Česká republika Česká republika
Slovenská republika Slovenská republika
147 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický, Retro

Obsah

:
Historické drama o rozporuplné osobě vedoucího odboru zahraniční rozvědky Zdeňka Tomana, který významně ovlivnil politický vývoj v Československu v letech více »« méně

Režie

:
Ondřej Trojan

Scénář

:
Ondřej Trojan Zdeňka Šimandlová

Herci

:
Václav Neužil (II) Miroslav Táborský Jiří Macháček Tatiana Dyková Roman Luknár ...
Premiéra: 4. 10. 2018
Distributor: Falcon
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Toman. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Toman myslíte! K 25. březnu 2023 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28344 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Toman


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 85%
  0
  0
  24. 11. 2019
  Pete69 (23407 bodů)

  Tento snímek tu nemá moc dobré hodnocení, ale mě doslova pohltil. Příběh napsal sám život, dlouho jsem neviděl tak detailní film o kontroverzní osobě, jakou byl Toman. Autentické prostředí, skvělé herecké obsazení i výkony herců samotných. Já jsem velmi spokojen.

 • 60%
  3
  0
  20. 10. 2018
  Sheldon (16048 bodů)

  Režisér Trojan, který byl před patnácti lety nominovaný na Oskara za Želary sliboval epický příběh o antihrdinovi v podání Jiřího Macháčka, ale díky nedůsledné dramaturgii se mu nepovedlo udržet slibně nastolené téma srozumitelné a zejména udržet tempo filmového vyprávění po celou značně přemrštěnou stopáž. Je to škoda, protože herci hrají velmi dobře, zejména trio Macháček, Winterová, Luknár a i po stránce výpravy to vypadá velmi slušně. Těžko říct, zda je ten příběh pravdivý, ale to není až tak podstatné, protože nejsme v dokumentu, ale v hraném filmu a jako avizované drama se silnými momenty obstojí tak napůl.

 • 65%
  5
  0
  4. 10. 2018
  lamps (14934 bodů)

  Není to vůbec špatný. Toman byl velmi zajímavá osobnost a ideální průvodce obdobím raného rozkvětu komunistické strany, protože on sám nepředstavoval zrovna vzorného straníka. Film je velmi pečlivý právě v obeznámení s tehdejší politickou náladou a aktéry a na ploše tří let pokrývá dostatečné množství zvratů a motivací, aby navzdory dlouhé stopáži nezačal nikdy nudit. A to i přesto, že příběh i režie působí až příliš mechanicky a přes upřednostňovaný popisný charakter komorní výpravy nezvládá děj zajímavě eskalovat - jedná se spíše o sled mnoha epizod, které spojuje titulní postava a jež tvoří komplexní studii komunistických praktik, ale už ne silný příběh jednotlivce, na nějž jsem byl navnaděn spíše (ten se dostává výrazně ke slovu až v závěru, kdy už jsou všechny předešlé linie uzavřeny nebo odvedeny do nepodstatných odboček). Škoda té tendence všechno zjednodušovat (jeden příklad za všechny - divné představovací titulky), aby se stihlo podat tolik informací, protože Trojan měl jinak koncept dobře zmáklý,. Líbilo se mi, že se nechce podřizovat komfortu diváků, kteří viděli příliš amerických životopisných filmů, a zaujalo mě vykreslení nejednoznačného, emocionálně odtažitého Tomanova charakteru (který Macháček svým strohým herectvím neobohacuje, ale kupodivu ani neshazuje)..

 • 80%
  0
  0
  3. 12. 2022
  avenis (5499 bodů)

  ...a tak to v politice fungovalo vždy, funguje a fungovat bude... Moc zachutná každému, peníze a majetek se pak hromadí snadněji, důležité je vědět na každého něco a držet se vzájemně za koule...
  Politika mi připomíná dětskou hru do ruky, zvanou fotbal. Kulička se kutálí a je třeba ji nechat propadnout některou z dírek. Která dírka to bude, závisí na obratnosti rukou toho, který právě hru drží.
  Mám ráda filmy o minulosti, tento se mi (přes veškerou hrůznost té doby) líbil.
  (12.2.2021)

 • 70%
  0
  0
  24. 3. 2019
  leafroller (3023 bodů)

  Vždy se rád dozvím něco nového. A fakt, že byl vzestup komunistů a posléze státní převrat financován z obchodu s lidmi, to jsem vážně nevěděl. A že za stejný obchod obdržel potom pan Toman dokonce vyznamenání, tak o tom se mi ani nesnilo. Pan Toman byl ryzí oportunista a za to ho obdivuji. Film v pohodě.

 • 65%
  2
  0
  7. 10. 2018
  marie-kolarova (2645 bodů)

  Zajímavé jako hraný dokument. Není komu fandit a ani nikoho speciálně nenávidět. Přehlídka soudruhů, z nichž někteří mají před sebou posledních pár let života, ačkoliv si právě myslí, jejich pozice je neotřesitelná. Jak pravil Slánský „Teď nás čeká velká budoucnost.“ Soudruhů je mnoho a splývají do jednoho typu záporného kariéristy. Pro hlubší zážitek by musel být jejich počet výrazně snížen a přiblížena jejich lidská motivace. Např. Slánský a Clementis se od sebe dost odlišovali, a i další, byli mezi nimi skuteční zmetci, ale i zbabělci anebo troubové. Ženské postavy spíš jen ilustrují děj a nejsou dotažené, Pesla projevuje záchvěv lidskosti, když pátrá po své rodině, jinak je studená a ne příliš věrohodná. Náznaky Tomanova citu k asistence nefungují, můžeme jen domýšlet, zda ji potřeboval víc než na sex. Film je historicky přesný, ale neumožní proniknout aktérům pod kůži.

 • 55%
  0
  0
  12. 11. 2019
  Judinka (627 bodů)

  Čekala jsem více a bohužel film jeden od začátku v zajetých kolejí obdobných historických rekonstrukcí. Přestože jde o velmi zajímavý příběh, dle mého se mu nepodaří vykřesat z příběhu tolik, kolik původní scénář předpokládal. V TV rozděleno na dva díly, kdy po shlédnutí dílu prvního, myslím, že díl následující již nic nezachrání. Hlavní představitel i jemu sekundující protihráči nijak extra nevynikají :o(

 • 60%
  0
  0
  12. 11. 2019
  cirkusačka (388 bodů)

  Ryze politický film na který jsem se těšila ovšem nepřekonal mé očekávání... politická témata přehlušují ta, která by zaujala klasického diváka a film se tudíž stal náročným pro diváka nenaročného .. doporučuji jen fajnšmekrům... pro řadového diváka téma těžké

 • 55%
  7
  0
  31. 8. 2018
  HALLEY94 (172 bodů)

  Doslovně popisné. K lepší orientaci mají pomáhat v průběhu filmu i titulky jmen, kdo je kdo (včetně funkcí), což je hodně zvláštní, ale postav je tam fakt hodně. Možná se na to máme dívat jako na výukový film a mám si dělat poznámky ke zkoušce z československých dějin 1945-1948, ale po 60 minutách jsem ztratila pozornost s vizí, že dalších 87 minut je přede mnou. Televizní forma rozhovorů po bytech a kancelářích je asi věcně přesná, ale na tempu to nepřidá, stejně jako strojená angličtina, ruština. Film má skoro 2,5 hodiny. Pokud by to byla kratší forma a více v podobě dokumentu, asi bych to ocenila více.

  • zpráva z dané doby
  • tempo a zpracování

Hodnocení a recenze Toman

62 66 ?
jak hlasovat?
 • nikola-voznikova 60%
 • avenis 80%
 • ZaS 70%
 • HanO 70%
 • Petrson 55%
 • Honza 13 85%
 • Mikik4444 75%
 • Brenan88 70%
 • Schneefee 55%
 • mims 90%
všechna hodnocení (52)