Mžitky

71%
Mžitky

Poslední film legendy polské kinematografie Andrzeje Wajdy je mistrovským portrétem zachycující vášnivý boj nezávislého umělce se stalinskými doktrínami, boj na život a na smrt... Hlavní roli ztvárnil jeden z nejslavnějších polských herců Boguslaw Linda. 

Rok 1945, Stalinova moc ovládá Polsko. Slavný malíř Wladyslaw Strzeminski odmítne dělat umělecké kompromisy a sloužit doktríně socialistického realismu. Je pronásledovaný, vyloučený z univerzity, jeho obrazy jsou strhány ze zdí muzeí. S pomocí některých svých studentů začne bojovat proti komunistické straně a stává se symbolem uměleckého odporu proti tyranii. (Artcam)
xxmartinxx
xxmartinxx
22 392 bodů
8
Film frustrující dvojím způsobem. Jednak záměrně tou vtahující bezútěšností a nemožností se postavit režimu, jednak ale nezáměrně schematičností a odhadnutelností, s jakou to dělá, nebo možná i musí dělat. Každý záběr, každý motiv, vše je tak dokonale na svém místě, že se skoro Wajdovi člověk diví, že měl něco tak samozřejmého potřebu točit. Zvlášť když totéž stejně dobře už řeklo tolik jiných filmů. Jde ale určitě o pozitivní posun oproti Walesovi a rozhodl jsem se hodnocení zaokrouhlit nahoru. Možná i pro to, že Polákům závidím samozřejmost, s jakou dokážou to, na co se v Česku s vypětím všech sil zmůžeme jednou za X let. 3 a 1/2
ZkuKol
12 290 bodů
10
Wanda se rozloučil s plnou parádou. Formanovske téma v podání polského Mistra.

Dodatečné informace

Původní název:
Powidoki (více)
  • Polsko Mžitky
  • Polsko Powidoki
  • Polsko Afterimage
  • Polsko Il ritratto negato
  • Polsko Les fleurs bleues
  • Polsko Los últimos años del artista: Afterimage
  • Polsko Odrazy
Premiéra v ČR:
30. 3. 2017
Distributor:
Artcam Films
Země původu:
Polsko
Čeština:
Mžitky je dostupný s českými titulky
Ocenění:
Žádná ocenění