Capote

72%
Capote

Píše se listopad 1959 a Truman Capote (Philip Seymour Hoffman), autor Snídaně u Tiffanyho a oblíbená postava americké smetánky, si právě čte jeden článek na poslední straně New York Times. Zpráva pojednává o vraždě čtyřech členů známé farmářské rodiny Clutterových z města Holcomb v Kansasu. Podobné příběhy se v novinách objevují skoro každý den, ale tento Capota neobvykle zaujal. Vidí v něm příležitost, jak obhájit svou dlouhodobou teorii, že skutečný příběh se v rukou zkušeného romanopisce může stát stejně zajímavým jako smyšlený. Jaký vliv mohou mít vraždy na život v onom malém městě? Tuto otázku si zvolí jako hlavní téma své reportáže a přesvědčí časopis The New Yorker, aby jej na místo zločinu vyslal. Spolu s ním se do Kansasu vydává jeho kamarádka z dětství Harper Lee (Catherine Keener), která o několik měsíců později získává Pulitzerovu cenu a stává se slavnou v souvislosti se svou knihou To Kill a Mockingbird.

Přestože jeho dětský hlásek, bláznivé manýry a nekonvenční oblečení vzbuzují v oblasti, která se stále považuje za součást starého Západu, zprvu nepřátelské pocity, Capoteovi se brzy podaří získat si u místních lidí důvěru - zejména pak u Alvina Deweyho (Chris Cooper), agenta kansaského úřadu vyšetřování, který vede pátrání po vrazích. Když se oba zabijáky - Perryho Smithe (Clifton Collins Jr.) a Dicka Hickocka (Mark Pellegrino) - podaří v Las Vegas chytit, jsou odvezeni zpět do Kansasu, kde je čeká soud, usvědčující rozsudek a trest smrti. Capote je začíná navštěvovat ve vězení a pomalu si uvědomuje, že to, co mělo být původně novinovým článkem, se postupem času rozrostlo až na knihu - takovou knihu, která by se mohla zařadit mezi nejvýznamnější tituly v soudobé literatuře. Jeho téma se nyní může rovnat s kterýmkoliv fiktivním románem. Nejedná se o nic menšího než střet dvou tváří Ameriky: bezpečného světa, který znali Clutterovi, a světa bez jakýchkoliv jistot a hodnot, v němž žijí jejich vrazi. Přestože Capote navenek působí frivolně, uvnitř dřímá spisovatel s obrovskými ambicemi. Ale i on sám má pochyby, zdali dokáže napsat knihu - skvělou knihu - kterou mu dle jeho přesvědčení přihrál sám osud. "Když přemýšlím, jak dobrá by mohla být," píše jednomu ze svých kamarádů, "úplně se mi tají dech."
xxmartinxx
xxmartinxx
22 251 bodů
6
Když začíná film záběry na lány obilí, je myslím jasné, co od zbytku očekávat. Pokus o hluboký film, který je ve skutečnosti nudný jak telefonní seznam. Nad vodou snímek drží Hoffman, ale jen tak tak, protože imitování Capoteho není tak silné jako jeho obvyklé charisma. Mnohem lepší než tenhle film je podívat se na staré dobré In Cold Blood. Uznávám, že celá konstrukce Capoteho je zajímavá. Teoreticky je to velmi povedený film a přemýšlet o jednotlivých motivech je nepochybně zajímavé. Sledovat to v praxi mě ale prostě nezajímalo.
Sheldon
Sheldon
16 059 bodů
8
Truman Capote (Philip Seymour Hoffman) je úspěšný spisovatel a novinář, který Ameriku oslovil slavnou Snídaní u Tiffanyho. V novinách ho zaujme článek o vraždě farmářské rodiny v malém městečku Halcomb v Texasu. Píše se rok 1959 a Capote se svojí asistentkou Harper Lee (Catherine Keener) navštíví město, aby o tom napsali článek. Seznámí se s šerifem (Chris Cooper), který se přes počáteční nedůvěru stane jejich přítelem. Brzy dokonce chytne i dva vrahy, kteří rodinu pravděpodobně zabili. Capote se rozhodne sepsat ne článek, ale celou knihu o cestě ke zločinu a založí tím celý literární žánr. Capote je americkou legendou a tvůrci se rozhodli k velice ambicióznímu kroku, kterým je natočení dobového snímku bez účasti hvězd, ale za to s kvalitními charakterními herci. Takovýto druh filmu pak čekají pouze dva osudy – prvním je přízeň New Yorské nesmírně kritické smetánky a festivalový úspěch podpořený jednou možná i širší distribucí, tím druhým je nepřízeň New Yorské kritiky a brzký konec filmu v balíku s nějakým trhákem společnosti, co film zaplatila. Capote je naštěstí ten první případ. Film je především strhující herecké sólo Phillipa Seymoura Hoffmana, který zvládl naprosto neuvěřitelnou přeměnu v úlisného výstředního egocentrického homosexuálního spisovatele, který však svou silou osobnosti zvládá neuvěřitelnou manipulaci s jinými lidmi. Ostatní herci jsou ovšem také skvělí. Zaujme především vrah s nevinnýma očima Clifton Collins jr. a pak neuvěřitelně skvělý Chris Cooper. Film má pomalejší tempo, velice sugestivní atmosféru zadrhávající se pod kůži a neodfláknutou i když komorní výpravu. Capote je mimořádně zdařilý film.
avenis
avenis
7 725 bodů
3
Ne, nelíbilo se mi to. Balada o ukňouraném teplém, byť slavném spisovateli, jehož zájem o vraha Perryho má pouze sobecké pozadí. Děj se vleče, hudba připomíná něco, co už jsem slyšela v jiných filmech, nuda, nuda, nuda. Jediné, co bylo zajímavé, dabing Miroslava Táborského. (7.10.2014)

Dodatečné informace

Původní název:
Capote (více)
  • Kanada Capote
  • Kanada Truman Capote
  • Kanada Truman Capote - A sangue freddo
  • Kanada Капоте
Premiéra v ČR:
2. 3. 2006
Země původu:
Kanada, USA
Rozpočet:
7 mil. USD
Tržby:
49,33 mil. USD (celosvětově)
Čeština:
Capote je dostupný s českými titulky a českým dabingem

Podobné


Powered byJustWatch