Skleněný
Komentáře

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  2
  0
  24. 1. 2019
  lamps (12853 bodů)

  Nemohu a ani se nechystám vyvracet, že Glass je filmem problematickým, k němuž si řada diváků jen obtížně hledá cestu pro nevídané rozkročení mezi příběhovým originem a žánrovým archetypem, který přetváří populární vzorce ve prospěch výstavby a gradace vlastního unikátního světa. Ale stejně mě překvapuje, jak kriticky se k němu publikum staví, neboť za povrchním vzdorováním pohodlnému zážitku leží snímek skvělý a koncepčně soudržný. Říká se, že úvod je nudný - naopak, volným navázáním na předchozí filmy a sledováním známých hrdinů v akci Shyamalan nejen oprašuje nostalgii, ale zároveň znovuustavuje jejich pozice na šachovnici a vychází maximálně vstříc těm divákům, kteří Vyvoleného ani Rozpolceného nemají příliš v paměti. Říká se, že pasáž v léčebně je idiotská - nechápu proč. Režisér zde našel ideální kulisu pro rozvíjení a vysvětlování vzájemných vztahů mezi trojicí postav, přičemž upevňuje sevřenost vyprávění tematizací jednak vnitřní a přesahující superhrdinské zápletky, která aktéry motivuje, jednak vnějšího příběhu v podobě únikové hry, která je procesem k dosažení vyššího, postupně se obměňujícího cíle. Dva různé závěry pak nejen završují fyzické střetnutí postav (akce na parkovišti), ale také ukazují, co jejich osudové střetnutí přineslo okolnímu světu, jenž byl do té doby jen v pasivní podružné pozici v očích hrdinů, kteří sami sebe považovali za nadřazané, popřípadě je tak vnímal i samotný divák (nádraží). Film tak končí možná nečekaně, ale naprosto srozumitelně vůči předchůdcům i vůči vlastním měřítkům, jelikož navzdory pedantské práci s detaily a neustálému rozšiřováním univerza je v něm vše poskládáno tak, aby ho pochopili i ti předešlými díly nepolíbení - a možná to je jádro problému, proč ho tolik zastánců hlavně Vyvoleného odmítá přijmout. ____ Silný zážitek pak umocňuje ještě napětím pulzující soundtrack, ďábelský výkon McAvoye, velmi dobrý střih a zapojení flashbacků, které dovysvětlují jednotlivé zvraty ve prospěch udržování zvědavosti a napětí. Osobně mi vadila jen řada drobností, mezi nimiž ční jeden velký scénáristický fail, který zatím nejsem schopen přehlédnout, a celková vizuální lacinost některých sekvencí (především pak samotného útěku, který působí dramaturgicky odflákle). To už ale k pozoruhodným snímkům asi patří...

 • 70%
  3
  0
  17. 1. 2019
  Tom Hardy (4331 bodů)

  Film, který mi zlomil srdce. Ale M. Night Shyamalan to plánoval a jakkoli proti tomu můžu pocitově brojit, ctím jeho autorskou vizi a rozumím tomu, proč se v posledním aktu rozhodl, jak rozhodl. A finální scénou si mě naklonil. Ano, byla naivní, ale takový je celý svět komiksů a film s tím velmi upřímně po celou dobu pracuje. Pravda, v případě postavy Samuela L. Jacksona už na hraně snesitelnosti, ale čím více o tom přemýšlím, tím více si myslím, že mělo jít o podstatu jeho postavy, aby působil už jen jako vyšinutec uvězněný ve svém vlastním světe. Rozhodně mám výhrady. Dialogy nejednou tahají za uši, v akci Shya prostě nemá nápady ani moc vizuálního citu a děj jde hrozně po srsti a často v logice zjednodušuje (například sporná bezpečnost zařízení je vlastně ok vzhledem k pointě i tomu, o co postavě Sarah Paulson jde, ale prostě vypadá to divně). A hlavně, což na Skleněného platí úplně nejvíc, je to film strašně nevstřícný. Na jedné straně je určen v podstatě jen milovníkům původních filmů (nejvíce Vyvoleného), protože jen takový divák zatají dech, když se pan Skleněný konečně objeví ve své fialové kožené bundě a Dunn projde druhým zrozením a znovu si nasadí plášť (v tu chvíli jsem byl zcela bez přehánění hrozně dojatý). Nemluvě o řadě dialogů, které odkazují, ale nevysvětlují a milém bonusu v podobě nevyužitých scén z Vyvoleného. Úplně chápu, že se běžný divák první hodinu pronudí, ale já téměř fascinovaně hltal každou scénu, protože jsem léta chtěl vědět, kam se mé oblíbené postavy posunuly. JENŽE, a nyní přichází ten největší háček, finále pro zmíněné fanoušky není. Nostalgickou dohru vystřídá tvrdá autorská vize. A jak říkám, zlomila mi srdce. Ale ne, vůbec to není špatné zakončení trilogie. Jen je na hony vzdálené tomu, co si většina z nás představovala.

 • 40%
  0
  0
  21. 4. 2019
  VasaFlasa (2009 bodů)

  Na Hellboye a Skleněného jsem se těšil a bohužel to ani v jednom případě nevyšlo. Možná už jsem díky Marvelovkým filmům superhrdinů přejedený. Každopádně u Skleněného jsem se dost nudil a cameo M. Night Shyamalana bylo nudný a pověstné napínavé vypravování tohoto režiséra odnesl čas.

 • 90%
  1
  0
  18. 1. 2019
  Blackhand47XD (1349 bodů)

  Vyvolený a Rozpolcený patří mezi mé oblíbené mysteriózní filmy, přičemž jsem se nemohl dočkat, až vyjde třetí díl, který Shyamalan šoupl rovnou na začátek roku (hurá). Jeden z nejočekávanějších letošních snímků mám tedy za sebou a musím říct, že se opravdu povedl. McAvoy samozřejmě podává opět výborný výkon coby Horda a ve skvělém podání se opět vrací Willis coby Dozorčí a Jackson jako Skleněný. Film je rozhodně jiný než jsem čekal, hlavně tedy finální část, která je hodně kontroverzní, ale dobře natočená. Snímek jako takový skvěle propojuje příběhy všech tří protagonistů a jejich známostí. Anya je zde sice docela upozaděná, ale o ní tenhle film nikdy neměl být. Teď už jen počkat, jestli tato nakopnutá série rozjede jakési větší univerzum nebo zůstane stát na Shymalanově trilogii. Sice není nezbytné, aby něco dalšího vzniklo, ale po takovém závěru by toho byla škoda. 90%

 • 65%
  2
  0
  18. 1. 2019
  Sir.Hovado (424 bodů)

  Je to od Shymalana facka, ale nakonec převažují pozitivní pocity. Jen teda by si mohl najít druhý tým na akční scény. Na ty je fakt utrpení se dívat.

 • 70%
  1
  0
  18. 1. 2019
  TheRock1629 (104 bodů)

  Tak jak dopadlo pokračování Vyvoleného a Rozpolceného od M. Night Shyamalana?
  Za mě byl snímek řekněme uspokojující aspoň co se týče hereckých výkonů Bruce Willise, Jamese McAvoye a Samuel L. Jacksona kteří předvedli brilantní herecký výkon. Co se týče samotného příběhu, tak bohužel nedosahuje takových kvalit jako byl naprosto dokonalý Vyvolený či úchvatný Rozpolcený. Shyamalan nám servíruje důstojné pokračování a završení jeho superhrdinské trilogie avšak škobrtá zejména na tempu filmu a snímek udělal více méně jen pro skalní fanoušky prvních dvou dílů, jelikož kdyby na titul přišel člověk který nezná první dva díly tak by netušil která bije a nepochopil by z příběhu z hola nic. Co je velkým plusem filmu je atmosféra kterou se snažil napodobit z prvního dílu a série flashbacků fanouška prostě nadchne. Bohužel by příběh mohl být daleko propracovanější a Shyamalan si s ním mohl daleko víc vyhrát. Nepomáhá ani skvělá doprovodná hudba filmu od W. D. Thordsona kterou jako samotnou doporučuji k poslechu. K závěru napíši že pokud se chcete na snímek vydat a jste fanoušci prvního, druhého či obou dílů nebo žádného a jen jste o tomto slyšeli tak se před návštěvou kina podívejte na první dva díly aby vám to dávalo smysl (aspoň trochu).
  Připravte se tudíž na tři superhrdiny kteří vás v jisté míře budou bavit celý film ať je to hrdinný David Dunn ve své legendární pláštěnce či The Beast který vás dokáže roztrhnout vejpůl ale dejte si bacha ať vás nezahrne do svých plánů Mr.

  GLASS

  Mé hodnocení: 7/10

71 52 ?
jak hlasovat?
 • VasaFlasa 40%
 • squirrelpool 65%
 • Sheldon 70%
 • puposlav 70%
 • jarv 85%
 • loudaxxx 80%
 • Reacherjack2016 75%
 • Bemiurg 60%
 • elišákkulišák 80%
 • mondak 75%
všechna hodnocení (32)
Sdílet tuto stránku:

Partneři: