavy). Oproti Lynchově pokusu nepřinesl nic nového, možná i naopak.
  Takže vizuálně úchvatné, skvěle obsazené a zahrané (teda pokud herci dostali víc než minutku dvě a jakkoliv zůstává většina postav spíš plochých a s nejasnou motivací), jednotlivé scény boží. A příběh v podstatě nula. Divák je vystaven sledu působivých úryvku, které jsou v součtu jen dlouhou, napínavou prázdnotou. Jako Kingovy knihy. Nebo Nolanova tvorba.
  Trochu z toho vane snaha nenaštvat. Snad krom tempa (ale i obdobně pomalé filmy se teď na okrajích mainstreamu objevují) Duna ničím nevyčnívá. Žádné designove extravagance, žádné kotrmelce s dějovou linkou, hlavně nic okatě neměnit.. největším dobrodružstvím (řádně dopředu všemi hejty propraným) je pohlaví jedné postavy.
  Není to Společenstvo prstenů ani Kill Bill a sázka na "pokračování" je moc okatá a stojí na vodě. Jako pilot seriálu by to možná šlo. Jako samostatný film nikoliv.

Hodnocení a recenze Duna

80 81 ?
jak hlasovat?
 • Djno-on 100%
 • Bad 80%
 • josef-stol 100%
 • Dommynick 75%
 • Mikik4444 85%
 • zdenek-halfar 80%
 • Vítek1 80%
 • Apokalypsa.net 90%
 • RadimH 90%
 • Evianka 85%
všechna hodnocení (68)

V TV

V žebříčcích uživatelů

148. místo z 150 v žebříčku uživatele Angelus