A Prominent Patient (Velká Británie, mezinárodní název)
Česká republika Česká republika
Slovenská republika Slovenská republika
106 minut

Žánry

:
Drama, Historický, Biografický, Retro

Obsah

:
Film pojednává na reálném podkladě o životě Jana Masaryka v období 1937 – 1939. Píše se rok 1939 a Jan Masaryk se schovává v Americe před nedávnou minulostí. více »« méně

Režie

:
Julius Ševčík

Scénář

:
Julius Ševčík Petr Kolečko Alex Koenigsmark

Herci

:
Karel Roden Oldřich Kaiser Jiří Ornest Emília Vášáryová Zuzana Kronerová ...
Premiéra: 9. 3. 2017
Distributor: Bioscop
Přístupnost: MP-12
Jste na stránce filmu Masaryk. Líbil se vám? Víte, že registrovaní uživatelé Kinoboxu mohou filmy hodnotit, psát k nim recenze, dokonce i upravovat profily filmů a získat tak body do žebříčku? Zaregistrujte se a řekněte ostatním, co si o filmu Masaryk myslíte! K 8. srpnu 2022 nám s udržováním a doplňováním databáze pomáhá už více než 28090 uživatelů. Děkujeme!

Recenze Masaryk


Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 75%
  0
  0
  7. 7. 2018
  Pete69 (20585 bodů)

  Perfektní výkon Karla Rodena, který mě snad nikdy nezklamal. Nevím, jak moc je příběh pravdivý a jak přesné jsou detaily filmu, ale byla to strhující doba a tento snímek je velmi důstojný a kvalitně natočený. Jediným velkým mínusem jsou příliš časté skoky v čase, které dělají film zbytečně zmatečným.

 • 80%
  1
  0
  7. 11. 2017
  Sheldon (16022 bodů)

  Film stojí a padá s hlavním představitelem. Karel Roden ve filmu podává strhující herecký výkon a pro mě je opět velkým překvapením charakterní role Oldřicha Kaisera, který si ve svých scénách krade film pro sebe. Příjemným překvapením je pro mě ale i obsazení Evy Herzigové. Se zahraničních hráčů prokazují své schopnosti výborná Arly Jover v roli Marcie Daveport a zejména Hanns Zischler jako doktor Stein. Myslím si, že v rámci historických biografických snímků je Masaryk velmi kvalitním a zdařilým počinem a oproti současným výročním snímkům televizním je možné dávat tento snímek za žánrový vzor.

 • 65%
  0
  0
  30. 10. 2021
  Jana Květoňová (6484 bodů)

  Profesně dobře zvládnutý film s perfektními hereckými výkony zejména Karla Rodena coby Jana Masaryka a Oldřicha Kaisera v roli Edvarda Beneše, ale na 12 Oscarů to tedy nevidím. Hlavně za scénář bych tomu Oscara nedala. Víme ale, jak to s těmi Oscary bylo. O urychlené premiéře, atd. Kdo ví, ten ví, kdo neví, ať si to vyhledá. V prvé řadě bych upravila název na "Jan Masaryk". Hodně lidí včetně mě si zřejmě myslelo (nebo ještě myslí), že jde o film o T.G. Masarykovi. Pak si nemyslím, že by byl film příliš srozumitelný. (To je zas právě věc scénáře.) Že velká část filmu se odehrává v psychiatrické léčebně v Americe, to rovněž nepovažuji za příliš vydařené. Ostatně není až tak jednoznačné, jestli tam Jan Masaryk vůbec byl. Ty milostné scény a časté záběry na mořské vlny byly též zbytečné. A chápu, že každý film je hodně o fikci včetně filmů historických, ale Beneš a Jan Masaryk si nikdy netykali. Proč to nezachovat?! Oceňuji kameru i nenápadnou, ale působivou hudbu, která film dobře doplňuje. Tento film, ač řemeslně dobře zvládnutý, nicméně podle mě skončí v propadlišti filmové kinematografie.

 • 80%
  0
  0
  12. 3. 2017
  limeta (4942 bodů)

  Krásná filmová práce a excelentní výkon Karla Rodena. Divák, který není zapálený do historie se bude přesto asi trochu nudit, z dějové linky to poutavěji nešlo.

 • 65%
  3
  0
  28. 2. 2017
  Petrson (4111 bodů)

  Pokud neznáte život Jana Masaryka, pokud nevíte, že spisovatelka Marcia Davenport byla velkou americkou láskou JM, kterou si chtěl vzít, pokud neznáte historické souvislosti, film si užijte méně. Možná se ztratíte v tom, jestli jste zrovna v Československu, USA, či Anglii ( titulky to úplně nezachrání). Navíc časově lehce zmatené, "flashbacky", nevím, jak velkou roli hrály drogy v diagnóze a postojích. Scénář, výběr doby jsem úplně nepochopil, proč zrovna toto období, ale respektuji. Skvělá kamera, výprava, masky, barvení, atmosféra, jazykové pojetí filmu. A herci? Převážně vynikající. Profesně skvělé.

  • Karel Roden, Oldřich Kaiser
  • Profese, které udělaly film filmem
  • Zmatečnost prostředí a souvislostí
  • Příliš velká jistota, že divák zná historické postavy ve filmu
 • 70%
  1
  0
  11. 3. 2017
  marie-kolarova (2509 bodů)

  Roden hraje výborně, jenže nejspíš trochu jinou postavu než byl skutečný Jana Masaryk, což v žádném případě není Rodenova chyba. Není využit potenciál tíže, kterou musel Jan snášet kvůli jménu Masaryk, a kdyby to jednou výslovně neřekl, neznalý divák by netušil. Flashbacků je tolik, až působí poněkud chaoticky a místo, aby pomáhaly porozumění, spíš ho zamlžují. Jan Masaryk se utápí v žalu ze zrady vlasti, a je prezentován jako politik jednoznačně odhodlaný jít do boje proti Hitlerovi. Chybí vnitřní linie, která by tuto rovinu spojovala s chlapíkem, který neustále šňupe kokain a tahá do postele jednu ženskou za druhou.

 • 65%
  3
  0
  15. 3. 2017
  lukas (1381 bodů)

  Filmařina prvotřídní, čnící nad ČR. Skvělý casting a volba angličtiny. Člověk se ale ztrácí ve flashbacích, postavách, možná to chtělo titulky k jednotivým lidem. Ve filmu je pár velmi silných scén (smrt otce, mobilizace, krádež kokainu v léčebně, krátký "tah" Masaryka s Davenportovou...). Ale dramaturgicky to není vyvážené, nespěje to k velkému finále, je to de facto sled scén, občas se všechny složky sejdou a člověku až zamrazí, jindy sleduje mluvící hlavy a trochu to nudí. Občas je hudby příliš... Příliš úzké kamerové záběry, ale chápu, že už takhle to bylo dost drahé a i tak je výprava velmi zdařilá. Ale pro "svět" to nebude příliš srozumitelné. Oproti Normalu nicméně režisér Ševčík hodně povyrostl, jsem zvědav na jeho další - a snad už ve všech směrech dotažený - film.

 • 70%
  2
  1
  6. 4. 2017
  Tomas_313 (1168 bodů)

  Masaryk je skvělým příkladem toho, že i u nás se najdou režiséři, kteří za pomoci slušného rozpočtu dokáží natočit dílo splňující vizuální standardy Hollywoodu. Čím víc se ale režisér Julius Ševčík zaobírá estetikou, tím víc zapomíná na samotný obsah. Film je propletencem několika dějových linií odehrávajících se v různých obdobích na různých místech, což je v tomto případě nevydařený tah, který českého diváka chvílemi zanechává ve zmatenosti, zato zahraničního uvrhne přímo do stavu blouznění z nepochopitelného sledu scén. Kromě celkové nesoudržnosti se Masaryk nemůže pyšnit ani pravdivým vyobrazením historie, což by nevadilo, pokud by snímek nezačínal titulkem "Podle skutečné události". Na Českých lvech si film vysloužil rekordních 12 ocenění, z nichž většina je pochopitelná, některé však absolutně postrádají smysl. Nejvýraznějším prohřeškem je Masarykovo vítězství v kategorii nejlepší scénář. Trio Kolečko - Ševčík - Koenigsmark vykresluje postavy povrchně a černobíle za pomoci velkých nadutých frází plných prázdných slov. Absentují výrazné scény, emočně vypjaté momenty, které by alespoň trochu rozpohybovaly monotónnost vyprávění. Bídný scénář kompenzují úctyhodné výkony hlavní dvojice v podobě Karla Rodena a Oldřicha Kaisera, kterým vysoká politika náramně sluší, pokračování se ale zřejmě nedočkáme. I přes mou ostrou kritiku snímek jako celek po většinu času působí kompaktně a je celkem příjemně stravitelný. Masaryk je dobrý film talentovaného režiséra se stupňujícími se výkony, otázkou ale zůstává, na jaké obecenstvo cílí. Pro zahraniční diváky nepochopitelné, pro tuzemské publikum neosobní. 70% a maximálně 6 Českých lvů.

 • 80%
  0
  0
  26. 9. 2017
  Teresie (1107 bodů)

  • Karel Roden
  • 90%
   2
   0
   24. 8. 2017
   Lukreczia (782 bodů)

   "Byl jsem šašek, co mluví pravdu. A když šašek mluví pravdu, tak je svět v háji." "Zlu je potřeba postavit se včas." "Nemůžete léčit šílenství v šíleném světě!" Jeden z mála filmů, který chci vidět ještě jednou, spíše 2x. Právem vyhrál České lvy. Na české poměry je to velkofilm. Nenudila jsem se ani minutu. Za mě není v podstatě co vytknout: režie, scénář, herecké výkony, kamera, hudba vše ok a v harmonii. Jediné snad, že jsem čekala dotažení příběhu až k jeho úmrtí. Doufám, že prorazí i v cizině a získá více ocenění.

  • 75%
   1
   0
   13. 7. 2017
   Fricino (458 bodů)

   Film určitě nepotěší někoho, kdo chodí do kina na akční scény, ty zde nejsou. Herecké výkony Kaisera a Rodena velmi dobré, možná jen poznámka, že bych čekal Rodenovu angličtinu s trošku lepší výslovností, Masaryk určitě mluvil jako "native speaker", ale to je detail. Škoda, že film zachycuje tak krátký úsek dějin - prakticky jen rok kolem Mnichova. Vůbec bych se nezlobil , kdyby byly ztvárněny i ty 3 roky po válce až do Masarykovy smrti - možná prostor pro 2. díl?

  • 70%
   1
   0
   17. 3. 2018
   knihovna1 (282 bodů)

   Film jsem viděla až v televizi a moc jsem se na něj těšila. Potvrdil mi, že právem dostal tolik lvů Talentovaný kameraman Martin Štrba odvedl vynikající práci i jeho žena kostymérka Katarina Bieliková. Zasloužili si lva. Scénaristé to už měli komplikovanější vyrovnat se s náročným tématem a postavou. Moc se jim nezadařilo. Přesto lva dostali. Karel Roden zraje a je stále lepší a lepší. Pan Kaiser také.

  • 75%
   0
   0
   6. 5. 2017
   pejtanek (155 bodů)

   Velmi zajímavý film, ke kterému se budu vracet, díky.

  • 85%
   0
   0
   7. 5. 2017
   Eyesight (90 bodů)

   Historii minulého století hltám a informace předcházejí mou návštěvu kina se jen potvrdily. Ano, tato etapa života Jana Masaryka byla kontroverzní, ale pokud se někdo nezajímající se o historii a bez základních informací o tom, kolik toho Jan Masaryk pro ČSR vykonal je dle mého značně zavádějící...

   • herecké výkony
   • tak trochu "vytržení z kontextu"
  • 75%
   0
   0
   9. 5. 2017
   Hanula (56 bodů)

   Na film jsem se moc těšila - o vánocích lísky hned vyprodány. Je pravda, že podle historických událostí se některé věci nestaly, tak jak byly zfilmovány - Marcia - s tou se poznal až v pozdější době. V tom sanatoriu byl také dříve. Nicméně pan Roden skvělý, skvělý.

  • 65%
   0
   0
   8. 5. 2017
   vranic (53 bodů)

   Asi bylo i moji chybou, že jsem od filmu čekala tolik, ale musím přiznat, že mě Masaryk poněkud zklamal. Ano, je to skvěle natočené, Roden jako vzdycky předvedl skvělý herečky výkon, nicméně mi občas scény přišly zbytečně zdlouhavé, chvílemi jsem se v kině docela nudila. Je to určitě zajímavé a stojí to za zhlédnutí, ale čekala jsem od toho víc.

  • 80%
   0
   0
   22. 3. 2017
   buriltomas (35 bodů)

   Poměrně hezky zpracované. Co bych především vyzdvyhl, je ukázka dějové linky z pohledu, který ještě nebyl ztvárněn. Mluvím o zákulisí Mnichovské smlouvy a o zradě na Československo. Intriky a vysoká politika, je něco co provází celý tento film.

  • 75%
   0
   0
   28. 11. 2017
   DeniskaZ (26 bodů)

   na české poměry je to vyborne zpracovany film, skvele vykony, vyborny scenar, uveritelnost, propracovanost kulis, prostredi atd. jo tohle byla trefa do cerneho a vynikajici Roden, nemuzu vytykat temer nic, jen proste nikdy nebudeme vedet jak to skutecne dopadlo, kdo ...

  • 65%
   0
   0
   25. 12. 2017
   oksana (20 bodů)

   • Masaryk mě mile překvapil smíchal dohromady velmi peprný, krutý a drsný příběh a zároven válečnou naději čechoslováků , herecké výkony výborné ,relativně sice trochu přijkreslený film ale proti ostatním životopisným filmům historicky zajímavý a věrohodný.
   • Pro neznalce čs historie je film bludiště!

  Hodnocení a recenze Masaryk

  71 68 ?
  jak hlasovat?
  • Mrykodaj 70%
  • alexandra-ambruzova 95%
  • Jana Květoňová 65%
  • cerfik 100%
  • antonin_nadvornik 90%
  • Adeline 70%
  • Meky 60%
  • Pyrkh86 60%
  • mims 60%
  • Martin Suk 100%
  všechna hodnocení (84)

  V žebříčcích uživatelů

  1. místo z 1 v žebříčku uživatele oksana