Dracula (USA, originální název)
« další názvy »
USA USA
128 minut

Žánry

:
Akční, Drama, Horor, Romantický, Thriller
Motto: Láska nikdy neumírá.

Obsah

:
Sídlo hraběte Draculy v Transylvanii sotva někdo objeví. V 15. století žil kníže Vlad, který se proslavil jako obratný diplomat, statečný bojovník proti více »« méně

Režie

:
Francis Ford Coppola

Scénář

:
Bram Stoker James V. Hart

Herci

:
Gary Oldman Winona Ryder Anthony Hopkins Keanu Reeves Richard E. Grant ...
Premiéra: 26. 3. 1993
DVD: 8. 10. 2007

Napište komentář

?%
0
0
Host
 • 80%
  0
  0
  11. 1. 2018
  Brenan88 (39486 bodů)

  Díky Coppolově preciznosti a smyslu pro dokonalost vznikla nejlepší verze Drákulu,kterou jsem měl zatím možnost vidět. Kulisy vypadají nádherně a herci jsou chirurgicky dokonalí. Stylizace snímku náramně dopomáhá k napínavé atmosféře,která zde panuje. Výborné převedení knihy do filmové podoby. Tak nějak by to mělo vždy dopadnout.

 • 100%
  0
  1
  23. 10. 2015
  Sheldon (13059 bodů)

  oppola učinil důležité rozhodnutí najmout japonskou výtvarnici Eiko Ishioku. Tato nesmírně talentovaná dáma totiž vytvářela v Japonsku nádherné plakáty na Coppolovy filmy a také spolupracovala s Coppolovým přítelem Paulem Schraderem na kritikou ceněném filmu Mishima: A Life in Four Chapters. Coppola jí dal volné ruce a seznámil jí s dílem symbolistního malíře Gustava Klimta. Nadšená výtvarnice tak vytvořila pestrou plejádu famózních a úžasně nepohodlných kostýmů, kdy si brala za inspiraci umění Byzance, vídeňskou secesi, viktoriánskou Anglii nebo renesanci. Díky odlišnému kulturnímu zázemí a vytříbenému smyslu však vytvořila, bez nadsázky, jedny z nejvíce zapamatovatelných kostýmů v dějinách kinematografie.

 • 45%
  1
  0
  18. 4. 2011
  Tom Hardy (4366 bodů)

  Vezmu Drákulu ze dvou pohledů. 1) Jako člověk nezasažený předlohou jsem byl zaujat atmosférou a pěknou (leč trochu moc Schumacherovsky barevnou) výpravou, zaskočen řadou karikatur a tísnivých scén, což vedlo k tomu, že jsem netušil, co si vlastně o filmu myslet. 2) Po přečtení knihy jsem občas nevěděl, zda se nemám začít smát. Z přemýšlivého Arthura je úchylný podivín, ze živelné Lucy pomalu nadržená děvka, ze ctnostné Miny je nevěrná puberťačka a chladně racionální Drákula se chová jako nebezpečný maniak již od prvních minut (scéna, kdy tasí meč na krk Jonathana je přinejmenším divná). Van Helsing v knize budí respekt a úctu, ve filmu vypadá jako posedlý starý blázen a naprosto postrádá nonšalantní nádech své předlohy (těží pouze ze samotného Hopkinse). Tyto podivné postavy, které mi moc neseděly již před přečtením knihy (takové malé muzeum kuriozit), jsou tedy pouhou exhibicí samotného filmového díla a nikoli knižní předlohy. Často jsou ve filmu hrátky se stínem, který však v předloze Drákula nehází a též se zapomnělo (až na závěr) na hostii, jednu z nejdůležitějších částí protiupířího arzenálu. Děj se často odklání od předlohy (úvod, uvěznění Jonathana) a v některých momentech jsem nabyl dojmu, že snad sleduji úplně jiný příběh. Především "románek" Miny a Drákuly je trpkým poupravením děje. Fakt, že jde o pouhý výplod samotného filmu, by zas tolik nevadilo, ale tyto scény značně podkopávají jednu ze základních myšlenek knihy a sice absolutní věrnost tomu, koho milujeme (tento klíčový prvek knihy je vůbec ve filmu celkem často opomíjen a díky tomu není tak úplně jasné, proč některé postavy jednají jak jednají). To, kde se film a kniha rozcházejí, by vydalo na esej o několika stránkách. Lidé, kteří film hodnotí jako "věrné předloze", buď nikdy předlohu nečetli a nebo si z ní už naprosto nic nepamatují. Ale abych jen nekřivdil, několik scén je úchvatným převedením knihy, je jich však pomálu. Mé výsledné hodnocení filmu je tedy hodnocením člověka, jehož kniha naprosto uchvátila a nezávisle na faktu, že atmosféra ve filmu funguje tak, jak má, je nyní pro mě osobně Drákula F. F. Coppoly "pouhým" solidním gotickým hororem a především pak těžce nezvládnutou adaptací, u které by možná i šlo akceptovat změny v ději, kdyby ovšem v úvodu filmu nebylo hrdě proneseno Bram Stoker's Dracula...

 • 85%
  0
  0
  26. 10. 2014
  stantheman (2313 bodů)

  Asi nejkrásnější verze této látky. Skvělé obsazení a režisér ve výborné formě.

 • 100%
  0
  0
  5. 12. 2012
  Pavlína81 (1567 bodů)

  Krásný film skvělé zpracování,herecké obsazení.

 • 90%
  0
  1
  26. 11. 2014
  Melody Harkness (1032 bodů)

  Film mého dětství, už ve chvíli kdy sem jako malá brečela při smrti Garyho Oldmana, naši věděli, že něco bude špatně.
  Tento film mě poznamenal na dlouhé roky a jsem mu za to vděčná. Hrabě Dracula je zde prezentovaný sice částečně jako démon ale na tu druhou jako neskutečně sexy chlap. Naivní Lucy mi často lezla na nervy, ale Mina to sympaticky vyvažovala.
  S odstupem let musím říct, že nejvíc iritující postavou je zde Jonathan, fakt ho nemám ráda.
  Je to podle mě jedno z nejlepších provedení Draculi.

77 83 ?
jak hlasovat?
 • Futureman 90%
 • panbubo 95%
 • petr-sedivec 100%
 • janeliberte 85%
 • Kim6 100%
 • yorba 75%
 • Jarča Němečková 50%
 • Vigo69 15%
 • Angelus 85%
 • julca-lutovinova 100%
všechna hodnocení (121)

V žebříčcích uživatelů

1. místo z 47 v žebříčku uživatele Vironey
18. místo z 28 v žebříčku uživatele Medúska
125. místo z 160 v žebříčku uživatele ivca-houskova
213. místo z 565 v žebříčku uživatele rypo
263. místo z 381 v žebříčku uživatele David Bátor
Sdílet tuto stránku:

Partneři: